Jumittaako lihakset? Kokeile tätä tehokasta treeniä

Gorilla sports

Lihasjumit hidastavat menoa ja vaikuttavat yleiseen hyvinvointiin. Lihasjumien taustalla voi olla useita syitä, kuten staattiset asennot töissä tai liian yksipuolinen liikunta.

Venyttely ja liikkuvuusharjoitukset ovat hyviä tapoja aloittaa jumittavien lihasten avaaminen. Ne lisäävät verenkiertoa lihaksiin ja parantavat nivelten liikkuvuutta. Mutta jos haluat todella päästä eroon lihasjumeista ja vahvistaa kehoasi, lihasten treenaaminen on avainasemassa.

11 tutkimusta sisältävässä katselmuksessa havaittiin, että sekä voimaharjoittelu että venyttely paransivat yhtä lailla lihasten joustavuutta ja lisäsivät liikkuvuutta eri lihasryhmissä ja nivelissä. Voimaharjoittelu siis paitsi vahvistaa lihaksia, myös parantaa niiden liikelaajuutta ja ehkäisee uusien jumien syntyä.

Voimaa ja liikkuvuutta taljalaitteella

Taljalaite https://gorillasports.fi/taljalaitteet on monipuolinen treeniväline, joka auttaa sekä avaamaan lihasjumeja että vahvistamaan koko kehoa. Sen avulla voit kohdistaa harjoittelun juuri niihin lihasryhmiin, jotka kaipaavat eniten huomiota.

Harjoittelu taljalaitteella lisää lihasten joustavuutta ja parantaa kehonhallintaa. Erilaiset vetoliikkeet ja työntöharjoitukset aktivoivat syviä lihaksia ja edistävät tasapainoista lihaksiston kehitystä. Tämä ei ainoastaan helpota nykyisiä lihasjumeja, vaan myös ehkäisee niiden syntymistä tulevaisuudessa. Laitteen avulla voidaan tehdä myös liikkuvuusharjoitteita, jotka parantavat lihasten joustavuutta ja auttavat palautumaan harjoittelusta nopeammin.

Olitpa sitten toimistotyöntekijä, jonka hartiat ovat jatkuvasti jännittyneet, tai aktiivinen liikkuja, joka haluaa parantaa suoritustaan, taljalaite tarjoaa ratkaisun. Testaa esimerkiksi alla olevia liikkeitä.

1. Yläkropan treeni: Ylätalja

Ylätalja on klassinen ja tehokas harjoitus, jonka teho kohdistuu erityisesti selän ja hartioiden lihaksiin. Tämä harjoitus auttaa avaamaan jännittyneitä lihaksia yläkropassa, erityisesti jos vietät paljon aikaa istuen tai huonossa asennossa. Istu penkille, tartu kahvaan leveällä otteella ja vedä kahva alas rintakehän tasolle samalla, kun pidät hartiat alhaalla ja lapaluut yhdessä. Tämä liike parantaa selän liikkuvuutta, avaa hartioita ja auttaa lievittämään jännitystä.

2. Alakropan treeni: Taljapotkut taakse

Taljapotkuilla voidaan kohdistaa harjoitus takareisiin ja pakaroihin. Kiinnitä taljalaitteen nilkkaremmi nilkkaasi ja astu hieman taaksepäin taljasta. Pidä selkä suorana ja nosta jalkaa taaksepäin, kunnes tunnet venytyksen pakarassa ja takareidessä. Tämä harjoitus vahvistaa alavartalon lihaksia, sekä parantaa niiden liikkuvuutta ja vähentää kireyksiä.

3. Liikkuvuusharjoitus: Yhden käden kaapelikierto

Liikkuvuuden parantamiseksi kaapelikierto on erinomainen harjoitus. Se aktivoi keskivartalon lihakset ja parantaa selän, kylkien ja keskivartalon liikkuvuutta. Seiso taljalaitteen vieressä, tartu kahvaan yhdellä kädellä ja vedä kahva poikittain kehon yli kiertäen vartaloa samanaikaisesti. Tämä harjoitus avaa selän ja kylkien lihaksia ja auttaa vähentämään keskivartalon jäykkyyttä.

Taljalaitteet ja lisää treenivinkkejä koko kropan treenaamiseen löydät Gorillasports.fi https://gorillasports.fi/ verkkokaupan sivuilta

Mielenterveyssyistä erikoissairaanhoitoon hakeutuvista yhä useampi kiinni työelämässä

Työhön osallistuminen on yleistynyt henkilöillä, joilla on erikoissairaanhoitoa vaativa mielenterveyden häiriö. Muutos on ollut vahva 2020-luvulla. Edelleen työhön osallistutaan muuta väestöä vähemmän lähellä ensimmäistä hoitokäyntiä, mikä korostaa tarvetta varhaisille toimille mielenterveyden tukemiseksi. Työterveyslaitos on julkaissut aineiston ja analyysin Työelämätieto-palvelussa.

