Versovat sarvet ja maanläheistä voimaa – Kolibrikruunu Kaarinan torille

Matti Kalkamo, Kolibrikruunu. Matti Kalkamo, Kolibrikruunu.

Kaarina on päättänyt valita kuvanveistäjä Matti Kalkamon veistoksen Kolibrikruunu kaupungin uudelle torille. Veistos voitti Kaarinan torin taidetta koskeneen julkisen taideäänestyksen. Teos on osa julkisen taiteen hankintaa, ja sen on määrä valmistua alkusyksystä.

Kaarinan keskustaan on valmistunut uusi tori ja oleskelupuistikko Kaarina-talon edustalle. Oleskelutorille on toivottu runopainotteista, pysyvää ja näkyvää julkista taidetta. Taide integroidaan osaksi rakennettua ympäristöä ja keskustaa elävöittämään uutta oleskelualuetta sekä rikastuttamaan kaarinalaisten kulttuuriperintöä ja hyvinvointia. Kalkamon teos saa ympärilleen myös arvokasta taideseuraa: torin laidalta löytyy muun muassa Jukka Hakasen muraali Merenrantaniitty (2021), ja läheisestä Pyhän Katariinan puistosta Paula Suomisen teos Kaarina Stonehenge (1996) sekä Viktors Suškēvičsin Pyhä Katariina -patsas (1998).

Kaarinan torin taidetyöryhmä valitsi loppuvuodesta 2025 kuratoidun teoshaun perusteella kolme tunnelmaltaan erilaista teosehdotusta julkiseen äänestykseen. Äänestykseen osallistuivat kuvanveistäjät Tapio Kettunen, Noora ja Kimmo Schroderus sekä Matti Kalkamo. Teoshaun vapaamuotoisena teemana oli alati muuntautuva runotaide. Taideäänestys järjestettiin helmikuussa. 1 332 kaarinalaista antoi äänensä. Erittäin tasaisen äänestyksen tuloksena voittajaksi nousi Matti Kalkamon Kolibrikruunu.

Kalkamon veistos vie ajatukset luontoon ja eläinkuntaan. Kolibrikruunussa metsäkauriin sarvet versovat kolibrinkukkia, luoden mielikuvitusta kutkuttavan ja symbolisesti rikkaan näyn.

– Kolibri symboloi iloa, hetkessä elämistä sekä vahvuutta ja selviytymistä vaikeuksista. Metsäkauris taas edustaa kunnianhimoa, kestävyyttä, käytännöllisyyttä ja vastuullisuutta. Se symboloi maanläheistä voimaa, huolellisuutta ja kykyä kiivetä korkealle ahkeran työn kautta, Kalkamo kertoo teoksensa taustoista tiedotteessa.

Kalkamo hyödyntää työskentelyssään erilaisia kuvanveiston menetelmiä ja materiaaleja. Hänen ennakkoluulottomasti yhdistelevien veistostensa ja installaatioidensa teemoina ovat ihmisyys ja maailman kipupisteet. Kalkamon tavoitteena on haastaa katsojan mielikuvitus, huumorintaju tai maailmankatsomus. Teosten luonne vaihtelee ilkikurisesta vakavaan, ja ne ovat usein kolmiulotteisia pohdintoja ihmisyydestä. Kalkamo on esiintynyt sekä kansallisesti että kansainvälisesti.

Veistoksen on tarkoitus valmistua ja olla asennettuna alkusyksystä.

Kaarinassa on tehty päätös prosenttiperiaatteen noudattamisesta taidehankinnoissa. Tällä tarkoitetaan sitä, että osa rakennushankkeiden kustannuksista käytetään taiteeseen. Kaarinan julkisen taiteen taidehankkeiden tavoitteena on luoda kestävää, innostavaa ja oivaltavaa taidetta kaupungin eri uudisrakennus- ja peruskorjauskohteisiin, ottaen huomioon tilojen tulevat käyttäjät ja toiminnot. Mahdollisimman monissa taidehankkeissa panostetaan käyttäjien osallistamiseen, jotta taide ei jäisi tilassa irralliseksi. Kaarinan kulttuuripalvelut koordinoi taidehankkeita ja uudet teokset liitetään osaksi Kaarinan kaupungin taidekokoelmaa.

