Nimpparisankari: Iso osa identiteettiä
J-alkuisten nimien ketju on pitkä Jasmin Jannén suvussa
– Nimeni tuntuu omalta ja luonnolliselta. Jasmin-nimi on tullut myös aikuisiällä itselleni tutummaksi. Vielä opiskeluaikoina esittäydyin usein Jassu-lempinimellä. Työelämän myötä Jasminista on tullut läheisempi, kuvailee juristi Jasmin Janné suhdettaan nimeensä.
Jannén suvussa J-alkuisilla etunimillä on pitkät perinteet. Ei siis ollut ihme, että myös Jasmin sai J-alkuisen etunimen.
– Isäni puolen suvussa J-alkuisten nimiä on ollut pitkään. Taidan olla viidettä sukupolvea J-alkuisissa nimissä. Myös omalla lapsellani on J-alkuinen nimi, Janné kertoo.
Sitä Janné ei tarkalleen tiedä, miksi juuri Jasmin valikoitui nimeksi, kun muitakin vaihtoehtoja olisi ollut.
– Varmaan vanhempani ovat Jasminissa hakeneet tietynlaista kansainvälisyyttä ja sointuvuutta, kun Janné ei myöskään ole tyypillisin sukunimi, hän arvelee.
– Jasmin Janné iso minua ja identiteettiäni. En osaa kuvitella, että lähtisin muuttamaan nimeäni, hän jatkaa.
Jasmin on yleistynyt Suomessa varsinkin 1990-luvuilla, vaikka on ollut käytössä Suomessa jo vuosikymmeniä aiemmin. Yleisimmillään Jasmin oli 1995, jolloin sen kutsumanimekseen sai vajaa 300 lasta.
Janné syntyi 1987, jolloin nimi oli vielä harvinainen. Tuolloin Jasminin kutsumanimekseen sai muutama kymmenen lasta.
– Itse tykkäsin siitä, että lapsuudessani nimi oli harvinainen. Minulla ei ollut samalla luokalla tai edes samassa koulussa muita Jasmineita.
Janné muistaa myös ajan, jolloin hänellä ei ollut nimipäivää kalenterissa. Jasmin sai nimipäivän almanakkaan vuonna 1995.
– Kun minulla ei pikkulapsena ollut nimipäivää, ei tullut myöskään perinteitä nimipäivän viettämiseen. Nimipäivällä ei ole itselleni kovin suurta merkitystä, mutta äiti muistaa kyllä onnitella joka vuosi.
Jasminin nimipäivä on 9. heinäkuuta.
Ilkka Lappi




















