Liikkuva koti toi pariskunnalle vapauden

Leyla Väänäsen (vas.) ja Erika Kytömaan mukana seikkailee myös heidän Lily-kissansa. Leyla Väänäsen (vas.) ja Erika Kytömaan mukana seikkailee myös heidän Lily-kissansa. Kuva: Elina Oksanen

Kotisohvalla spontaanista ajatuksesta asuntoautoon muuttamisesta tuli nopeasti todellisuutta. Leyla Väänästä, 34, ja Erika Kytömaata, 30, yhdistää rakkaus matkustamiseen. Pariskunnan toiveena oli nähdä enemmän maailmaa ja vanlife-elämä veti molempia puoleensa.

– Päätös oli todella nopea. Katselimme kotona Youtubesta vanlife-videoita ja totesimme, että myydään meidän kaikki tavarat. Emme miettineet asioita sen suuremmin, vaan tartuimme ajatukseen täysin. Oli selvää, että tätä lähdemme toteuttamaan, Väänänen kertoo.

Kytömaa lisää, että pari vuokrasi alle vuosi ennen päätöstä asunnon pääkaupunkiseudulta, remppasivat sitä ja hankkivat huonekalut. Se kaikki sai jäädä taakse.

Asuntoautoelämää on nyt takana vuoden verran. Uudenlaiseen elämään sopeutuminen tuotti aluksi haasteita.

– Menimme suoraan syvään päätyyn. En ollut ikinä edes ollut asuntoautossa, ennen kuin ostimme ja muutimme sellaiseen. Alussa oli paljon säätämistä ja vaikeitakin hetkiä. Piti vain muistaa, että kaikki muutokset eivät ole helppoja ja ne vaativat aikaa. Ei tule luovuttaa, jos elämä ei heti olekaan sellaista mitä oletti, Väänänen toteaa.

Asuntoauton kaappeja koristavat eri maiden liput, jotka muistuttavat parin Euroopan-matkasta. Asuntoauton kaappeja koristavat eri maiden liput, jotka muistuttavat parin Euroopan-matkasta.

Pariskunta totutteli viime kesän ajan uuteen asuntoautoelämäänsä Suomessa. Syksyllä he lähtivät kiertämään eri puolelle Eurooppaa puolen vuoden ajaksi. Haasteista huolimatta päällimmäisenä on kiitollisuus elämäntavan tuomista mahdollisuuksista ja vapaudesta.

– Olemme jo yhden reissun aikana nähneet ja kokeneet paljon. Olemme onnekkaita, että tämä järjestely on meille töidenkin puolesta mahdollista, Väänänen sanoo.

Pysyvän asunnon omistamattomuus ei ole kummallekaan ongelma. Kun koti liikkuu parin matkassa, mukana on kaikki mitä voikaan tarvita. Tuntemattomissa paikoissa oma asuntoauto luo turvaa.

– Missä ikinä me olemmekaan, minusta tuntuu, että olemme kotona, Kytömaa summaa.

Kaiken muun lisäksi elämäntapa on muuttanut Väänästä myös ihmisenä. Ennen asuntoautoelämää hän suunnitteli tekemisiään tarkasti. Hektinen arki ei tarjonnut tilaa pysähtymiselle. Uusi elämäntapa on opettanut elämään hetkessä ja päivä kerrallaan.

– Se on äärimmäisen vapauttavaa, kun antaa itselleen luvan pysähtyä. Kaikkea ei tarvitse koko ajan hallita, eikä se tässä elämäntavassa ole edes mahdollista. Et välttämättä edes tiedä, mistä heräät seuraavana aamuna, Väänänen toteaa.

Vanlife-elämästä kiinnostuneille pariskunta antaa kaksi tärkeää vinkkiä.

– Kannattaa aluksi kokeilla asua asuntoautossa jonkun aikaa. Lyhyessä ajassa ei välttämättä saa todellista kuvaa siitä, millaista se oikeasti on.

