Karlo Haapiainen ja Mitra Matouf Notre Damen kellonsoittajan päätähtinä

Samppalinnan Kesäteatterissa nähtävä Disney-spektaakkeli Notre Damen kellonsoittaja on löytänyt tähtensä yli 350 hakijan joukosta. Nimiroolissa kellonsoittaja Quasimodona nähdään Samppalinnan Kesäteatterista kesältä 2024 tuttu Karlo Haapiainen. Musikaalidebyyttinsä Esmeraldan roolissa turkulaistaustainen näyttelijä Mitra Matouf.

Ensimmäistä kertaa Samppalinnassa vierailevat myös Phoebuksen roolin näyttelevä Tuomas Korkia-aho sekä Svenska Teaternista Samppalinnaan vierailemaan saapuva Aaro Wichmann.

Teatterikorkeakoulusta teatteritaiteen maisteriksi valmistunut Haapiainen on nähty viime vuosina useissa keskeisissä rooleissa maamme musikaalinäyttämöillä, muun muassa Hämeelinnan ja Kouvolan teattereissa. Samppalinnan Kesäteatterissa Haapiainen näytteli Clyden roolin kesän 2024 musikaalissa Bonnie&Clyde. Kameratöistä mainittakoon TV-sarjat Queen of Fucking Everything ja Ylen tämän kevään uutuus Atlantis Pasila sekä Dingo-elokuva.

– Odotan innolla paluuta Samppalinnan maagiseen tunnelmaan, jossa yhdistyy kova työnteko ja kesäisestä Turusta nautiskelu. Tästä tulee huikea juttu, joka tulee soittamaan koko Turkua. Teoksen musiikki on poikkeuksellisen hienoa ja siinä on useita upeita rooleja, Haapiainen intoilee tiedotteessa.

Voimakastahtoisen Esmeraldan roolissa nähdään musikaalilavojen ensikertalainen Mitra Matouf. Vastikään Teatterikorkeakoulusta valmistunut turkulaistaustainen Matouf on ehtinyt näytellä keskeisiä rooleja jo Helsingin kaupunginteatterissa (Jerusalem ja Ilon aika) sekä Kansallisteatterissa (Europeana). Matouf on nähty myös tv-sarjoissa Maria Kallio, Kolari ja Sneakermania.

Teatteritaiteen maisterin tutkinnon lisäksi metsästystä ja taistelulajeja harrastavalla Matoufilla on myös lentolupakirja.

– Odotan tätä produktiota valtavalla innolla. Pääsen vihdoinkin työskentelemään sellaisten ihmisten kanssa, joiden kanssa työskentelyä olen jo pitkään toivonut. Samppalinna on lisäksi näyttämönä ainutlaatuinen, ja siellä esiintyminen on samalla sekä pienen Mitran teinityttöunelman täyttymys että ammatillinen haaste, johon tuntuu ihanalta ja oikealta hypätä juuri nyt. Turku on myös kotikaupunkini, joten sinne palaaminen töiden merkeissä tuntuu erityisen merkitykselliseltä ja lämpimältä, Matouf kertoo.

Roolihenkilöään Esmeraldaa Mitra kuvailee ”Disneyn cooleimmaksi naiseksi”.

– Hän taistelee heikompien ja oikeudenmukaisuuden puolesta, eikä taivu pelon tai epäoikeudenmukaisuuden alla. Tässä maailmanajassa Esmeralda tuntuu melkeinpä pelottavan ajankohtaiselta. Hänen tarinansa koskettaa minua henkilökohtaisesti ja muistuttaa siitä, miksi empatia, rohkeus ja ihmisarvon puolustaminen ovat asioita, joita täytyy jaksaa puolustaa silloinkin, kun se tuntuu vaikealta. Tuntuu etuoikeutetulta ja suurelta vastuulta saada antaa hänelle ääni juuri nyt, Matouf kertoo.

