Masku helpottaa tilojen käyttöä – kirjastosta yhteinen olohuone
Masku kehittää kirjastoja. Kaksi hiljattain käynnistynyttä hanketta keskittyvät kirjastojen palvelujen laajentamiseen ja tuovat tiloja helpommin käytettäviksi kuntalaisille. Kirjasto on kylätila -niminen hanke selkeyttää tilavarausjärjestelmää, monipuolistaa tilojen käyttömahdollisuuksia ja parantaa tilojen saavutettavuutta sekä lujittaa yhdistysyhteistyötä. Rinnalla kulkeva omatoimikirjastohanke laajentaa erityisesti Maskun pääkirjaston käyttöaikoja ja -tapoja. Kumpikin hanke on valtion rahoittama.
Kirjasto on kylätila -hanke kehittää Maskun kirjastojen lisäksi myös muita tiloja yhä monipuolisemmiksi ja helpommin saavutettaviksi tapahtuma- ja kohtaamispaikoiksi. Tavoitteena on, että tilat palvelevat yhdistyksiä, harrasteryhmiä ja yksittäisiä kuntalaisia entistä paremmin. Hankkeessa luodaan uusia yhteistyömalleja, selkeytetään tilavarausjärjestelmää ja parannetaan tilojen esteettömyyttä sekä viestintää. Vuoden edessä Maskun kirjastolle on tulossa yksi varattava tila lisää.
– On ilahduttavaa suunnitella tiloja ja palveluja käyttäjä edellä. Olemme juuri aloittamassa yhteistyötä yhdistysten kanssa ja alamme kartoittaa yhdessä keinoja, jolla kunta voisi tarjota heille kätevämpiä tilaratkaisuja. Jo nyt hankkeen alkuvaiheessa on syntynyt paljon hyviä ideoita, joilla tuoda kirjasto osaksi yhdistysten omia tapahtumia, hankekoordinaattori Noora Vesterinen iloitsee tiedotteessa.
Omatoimikirjastohanke kehittää nimensä mukaisesti ratkaisuja, joilla Maskun pääkirjasto voi laajentua myös kuntalaisten omatoimiseen käyttöön. Tällöin kuntalainen voisi tulla esimerkiksi lukemaan, opiskelemaan tai viettämään aikaa silloin, kun se itselle parhaiten sopii – asiakaspalveluaikojen lisäksi. Uudistus lisää palvelujen saavutettavuutta esimerkiksi henkilöille, jotka asioisivat kirjastossa mieluiten aikaisin aamulla.
– Kirjasto haluaa ottaa käyttöön kaikki keinot, joilla edistää lukemista ja kulttuuria kirjallisuuden ympärillä. Minulle tuottaa iloa jokainen ihminen, joka astuu kirjaston ovista sisään. Jos saamme hankkeen myötä edes yhden uuden käyttäjän palveluiden piiriin, se on jo voitto, kirjastopalvelupäällikkö Eija Pelkonen kuvailee.
Kehittämistyötä tehdään yhdessä kunnan eri yksiköiden, vaikuttajatoimielimien ja yhdistysten kesken. Myös maskulaisilta toivotaan ideoita ja ajatuksia kirjaston tilojen kehittämiseen.
Kuntalaiset ja paikalliset yhdistystoimijat voivat osallistua kehittämiseen vastaamalla 12. helmikuuta asti avoinna oleviin kyselyihin kunnan verkkosivuilla. Lisäksi käytössä ovat sekä Maskun pääkirjastolla että kunnan nettisivustolla sijaitsevat idealaatikot. Myöhemmin on luvassa omatoimitilakierroksia, avajaisia ja esittelyiltoja, joiden kautta kuntalaiset pääsevät tutustumaan uudistuviin kirjastopalveluihin ja antamaan palautetta. Molemmat hankkeet valmistuvat kuluvan vuoden aikana.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















