Wirmo ei lähde F-liigaan vain selviytymään
Salibandyn naisten F-liiga sai ensi kaudeksi lisää varsinaissuomalaista väriä, kun SBS Wirmo nousi viime keväänä korkeimmalle sarjatasolle. Syyskuun puolivälissä Varsinais-Suomesta Wirmon lisäksi sarjassa pelaavat TPS ja FBC Loisto.
Sarja kokonaisuudessaan on keskittynyt kolmen maakunnan alueelle. Varsinais-Suomen, Uudenmaan ja Pirkanmaan ulkopuolelta tulee vain kaksi joukkuetta. Kolmen maakunnan kolmioon kiilaa lyö Oulun Rankat-Ankat ja SPV Seinäjoelta.
– Naisten F-liiga on keskittynyt korkeakoulukaupunkien läheisyyteen. Se ei ole ihme, koska tämä on amatöörilaji, jota tehdään opiskelujen tai töiden ohella. Esimerkiksi Wirmossa ei ole yhtään päätoimista työntekijää. Seurayhteisö on todella tärkeässä roolissa, toteaa Wirmon päävalmentaja Tero Tähtinen.
Mynämäellä salibandy onkin ollut jo pitkään koko kylän yhteinen asia, joka kerää yhteen. Se on näkynyt myös seurahistorian ensimmäisen F-liigakauden alla.
– Kyllä pelaajia ja valmentajia pysäytellään kaupassakin ja jutellaan salibandysta, Tähtinen naurahtaa.
Koska F-liigassakin pelaajat pelaavat opiskelujen tai työntekemisen ohessa, joukkueenrakennus on kuluvan kesän aikana myös Wirmolla venynyt lähelle syksyä. Potentiaaliset pelaajat ovat odottaneet tietoa opiskelupaikoista.
– Vasta elokuussa on oikeastaan päästy ryhmäytymään, mutta muuten joukkueen rakennus on sujunut hyvin. Meillä on aika laaja pelaajarinki, 25 kenttäpelaajaa, Tähtinen toteaa.
Nousijajoukkue on saanut kasaan kiinnostavan nipun. Valtaosa viime kevään joukkueesta jatkaa Wirmossa. Lisäksi uusina pelaajina on jo korkeimman sarjatason vaatimustasoon tottuneita pelaajia. Ensi kaudella Wirmossa nähdään muun muassa TPS:stä siirtyneet Neea ja Janina Rinne sekä Northern Starsia aiemmin edustanut Emmi Mäkelä.
– Meillä oli kokemusta jo viime vuonna joukkueessa, mutta kokemusta on saatu kesän aikana lisää joukkueeseen, mikä on hyvä asia, Tähtinen toteaa.
Päävalmentajan mukaan Wirmo lähtee luottavaisin mielin alkavaan kauteen. Naisten F-liiga on viime kausina ollut epätasainen, kun kärkijoukkueet ovat olleet omassa kastissaan. Tähtinen arvioi kärjen olevan nousijalle alkavalla kaudella liian kova, mutta keskikastia Wirmo haluaa haastaa. Usko omaan tekemiseen on kova.
– Kyllä me lähdemme pärjäämään sarjaan, emme vain selviytymään. Jo viime kaudelta on indikaattoreita, että se on mahdollista. Ottelusarjassa voitimme PSS:n (joka SaiPan luovuttua pelaa F-liigassa) ja Suomen Cupissa SaiPaa vastaan oli maalin peli. SaiPa kuitenkin oli viime vuonna pudotuspelijoukkue, Tähtinen muistuttaa.
Ilkka Lappi


















