Someone Like Me käynnistää Aurinkobaletin kevään
Sasha Pepeljajevin tanssiteos Someone Like Me palaa Aurinkobaletin näyttämölle perjantaina 16. tammikuuta. Esitykset jatkuvat 31. tammikuuta asti.
Someone Like Me on tanssiesitys valinnoista – oman tien löytämisestä, sen pohtimisesta ja kyseenalaistamisesta. Kaikki, mitä teemme, vaikuttaa kaikkeen muuhun ja kaikkiin muihin – vaikka vain häviävän pienesti. Teos keskittyy elämän pieniin sattumanvaraisiin hetkiin, jotka johtavat outoihin ja odottamattomiin lopputuloksiin.
Jokainen elämä kantaa sisällään salaperäistä sattumaa, eivätkä tekomme voi täysin ennalta määrittää tulevaisuuttamme. Kohtalon teema resonoi meissä vahvasti; se ei ole jotakin meistä irrallista, vaan valintojemme summa. Teos pyrkii mallintamaan perhosefektiä. Tätä varten keskitymme lähes huomaamattomaan tapahtumaan, tarkastelemme sen pieniä muutoksia ja tutkimme jokaisen tapauksen seurausketjuja. Lepattaako perhosen siipi Brasiliassa ja käynnistää tornadon Texasissa?
Viime syyskuussa ensi-iltansa saanut Someone Like Me on Tallinnassa asuvan huippukoreografi Sasha Pepeljajevin yhdeksäs teos Aurinkobaletille. Vuodesta 2001 Aurinkobaletissa vieraillut Pepeljajev on tehnyt ryhmälle aikaisemmin muun muassa teokset Hän joka lensi ylösalaisin (2001), Tanssiva torni (2011), If You Snow Away (2016) ja Minne kutsua Liza? (2021), joka esitettiin myös Tallinnassa keväällä 2023 loppuunmyydyille katsomoille.
Someone Like Me on tammikuussa mukana myös Taidetestaajat-kulttuurikasvatusohjelmassa, jossa vierailulle Aurinkobalettiin saapuu lähes tuhat kahdeksasluokkalaista nuorta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















