Enni Virjonen teki viisiottelussa 19-vuotiaiden Suomen ennätyksen

Enni Virjonen. Enni Virjonen. Kuva: Ari-Matti Ruuska

Turun Urheiluliiton Enni Virjonen voitti naisten viisiottelun pistein 4 450 SM-hallikisoissa Espoon Kameleonten-hallissa. Se on kauden kotimainen kärkitulos ja 19-vuotiaiden Suomen ennätys. Virjonen paransi omaa aiempaa SE:tään 79 pistettä.

Virjonen hyppäsi pituutta loistavan uuden ennätyksensä 638. Tulos oli sentilleen sama kuin Taika Koilahden voittotulos naisten pituushypyssä päivää aikaisemmin. Virjosen askel osui televisiokuvasta arvioiden aivan täsmälleen ponnistuslankun etureunaan.

19-vuotiaiden ikäluokassa ovat Virjosta pidemmälle aiemmin hypänneet vain Johanna Halkoaho ja Heli Koivula 1990-luvun puolessavälissä. Halkoahon 19-vuotiaiden Suomen ennätys on 643.

Pituushypyn lisäksi Virjonen voitti kuulantyönnön ja 800 metrin juoksun uusilla ennätyksillään 14,15 ja 2.20,24. Aitajuoksunkin tulos oli mainio 8,40. Korkeutta hän hyppäsi 167, joka oli hänelle himan alakanttiin.

Suomen naisten kaikkien aikojen tilastossa Virjonen kohoaa uudella ennätyksellään viidenneksi.

Vuosien 2020 ja 2024 hallimestari Esbo IF:n Jessica Rautelin aloitti viisiottelun uudella aitajuoksun ennätyksellään 8,55 ja päätti urakkansa hopeamitaliin uudella yhteispisteiden ennätyksellään 4 112. Aiempi ennätys koheni 24 pistettä.

Hyvätasoisen kilpailun kolme seuraavaakin kokosivat uudet ennätyksensä, nimittäin Hämeenlinnan Tarmon Emmi Hietanen 3 851, Sauvon Urheilijoiden Saima Kossa 3 812 ja Toholammin Urheilijoiden Mimosa Wirkkala 3 777. Wirkkala palasi moniotteluiden pariin lähes neljän vuoden tauon jälkeen.

Helsingin IFK:n Miia Lindholm otteli seitsemänneksi pistein 3 542, joka on 35-vuotiaiden naisten Suomen ennätys. Kaikkein eniten omaa ennätystään kohensi kahdeksanneksi otellut Ilmajoen Kisailijoiden Sanni Säntti, jonka ennätys parani lähes 200 pistettä.

Viimekesäinen Kalevan kisojen seitsenottelun voittaja Vilma Itälinna Tampereen Pyrinnöstä voitti avauslajin 60 metrin aitajuoksun upealla ennätyksellään 8,32, mutta astui pituushypyssä kaikki kolme yritystään yli.

Turun Urheiluliiton Jerry Jokinen käveli 5 000 metrin mestariksi ennätyksellään 19.03,19 Espoossa yleisurheilun SM-hallikisoissa. Jokinen oli kilpailussa täysin ylivoimainen. Mestaruus tuli soolokävelyllä, jossa hän taittoi kilometrit noin 3.50 kilometrivauhtia.

– Piti lähteä vähän rauhallisemmin, 3.55 minuutin kilometrivauhtia, mutta ei se haitannut, Jokinen kertoi yleisurheilu.fi-sivustolla.

– Tiesin, että hyvä aika sieltä tulee. Treenit ovat menneet niin hyvin viime aikoina.

Ennätys vei Jokisen Suomen kaikkien aikojen tilastossa kolmanneksi. Jokisen kausi jatkuu kansainvälisissä kisoissa Dudincessa 7. maaliskuuta ja Tshekin Podebradyssä toukokuun alussa. Matkana on elokuussa Birminghamin EM-kilpailuissa kilpailtava puolimaraton.

– Uusi matka, joten siinä on vähän uutta, mutta Birminghamin rajaa yritellään, Jokinen viittasi tulosrajaan 1.26,15.

Myös toiseksi ja kolmanneksi tulleet Espoon Tapioiden Joni Hava ja Esbo IF:n Jonathan Ekberg tekivät Espoossa 5000 metrin lyhyen radan ennätyksensä ajoin 20.06,79 ja 20.12,38.

Turun Urheiluliiton Miika Lahtonen uusi viimevuotisen mestaruutensa miesten kuulantyönnössä tuloksella 18,44. Lahtonen työnsi myös kilpailun kaksi lähinnä pisintä työntöä 18,39 ja 17,92.

– Tämä oli se suunnitelma, kun en ollut hallikaudella ihan parhaassa kunnossa, niin sitten hain yhteen kisaan hyvän latauksen, Lahtonen sanoi.