Vastikään Lahden kaupunginteatterista freelancer-näyttelijäksi heittäytynyt Tuomas Korkia-aho nähdään rintamalta Pariisiin palaavan sotilaan, Phoebuksen, roolissa. Parhaillaan Tampereen Komediateatterin ja Aleksanterin teatterin Titanique-musikaaliparodiassa Calin roolissa hurmaava Korkia-Aho on nuoresta iästään huolimatta ehtinyt näytellä jo useissa merkittävissä musikaalirooleissa Jyväskylän kaupunginteatterin West Side Storyn ja Lahden kaupunginteatterin Black Rider -musikaalin miespääosissa. Lauri Maijalan ohjauksessa Korkia-Aho nähtiin Lahdessa myös legendaarisena Nummisuutareiden Eskona.

– Näin 15 vuotta sitten Samppalinnassa Legally Blonde -musikaalin ja siitä lähtien olen haaveillut, että pääsisin itsekin joskus pyörivän katsomon pyöritettäväksi. Mahtavaa siis päästä Samppalinnaan tekemään näin upeaa teosta ja näin kovalla porukalla. Oma roolityöni rakentuu usein vasta harjoituksissa, mutta olen kyllä alkanut harjoitella ritarillisia ajatuksia ja katsoa miekkailuvideoita YouTubesta, Korkia-aho kertoo tulevasta kesästä ja roolistaan.

Svenska Teaternissa kiinnitettynä näyttelijänä työskentelevä Aaro Wichmann nähdään Notre Damen katedraalin jylhän arkkidiakoni Claude Frollon monisävyisessä roolissa. Wichmann näytteli miespääosaa Helsingin Kaupunginteatterin suurmusikaalissa Myrskyluodon Maija. Svenska Teaternissa hänet on nähty musikaaleissa Mary Poppins ja Matilda sekä näytelmässä Ronja Rövardotter. Wichmannin

ääntä kuullaan lisäksi useissa suomen- ja ruotsinkielisissä animaatiosarjoissa ja -elokuvissa.

Turussa Wichmann on näytellyt aiemmin Turun Kaupunginteatterin musikaalissa Amelié ja Åbo Svenska Teaternin näytelmässä Dracula.

– On kutkuttavaa päästä näyttelemään ikonista Disney-pahista. Rooli on kiinnostava, koska hänellä on selkeä palava sisäinen ristiriita. Odotan kesää ja Turkua innolla, sillä en ole tehnyt kesäteatteria 12 vuoteen, Wichmann kertoo.

Muissa rooleissa nähdään maamme musikaalikentän huippuammattilaisia, muiden muassa Marissa Lattu, Eleonoora Martikainen, Mikko Nuopponen, Samuli Pajunen, Ville Saarenketo ja Dora Seitovirta. Lähes 40-henkisen esiintyjäkunnan täydentävät kuoro ja orkesteri.

Lahjakortteina ja ryhmien ennakkovarauksina on myyty jo yli 7 000 lippua.

– Ennakkokiinnostus on ollut valtaisaa, mikä kertoo osaltaan siitä, että yleisö on selvästi odottanut meiltä tällaista suurtuotantoa. Meiltä on toivottu isoja musikaalituotantoja ja tähän toiveeseen nyt vastaamme. Viime kesän loistavasti onnistunut Jagellonica!-musikaali myi lopulta heinä–elokuussa koko näytäntökautensa loppuun, ja ennakkomyynnin ja -kiinnostuksen perusteella Notre Damen kellonsoittajalla on kaikki mahdollisuudet samaan, kertoo teatterin taiteellinen johtaja Jukka Nylund.

– Samppalinnan Kesäteatteri on miljöönä täysin poikkeuksellinen musikaalinäyttämö ja onkin ilahduttavaa, miten hyvin katsojat ovat meille viime vuosina löytäneet. Suuren Disneymusikaalin tuottaminen näihin olosuhteisiin on toki iso tuotannollinen haaste, mutta onnistuessaan uskon sen täyttävän vaativammankin musikaalien ystävän odotukset. Tällaisia teoksia ei näissä puitteissa muualla näe, Nylund jatkaa.

