Päikkärikontti tänäkin vuonna Ruisrockissa
Turun AMK tuo yhdessä Mieli ry:n kanssa festareille jo kahtena aiempana vuonnakin olleen päikkärikontin. Päikkärikontti tarjoaa festivaalivieraille keinon hengähtää ja palautua keskellä vilkasta festaripäivää. Puolen tunnit päiväunet pääsee ottamaan varaamalla ajan paikan päällä. Lisäksi päikkärien aikana on mahdollisuus ladata puhelinta.
− Vaikka festarit ovat mukava ja odotettu tapahtuma, aivot käsittelevät päivän aikana valtavan määrän erilaisia ärsykkeitä, mikä voi lisätä väsymyksen tunnetta. Jo lyhyt lepohetki auttaa palautumaan, kertoo sairaanhoitajaopiskelija Jasper Juutinen tiedotteessa.
Juutinen on huomannut, että monesti festareilla keskitytään siihen, miten jaksaa mahdollisimman pitkään tai miten ehtii nähdä mahdollisimman monta artistia.
− Itse haluaisin muistuttaa levon merkityksestä. Lepo ei tarkoita sitä, että jäisi jostain paitsi. Päinvastoin pieni hengähdyshetki voi auttaa jaksamaan paremmin, hän toteaa.
Turun AMK:n Höyhensaari-teemainen alue onkin suunniteltu vastapainoksi festarialueen vilinälle. Torkahtamisen lisäksi alueella voi oleskella, pelata pihapelejä ja osallistua maksuttomiin aktiviteetteihin.
Päikkärikontin kävijöille tarjotaan silmälaput ja korvatulpat, ja konttirakenne vaimentaa ympäristön ääniä jo itsessään. Rauhallinen tila palvelee erityisesti kävijöitä, jotka kuormittuvat herkästi melusta ja väkijoukoista.
Höyhensaari-alueen toteuttaa Turun AMK:n monialainen opiskelijatiimi osana opintojaan. Lisäksi Turun AMK:n kuvataiteen opiskelijat toteuttavat festarialueelle taideroskikset osana festivaalin taideohjelmaa.
MIELI Kriisikeskus Turku pitää festareilla jälleen Huolituolia, jonne voi tulla purkamaan huolia matalalla kynnyksellä. Turun AMK:n opiskelijat ovat olleet mukana suunnittelemassa ja toteuttamassa Huolituolin somistusta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)













