Fuuga avataan festivaalihengessä

Jazz City Turku tuo avajaisohjelmistossa kuultavaksi maailmalla kovassa nosteessa oleva laulaja ja säveltäjä Michael Mayon, jonka kausi UMO Helsinki Jazz Orchestran päävierailijana käynnistyy Fuugasta. Jazz City Turku tuo avajaisohjelmistossa kuultavaksi maailmalla kovassa nosteessa oleva laulaja ja säveltäjä Michael Mayon, jonka kausi UMO Helsinki Jazz Orchestran päävierailijana käynnistyy Fuugasta. Kuva: Lauren Desberg

Turun paraatipaikalle valmistuu syksyllä akustiikaltaan maailmanluokan musiikkitalo, kaiken musiikin koti Fuuga. Sen avajaisfestivaalit alkavat Turun filharmonisen orkesterin sävelin.

TFO vihkii käyttöön Fuugan Konserttisalin 12.–14. marraskuuta ylikapellimestarinsa John Storgårdsin johdolla solistinaan sopraano Karita Mattila.

Fuugassa on koettavana kaksi soivaa salia, Konserttisali ja Ateljee-sali. Lämpiöravintola palvelee tapahtumakävijöitä kahdessa kerroksessa, mutta lisäksi Turku saa myös kaksi uutta ravintolaa, katutasossa palvelevan ruokaravintola Fridan ja kattoterassin viinibaari Finon.

– Fuugassa erityisesti kaksi asiaa saa sydämen tempomaan odotuksesta – sen puitteiden tarjoama järjetön määrä musiikillisia mahdollisuuksia, ja kattoterassin Aurajoki-näkymä Turun linnalta tuomiokirkolle. Ensimmäinen innostaa käärimään hihat ja etsimään uusia, yllättäviäkin yhteistyökumppaneita, joiden kanssa hyödynnämme potentiaalin. Toinen pysäyttää nauttimaan miljööstä, joka syksyllä avautuu kaikkien koettavaksi, kuvailee musiikkitalon johtaja Samppa Rinne tiedotteessa.

Kaiken musiikin koti avataan loka–marraskuun taitteessa kutsumalla kaupunkilaiset tutustumaan uuteen musiikkitaloonsa opastetuilla kierroksilla sekä monipuolisella kattauksella konsertteja, keikkoja ja maksutonta ohjelmaa.

Turun filharmoninen orkesteri soittaa ensimmäiset sävelet Fuugan molemmissa saleissa. Avajaisfestivaalin huipennus on Turun filharmonisen orkesterin avajaiskonserttisarja Konserttisalissa 12.–14. marraskuuta ylikapellimestari John Storgårdsin ja sopraano Karita Mattilan kanssa. TFO:lta kuullaan Fuugan syksyssä myös Sibeliuksen viulukonsertto Mimani Yoshidan esittämänä, Antonín Dvořákin sellokonsertto Maximilian Hornungin tulkintana sekä TFO Leffassa -sarjaa jatkava Yksin kotona -elokuvakonsertti.

– Muutto Fuugaan on Turun filharmoniselle orkesterille unelmien täyttymys. Saamme viimein salin, joka on suunniteltu suuren sinfoniaorkesterin sointia varten. Tämä tulee olemaan sekä muusikoille että kuulijoille valtava muutos, ja loistavassa iskussa oleva TFO on valmiina näyttämään, miltä hieno orkesteri kuulostaa maailmanluokan akustiikassa. Jo TFO:n ensimmäiset konsertit näyttävät, miten erilaiset soinnilliset maailmat avautuvat Fuugassa tavalla, jota emme ole Turussa aiemmin voineet kokea, intendentti Nikke Isomöttönen sanoo.

Turun musiikkijuhlat tarjoilee avajaisohjelmistoon poikkitaiteellista sisältöä, muun muassa turkulaislaulaja Robin Packalenin, pianisti Iiro Rantalan ja balettitanssija Atte Kilpisen esiintyminen triona. Toinen ohjelmistokumppani Jazz City Turku tuo kuultavaksi maailmalla kovassa nosteessa oleva laulaja ja säveltäjä Michael Mayon, jonka kausi UMO Helsinki Jazz Orchestran päävierailijana käynnistyy Fuugasta. Loppuvuodesta musiikkitalossa juhlistetaan esimerkiksi Pepe Willbergin pitkää taiteilijauraa 80-vuotisjuhlakonsertissa.

Ateljee-salin monipuolisia mahdollisuuksia hyödyntävät yhteisillä keikkailloillaan esimerkiksi F ja Pesso sekä Grande Mahogany ja Rebekka Holi. Suomen Kulttuurirahasto järjestää kesällä 2027 Fuugassa arvostetun kansainvälisen Mirjam Helin -laulukilpailun, joka tuo Turkuun useita nousevia tähtisolisteja maailmalta.