Disney-musikaalia esitetään Samppalinnan Kesäteatterissa 13.6–15.8. Ensi-ilta on 17. kesäkuuta.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Lupa- ja valvontavirasto: Ikääntyneiden palveluiden valvontaa tehostetaan

Lupa- ja valvontavirasto tehostaa ikääntyneiden palveluiden valvontaa kohdistamalla valvontaa muun muassa rajoitustoimenpiteiden käyttöön sekä ikääntyneiden ympärivuorokautisissa asumispalveluissa toteutettavaan lääkehoitoon. Julkisuudessa on viime aikoina ollut esillä epäkohtia ikääntyneiden palveluissa.

Ansiopäivärahan saajien määrä laski viime vuonna

Työttömyyskassat maksoivat viime vuonna ansiopäivärahaa 1,8 miljardia euroa 260 000 henkilölle. Sekä etuuden saajien että maksettujen ansiopäivärahojen määrä vähenivät edellisvuodesta.

Makuuhuoneessa tulipalo Schalininkadulla

Makuuhuoneessa syttyi tulipalo Schalininkadulla lähellä Raision rajaa keskiviikkona aamulla. Paikalla ollut teki alkusammutusta. Palokunta sammutti palon ja tuuletti tilat.

Tyksissä tehty yli tuhat allogeenista kantasolusiirtoa

Turun yliopistollisen sairaalan (Tyks) kantasolusiirtoyksikössä ylitettiin kuluneena vuonna tuhat tehdyn allogeenisen kantasolusiirron raja. Kansainvälisessä vertailussa hoitotulokset asettuivat Euroopan kärkeen. Tyksissä tehdään kantasolusiirtoja oman alueen lisäksi muualta Suomesta tuleville potilaille.

Karlo Haapiainen ja Mitra Matouf Notre Damen kellonsoittajan päätähtinä

Samppalinnan Kesäteatterissa nähtävä Disney-spektaakkeli Notre Damen kellonsoittaja on löytänyt tähtensä yli 350 hakijan joukosta. Nimiroolissa kellonsoittaja Quasimodona nähdään Samppalinnan Kesäteatterista kesältä 2024 tuttu Karlo Haapiainen . Musikaalidebyyttinsä Esmeraldan roolissa turkulaistaustainen näyttelijä Mitra Matouf .

Työttömyys kuritti kuntien taloutta viime vuonna

Kuntatalouden tila heikkeni viime vuonna odotetusti vuodesta 2024. Toiminnan ja investointien rahavirralla mitattuna kuntataloudessa oli yli 800 miljoonan euron alijäämä viime vuonna, sillä kuntien kustannukset kasvoivat muun muassa TE-palvelu-uudistuksen myötä reippaasti. Talouden tilan heikkenemistä selittävät myös verotulojen aleneminen sekä valtionosuuksien leikkaukset. Tiedot käyvät ilmi kuntatalouden tilaa viime vuonna arvioivasta Kuntaliiton tilinpäätösanalyysistä.

Puntit tasan valtuustossa

Kaupunginvaltuusto päättää kesäkuussa rakennetaanko Turkuun raitiotie vai ei.

Turussa odotellaan kiivasta kevättä kuntapolitiikassa. Raitiotiestä on valmis suunnitelma ja rätinki, superbussistakin valistunut arvio. Luvut ovat julmia. Raitiotien sitova kokonaiskustannus on 465,2 miljoonaa euroa, josta kaupungin osuus olisi noin 338 miljoonaa euroa. Vaunut maksavat lisäksi 65–75 miljoonaa euroa. Superbussien hinnaksi arvioidaan 241 miljoonaa euroa.

Valkonen: Hallitsematon sote-menojen kasvu vaarantaisi palvelut

Hallitus uudistaa hyvinvointialueiden rahoituslakia vahvistaakseen julkisen talouden kestävyyttä, hillitäkseen sosiaali- ja terveydenhuollon kustannusten kasvua ja varmistaakseen, että sote-palvelut voidaan rahoittaa pitkäjänteisesti ilman velkaantumisen hallitsematonta kiihtymistä, sanoo kansanedustaja Ville Valkonen (kok.).

Sähkö Oy Turku fuusioituu TRP Groupiin

Mikko Ahvenainen.

