Tubeconissa 1,3 miljoonaa yleisöääntä – tubettaja Weksi yleisön suosikki

Tubecon-gaala järjestettiin Logomossa. Tubecon-gaala järjestettiin Logomossa. Kuva: Samuli Pentti

Suomen parhaat vaikuttajat palkittiin Tubecon Awards 2026 Gaalassa Logomossa 8. toukokuuta. Vuoden vaikuttaja -pääkategoriassa voittaja on Niko Meurosen ja Santeri Hännisen youtube-kanava Niko ja Santtu.

Tubecon Awards 2026 synnytti yleisöäänten vyöryn 1,3 miljoonalla äänellä. Äänimäärä on reilut 300 000 enemmän kuin viime vuonna. Yleisön suosikiksi äänestettiin Weksi eli Henry Weckström.

Weckström palkittiin kolmessa kategoriassa. Weksin viraaliksi mennyt henkilökohtainen video lapsuudenkodin perheväkivallasta ja äidin alkoholismista voitti myös Vuoden ilmiö ja Vuoden video -kategoriat.

Hermanni Hyyryläinen eli Hermanni, jonka videoissa seikkailee Haminan mummo, palkittiin kahdessa kategoriassa: vuoden positiivisimpana vaikuttajana ja vuoden Instagram-vaikuttajana.

Vuoden viihdevaikuttajaksi valittiin rullaluisteluvideoilla ihastuttanut Jaakko Parkkali. Huumorivaikuttajaksi valittiin koomikko Eve Kulmala, joka tunnetaan samaistuttavista ja hulvattomista iskä- ja äiti-sketsihahmoistaan Instagramissa ja TikTokissa.

Asuntosijoittaja Nata Salmela valittiin vuoden talousvaikuttajaksi. Mikkeliläinen Vili Rautio valittiin vuoden tulokkaaksi. Loviisalainen Ann-Britt Felin-Aalto eli Kirppismummo on vuoden muotivaikuttaja.

Palkintoja myöntäessään tuomaristo arvioi paitsi seuraajamääriä myös sisällön laatua ja vastuullisuutta.

Suomen parhaat somevaikuttajat on palkittu Tubecon Awards 2025 Gaalassa Turun Logomossa. Palkintoja jaettiin kaikkiaan 29 kategoriassa. Pääkategorian eli Vuoden vaikuttaja -kategorian voitti Niko Meurosen ja Santeri Hännisen youtube-kanava Niko ja Santtu.

– Tänä vuonna yleisöäänestys räjähti. Ääniä annettiin ennätykselliset 1,3 miljoonaa. Se on peräti 300 000 enemmän kuin viime vuonna. Hurja äänimäärä kertoo, kuinka merkittävä ilmiö Tubeconista on tullut. Vaikuttajilla on suuri merkitys nuorten esikuvina, keskustelun herättäjinä ja yhteiskunnallisen vaikuttamisen suunnannäyttäjinä, Suomen Tubetapahtumat Oy:n toimitusjohtaja Jan Grehn kertoo tiedotteessa.

Yleisö valitsi suosikikseen Weksin eli Henry Weckströmin. Weksi palkittiin peräti kolmessa kategoriassa. Hänen ja Andreas Tolosen viraaliksi mennyt video voitti Vuoden video ja Vuoden ilmiö -kategoriat. Laajasti keskustelua herättäneessä videossa käsiteltiin Weksin vaikeaa lapsuutta ja äidin päihteiden käyttöä. Viidessä kuukaudessa videota on katsottu jo 2,1 miljoonaa kertaa.

Niko Meuronen, Santeri ”Santtu” Hänninen ja Henry ”Weksi” Weckström esittivät pääosia Tuukka Temosen ohjaamassa Cancel-elokuvassa, joka oli ehdolla vuoden ilmiöksi.

Vuoden viihdevaikuttajaksi valittiin Jaakko Parkkali, joka on noussut ilmiöksi sosiaalisessa mediassa muun muassa energisillä ja hyväntuulisilla rullaluisteluvideoillaan. Niissä öljytty Jaakko rullaluistelee euroviisuhitin tahtiin.