Lahtosen kahden perättäisen halliratojen mestaruuden väliin mahtuu viime keväänä harjoituksissa tullut jalkapöydän luun murtuma ja pitkä kuntoutus.

– Näihin lähtökohtiin, sen vamman jälkeen, tuo oli tosi loistavaa. Toki odotukset olivat kovat jo tälle kaudelle, mutta totuus on, ettei se ole niin helppoa tuollaisen vamman jälkeen. Mutta olen ihan tyytyväinen, Lahtonen tuumi.

Viimekesäinen Kalevan kisojen voittaja Eero Ahola Porin Yleisurheilusta kilpaili ensi kerran viime kesän jälkeen ja sijoittui toiseksi tuloksella 17,86.

Kolmanneksi sijoittui Espoon Tapioiden 20-vuotias Aatu Kangasniemi, joka pitää hallussaan kauden kotimaista kärkitulosta 18,47. Tällä kertaa kuula lensi Kangasniemen kädestä 17,60.

– Nyt on ollut vähän niin, että kun hyvä päivä, kuula lentää, ja kun on huono päivä niin ei, ja nyt oli huono päivä, Kangasniemi sanoi.

Kiekonheittäjä Juho Suominen Piikkiön Kehityksestä rikkoi ensi kerran 17 metrin rajan ja sijoittui neljänneksi tuloksella 17,05.

Turun Weikkojen Taika Koilahti voitti lauantaina viiden vuoden tauon jälkeen naisten pituushypyn Suomen mestaruuden. Edellisen kerran hän voitti Kalevan kisoissa kesällä 2021 ja edellisen kerran hallimestaruuskilpailuissa jo seitsemän vuotta sitten talvella 2019.

Koilahti ponnisti Espoossa 638, joka jää kaksi senttiä hänen nimissään olevasta talven kotimaisesta kärkituloksesta.

– Olihan se 638 sellainen ihan ok, perustulos. Olisin toivonut vähän enemmän tänään, Koilahti sanoi.

Koilahden kisa alkoi pienten vaikeuksia kanssa, kun toinen hyppy epäonnistui.

– Joku oli siirtänyt minun merkkiäni, enkä minä huomannut sitä. Siksi se toinen hyppy jäi metrin lankusta ja sitten piti kerätä itsensä uudestaan, Koilahti kertaili.

Neljäs hyppy kantoi siten 638 ja toi mestaruuden ennen Oulun Pyrinnön Minja Kurttia, joka ponkaisi 620, Tervolan Terävän Saana Peuraa, joka venytti kauden parhaansa 610, ja Turun Urheiluliiton Alisa Launosta (604).

– Se oli tietysti sama kaikille, mutta kilpailussa oli tosi pitkät hyppyjen välit. Kun hyppäsin ekan ja vikan kerran, niin välissä oli tunti ja 40 minuuttia. Yleensä kisa kestää tunnin, Koilahti sanoi.

Hallikausi jätti Koilahdelle hyvät lähtökohdat kevään harjoituskaudelle.

– Sain hyvin nostettua perustason, Koilahti summasi.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Hartela valittu Turun Karhunaukion monitoimitalohankkeen kehitysvaiheeseen

Hartela on valittu toteuttamaan Turkuun rakennettavan Karhunaukion monitoimitalon yhteistoiminnallisen KVR-hankkeen kehitysvaihe. Kehitysvaiheen sopimus on allekirjoitettu kesäkuussa 2026.

Trojansin Jansen ja Wulff lippupallon Team LA -kehitysjoukkueeseen

Suomen lippupallon naisten kansallinen kehitysjoukkue Team LA on valittu kaudelle 2026. Tänä vuonna seitsemän uutta urheilijaa on nostettu osaksi Team LA:ta. Uudet jäsenet tuovat ryhmään kansainvälistä kokemusta, kansainvälisen tason yleisurheilutaustaa sekä EM-mitalien makuun päässeitä nuoria lippupalloilijoita. Joukkue koostuu 21 olympiapaikkaa janoavasta urheilijasta.

Varsinais-Suomeen 175 000 euroa avustusta arvokkaan rakennusperinnön hoitoon

Vuonna 2026 Lounais-Suomen elinvoimakeskus myönsi Varsinais-Suomen alueelle yhteensä 175 000 euroa avustuksia rakennusperinnön hoitoon. Hakemuksia saapui määräaikaan mennessä yhteensä 95 kappaletta, joista 40 hakijaa sai myönteisen päätöksen.