Kaikki kestää aivan liian kauan

Kirjoittaja moittii Turun hidasta päätöksentekoa. Tampereella on jo ratikka mutta Turussa vasta keskustellaan raitsikasta.

Turku on sinänsä hyvä ja viihtyisä paikka asua ja olenkin koko ikäni asunut täällä. Mutta huonoa ja turhauttavaa on, että kaikki täällä kestää aivan liian kauan ennen kuin tällä saadaan mitään päätöksiä aikaiseksi.

Turun ammatti-instituutin opiskelijalle kultaa tarjoilijoiden Pohjoismaiden mestaruuskilpailuista

Suomen joukkue voitti kultaa nuorten Pohjoismaisissa mestaruuskilpailuissa tarjoilijalajissa. Suomea edustivat tarjoilijalajissa Turun ammatti-instituutin opiskelija Mariella Kallio ja Tampereen seudun ammattiopisto Tredun opiskelija Oona Mäntyniemi .

Kun kyy puree koiraa, jokainen minuutti on tärkeä

Kyyn purema voi olla koiralle kohtalokas. Vahinkoilmoitusten määrä on lähtenyt huhtikuussa jyrkkään nousuun.

Kyyn purema on yleisintä keväällä, selviää Agria Eläinvakuutuksen vahinkotilastoista. Omistajan ripeällä toiminnalla voi olla iso merkitys sille, että lemmikki selviää tapahtuneesta ilman suurempia vaurioita. Pureman vakavuus riippuu siitä, mihin kohtaan koiraa käärme puree ja kuinka paljon myrkkyä se vapauttaa.

Turun vihreät nimesi viisi ensimmäistä ehdokastaan Varsinais-Suomen vihreiden jäsenkyselyyn eduskuntavaaliehdokkaista

Turun vihreiden hallitus on nimennyt kunnallisjärjestön viisi ensimmäistä ehdokasta Varsinais-Suomen vihreiden neuvoa-antavaan jäsenkyselyyn eduskuntavaalien ehdokasasettelusta.

Kertaa pyöräilijän väistämissäännöt

Suojatien eteen pysähtynyttä ajoneuvoa ei saa ohittaa pysähtymättä.

Kevät tuo kaduille taas pyöräilijät, sähköpotkulautailijat sekä muut kevyet sähköajoneuvot. Liikenneturva, poliisi ja elinvoimakeskukset muistuttavat liikenteessä kulkijoita liikennesääntöjen noudattamisen tärkeydestä ja ajoneuvojen kuljettajien velvollisuuksista.

Tutkimus: ilmaston 1,5 asteen raja ylittyi odotettua aiemmin

Maapallon keskilämpötila ylitti 1,5 celsiusasteen rajan jo vuonna 2024, mikä on jopa seitsemän vuotta aikaisemmin kuin useimmat ilmastomallit ennustivat. Tuore tutkimus osoittaa, että vain ne mallit, jotka simuloivat lähivuosikymmenten lämpenevän nopeimmin, onnistuivat ennakoimaan tämän kehityksen oikein.

Viemäri- ja vesijohtotyö jatkuu Juhana Herttuan puistokadulla, yksi ajokaista pois käytöstä

Viemäri- ja vesijohtotyö jatkuu Juhana Herttuan puistokadulla Huolintakadun risteyksen kohdalla 20.–24. huhtikuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä sataman suuntaan ajettaessa. Ajokaistoja on kavennettu Pansiontien suuntaan ajettaessa.

Yli puolet Viking Linen matkustajista muualta kuin Suomesta

Kansainvälinen matkailu kasvaa vauhdikkaasti Pohjoismaissa. Viking Linella eniten kasvaa Aasiasta tulijoiden määrä. Samaan aikaan viileä ilmasto houkuttelee turistivirtoja Välimereltä Pohjolaan.

Tekova rakentaa Raisioon uudet tuotanto- ja varastotilat HRK:lle

Havainnekuva HRK-Konevuokraamot Oy:n uusissta tuotanto- ja varastotiloista Raisiossa.

Tekova on solminut HRK-Kiinteistöt Oy:n kanssa urakkasopimuksen yhteensä noin 2 400 neliömetrin tuotanto- ja varastotilojen rakentamisesta Raisioon.

Fuugan ensimmäinen tila-avustushaku avautuu

Turun musiikkitalo Fuuga avaa ovensa monipuoliselle ja korkeatasoiselle sisällölle uuden tila-avustuksen avulla. Ensimmäinen haku on käynnissä 20.4.–8.5. Se on suunnattu paikallisille, yleishyödyllisille musiikki- ja kulttuuritoimijoille.