Huumorivaikuttajaksi valittiin Eve Kulmala, jonka komiikka perustuu tunnistettaviin ja samastuttaviin hahmoihin, joista suosituimmat ovat ”iskä” ja ”äiti”. Eve käsittelee huumorin keinoin ajankohtaisia yhteiskunnallisia teemoja, kuten tasa-arvoa ja sukupuolirooleja.

Talousvaikuttaja valittiin tänä vuonna toisen kerran. Asuntosijoittamisella ja -flippaamisella miljoonabisneksen luonut Nata Salmela on vuoden talousvaikuttaja. Viime vuoden talousvaikuttaja, Teemu Liilan ja Kevin van Desselin Sijotuskästi, voitti Vuoden podcast-kategorian.

Lappeenrantalaislähtöinen Hermanni Hyyryläinen eli Hermanni ja hänen videoissaan usein esiintyvä Haminan mummo valloittivat tuomarit ja yleisön. Hermanni palkittiin kahdessa kategoriassa: vuoden positiivisimpana vaikuttajana ja vuoden Instagram-vaikuttajana.

Satakuntalainen Merikarvialla asuva maatilan isännätär Anne-Mari Tarkkio eli Amskidabamski valittiin vuoden lifestylevaikuttajaksi. Amski on yksi Suomen tunnetuimpia maatalousvaikuttajia ja kuvaa videoillaan omaa arkeaan maatilan töissä.

Vuoden muotivaikuttajaksi valittiin Kirppismummo, 76-vuotias loviisalainen Ann-Britt Felin-Aalto. Mikkeliläinen Vili Rautio on vuoden tulokas.

Tubecon Awards Gaalassa palkittiin myös paras sisältötoimisto, manageritoimisto ja manageri. Vuoden toimistoksi nousi Mellakka. Vuoden management -kategorian voitti Fament ja Vuoden manageri -kategorian Suvi-Sofia Vainio.

Tubecon Awards 2026 -tuomaristoon kuuluivat Susanna Laine, Roni Back, Lakko, Veronica Verho ja Iriz Silander.

Tubecon Awards 2026 -voittajat

1. Vuoden liikuntavaikuttaja: Luka Järvinen

2. Vuoden musiikkivaikuttaja: Antti Granlund

3. Vuoden huumorivaikuttaja: Eve Kulmala

4. Vuoden ruokavaikuttaja: Tommi Manninen

5. Vuoden hyvinvointivaikuttaja: Anna Saivosalmi

6. Vuoden pelivaikuttaja: Tinke

7. Vuoden muotivaikuttaja: Kirppismummo

8. Vuoden kauneusvaikuttaja: Pinja Potasev

9. Vuoden video: Weksi – Meidät pudotetaan lentokoneesta erämaahan!

10. Vuoden perhevaikuttaja: Perhepyöräilee

11. Vuoden matkailuvaikuttaja: Seikkailumuikku

12. Vuoden talousvaikuttaja: Nata Salmela

13. Vuoden vastuullisuusvaikuttaja: Julia Thuren

14. Vuoden lifestylevaikuttaja: Amskidabamski

15. Vuoden aihevaikuttaja: Annukka Lascelles

16. Vuoden viihdevaikuttaja: Jaakko Parkkali

17. Vuoden positiivisin vaikuttaja: Hermanni

18. Vuoden tulokas: Vili Rautio

19. Vuoden tubettaja: Iha Just Imus

20. Vuoden Instagram-vaikuttaja: Hermanni

21. Vuoden Twitch-vaikuttaja: Henksuliini

22. Vuoden ilmiö: Weksi – Meidät pudotetaan lentokoneesta erämaahan!

23. Vuoden Tiktok-vaikuttaja: Bigi

24. Vuoden podcast-vaikuttaja: Sijoituskästi

25. Vuoden vaikuttavin toimisto: Mellakka

26. Vuoden management: Fament

27. Vuoden manageri: Suvi-Sofia Vainio

28. Yleisön suosikki: Weksi

29. Vuoden vaikuttaja: Niko ja Santtu

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kansalaispulssi: Yli puolet nostaa työllisyyden ja terveydenhuollon hallituksen kärkihaasteiksi