Teatteri Akselin vauhdikas farssi Vaimoni Maurice riemastuttaa Puolalanpuistossa heinäkuussa

Teatteri Akselin kesätuotantona nähdään tänä vuonna maailmanlaajuiseksi hitiksi noussut farssi. Raffy Shartin vuonna 1997 kirjoittama Vaimoni Maurice saa ensi-iltansa Rakennusperinteen Ystävät ry:n idyllisessä pihapiirissä Puolalanpuistossa perjantaina 3. heinäkuuta. Farssin ohjaa persoonallisista sovituksistaan tunnettu Kauno Takarautio .

Mynämäen henkirikoksessa kiinniottoja

Lounais-Suomen poliisi on ottanut kiinni kolme henkilöä, joiden osallisuutta Mynämäellä tapahtuneeseen henkirikokseen selvitetään. Poliisi esittää kolmikkoa vangittavaksi.

Strand Properties kasvatti rajusti markkinaosuuttaan

Suomessa 2024 toimintansa aloittanut kiinteistövälitysketjun Strand Properties Oy:n liiketoiminta on kasvanut poikkeuksellisen nopeasti. Yhtiö yli kaksinkertaisti välityspalkkiotuottonsa ja kasvatti merkittävästi myyntivolyymiaan toukokuun 2025 ja toukokuun 2026 välisenä aikana. Kasvun taustalla on nopeasti vakiinnutettu asema päätalousalueilla, välittäjäverkoston laajentuminen sekä aktiivinen markkinointi.

Kaivinkoneen kauha putosi työntekijän jalalle – Turun hovioikeus alensi yhteisösakkoa

Turun hovioikeus tuomitsi 24. kesäkuuta hautausalan yrityksen toimitusjohtajan 50 päiväsakon rangaistukseen. Käräjäoikeudessa tuomitun yhteisösakon hovioikeus alensi 5 000 eurosta 3 000 euroon. Tapaus koski työtapaturmaa, jossa työntekijä loukkaantui haudan kaivamisen yhteydessä. Lisäksi asiassa oli kyse vammantuottamuksesta ja työsyrjinnästä.

Mingsupphakun iski maailmanmestariksi

Turkulainen thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti torstaina amatöörien MM-finaalissa ruotsalaisen Ewin Atesin kaikin tuomariäänin 3-0.

Seilin tiede- ja kulttuuripäivillä keskustellaan koulutuksen tulevaisuudesta ja luontokadon pysäyttämisestä

Seilin saarella kolmatta kertaa järjestettävä Seilin tiede- ja kulttuuripäivät kokoaa tutkijoita, asiantuntijoita, päättäjiä ja yleisöä 20.–21. elokuuta keskustelemaan ajankohtaisista teemoista. Maksuttomaan tapahtumaan ovat tervetulleita kaikki tieteestä ja Saaristomerestä kiinnostuneet.

Suomen suosituin trampoliinipuistoketju laajentaa Itäharjulle

Suomessa suuren suosion saavuttanut Rush-trampoliinipuistoketju avaa uuden toimipisteen Turun Itäharjulle. Kyseessä on ketjun kolmas puisto Suomessa ja koko Activeon-konsernin 80. toimipiste maailmalla. Suuren luokan elämyspuisto avaa ovensa tiistaina 30. kesäkuuta kello 10. Lähes 3500 neliömetrin kokoinen keskus vahvistaa alueen liikkumismahdollisuuksia ja työllistää yli 30 paikallista nuorta. Puiston odotetaan houkuttelevan noin 100 000 kävijää vuodessa.

Veneilymelu kulkeutuu vedenalaisesti Turun luonnonsuojelualueille

Pienveneilystä aiheutuva vedenalainen ääni kantautuu Friskalanlahden ja Rauvolanlahden luonnonsuojelualueille, selviää Turun AMK:n tutkimuksesta. Melun vaikutuksia eliöstöön tunnetaan vielä heikosti. Veneilytavoilla voi vähentää haittoja.

Suomen ensimmäinen Scandic Go -hotelli avautuu Turkuun

Suomen ensimmäinen Scandic Go avautuu Turkuun tänään osoitteessa Eerikinkatu 30, jossa aiemmin toimi Scandic Atrium. Scandic Go on moderni hotellikonsepti, joka on suunnattu kaupunkimatkailijoille. Kyseessä on itsepalvelutoimintoja ja digitaalisia ratkaisuja hyödyntävä hotelli.

Maskun kunta Riviera Beach Festin pääyhteistyökumppaniksi

Riviera Beach Fest järjestettiin ensimmäistä kertaa elokuussa 2025.

Maskun kunta toimii Isonkiven rannalla järjestettävän Riviera Beach Festin pääyhteistyökumppanina toista kertaa. Kaksipäiväinen festivaali tuo Maskuun useita esiintyjiä ja maksuttoman Riviera Kids Fest -tapahtuman koko perheelle. Tapahtuma järjestetään Maskun Rivieran Isonkiven rannalla 31.7.–1.8.