Autoiluun pienestä pitäen tottunut Lily pääsee usein ulkoilemaan. Lilyn lempipuuhaa ovat puihin kiipeileminen ja hiekkarannoilla kuoppien kaivaminen. Autoiluun pienestä pitäen tottunut Lily pääsee usein ulkoilemaan. Lilyn lempipuuhaa ovat puihin kiipeileminen ja hiekkarannoilla kuoppien kaivaminen. Kuva: Elina Oksanen

Meilläkin oli aluksi haasteita, mutta lopulta tämä on ollut todella palkitsevaa, Kytömaa tiivistää.

Innokkaiden matkaajien on täytynyt myös opetella hidastamaan tahtia reissujen aikana.

– Meitäkin neuvottiin siitä, ettei kannata ajaa koko ajan. Vaikka halu nähdä ja kokea on läsnä, tulee muistaa, että aikaa on kyllä. Tässäkin nousee tärkeään rooliin hetkessä elämisen taito, Väänänen sanoo.

Pariskunta tekee sosiaaliseen mediaan sisältöä nimimerkillä "Omanlaista elämää". He näyttävät muille aitoa arkeaan, niin kotimaassa kuin reissujenkin päällä. He jakavat myös vinkkejä muun muassa vanlife-elämään liittyen. Kysyttäessä, miten pari rohkaisisi ihmisiä juuri omanlaisen elämän toteuttamiseen, vastaus on selvä:

– Epäonnistumisen pelossa ei kannata jättää mitään tekemättä. Joskus kannattaa uskaltaa hypätä tuntemattomaan. Asiat ovat usein korjattavissa, jos ne eivät toimikaan.

Vaikka matkustaminen on tärkeä osa parin elämää, he kokevat Suomen edelleen kodikseen. Suomeen he myös kertovat asettuvansa aloilleen, kun aika tuntuu oikealta. Toiveissa on kuitenkin jatkaa asuntoautoelämää vielä toinenkin vuosi. Kuluvan kesänsä pariskunta aikoo viettää Turussa. Alustavissa suunnitelmissa on myös kotimaan matkailua, kun Saariston Rengastie kutsuu jälleen tien päälle.

Elina Oksanen

Putiikit tarjoavat elämyksiä ja työtä

Suomalaiset viehättyvät Keski- ja Etelä-Euroopassa vierailleissaan siitä, että saavat kulkea mukulakivisiä, kapeita kujia, ihailla elävää katukulttuuria ja astua ihastelemaan jotain lukuisista idyllisistä putiikeista tai ostaa patonkinsa kerrankin ihan oikeasta leipomosta.

Äitikapina osoittaa mieltä Turussa

Kansainvälinen Mothers’ Rebellion for Climate Justice kannustaa vanhempia, hoivaajia ja liittolaisia kokoontumaan 24.–25. lokakuuta yhteen teemalla Jokaisella lapsella on oikeus elinkelpoiseen planeettaan. Suomen Äitikapina on mukana mielenilmauksin Jyväskylässä, Kuopiossa, Helsingissä, Oulussa, Tampereella, Turussa, Vaasassa sekä Lahdessa.Turussa kokoontuminen on kello 13–14.30 pääkirjaston kahvilassa.

Urheiluvalmennus osaksi erityisen tuen ammattiopintoja Turussa ja Kaarinassa

Spesian yhteistyö Turun Seudun Urheiluakatemian kanssa mahdollistaa maksuttoman urheiluvalmennuksen, joka voidaan suorittaa osana opiskelijan valinnaisia opintoja erityisen tuen ammattiopistossa.

Ammattiopisto Spesia Turun ja Kaarinan opiskelijoilla on mahdollisuus yhdistää tavoitteellinen urheilu ja ammatilliset opinnot entistä sujuvammin. Spesian yhteistyö Turun Seudun Urheiluakatemian kanssa mahdollistaa maksuttoman urheiluvalmennuksen, joka voidaan suorittaa osana opiskelijan valinnaisia opintoja erityisen tuen ammattiopistossa.