Syksyn Kansalaispulssi-kyselyssä työllisyyden parantaminen ja terveydenhuollon haasteet nousevat tärkeimmiksi teemoiksi, joihin hallituksen tulisi vastaajien mukaan kiinnittää huomiota lähitulevaisuudessa.

Turun uskontojen rauhankävely kokoaa yhteen uskonnolliset yhteisöt ja kaupungin päättäjät

Jukka Seppälä (vas.) ja Murat Sarigül kantoivat banderollia eri uskontokuntien yhteisellä rauhankävelyllä Turun keskustassa vuonna 2023.

Uskontojen rauhankävely kokoaa eri uskontojen edustajia Turkuun keskiviikkona 28. lokakuuta kello 17. Kävely alkaa Turun tuomiokirkolta ja päättyy Turun ortodoksisen seurakunnan kirkolle. Matkan varrella pysähdytään muun muassa Turun islamilaisen yhdyskunnan moskeijalla.

Tavoittavatko sosiaali- ja terveyspalvelut asunnottomuutta kokevat ihmiset?

Y-Säätiön ja Turun yliopiston RADAR-tutkimushankkeen tuoreet tulokset herättävät kysymyksiä siitä, kuinka hyvin sosiaali- ja terveyspalvelut tavoittavat asunnottomuutta kokevat ihmiset. Tutkimuksen mukaan, vaikka suuri osa asunnottomuutta kokevista on sosiaalihuollon asiakkaita, yli puolella Turun asunnottomista asiakkaista julkisia perustason sosiaali- ja terveyspalveluja toteutui vain vähän tai ei lainkaan vuosina 2021–25.

Valokuvakeskus Perin uudet näyttelyt avautuvat Kilta Galleriassa

Milja-Liina Moilasen Pidä ittes miehenä on esillä 23.10.–20.12.

Entistä kalliimpi muovikassi muutti ostokäyttäytymistä – myynti väheni lähes 17 prosenttia

Muovikassin ostamisesta on tullut yhä harvinaisempi osa kauppareissua. K-ruokakauppojen tuoreen myyntidatan mukaan muovikassien myynti väheni kesä–syyskuussa 17 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna, ja jo 84 prosenttia asiointikerroista tehtiin ilman muovikassiostosta. Taustalla on toukokuussa tehty hinnankorotus. K-ryhmässä omaa muovikassien kulutustaan voi seurata myös K-Ruoka-sovelluksessa. Kehitys viittaa siihen, että muutos asiakkaiden arjessa on pysyvä.

Pekka Vartiainen kirjailijavieraana Naantalin kirjastossa

Pekka Vartiaisen esikoisromaani Murhakertomuksen anatomia kertoo 1920-luvun Berliinissä tapahtuneesta myrkytysmurhasta ja tapauksesta kiinnostuvasta kirjailijasta.

Naantalilainen kirjailija Pekka Vartiainen saapuu Naantalin pääkirjaston kirjailijavieraaksi 22. lokakuuta kello 17.30.

Eurojackpotin potti kohoaa noin 18 miljoonaan euroon

Eurojackpotin perjantain arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten pelin potti kohoaa. Tiistaina Eurojackpotin potissa on noin 18 miljoonaa euroa.

Mamuna vuonna 1977

Gävle , Ruotsi, Skuttskärin kaupunginosa kesällä 1977. Olin parhaan ystäväni Matin kanssa Skuttskärin kauppakeskuksessa viettämässä aikaa ruotsalaisessa kansankodissa ja siirtolaislapsena. Minulla oli syntynyt jo kontakteja paikallisiin lapsiin.