Liput ensimmäisenä julkaistuihin tapahtumiin ovat myynnissä 5. helmikuuta aukeavalla verkkosivulla osoitteessa musiikkitalofuuga.fi. Uusista lisäyksistä ohjelmistoon pysyy kartalla parhaiten liittymällä verkkosivuilla Fuugan uutiskirjelistalle ja ottamalla sen somekanavat seurantaan.

Musiikkitalon operatiivisesta toiminnasta vastaa Kulttuuriranta Oy:ksi laajentunut teatteriyhtiö, joka pyörittää myös naapurissa toimivaa Turun kaupunginteatteria. Tämä musiikin ja teatterin ainutlaatuinen liitto mahdollistaa sisältöjen suunnittelun entistä monipuolisemmassa ja laajemmassa mittakaavassa.

Fuugasta tulee myös Turun filharmonisen orkesterin uusi kotisali. Sen ohjelmiston ympärille rakentuvaa konsertti- ja keikkatarjontaa ja operatiivista toimintaa pyörittää Musiikkitalon johtaja Samppa Rinne. Fuugan soivia sisältöjä rakennetaan kumppanimallilla, jossa Turun musiikkijuhlat, Jazz City Turku ja muut tulevat yhteistyökumppanit tuottavat Fuugaan säännöllistä ohjelmaa ympäri vuoden. Jatkossa Turun Kulttuurirannasta löytyy yhteensä 30 000 neliömetriä ja viisi salia taiteelle.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Aggressiivisella toiminnalla pyritään osoittamaan, että toinen toimii väärin

Kiukkua liikenteessä kannattaa välttää, silloin kaikilla sujuu liikenteessä paremmin.

Liikenteessä rauhallisuus ja maltti ovat valttia. Jokaisella meistä on huonoja päiviä, mutta liikenteessä niiden ei tule näkyä. Liikenneturvan kyselyn perusteella aggressiivisella toiminnalla pyritään osoittamaan, että toinen toimii väärin. Kun ajaa ennakoiden ja sääntöjen mukaan, yllättävien ja ärsyttävien tilanteiden määrä vähenee.

Vapaa-ajan merkitys kasvaa tekoälymurroksen myötä

Vapaa-aikaa on talousjärjestelmässä tarkasteltu pääasiassa kuluttamisen näkökulmasta, mutta tulevaisuudessa tilanne voi muuttua. Turun yliopiston tutkijat loivat tutkimukseen pohjautuvan, sosiaalisen arvonluonnin mallin, jossa vapaa-aika näyttäytyy tuottamisen resurssina.

Polku kulkee taidemuseossa kesän

Turun taidemuseon studiossa aukeaa 5. kesäkuuta Pia Sirénin teos Polku , joka on nähtävillä syyskuulle saakka. Sirén tuottaa maisemakuvia epätavallisin keinoin. Hän veistää ne suurikokoisiksi tilallisiksi kokonaisuuksiksi. Studioon rakentuvassa Polku-teoksessa ihminen ei asetu muiden lajien yläpuolelle, vaan tasavertaisesti niiden rinnalle. Teos herättää kysymyksiä identiteetistämme suhteessa ympäröivään luontoon.

Sukellusveneeseen sveitsiläinen

Salibandyn miesten 1. divisioonaan ensi kaudeksi pudonnut FBC Turku on viime aikoina julkistanut valtaosan ensi kauden joukkueestaan. Yksi keltaisen sukellusveneen mielenkiintoisimmista kiinnityksistä löytyy maalilta. Beeceen tolppien välissä ensi kaudella palloja torjuu sveitsiläinen Emilien Aubert . Vuonna 2001 syntynyt sveitsiläinen on aiemmin pelannut kotimaassaan. FBC Turun toisena maalivahtina jatkaa Veeti Peltoniemi .

TPS aloittaa kiekkokauden kotonaan KooKoota vastaan

Liiga julkaisi tiistaina runkosarjan 2026–2027 otteluohjelman. Historiallisella superkaudella Liigassa pelaa ensimmäistä kertaa 17 joukkuetta, kun Jokerit liittyy mukaan. Jokainen joukkue kohtaa toisensa neljä kertaa, joten TPS pelaa runkosarjassa yhteensä 64 ottelua, joista 32 pelataan kotiyleisön edessä.

Olipa kerran näyttely Pansiossa

Pansion kirjastossa on esillä alakouluikäisten sana- ja kuvataiteesta koottu Olipa kerran näyttely -tilataideteos. Näyttely on koottu Harrastamisen Turun mallin Olipa kerran -kerhoryhmissä tuotetuista materiaaleista. Näyttelyn avajaiset ovat 4. kesäkuuta kello 13–15. Avajaisissa on koko perheelle sopivaa ohjelmaa ja tekemistä kuten sanataidetyöpaja. Näyttely on auki 29. kesäkuuta saakka.