Tallinkin liikevaihto ja matkustajamäärä kasvoivat

AS Tallink Grupp teki tämän vuoden kolmannella neljänneksellä 43,8 miljoonan euron nettotuloksen. Vahva kesäkausi näkyi liikevaihdon kasvuna 246,7 miljoonaan euroon. Matkustajamäärä kasvoi 2,8 prosenttia edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna ja oli 1,82 miljoonaa. Vuoden yhdeksän ensimmäisen kuukauden tulokseen vaikuttivat korkeat polttoainehinnat, geopoliittiset jännitteet ja osingonmaksu.

Kiinteistöliitto: Taloyhtiön tärkeää puuttua nopeasti vastikerästeihin

Vastikerästejä on lähes joka toisessa taloyhtiössä.

Maksamattomat vastikkeet aiheuttavat taloyhtiöissä päänvaivaa, ja aihe nousee esiin myös Kiinteistöliittoon tulevissa neuvontapuheluissa. Aiemmin tänä vuonna tekemämme kyselyn mukaan vastikerästejä on lähes joka toisessa taloyhtiössä, ja pääkaupunkiseudulla niitä on enemmän kuin muualla maassa.

Neljää epäillään rikoksesta Turussa hoivakotikuolemassa

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi joulukuussa 2025 turkulaisessa hoivakodissa tapahtuneen kuolemantapauksen esitutkinnan. Neljää yksityisen hoiva-alan yrityksen työntekijää epäillään rikoksista.

Kodittomien kissojen hoito jää vapaaehtoisten harteille

Villiintyneet kissapopulaatiot syntyvät ihmisen toiminnan seurauksena.

Kissan arvostus lemmikkinä on edelleen heikkoa, ja eläinsuojelujärjestöjen laskelmien mukaan Suomessa hylätään vuosittain yli 20 000 kissaa. Heitteille jätetyt ja villiintyneet kissat ylläpitävät populaatiokissaongelmaa, jonka hoitaminen jää usein vapaaehtoisten vastuulle.

Parainen haluaa osaksi Business Turku Oy:tä

Paraisten kaupunginhallitus käsittelee 26. lokakuuta esitystä Paraisten liittymisestä alueellisen elinkeinoyhtiön Business Turku Oy:n osakkaaksi. Tavoitteena on vahvistaa kaupungin vaikutusmahdollisuuksia Turun seudun elinkeinoelämän kehittämisessä sekä tukea Paraisten strategista tavoitetta kasvaa osana alueen yhteistä työmarkkina- ja talousaluetta. Lopullisen päätöksen asiasta tekee kaupunginvaltuusto.

Väsymys vaanii kuljettajaa valon vähentyessä

Väsymys on suomalaisille turhan arkipäiväinen kumppani liikenteessä.

Kelloja siirretään tulevana viikonloppuna, mikä voi sekoittaa vuorokausirytmiä ja lisätä väsymystä. Liikenneturvan kyselyssä joka viides suomalainen kertoo olevansa todella väsynyt pimeinä aamuina liikenteessä. Suurin osa kuljettajista kokee, että väsymys on myös vaarantanut ajamisen turvallisuutta edeltäneen vuoden aikana.

Päiväsakon alinta määrää korotetaan kymmeneen euroon

Hallitus esittää, että minimipäiväsakon rahamäärää korotetaan kuudesta eurosta kymmeneen euroon. Päiväsakon alinta rahamäärää on tarkistettu viimeksi vuonna 2002. Lainsäädäntöä ajantasaistetaan myös muutoin.

Koiran ja omistajan suhde luultua syvempi

Miiamaaria Kujalan tutkimus koiran ja ihmisen suhteesta osoittaa, että lajit mukautuvat toisiinsa sekä tunnetasolla että fysiologisesti.