Kaarinassa on tällä hetkellä meneillään kuusi julkisen taiteen hanketta: Valkeavuoren kampus, Piispanlähteen yhtenäiskoulun lastentalo sekä nuortentalon laajennusosa, Kaarinan lukio, Kultanummen päiväkoti ja Kaarinan tori.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Eläke epäilyttää, tulevaisuus ei

Nordea Henkivakuutuksen Suuren eläkekyselyn mukaan 58 prosenttia alle 40-vuotiaista on jo varautunut tai suunnittelee varautuvansa eläkeajan toimeentuloon sijoittamalla. Nuorten kokemukset ovat osa laajempaa luottamuspulaa eläkejärjestelmää kohtaan: valtaosa suomalaisista pitää omaehtoista varautumista välttämättömänä ja lähes kaksi kolmesta kannattaa mallia, jossa voisi itse valita, mihin osa eläkemaksuista sijoitetaan.

Perusvoiteiden korvattavuuden poistaminen voisi säästää noin 12 miljoonaa euroa lääkekorvauksista

Yhdellä ostokerralla toimitettujen perusvoidepakkausten lukumäärä ennen lääkekaton ylitystä ja sen jälkeen, osuus lääkekaton ylittäneiden henkilöiden perusvoideostoista vuonna 2025. Kuvasta näkee, että valtaosa korvatuista perusvoideostoista sisältää vain maltillisen määrän pakkauksia.

Valtaosa perusvoiteita sairausvakuutuksesta korvattuna ostaneista hankkii voiteita maltillisia määriä, myös lääkekaton ylittymisen jälkeen. Jos perusvoiteiden Kela-korvattavuus poistettaisiin, säästyisi sairausvakuutusmenoja noin 12 miljoonaa euroa vuodessa. Kustannukset kasvaisivat silloin erityisesti perheillä, joihin kuuluu useampi ihosairautta sairastava lapsi.

Turun uudet kulttuurikohteet ja saaristo esittäytyvät Tukholmassa ja Berliinissä

Turku esittäytyy syyskuussa kansainväliselle medialle ja kulttuurivaikuttajille Tukholmassa ja Berliinissä kiinnostavana kulttuuri- ja matkailukaupunkina. Erityisesti esille nostetaan uusi musiikkitalo Fuuga, uudistuva WAM nykytaiteen museo sekä Turun ja saariston monipuolinen matkailutarjonta.

Turkuseura kerää piispis-runoutta

Turkuseura kerää juhlapäivän kunniaksi turkulaisilta piispis-runoutta.

Piispanmunkki eli piispis saa tänä vuonna oman juhlapäivän. Kirjoita oma piispis-fiilistelysi ja tule kuulemaan se kauppahalliin perjantaina 18. syyskuuta.

Kysely: Kaksi kolmesta ei suoriudu töistään parhaalla mahdollisella tavalla

Vain vajaa kolmannes (30 %) suomalaisista kokee suoriutuvansa töissä optimaalisesti, käy ilmi LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä. Valtaosa (65 %) arvioi, ettei saa työssään aikaan parasta mahdollista suoritusta. LähiTapiolan henkilöstöjohtajan mukaan monilla työpaikoilla on edelleen parannettavaa siinä, miten työn tekemisen edellytyksiä johdetaan.

Raision keskustan tietyömaan järjestelyistä asukastilaisuus

Työt ovat käynnissä Raision keskustassa.

E18 Raision keskustan kohta -hankkeen vaiheen 1 toteutus on käynnistynyt. Asukastilaisuudessa kuullaan hankkeen ajankohtaiset kuulumisia torstaina 10. syyskuuta kello 17–19 Raision pääkirjaston Martinsalissa (Eeronkuja 2).