Tienpäällystys hidastaa liikennettä Uudenmaantiellä

Jyrsintä- ja päällystystyö vaikuttaa liikenteen sujuvuuteen Uudenmaantiellä, välillä Hippoksentie-Kaskentie, 30. kesäkuuta asti. Yksi ajokaista on pois käytöstä Kaarinan suuntaan ajettaessa.

Mingsupphakun ottelee thainyrkkeilyn amatöörien maailmanmestaruudesta

Turku Muay Thain Ommi Mingsupphakun iskee torstaina 60 kilon amatöörien thainyrkkeilyn MM-finaalissa ruotsalaista Ewin Atesia vastaan.

Rautakautista karjalaista kädentaitoa esillä Nautelankosken museossa

Turun Karjalaseuran Käspaikkakerhon taitajat Tuula Ahtiainen ja Helena Nurmela valmistavat perinteisiä karjalaisia käsitöitä lauantaina 4. heinäkuuta kello 13–16 Liedossa Nautelankosken museon myllärintuvassa.

Mynämäellä kadonnut nainen löydetty kuolleena – poliisi epäilee henkirikosta

Viime torstaina 18. kesäkuuta Mynämäellä viimeksi nähty 28-vuotias nainen löytyi keskiviikkona kuolleena. Poliisi epäilee naisen menehtyneen henkirikoksen seurauksena.

Paraisten Pajbackan lähivirkistysalueen kehittämiseen EU-rahaa

Pajbackan alue halutaan laajempaan virkistyskäyttöön.

Paraisilla toimiva Nordkalk on saanut EU-maaseuturahoitusta Pajbackan alueen kehittämiseen. Alueella asui aikanaan Nordkalkin työntekijöitä perheineen, ja alue on monelle paraislaiselle tuttu vuosikymmenten ajalta.

Näköislehti

Urheilu

Trojansin Jansen ja Wulff lippupallon Team LA -kehitysjoukkueeseen

Suomen lippupallon naisten kansallinen kehitysjoukkue Team LA on valittu kaudelle 2026. Tänä vuonna seitsemän uutta urheilijaa on nostettu osaksi Team LA:ta. Uudet jäsenet tuovat ryhmään kansainvälistä kokemusta, kansainvälisen tason yleisurheilutaustaa sekä EM-mitalien makuun päässeitä nuoria lippupalloilijoita. Joukkue koostuu 21 olympiapaikkaa janoavasta urheilijasta.

Mingsupphakun iski maailmanmestariksi

Turkulainen thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti torstaina amatöörien MM-finaalissa ruotsalaisen Ewin Atesin kaikin tuomariäänin 3-0.

Aura Cupin turnaustunnelmasta nauttii jo yli 200 joukkuetta

Aura Cup on järjestetty vuodesta 2003 lähtien.

Vuodesta 2003 lähtien järjestetty Aura Cup on vakiinnuttanut asemansa yhtenä juniorijalkapalloilijoiden odotettuna kesäturnauksena. TPS Juniorijalkapallon järjestämä turnaus on kasvanut tasaisesti elinkaarensa aikana. Tänä vuonna 26.–28. kesäkuuta Kupittaan kentillä järjestettävään junioriturnaukseen on tulossa yli 200 joukkuetta.

Mingsupphakun ottelee thainyrkkeilyn amatöörien maailmanmestaruudesta

Turku Muay Thain Ommi Mingsupphakun iskee torstaina 60 kilon amatöörien thainyrkkeilyn MM-finaalissa ruotsalaista Ewin Atesia vastaan.

Haave Saaristo-Jukolasta etenee

Jukolan Viesti juostiin viimeksi Varsinais-Suomessa Mynämäellä vuonna 2022.

Paimion Rastin ja Pargas IF:n suunnitelmat Jukolan viestin järjestämiseksi Varsinais-Suomessa 2030-luvun alulla etenevät. Jukolan johtoryhmän tekemässä katsastuksessa todettiin, että seurat voivat edetä varsinaisen hakemuksen tekemiseen. Seurojen tavoite on tuoda Jukola saaristomaisemiin. Seurojen pitää jättää Jukola-hakemuksensa lokakuussa. Vuosien 2031–33 Jukolan viestien järjestäjät valitaan keväällä 2027.

Otteluanalyysi: Interin kone piiputtaa, neljäs perättäinen tasuri

Janne-Pekka Laine teki Interin tasoitusmaalin.

Inter pelasi jalkapalloilun Veikkausliigassa jo neljännen perättäisen tasapelin, kun Seinäjoen Jalkapallokerho pakotti kotijoukkueen 1–1-tasapeliin Kupittaalla. Paikka sarjan kärjessä säilyi silti maalieron turvin.