Raisio Pride järjestetään entistä suurempana

Lauantaina kesäkuun 13. päivänä järjestettävä ihmisoikeustapahtuma Raisio Pride on tänä vuonna suurempi kuin koskaan. Luvassa on kulkue yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon puolesta sekä puistojuhla, jossa on ohjelmaa kaikenikäisille.

Vilhelm Junnila lähtee tarkkailemaan Armenian parlamenttivaaleja

Vilhelm Junnila.

Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunnan varapuheenjohtaja, naantalilainen kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) osallistuu Etyjin vaalitarkkailuoperaatioon Armenian parlamenttivaaleissa ensi sunnuntaina.

Oikaisu

Kadonneen Mirja Paavilaisen tapauksesta kertovassa jutussa ( Aamuset 26.5) oli puutteellinen kuvateksti. Kuvatekstissä olisi tullut korostaa, että jutussa haastateltu yrittäjä ei ole kertomansa mukaan ollut kuvan esittämän liiketilan ja siinä sijainneiden liikkeiden kanssa missään tekemisissä enää 1980-luvun alun jälkeen.

Väitös: Vammaisten suun terveys heikommalla tolalla

Ramaa Balkaran.

Vammaiset ihmiset kohtaavat usein vaikeuksia suun terveydenhuollon palvelujen saamisessa. Haasteita asettaa esimerkiksi palvelujen tarjonta, terveydenhuollon ammattilaisten koulutus, stigma sekä omaisten saaman tuen puute. Tämän seurauksena monien vammaisten suun terveys on heikompi ja elämänlaatu heikentynyt.

Jyrkkälässä harjoitellaan väestönsuojaan menemistä

Kaikki eivät tiedä, että kerrostalojen varastotilojen varsinainen tarkoitus on toimia väestönsuojana.

Kiinteistö Oy Jyrkkälänpolku järjestää yhteistyössä Kiinteistöliitto Varsinais-Suomen kanssa väestönsuojan käyttöönotto- ja suojautumisharjoituksen 5. syyskuuta. Harjoituksen väestönsuojana toimii Kiinteistö Oy Jyrkkälänpolun alueella sijaitseva väestönsuoja. Tavoitteena on toteuttaa asuintalon väestönsuojan käyttöönottoa ja suojautumista simuloiva harjoitus.

Vartiovuorenpuiston vanhaan vesitorniin avataan näköalaravintola

Uusi ravintola havainnekuvassa.

Vartiovuorenpuiston tähtitornin vieressä sijaitsevaan vanhaan vesivarastoon on suunnitteilla uusi ravintola, jonka arvioidaan avautuvan vuoden 2027 aikana. Vuonna 1903 valmistunut vesivarasto oli aikanaan Turun ensimmäinen vesitorni. Rakennus on vuosien varrella palvellut erilaisissa käyttötarkoituksissa, muun muassa näyttelytilana, mutta viime vuosina se on ollut pääosin varastokäytössä. Nyt historialliselle rakennukselle suunnitellaan uutta elämää ravintolakäytössä.

Kesätorstaisin tapahtuu Linnateatterin kesälavalla Ruissalon Telakalla

Jukka Puotila.

Linnateatteri tuo kesällä Ruissalon Telakalle uuden tapahtumatorstai-konseptin, joka kokoaa yhteen seitsemän live-viihteen iltaa. Kesän aikana Linnateatterin kesälavalla nousee kotimaisia esiintyjiä musiikin, komiikan ja viihteen parista. Tapahtumatorstait rakentuvat yksittäisistä vierailuilloista, ja ne tuovat Ruissalon Telakalle sekä paikallista yleisöä että matkailijoita.

Yksi asennusvirhe, tuhansien eurojen lasku

Ilmalämpöpumpun asennusvirheet ovat vahinkotilastoissa yleisiä. Kesäkelien saavuttua asennusvirhe voi muuttua nopeasti kalliiksi vahingoksi, jos väärin ohjattu kondenssivesi kastelee lattiat tai rakenteet.

Auran Aurinkoviikko huipentuu vapaa-aikamessuihin

Auran kunta järjestää Aurinkoviikon 8.–14. kesäkuuta. Teemaviikon ohjelmassa on kulttuuria, liikuntaa, taidetta ja musiikkia. Viikko huipentuu 14. kesäkuuta järjestettäviin Vapaa-aikamessuihin, jotka kokoavat alueen harrastustarjontaa saman katon alle.

Kriittiset raaka-aineet ympäristöystävällisesti talteen kestomagneeteista

Uusi kiinteäfaasiuuttoprosessi mahdollistaa NdFeB-magneeteissa olevien kriittisten raaka‑aineiden ympäristöystävällisemmän talteenoton. Prosessin kehittämisessä hyödynnettiin röntgentomografiaa.

Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat kehittäneet kiinteäfaasiuuttoprosessin, jonka avulla NdFeB-magneeteissa olevat kriittiset raaka-aineet voidaan ottaa talteen ympäristöystävällisemmin. Kehitetyssä menetelmässä hyödynnetään orgaanista metaanisulfonihappoa, jota on pidetty vihreämpänä vaihtoehtona perinteisille epäorgaanisille hapoille. Ratkaisu osoittautui erittäin tehokkaaksi, ja tieteellisen julkaisun lisäksi se patentoitiin.

Tallink Siljalle turvaohjeet viittomin

Tallink Silja ottaa käyttöön suomalaiselle viittomakielelle käännetyt matkustajien turvallisuusohjeet. Uusi viittomakielinen ohje on toteutettu yhteistyössä Diakonia-ammattikorkeakoulun kanssa opinnäytetyönä. Käännöstyön on tehnyt viittomakielen tulkkiopiskelija Antonio Rondan de Noisternig . Matkustaja-alusten turvallisuusviestintä perustuu edelleen pitkälti puhuttuun ja kirjoitettuun kieleen.

Aurajoen reitit yksissä kansissa

Turkulaisen eräoppaan ja tietokirjailijan Olli Järvenkylän Aurajoen retkeilyoppaan avulla voi tutustua monipuoliseen jokivarsiluontoon patikoiden, pyöräillen, meloen tai vaikka suppaillen. Myös kalastajille on omat ottipaikkansa.

Näköislehti

Urheilu

Sukellusveneeseen sveitsiläinen

Salibandyn miesten 1. divisioonaan ensi kaudeksi pudonnut FBC Turku on viime aikoina julkistanut valtaosan ensi kauden joukkueestaan. Yksi keltaisen sukellusveneen mielenkiintoisimmista kiinnityksistä löytyy maalilta. Beeceen tolppien välissä ensi kaudella palloja torjuu sveitsiläinen Emilien Aubert . Vuonna 2001 syntynyt sveitsiläinen on aiemmin pelannut kotimaassaan. FBC Turun toisena maalivahtina jatkaa Veeti Peltoniemi .

TPS aloittaa kiekkokauden kotonaan KooKoota vastaan

Liiga julkaisi tiistaina runkosarjan 2026–2027 otteluohjelman. Historiallisella superkaudella Liigassa pelaa ensimmäistä kertaa 17 joukkuetta, kun Jokerit liittyy mukaan. Jokainen joukkue kohtaa toisensa neljä kertaa, joten TPS pelaa runkosarjassa yhteensä 64 ottelua, joista 32 pelataan kotiyleisön edessä.

Åboraakkeli: Oikeita matseja ja show’ta

Olli Santalahti.

Suomen suurimmaksi kamppailu-urheilupromootioksi nopeasti kasvanut Ice Cage palaa Turkuun. Ice Cage 8 järjestetään Turun päivän viikonloppuna 19. syyskuuta Turkuhallissa. Edellisen kerran Ice Cage järjestettiin Turussa syyskuussa 2025. Tuolloin oli Ice Cage 5.

Otteluanalyysi: TPS palasi voittokantaan Miika Kauppilan ensimmäisellä liigaosumalla

Miika Kauppila.

Yksi maalintekoyritys, yksi maali ja voitto maalein 1-0. TPS palasi kahden tappio-ottelun jälkeen voittokantaan, kun se löi VPS:n Kupittaalla. Avaukseen ensimmäisen kerran tällä kaudella nostettu Miika Kauppila puski Nikolas Talon keskityksen verkon perukoille ja se riitti. Maali oli Kauppilan ensimmäinen liigassa. Voitto ei ollut tyylikäs mutta voitto yhtä kaikki ja isännät korjasivat tärkeät kolme pistettä.

Niklas Nordgren Tuto Hockeyn hyökkäykseen

Niklas Nordgren tuulettaa maalia Kiekko-Vantaan paidassa.

Niklas Nordgren siirtyy Tuto Hockeyn riveihin sopimuksella, joka on mallia 1+1. 26-vuotias hyökkääjä siirtyy Tuton hyökkäysosastolle Vantaalta.

Turun Palloseura kaksivuotiseen sopimukseen hyökkääjä Otto Paajasen kanssa

Otto Paajanen TPS:n maalin edustalla.

TPS on solminut hyökkääjä Otto Paajasen kanssa kaksivuotisen sopimuksen. Vasemmalta laukova, 33-vuotias keskushyökkääjä siirtyy Turkuun KooKoosta, jossa hän toimi kolme viimeistä kautta joukkueen kapteenina.