Martat lahjoittavat kotitaloustarvikkeita opiskelijoille

Lounais-Suomen Martat kerää opiskelijoille kotitaloustavaraa. Tavarat jaetaan Uusia alkuja -kierrätystorilla torstaina 1. lokakuuta kello 10–15. Uusia alkuja järjestetään Turun AMK:n Kupittaan kampuksella, Educity-talossa. Päivän aikana kaikki turkulaiset opiskelijat voivat noutaa tapahtumasta tarvitsemiaan kotitaloustarvikkeita – astioita, aterimia, pyyhkeitä.

Liikkuva lajitteluasema Siira kiertää syksyllä ympäri Lounais-Suomea

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) liikkuvan lajitteluaseman Siiran syksyn jätteenkeräyskierrokset ovat käynnistyneet.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) liikkuvan lajitteluaseman Siiran syksyn jätteenkeräyskierrokset ovat käynnistyneet. Siira pysähtyy syksyn aikana yli 20 kohteessa ja ottaa vastaan samoja jätteitä kuin LSJH:n kiinteät lajitteluasemat.

Suomalaisnuorten luonnontieteiden osaaminen edelleen selvästi OECD-maiden keskitasoa parempaa

OECD:n PISA-tutkimuksen mukaan suomalaisnuorten osaaminen on edelleen heikentynyt, mutta on OECD-maiden keskitasoa parempi. Vuoden 2025 tutkimuksen pääalueena oli luonnontieteet.

TFO palaa vuoteen 1952 ja esittää Turun konserttitalon vihkiäiskonsertin ohjelman

Matti Koponen.

Aninkaistenmäelle valmistui syksyllä 1952 Suomen ensimmäinen konserttikäyttöön rakennettu sali. Arkkitehti Risto-Veikko Luukkosen suunnittelema Turun konserttitalo vihittiin käyttöönsä 27.11.1952 Turun kaupunginorkesterin konsertissa.

Selvitys: Sähkölinjojen tuottama taloudellinen hyöty mahdollista huomioida laajemmin maanomistajien korvauksissa

Selvitystyö sähkölinjoista maanomistajille maksettavista korvauksista on valmistunut. Selvityksen mukaan sähkölinjojen tuottama taloudellinen hyöty voitaisiin ottaa nykyistä laajemmin huomioon sähkölinjoista maanomistajille maksettavissa korvauksissa. Selvityksessä ei kuitenkaan löytynyt valmista mallia, joka voitaisiin sellaisenaan ottaa käyttöön Suomessa. Selvitys on nyt lausuntokierroksella.

Bonavalta uusia koteja Kirstinpuistoon

Bonava rakennuttaa Kirstinpuistoon 67 asunnon asuinkerrostalon.

Bonava rakennuttaa Turun Kirstinpuistoon 67 asunnon asuinkerrostalon. Asunto Oy Turun Kirstinpuiston Silmuun tulee A-energialuokan koteja yksiöistä perheasuntoihin sekä yhdisteltäviä Duo-koteja, joista voidaan muodostaa jopa 116-neliöinen kokonaisuus. Omalle tontille rakennettavan seitsenkerroksisen talon rakennustyöt käynnistyvät lokakuussa. Talon on määrä valmistua loppuvuonna 2027.

Hyvinvointivaltion aukot näkyvät kirkon työssä

Sosiaaliturvan muutokset, lapsiperheköyhyys ja ihmisten arjen ongelmien kasautuminen näkyvät seurakuntien diakonia- ja kasvatustyössä, osoittaa tuore Diakonian ja kasvatuksen barometri.

#Harrastamaan esittelee Hjeltin talolla harrastusmahdollisuuksia

#Harrastamaan on Valo-Valmennusyhdistys Ry:n, Turun Ohjaamon ja Turun nuorisotyön yhteistyössä järjestämä harrastusviikon tapahtuma Hjeltin talolla 9. syyskuuta kello 13-17 (Vanha Suurtori 7). Aiheena ovat maksuttomat tai edulliset harrastusmahdollisuudet 18–29-vuotiaille. Tapahtumassa voi tutustua julkisen sekä kolmannen sektorin erilaisiin harrastusmahdollisuuksiin.