Turun seudulla lähes 110 vuotta toiminut Sähkö Oy Turku fuusioitui osaksi TRP Group Oy:tä 31. tammikuuta. Yritystoiminta jatkuu TRP Group -nimen alla ja TRP Groupin Y-tunnuksella. Kyseessä on Turun talousalueen suurin paikallinen toimija talotekniikan ja sähkön osalla.

Talouspoliittinen ministerivaliokunta: Valtio valmis pääomittamaan Länsirataa 385 miljoonalla eurolla

Talouspoliittinen ministerivaliokunta linjasi 3. helmikuuta valtion sitoutumisesta Länsirata-hankkeen rakentamiskustannuksiin Kirkkonummen jäätyä pois hankkeesta. Kirkkonummen kunnanvaltuusto päätti 8. joulukuuta olla hyväksymättä valtion ja kuntien neuvottelemaa Länsirata Oy:n uutta osakassopimusta.

Suomessa syödään juustoa enemmän kuin koskaan

Suomalaisten juuston kulutus on kasvanut tasaisesti vuosikymmenten ajan.

Kotieläintuotanto ja sen jalosteet ovat olleet ja ovat edelleen tärkeä osa suomalaista maataloutta ja myös ravitsemusta. Suomalaisen maidon jalostuksen helmi on ollut voi, jonka laatua kehitti nobelisti A.I. Virtanen muun muassa voisuolakeksinnöllä 1920- ja -30 luvuilla. Samoihin aikoihin myös juuston tuotanto kehittyi.

Pakkasjakso lisännyt jään määrää Itämerellä

Perämeri, Merenkurkku ja Suomenlahden itäosa ovat jäätyneet kauttaaltaan. Itämeri on kuitenkin vielä tavanomaista lämpimämpi, ja jään paksuus voi vaihdella pienelläkin alueella.

Miten voi vähentää energiankäyttöä kodeissa pitkällä pakkasjaksolla?

Kodin yksittäinen suurin sähkönkuluttaja on usein sähkökiuas.

Pakkaset jatkuvat kipakoissa lukemissa helmikuun puolellakin. Mitkä keinot ovat avainasemassa vähentää sähkönkäyttöä kylmällä säällä? Helmikuu alkoi kylmillä lukemilla ja myös sähkön hinta näyttää pysyttelevän korkealla lähipäivinä.

Pelastuslaitoksella rakennuspalon sammutusharjoituksia Alastarolla, Paraisilla ja Paimiossa

Varsinais-Suomen pelastuslaitos järjestää rakennuspalon sammutus- ja pelastustoiminnan harjoituksia Alastarolla torstaina 5. helmikuuta osoitteessa Päänsaarentie 157 sekä Paraisilla perjantaina 6. helmikuuta osoitteessa Gropaksentie 108. Paimion VPK järjestää harjoituksen lauantaina 7. helmikuuta osoitteessa Munkkilantie 156, Paimio. Harjoitukset toteutetaan purkukuntoisten rakennusten alueella.

Viking Line jatkaa panostustaan biokaasuun

Biokaasua käytetään yhdessä nesteytetyn maakaasun kanssa Viking Glorylla ja Viking Gracella.

Viking Line jatkaa matkustus- ja kuljetuspalvelujen tarjoamista korkealla uusiutuvan eurooppalaisen biokaasun osuudella. Viime vuonna biopolttoaineen käyttö kymmenkertaistui. Nyt ahvenanmaalainen varustamo on varmistanut saman kunnianhimoisen tason myös seuraavalle vuodelle.

Vakavan rikoksen valmistelu pysäytettiin ennen tekoa, joka olisi kohdistunut turkulaiseen oppilaitokseen

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan, joka koskee törkeää henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelua Turussa. Poliisi sai estettyä teon valmistelun, eikä konkreettista vaaraa syntynyt.

Turun kauppaopetussäätiö lahjoittaa Turun kauppakorkeakoululle kansainvälisen politiikan ja talouden työelämäprofessuurin

Turun kauppaopetussäätiö lahjoittaa Turun yliopistolle 75 000 euroa. Lahjoitus käytetään kansainvälisen politiikan ja talouden työelämäprofessuuriin kahden vuoden aikana.

