Saga Vanninen siirtyy Turkuun Jarno Koivusen valmennustiimiin

Jarno Koivunen. Jarno Koivunen. Kuva: Eero Saarikoski

Seitsenottelija Saga Vannisen ura jatkuu Jarno Koivusen vetämässä valmennustiimissä. Koivusen johdolla tiimissä valmentavat Mika Lönnblad, Tuomas Laaksonen, Johan Meriluoto ja Susann Sundkvist. Valmennusjärjestelyyn liittyen Vanninen muuttaa elokuussa Turkuun.

Vannisen mukaan valmennustiimi, toimintojen keskittyminen Turkuun ja mahdollisuus harjoitella yhdessä tiimin valmentajien muiden urheilijoiden kanssa on valmennuksellinen kokonaisuus, jonka hän uskoo toimivan hyvin.

– Olen tästä tosi innoissani. Uskon, että saan Turussa luotua kodilta tuntuvan ympäristön. Se on minulle tärkeää. Aikaisemmin on ollut aika paljon reissaamista. Nyt on vakinainen paikka, missä olla, ja Turussa ovat hyvät olosuhteet treenaamiseen, Vanninen sanoo Yleisurheilu.fi-sivustolla.

Uusi valmennusjärjestely päättää toissa syksynä alkaneen valmennusyhteistyön Erki Noolin kanssa.

– Koen, että se järjestely ei palvellut parhaiten minun urheilu-uraani kokonaisuutena. Tuntui, että tarvitsen ympärilleni enemmän kodilta tuntuvan ympäristön. Minulle on tosi tärkeää, että ympärillä on läheisiä ihmisiä, ja halusin pysyä Suomessa, Vanninen sanoo.

Yhteistyöstä Noolin kanssa Vannisella on vain hyvää sanottavaa.

– Erki on ihan huipputyyppi. Olen tosi kiitollinen siitä, mitä häneltä opin. Erkin ehdoton vahvuus on luoda mistä vaan treenistä hauska ja innostava. Hänen omalta urheilu-uraltaan kertyneet kokemukset toivat myös oppia, jota en olisi voinut saada mistään muualta, Vanninen sanoo.

Nool ymmärtää Vannisen ratkaisun. Noolin mukaan Vannisen halu asua ja harjoitella Suomessa näkyi talvella ja keväällä, kun harjoituskavereita ei juuri ollut.

Noolin valmennuksessa Vanninen voitti EM- ja MM-halleissa viisiottelun mestaruuden 2025 sekä samana vuonna 22-vuotiaiden EM-kisojen seitsenottelun ja oli Tokion MM-kisojen seitsenottelussa seitsemäs.

Yhteistyö Koivusen kanssa alkoi kesäkuussa, kun Vanninen ja hänen managerinsa Keijo Keränen kysyivät Koivuselta mielipidettä Sagan tilanteesta.

– Sittemmin Sagalta tuli toive, että voinko auttaa häntä tässä tilanteessa vähän enemmänkin. Suostuin. Kun tämän tason urheilija pyytää, kyllähän sitä täytyy auttaa. Saga pyysi sitten jossain kohtaa, että voisinko valmentaa häntä jatkossakin, Koivunen kertoo.

Vannisen valmennustiimissä Lönnblad vastaa kuulantyönnöstä sekä Koivusen kanssa voimaharjoittelusta. Meriluoto katsoo pituushyppyä ja Koivusen kanssa nopeusharjoittelua. Sundkvist on lajiteknisenä tukena korkeushypyssä ja Laaksonen keihäänheitossa.

Yhteistyötä tehdään Koivusen mukaan myös seitsenottelija Enni Virjosen ja hänen valmentajansa Petra Virjosen kanssa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Eurojackpotin potti kohoaa noin 70 miljoonaan euroon

Tiistain Eurojackpotin arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten pelin potti kohoaa perjantaina noin 70 miljoonaan euroon.

Saga Vanninen siirtyy Turkuun Jarno Koivusen valmennustiimiin

Jarno Koivunen.

Seitsenottelija Saga Vannisen ura jatkuu Jarno Koivusen vetämässä valmennustiimissä. Koivusen johdolla tiimissä valmentavat Mika Lönnblad , Tuomas Laaksonen , Johan Meriluoto ja Susann Sundkvist . Valmennusjärjestelyyn liittyen Vanninen muuttaa elokuussa Turkuun.

Vapaa-ajan rakennuksessa havaittiin savua Naantalissa

Pelastuslaitos tiedusteli rakennuksen perusteellisesti, mutta mitään paloon viittaavaa ei löytynyt.

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistan Kuninkaanväylällä Raisiossa

Kuninkaanväylällä Raisiossa tehdään jyrsintä- ja päällystystyötä Allastien ja Kuninkojantien välillä 22.–27. heinäkuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä työmaan kohdalla.