Kesällä hukkui 46 ihmistä

Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton (SUH) median ja avoimien viranomaislähteiden perusteella keräämien ennakkotietojen mukaan elokuussa hukkui 14 ihmistä. Neljä hukkumista liittyi vesikulkuneuvolla liikkumiseen, kaksi tapahtui uidessa ja kahdeksassa tapauksessa tapahtumien kulku ei ole selvillä.

Loic Essomba jatkaa matkaansa Interistä Saudi-Arabiaan

Loic Essomba.

FC Inter ja Al Kholood ovat sopineet Loic Essomban pysyvästä siirrosta Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavaan seuraan. Inter saa pelaajasta merkittävän siirtokorvauksen. Helsingin Sanomien mukaan hinta on noin 400 000 euroa.

Tutkimus: Tekoäly kevensi hoitajien muistikuormaa ja vapautti aikaa hoivaan

Tekoälyavusteinen puhekirjaus säästi työaikaa, kevensi hoitajien muistikuormaa ja muutti kirjaamisen rytmiä hoivakodeissa. Kirjauksia voitiin tehdä myös yhdessä asukkaan kanssa. Työterveyslaitoksen tutkimuksen mukaan hyödyt riippuvat kuitenkin siitä, kuinka hyvin teknologia sovitetaan hoivatyön arkeen.

OAJ antoi syksyn neljännen lakkovaroituksen ammattikorkeakouluihin

Ammattikorkeakoulujen työriitaan ei ole vieläkään löytynyt ratkaisua. OAJ antoi 7. syyskuuta syksyn neljännen lakkovaroituksen ammattikorkeakouluihin. Jos sopua ei synny, uusi kolmipäiväinen lakko alkaa 22. syyskuuta.

Näköislehti

Urheilu

Loic Essomba jatkaa matkaansa Interistä Saudi-Arabiaan

Loic Essomba.

FC Inter ja Al Kholood ovat sopineet Loic Essomban pysyvästä siirrosta Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavaan seuraan. Inter saa pelaajasta merkittävän siirtokorvauksen. Helsingin Sanomien mukaan hinta on noin 400 000 euroa.

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Mika Kuronen kohtaa Rami Hietaniemen karate combat -säännöillä

Mika Kuronen.

Hamara MMA:n promoottori Mika Kuronen ottelee 12. syyskuuta Helsingissä. Vastaansa Kuronen saa kreikkalaisroomalaisen painin MM-pronssimitalisti Rami Hietaniemen , joka on viritellyt viime aikoina vapaaottelu-uraa. Hietaniemen debyytti peruuntui aiemmin kesällä selkäongelmien vuoksi.

Inter varmisti itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin

Inter on jo varmistanut pääsyn europelien karsintoihin ensi kaudella.

FC Inter voitti lauantaina Suomen Cupin ja varmisti sen myötä itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin.

Otteluanalyysi: Interille Suomen Cupin voitto maratonottelussa

Alie Conteh teki voittomaalin Suomen Cupin finaalissa.

Inter kaatoi HJK:n Suomen Cupin finaalissa Tampereella. Mestaruus oli Interin seurahistorian kolmas. Interillä on edelleen mahdollisuus myös kotimaiseen triplaan, sillä talvella Inter voitti Liigacupin.

Tomi Kalliosta Jääkiekkoleijona numero 290

Suomen Jääkiekkomuseo ry:n hallituksen asettama aatelointitoimikunta on valinnut kuusi uutta Jääkiekkoleijonaa. Uusiksi Jääkiekkoleijoniksi numeroilla 287–292 valittiin Marko Anttila , Valtteri Filppula , Juuso Hietanen , Tomi Kallio , Sami Lepistö ja Jukka Toivakka . Viimeksi mainittu valittiin vaikuttaja-kategoriassa Jääkiekkoleijonaksi. Muut saivat kunnian pelaajaurien meriittien vuoksi.