Koiran ja ihmisen välinen side näkyy tunteiden lisäksi myös kehon reaktioissa. Jyväskylän yliopistossa tehty tutkimus osoittaa, että koiran ja omistajan sykevälivaihtelu mukautuu toisiinsa heidän ollessaan yhdessä. Tutkimusta rahoitti eläinvakuutusyhtiö Agrian tutkimusrahasto.

Turun kaupunki ja Turun Yrittäjät vahvistavat yhteistyötään elinvoimalupauksella

Turun kaupunki ja Turun yrittäjät laativat elinvoimalupauksen ja siihen liittyvän toimintasuunnitelman. Elinvoimalupauksen tarkoituksena on vahvistaa entisestään kaupungin ja yrittäjien välistä vuoropuhelua sekä kehittää Turusta entistä yrittäjäystävällisempää kaupunkia.

Kaarinan tori sai ensimmäisen pysyvän taideteoksen

Matti Kalkamo Kolibrikruunu on Kaarinan torilla.

Kuvanveistäjä Matti Kalkamon veistos Kolibrikruunu on lokakuussa asennettu jalustalleen Kaarinan uudelle torille. Kalkamon veistos voitti Kaarinan torin taidetta koskeneen julkisen taideäänestyksen. Teos on osa Kaarinan torin julkisen taiteen kokonaisuutta.

Kirjastosilta hohtaa punaisena poliopäivänä

Maailman poliopäivää vietetään vuosittain 24. lokakuuta. Päivän tarkoituksena on lisätä tietoisuutta poliotautia vastaan tehtävästä kansainvälisestä työstä ja muistuttaa tavoitteesta hävittää polio kokonaan maailmasta.

Arkkipiispa tekee piispantarkastuksen Paattisten seurakunnassa

Tapio Luoma.

Arkkipiispa Tapio Luoma tekee piispantarkastuksen Paattisten seurakunnassa 29.10.–1.11. Seurakunnissa säännöllisin väliajoin pidettävässä piispantarkastuksessa käsitellään nykytilannetta ja tulevia vuosia: seurakunnan toiminnan painopisteitä, työn kehittämistä sekä hallintoa ja taloutta. Piispa neuvottelee seurakunnan työntekijöiden ja luottamushenkilöiden kanssa ja tapaa seurakuntalaisia. Sisältöinä ovat muun muassa hengellinen elämä, toiminnan tukeminen, hallinnon ja talouden kehittäminen sekä seurakunnalle ajankohtaiset aiheet.

Furuholm: Sosiaaliturvan leikkaukset ja terveydenhuollon asiakasmaksujen korotukset vievät suomalaisia todella ahtaalle

Oppositiopuolueet jättivät perjantaina Orpon ja Purran hallitukselle välikysymyksen tavallisten ihmisten arjen kustannusten noususta.

Kellot talviaikaan sunnuntaina

Kesäaika päättyy ja talvi- eli normaaliaikaan palataan lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Kelloja siirretään tunti taaksepäin ensi sunnuntaina 25. lokakuuta aamuyöllä kello 4.

Kelan kirjeiden ja päätösten tulostuksessa ollut häiriö ohi

Kelan kirjeiden ja päätösten tulostuksessa oli häiriö, joka on hidastuttanut kirjepostia asiakkaille. Häiriö on ohi, mutta kirjeiden perille saapumisessa voi olla vielä viiveitä.

Näköislehti

Urheilu

Interin 18 vuoden kultaodotus päättymässä?

Inter on tällä kaudella juhlinut jo kahta pokaalia. Ilman liigamestaruutta huikeasta kaudesta jäisi kuitenkin valju maku.

26. lokakuuta tulee kuluneeksi 18 vuotta siitä päivästä, kun FC Inter juhli seurahistoriansa ensimmäistä Suomen mestaruutta mutavellin keskellä sateisella Kupittaalla. Tällä kaudella Kupittaan lehtereillä on ollut runsaasti väkeä, joka ei ollut syntynytkään, kun Severi Paajanen puski Mika Ojalan vapaapotkun Jaron maaliin.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.