Kalasteluviesteissä väitetään lähiomaisen joutuneen onnettomuuteen

Länsi-Uudenmaan poliisilaitos varoittaa kansalaisia tekstiviestillä saapuvista tietojenkalasteluviesteistä. Viestissä ilmoitetaan vakavasta liikenneonnettomuudesta ja kerrotaan, että lähiomaisille on saatavilla lisätietoja verkkosivustolla, jonne viestissä on linkki.

Alkoholijuomilta toivotaan keveyttä

Myös alkoholijuomiltavaaditaan nyt keveyttä.

Suomalaiset ovat jo pitkään suosineet virvoitusjuomissa sokerittomia vaihtoehtoja. Laseihin kaivataan sokerittomia ja vähäkalorisia vaihtoehtoja myös alkoholijuomien puolella. Hartwall Original Long Drink lanseeraa uusia sokerittomia light-lonkeroita.

Taloudellisissa vaikeuksissa olevat lemmikinomistajat voivat hakea kiireellistä apua eläinlääkärikuluihin Varsinais-Suomessa

Varsinais-Suomessa toimiva Tassuturva ry laajentaa toimintaansa avaamalla verkkosivuilleen sähköisen hakemuksen, jonka kautta taloudellisissa vaikeuksissa olevat lemmikinomistajat voivat hakea tukea myös kiireellisiin eläinlääkärikuluihin. Hakemukset pyritään käsittelemään vuorokauden kuluessa niiden saapumisesta.

Suomalaisia kiinnostavat eteläisemmät kasvit

Aprikooseja ja persikoita istutetaan avomaalle Etelä-Suomessa.

Miltä maistuisivat omat aprikoosit Etelä-Suomessa tai makeat kirsikat pohjoisemmassa? Puutarhaharrastajat ovat kiinnostuneita istuttamaan pihoihinsa kasveja, jotka aikaisemmin eivät menestyneet Suomessa tai joiden menestymisvyöhyke on eteläisempi kuin istutuspaikan. Ilmaston lämpeneminen mahdollistaa monen eksoottisen kasvin viljelyn otollisilla kasvupaikoilla.

Sofia Virta: Jos Garden-sotkussa ei ollut kyse tietoisesta suosimisesta, kyse on pääministerin vakavasta arviointivirheestä

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Garden Helsinki -hankkeen ympärille syntynyt keskustelu on ennen kaikkea kysymys pääministerin arviointikyvystä ja kansalaisten luottamuksesta päätöksentekoon.

Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy osaksi Firaa

Santtu Saukkonen.

Rakennusalan palveluyhtiö Fira on sopinut Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy:n koko osakekannan hankinnasta. Yrityskauppa vahvistaa Firan läsnäoloa Turun seudulla ja tukee yhtiön tavoitetta kasvaa Suomen keskeisissä kasvukeskuksissa.

Uusia avoimia työpaikkoja hieman enemmän kuin vuosi sitten

Työmarkkinatorille ilmoitettiin kesäkuun aikana 31 400 uutta työpaikkaa, mikä oli 300 paikkaa enemmän kuin vuotta takaperin. Kuukauden lopussa työttömiä työnhakijoita oli 352 000, ja laajan työttömyyden piirissä oli 416 200 henkilöä. Tiedot perustuvat Työllisyys-, kehittämis- ja hallintokeskuksen (KEHA-keskus) Työllisyyskatsaukseen.

Toppari Yeboah Amankwah siirtyy Maarianhaminasta Interin vahvuuteen

Yeboah Amankwah.

Inter on tehnyt sopimuksen puolustaja Yeboah Amankwahin kanssa. IFK Mariehamnista Turkuun siirtyvän 25-vuotiaan topparin sopimus kattaa loppukauden ja sisältää seuran option kahdesta seuraavasta kaudesta.

Tilastokeskus: Työttömyyden kasvu hidastui kesäkuussa

15–74-vuotiaita työllisiä oli kesäkuussa 15 000 vähemmän kuin vuotta aiemmin ja työttömiä 3 000 enemmän. Työttömien määrän kasvu hidastui edellisistä kuukausista.

Moni kuljettaa koiraansa autossa tavalla, joka vaarantaa myös ihmismatkustajat

Moni koira matkustaa autossa tavalla, joka voi vaarantaa sekä lemmikin että ihmisten turvallisuuden, selviää LähiTapiolan teettämästä Arjen katsaus -kyselystä. Kyselyyn vastanneista koiranomistajista 14 prosenttia kertoi lemmikin matkustavan vapaana ja kahdeksan prosenttia ihmisen sylissä tai jaloissa.

