Osaako tekoäly olla hauska?
Joensuulainen stand up -koomikko, yrittäjä ja pitkän linjan teknologiaintoilija Joona Kotilainen on vuodesta 2024 lähtien kehittänyt omaa komedialajia, jossa hän esiintyy lavalla yhdessä rakentamiensa tekoälyhahmojen ja koomisten robottien kanssa.
Esitys Minä, mie ja miun tekoälyt / Me, Myself and AI nähdään FinFringe-festivaalille perjantaina 15. toukokuuta kello 21.30 ja lauantaina 16. toukokuuta kello 18.30. Esityksessä Kotilainen tutkii komedian keinoin kysymystä osaako tekoäly olla hauska?
– Kyse ei ole tavallisesta stand up -esityksestä eikä pelkästä teknologiademosta. Lavalla on ihminen, tekoäly, robottihahmoja ja yleisö, joka vaikuttaa esityksen kulkuun. Jokainen esitys rakentuu osittain yleisön ehdotusten pohjalta: mukana on improvisoitua tarinankerrontaa, tekoälyn kanssa käytyä dialogia, koomisia teknologisia kokeiluja ja AI-tyylistä räppiä. En ole törmännyt, että kukaan tekisi komediaesityksiä tällä tavalla, eli antamalla reilusti lava-aikaa tekoälyhahmoille.
– Olen tehnyt tekoälykomediaa vuodesta 2024 alkaen useissa kymmenissä esityksissä erilaisille yleisöille ympäri Suomen. Esityksissä olen testannut, miten tekoäly voi toimia koomikon vastanäyttelijänä, improvisaatiokumppanina ja osana live-komiikkaa. Samalla esitys kertoo laajemmin siitä, miten ihmiset suhtautuvat tekoälyyn, koneiden luovuuteen ja siihen outoon hetkeen, kun robotti heittää vitsiä, joka saakin ihmiset nauramaan ja jopa antamaan aplodit.
Kotilainen tekee Turussa kaksi avointa ja lyhyttä tekoälykomediademoa Hansa-kauppakeskuksessa perjantaina kello 16.30–18 ja lauantaina kello 11–11.45.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