Kaarina-talon konserttisarjassa tarjolla Cornelis Vreeswijkin tuotantoa

Kiureli Sammallahti, Daniela Fogelholm, Karri ”Paleface” Miettinen ja Roope Aarnio.

Kaarina-salissa kuuluu ruotsalaisen runoilijan ja trubaduurin Cornelis Vreeswijkin (1937–87) musiikki. Vreeswijk rakasti suomalaista musiikkia ja äänitti levyn Tapio Rautavaaran lauluista, jotka oli käännetty ruotsiksi. Perjantaina 27. helmikuuta konsertissa Ballader och oförskämdheter kuullaan lauluja suomeksi ja ruotsiksi ja väliin mahtuu myös tarinoita. Illassa esiintyvät Daniela Fogelholm (laulu), Karri ”Paleface” Miettinen (laulu ja kitara), Kiureli Sammallahti (laulu ja harmonikka) sekä Roope Aarnio (kitara).

Näköislehti

Urheilu

Maalivahti Markus Ruusu TPS:n vahvuuteen loppukaudeksi

Markus Ruusu siirtyy TPS-maalille.

TPS on vahvistanut maalivahtiosastoaan, kun 28-vuotias Markus Ruusu siirtyy seuraan loppukauden mittaisella vuokrasopimuksella. Mikkelin Jukurit vuokraa maalivahdin Turkuun kauden loppuun saakka.

Välivuosi tuli tarpeeseen – SM-rallin tarkoitus palata Turun seudulle ensi vuonna

SM-rallin järjestäminen on tuonut näkyvyyttä Turun Urheiluautoilijoille, mutta on myös kova ponnistus vapaaehtoisille.

Rallin SM-sarjan talvikausi on tammikuussa täydessä käynnissä, kun osakisat ajetaan sekä Mikkelissä että Rovaniemellä. Turussa on perinteisesti kisattu kesällä, mutta tänä vuonna Turkua ei SM-kalenterista löydy.

Osku Laukkasen ei tarvitse etsiä latausta olympialaisten selostamiseen

Osku Laukkasen parhaat olympiamuistot ovat kisoista, joissa hän on ollut paikan päällä. – Matkat eksoottisiin kohteisiin ovat olleet mahtavia elämänkokemuksia jo reissun itsensä takia.

Turun aikuiskoulutuskeskuksen apulaisrehtori Osku Laukkanen puhkuu intoa, vaikka ulkona eletään harmaata ja sumuista tammikuuta. Syy ei tällä kertaa löydy koulutuspolitiikan kiemuroista vaan 6. helmikuuta Milanossa ja Cortina d’Ampezzossa pidettävistä talviolympialaisista.

Inga Hannukainen jatkaa TPS-paidassa

Inga Hannukainen.

Viime kaudella ensikosketuksensa Kansallisessa Ykkösessä saanut Inga Hannukainen , 18, jatkaa TPS-puolustuksessa myös kaudella 2026. Lempinimellä Inkku tunnettu Hannukainen on TPS:n oma kasvatti, joka on edennyt junioripolkua Piikkiön Palloseuran ja Maskun Palloseuran kautta Tepsiin. Oikeajalkainen puolustaja on tunnettu joukkueessa erityisesti vahvana yksi vastaan yksi -puolustajana ja vahvana fyysisenä puolustajana.

Turkulainen Mika Lamppu vuoden erotuomari Palloliiton Läntisellä alueella

Onni Helén nimettiin vuoden poikapelaajaksi Palloliiton Läntisellä alueella.

Suomen Palloliiton Läntinen alue palkitsi perjantaina Seurojen ääni -seminaarin yhteydessä järjestetyssä palkintogaalassa Tampereella menestyjiä ja seuratoimijoita viime vuodelta.

Ruben Rafkinille ja Eetu Mäkiniemelle jatkosopimus TPS:n kanssa

Ruben Rafkin.

Turun Palloseura on tehnyt puolustaja Ruben Rafkinin kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2026–27 ja 2027–28. Turun Palloseura on tehnyt myös kauden 2026–27 kattavan jatkosopimuksen maalivahti Eetu Mäkiniemen kanssa.