Kesäkuu nosti Varsinais-Suomen työttömyyttä reippaasti

Varsinais-Suomen työttömyys kasvoi kesäkuun aikana reippaasti verrattuna toukokuuhun, kuten pidemmän aikavälin tarkastelussa yleensä trendinomaisesti tapahtuu. Myös pitkäaikaistyöttömyys kasvoi kesäkuun aikana voimakkaasti. Julkisten palveluiden kautta mitattava työvoiman kysyntä pysyi edelleen melko vaisuna, mutta avoimien työpaikkojen määrä nousi kuitenkin hieman verrattuna vuodentakaiseen.

Karvakaveri lähtee hotellilomalle

Nämä karvakaverit viihtyvät lemmikkihoitellissa.

Kunnollinen lemmikkihoitola tarjoaa asukkailleen virikkeellistä päiväohjelmaa

Katukalastuskisa saapuu Aurajoelle

Turussa kisataan street fishing -kilpailussa torstaina.

Suomen Vapaa-ajankalastajien Street Fishing -kiertue on edennyt kesän aikana jo viiteen kaupunkiin, joissa on kruunattu paikalliset Katukalastajat 2026. Kiertue jatkuu vielä kuudella kilpailulla, joihin voivat osallistua kaikki kiinnostuneet kalastustaustasta riippumatta.

Miten nauttia kesästä ilman ulkonäköpaineita?

Kesä on kuumimmillaan ja vaatteet vähenevät. Vaikka kesä kutsuu nauttimaan, monelle se voi tuoda mukanaan myös paineita ja oman kehon vertailua muihin. Mehiläisen asiantuntijat muistuttavat, että lempeämpi suhtautuminen omaan kehoon ja huomion kiinnittäminen kehon tuntemuksiin voivat auttaa keskittymään siihen, mikä on itselle tärkeää.

Näköislehti

Urheilu

Saga Vanninen siirtyy Turkuun Jarno Koivusen valmennustiimiin

Jarno Koivunen.

Seitsenottelija Saga Vannisen ura jatkuu Jarno Koivusen vetämässä valmennustiimissä. Koivusen johdolla tiimissä valmentavat Mika Lönnblad , Tuomas Laaksonen , Johan Meriluoto ja Susann Sundkvist . Valmennusjärjestelyyn liittyen Vanninen muuttaa elokuussa Turkuun.

Dan Lauri lainalle Ykkösliigan Käpylän Palloon

Dan Lauri.

Maalivahti Dan Lauri siirtyy lainasopimuksella Turun Palloseurasta Käpylän Palloon. Laurin lainasopimus jalkapalloilun Ykkösliigassa pelaavaan KäPaan kattaa loppukauden. TPS:llä on mahdollisuus kutsua pelaaja takaisin joukkueen vahvuuteen kesken laina-ajan Palloliiton siirtosääntöjen mukaan.

Toppari Yeboah Amankwah siirtyy Maarianhaminasta Interin vahvuuteen

Yeboah Amankwah.

Inter on tehnyt sopimuksen puolustaja Yeboah Amankwahin kanssa. IFK Mariehamnista Turkuun siirtyvän 25-vuotiaan topparin sopimus kattaa loppukauden ja sisältää seuran option kahdesta seuraavasta kaudesta.

Alexis Binner jatkaa TPS:n takalinjoilla myös ensi kaudella

Alexis Binner.

HC TPS on solminut ruotsalaispuolustaja Alexis Binnerin kanssa kauden 2026–27 kattavan pelaajasopimuksen. Stocksundissa, Ruotsissa, syntynyt Binner on Stocksund IF:n kasvatti. 191-senttinen ja 95-kiloinen puolustaja liittyi TPS:n riveihin viime tammikuussa siirryttyään Turkuun Ranskan pääsarjassa pelanneesta Grenoblesta

Otteluanalyysi: Ilves haki ensimmäisen vierasvoittonsa Kupittaalta

Elmo Henriksson joutui antautumaan kolmesti.

Mitä tapahtuu, kun jalkapalloilun Veikkausliigan tämän kauden toiseksi paras kotijoukkue (TPS) kohtaa Kupittaalla kolmanneksi huonoimman vierasjoukkueen. Tietenkin se, että huono vierasjoukkue voittaa hyvän kotijoukkueen. Ilves iski kolme maalia, voitti maalein 3–1 ja kirjasi tililleen kauden ensimmäisen vierasvoitonsa.

Lausteen Pro Tour päättyi Leppäahon ja Davidssonin voittoihin

Daniel Davidsson.

SFL Powergrip Pro Tourin Turun osakilpailu päättyi sunnuntain finaalikierrokseen Lausteen frisbeegolfpuistossa. Naisten luokassa Netta Leppäaho nousi kolmen heiton takaa kauden avausvoittoon. Avoimessa luokassa Daniel Davidsson nousi finaalikierroksen parhaalla tuloksella kilpailun voittoon.