Auvaisbergin sillan kohdalla avataan huhtikuussa veneilijöille kulkuaukko Kuusistonsalmeen
Mt 180 Kurkela-Kuusisto -hanke on rakentanut Kuusistonsalmeen työsillan Auvaisbergin uuden sillan rakentamista varten. Työnaikaisiin rakenteisiin järjestetään kesäkaudella 15.4.–31.10. kymmenen metriä leveä ja 16 metriä korkea kulkuaukko veneilijöille.
Veneväylä voidaan joutua sulkemaan 15. huhtikuuta jälkeenkin, mutta vain lyhyiksi ajoiksi kerrallaan ja vesilain mukaisen luvan puitteissa.
– Joudumme mahdollisesti sulkemaan aukon hetkellisesti esimerkiksi työmaakoneiden siirtoja tai muita työvaiheita varten. Katkot ovat lyhyitä, noin 15–20 minuuttia pitkiä. Pidemmät, maksimissaan neljän tunnin mittaiset katkot pyrimme ajoittamaan hiljaisen liikenteen aikaan, kuten aikaisin aamuun, kertoo projektipäällikkö Saramaria Cowell Väylävirastosta tiedotteessa.
Veneväylälle tulee kaksi työsillan veneaukon pieliin asennettavaa tiedotustaulua, joissa pidempien katkojen pituuksista ja ajankohdista ilmoitetaan. Hanke myös tiedottaa näistä pidemmistä katkoista hankesivuillaan, sosiaalisen median kanavassaan, sekä Traficomin ylläpitämän “Tiedonantoja merenkulkijoille” -kanavan kautta. Lyhyistä katkoista ei tule ennakkoilmoituksia.
Talvikaudella työsillassa on kansi kahden metrin korkeudella, joten käytännössä väylä on 1.11.‒14.4. välisenä aikana suljettu isommilta aluksilta. Pienemmillä soutu- ja moottoriveneillä pääsee tarvittaessa myös talviaikana läpi, mikäli vesi ei ole jäässä. Työmaan läheisyydessä tulee noudattaa erityistä varovaisuutta myös veneillessä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