Kissa pelastettiin puusta Nousiaisissa

Kissa ehti olla puussa useamman päivän Nousiaisissa Kukartintiellä. Pelastuslaitos avusti kissan alas puusta perjantaina ilalla.

TPS pelaa erikoispaidoissa Porin prikaatin 400-vuotisteemaillassa

TPS nähdään Porissa erikoispaidoissa.

TPS kohtaa Porin Ässät lauantaina kello 17 alkavassa vierasottelussa. Ottelutapahtumassa vietetään Porin prikaatin 400-vuotisteemailtaa, jossa juhlistetaan prikaatin pitkää historiaa ja suomalaista maanpuolustustyötä. Illan ohjelmassa on muun muassa Puolustusvoimien kalustoesittelyä, musiikkiesityksiä sekä muuta juhlavuoteen liittyvää ohjelmaa.

Yrttiaho: Käännytyslaki vaarantaa demokraattisen oikeusvaltion

Kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.) jätti eriävän mielipiteen perustuslakivaliokunnan lausuntoon käännytyslaista. Eriävän mielipiteen allekirjoitti myös valiokunnan jäsen Krista Mikkonen (vihr.).

Osa maitoallergisista lapsista saattaa sietää voimakkaasti kuumennettua maitoa

Maitoallergia on lasten yleisin ruoka-allergia, ja tutkijoiden mukaan se näyttää yleistyvän.

Helsingin yliopiston tutkimuksessa selvitettiin millä vasta-ainetasoilla lapset todennäköisesti sietävät voimakkaasti kuumennettua maitoa. Verikoe osoittautui parhaaksi keinoksi tunnistaa maitoallergia ilman maitoaltistusta.

Osa Kelan kirjeistä viivästyy tulostushäiriön vuoksi

Kelan kirjeiden ja päätösten tulostuksessa on häiriö, joka viivästyttää Kelasta lähtevää kirjepostia. Häiriö ei vaikuta maksujen siirtymiseen asiakkaiden tileille, ja etuudet maksetaan asiakkaille ajallaan. Asiakkaat saavat tiedon etuuspäätöksistään aina myös OmaKelasta.

Netta Skog ja maaginen digiharmonikka Martinsalissa

Netta Skog.

Netta Skog esiintyy Raision Kirjastotalon auditorio Martinsalissa torstaina 22. lokakuuta kello 18 alkaen. Konsertissa kuullaan musiikkia laidasta laitaan, aina klassisesta metallin kautta poppiin ja jopa elokuvamusiikkiin.

Tuottajaorganisaatioiden yhteenliittymät mahdollistava lakimuutos lausunnoille

Maa- ja metsätalousministeriö pyytää lausuntoja hallituksen esityksestä, jolla mahdollistettaisiin tuottajaorganisaatioiden yhteenliittymien hyväksyminen Suomessa. Muutoksen tavoitteena on vahvistaa maataloustuottajien markkina- ja neuvotteluasemaa elintarvikeketjussa.

Stina Siikonen Suomen Yrittäjien uusi puheenjohtaja

Stina Siikonen.

Suomen Yrittäjien liittokokous valitsi perjantaina varsinaissuomalaisen Stina Siikosen Suomen Yrittäjien puheenjohtajaksi. Siikosen puheenjohtajuuskausi alkaa heti. Hän on Suomen Yrittäjien historian ensimmäinen naispuolinen puheenjohtaja.

KOVA: Asunnottomuus poistettava vuoteen 2035 mennessä

Suomessa oli viime vuonna 4 579 yksin elävää asunnotonta ihmistä, ja asunnottomuus kasvoi jo toista vuotta peräkkäin. Lauantaina 17. lokakuuta vietetään vuosittaista ja valtakunnallista Asunnottomien yötä. Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry vaatii asunnottomuuden poistamista vuoteen 2035 mennessä. Tavoitteen toteuttamiseksi tarvitaan valtakunnallinen asunnottomuusohjelma, josta olisi päätettävä kevään 2027 hallitusohjelmaneuvotteluissa.

