Aura ja Paavo auttavat vakavasti sairaita lapia koulunkäynnissä
Turun kaupunki on hankkinut kaksi AV-opetusrobottia, joiden avulla pitkäaikaissairas oppilas voi osallistua oman koulunsa opetukseen kotoa käsin. Aura- ja Paavo-nimiset robotit otettiin käyttöön lukuvuoden alussa.
Kiinamyllyn koulun lasten ja nuorten klinikan yksiköllä on nyt käytössään yhteensä kuusi opetusrobottia. Robotin lainaamisesta ja laina-ajasta päätetään aina oppilaan tilanteen perusteella moniammatillisesti.
– Opetusrobotteja käytetään somaattisesti sairaiden lasten ja nuorten opetuksessa. Ne eivät ole ratkaisu kouluakäymättömyyteen. Psyykkisesti oireilevien lasten ja nuorten opetuksessa painotetaan kuntouttavaa arkea ja mahdollisimman normaalia koulunkäyntiä, Kiinamyllyn koulun koulunjohtaja Juha-Pekka Mynttinen sanoo tiedotteessa.
Lapsella ja nuorella on oikeus perusopetukseen sairaudesta huolimatta. Tyksin Majakkasairaalassa pitkällä hoitojaksolla oleva oppilas saa opetusta sairaalakoululta. Jos oppilas ei voi sairaalajaksojen välillä osallistua opetukseen omassa koulussaan esimerkiksi infektioriskin vuoksi, hänen koulunsa järjestää opetuksen kotiin. Opetusrobotti on yksi etäyhteyksiä hyödyntävä tapa toteuttaa opetusta.
– Robotti ei korvaa oppilaalle tarjottavaa opetusta, mutta se helpottaa opetuksen suunnittelua ja toteutusta. Kun laite on tullut opettajille ja kouluille tutuksi, kokemukset ovat olleet myönteisiä, erityisluokanopettaja Maiju Syrjälä kertoo.
Luokassa robotti sijoitetaan oppilaan omalle paikalle. Oppilas ohjaa sitä kotoa iPadilla ja voi seurata opetusta, viitata, vastata sekä työskennellä luokkatovereidensa kanssa. Robotti kääntyy 360 astetta, ja valoilla oppilas voi ilmaista haluavansa vastata tai tarvitsevansa tauon.
– Robotin avulla oppilas voi osallistua myös koulun vapaamuotoisiin tilanteisiin ja välitunneille. Tämä tukee osallisuutta ja kokonaiskuntoutumista. Robotti ei tallenna ääntä tai kuvaa, erityisopettaja Gabriella Stenvall-Vihervuori kertoo.
Sairaalakoulujen lakisääteinen toiminta-alue kattaa lasten ja nuorten esi- ja perusopetuksen. Tarvittaessa robotteja voidaan käyttää myös Turun varhaiskasvatuksessa.
Robotit on hankittu Tyksin ja Turun kaupungin yhteistyönä. Lastenklinikoiden Kummit ry maksaa niiden lisenssimaksut. Sairaalakoulu ohjaa ja tukee käyttöä, ja TOP-keskus vastaa iPadeihin ja laitteiden käyttöön liittyvästä tuesta.
Kiinamyllyn koulu vastaa Turun yliopistollisen keskussairaalan lasten- ja nuorten klinikan sekä lasten- ja nuorisopsykiatrian sairaalaopetuksesta. Oppilaat tulevat Varsinais-Suomen hyvinvointialueen kunnista.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