Tunnelin kohdan kiertotien rakennustyöt etenevät Raisiontien risteysalueella

Rakennustyöt vaikuttavat liikennejärjestelyihin Raisiontien risteysalueella vuoden loppuun saakka.

Tunnelin kohdan kiertotien rakennustyöt etenevät Raisiontien risteysalueella Raision keskustassa. Työt vaikuttavat alueen kaistajärjestelyihin koko loppuvuoden.

Näköislehti

Urheilu

TPS pelaa erikoispaidoissa Porin prikaatin 400-vuotisteemaillassa

TPS nähdään Porissa erikoispaidoissa.

TPS kohtaa Porin Ässät lauantaina kello 17 alkavassa vierasottelussa. Ottelutapahtumassa vietetään Porin prikaatin 400-vuotisteemailtaa, jossa juhlistetaan prikaatin pitkää historiaa ja suomalaista maanpuolustustyötä. Illan ohjelmassa on muun muassa Puolustusvoimien kalustoesittelyä, musiikkiesityksiä sekä muuta juhlavuoteen liittyvää ohjelmaa.

Turun yössä suunnistetaan kahdeksan tuntia

Rogainingissa joukkueet suunnittelevat itse reittinsä ja keräävät rasteilta pisteitä kahdeksan tunnin aikana.

Turussa järjestetään 16.–17. lokakuuta YÖ-Rogaining, kahdeksan tunnin yösuunnistustapahtuma, jossa osallistujat etsivät rasteja pimeässä syysyössä jalan tai polkupyörällä.

Åboraakkeli: Kiekkoyllätyksiä hurjalla tahdilla

Valtteri Karnaranta.

Jääkiekon ”superkausi” on jo aiheuttanut ison nipun outoja tapahtumia, joita ilman putoamispeikkoa tuskin olisi nähty. Näihin kuuluu muun muassa Aurajoen rannalla lenkkeilyyn viime aikoina keskittyneen Kai Suikkasen paluu Liiga-valmentajaksi. Suikkasen pestaaminen KooKoon peräsimeen oli vähintään keskisuuri yllätys.

Joel Naukkarinen ja Eeva Karppinen rannikkosoudun maailmanmestareiksi

Eeva Karppinen ja Joel Naukkarinen.

Joel Naukkarinen ja Eeva Karppinen voittivat rannikkosoudun sekakaksikon maailmanmestaruuden Qingdaossa Kiinassa tiistaina 13. lokakuuta. Molemmat saavuttivat MM-pronssia omissa yksikköveneissään.

Benjamin Sylvestersson hopealle ADAC GT4 -sarjassa Hockenheimissa

Benjamin Sylvestersson.

Paraislainen Benjamin Sylvestersson lähti rata-autoilun ADAC GT4 -sarjakauteen mestaruus tavoitteena. Ajoparinsa Gabriele Pianan kanssa Sylvestersson oli mestaruustaistelussa aina sarjan viimeiseen kilpailuviikonloppuun asti. Hockenheimissa ajetut sijoitukset 1., 3. ja 4., eivät kuitenkaan riittäneet, vaan ajopari Piana/Sylvestersson saivat sarjan hopeaa neljän pisteen erolla mestareille hävinneinä.

Juhlakauteen lähtevä Loimu tavoittelee keskikastia Mestaruusliigassa

Tällä hetkellä loukkaantuneena olevasta Hugo Kadista odotetaan yhtä keskeistä pelaajaa Loimun avausseitsikkoon.

Tuto Volleyn sarjapaikasta luopuminen vaikuttaa koko lentopallon Mestaruusliigaan. Raisiossa Loimu aloittaa juhlakauden. Kyseessä on Loimun 50. peräkkäinen pääsarjatasolla. Loimun päävalmentaja Teemu Mäkikyrö epäilee, että kahdeksan joukkueen sarjassa juhlakauden minimitavoite täyttyi jo ennen kauden alkua.