Ahdistus- ja masennuslääkkeiden käyttö yleistynyt nuorilla naisilla

Kliinisten masennustilojen, ahdistuneisuushäiriöiden ja pakko-oireisen häiriön hoidossa käytettävien SSRI-lääkkeiden (selektiivisten serotoniinin takaisinoton estäjien) käyttö on yleisintä nuorilla naisilla. Viime vuonna SSRI-lääkkeitä käytti 11,5 prosenttia 18–29-vuotiaista naisista, kun vuonna 2016 vastaava osuus oli 7,1 prosenttia. 18–29-vuotiaat naiset ovat myös merkittävä Kelan kuntoutuspsykoterapian saajaryhmä.

Valtuustolive: Kaupunkistrategia, Tuomiokirkkosillan remontin hankesuunnitelma ja raitiotiehankkeen arviointi

Turun kaupunginvaltuusto kokoontuu maanantaina kello 18 Linnasmäen opistolla. Esityslistalla on kymmenen asiakohtaa ja melko painavaakin tavaraa.

Varhan puhelinnumerot uudistuvat vaiheittain – uudet numerot 02 313-alkuisia

Varsinais-Suomen hyvinvointialueella on käynnissä laaja puhelinpalvelu-uudistus. Uudistuksen myötä Varhan puhelinnumerot muuttuvat 02 313-alkuisiksi vaiheittain vuoden loppuun mennessä. Vanhat numerot toimivat uuden rinnalla 12 kuukauden ajan.

Tieteen lava: Onko tuho tiemme uuteen?

Mahagonnyn kaupungin nousu ja tuho on Turun kaupunginteatterin, Turun filharmonisen orkesterin ja Saaristo-oopperan yhteistuotanto. Kuvassa lavalla seisovat solistit Jussi Merikanto, Jasper Leppänen ja Sonja Pajunoja.

Kaupunginteatterissa nähtävä kulttiooppera Mahagonny puhuttaa Turun yliopiston tutkijoita Tieteen lavalla. Onko kaikki sallittua, jos on rahaa? Onko tällä hetkellä tuntemamme maailmanjärjestys romahtamassa? Mitä on kollapsologia?

EVA: Joka toinen keventäisi veroja, jotta osaajat ja omistajat pysyisivät Suomessa

Puolet suomalaisista katsoo, että verotusta pitäisi alentaa, etteivät osaajat ja omistajat muuttaisi pois Suomesta, selviää kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Roskapussien sisältöä selvitetään Topinojalla

Asukkaiden jätteitä tutkitaan parasta aikaa Topinojan jätekeskuksessa.

Sekajätteen kotiroskapusseja ja biojätepusseja tutkitaan tällä hetkellä Topinojalla Turussa. Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) ja Luonnonvarakeskuksen (Luke) tutkimuksissa selvitetään kotitalouksien jätteen koostumusta sekä saadaan tietoa siitä, miten alueen asukkaat jätteensä lajittelevat ja mistä kotitalouksien ruokahävikki muodostuu.

Latausmaksu sekoitetaan pysäköintimaksuun

Sähköautojen yleistyminen on tuonut tänä keväänä pysäköintialueille uudenlaisia ongelmia. ParkkiPaten mukaan sähköautoilijoille sattuvat toistuvasti samat viisi virhettä: esimerkiksi pysäköintikiekko unohtuu, maksu jää hoitamatta ja latauspaikkoja pidetään omina varapaikkoina.

Näköislehti

Urheilu

Aatola lähestyy sarjan kärkeä

Vilho Aatola (14) ajoi vahvan viikonlopun.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatola , 17, ajoi tasaisen viikonlopun USF Juniors -formulasarjassa Etelä-Carolinassa. Aatola nappasi kolmesta kilpailusta sijoitukset 2., 4. ja 5. ja vahvisti sijoitustaan sarjassa kolmantena vain 21 pisteen päässä kärjestä.

Loimulle tärkeä kotivoitto

Karsintasarja on sunnuntaina katkolla Loimulle.

Ottelu alkoi jännissä merkeissä, sillä Loimun valmennus oli mennyt viikon aikana uusiksi. Päävalmentajaksi oli noussut apuvalmentajana ollut Kai Stenius , joka sai avukseen Tomi Saarisen . Joukkue oli ehtinyt treenata kolmesti uuden valmennuskaksikon johdolla ennen lauantain peliä. Pelin aikana valmennus teki hyvää yhteistyötä joukkueen menestyksen eteen.

Otteluanalyysi: TPS ei ujostele liigassa, nyt kaatui SJK

Albijon Muzaci.

Kolme ottelua, seitsemän pistettä. Ei yhtään tappiota ja jaettu kakkostila Veikkausliigassa. Harva uskoi ennen kauden alkua, että TPS pystyisi tällaiseen aloitukseen jalkapalloilun pääsarjassa. Nyt TPS-hurmosta joutui todistamaan Seinäjoen Jalkapallokerho, joka kaatui Kupittaalla 2–0 Albijon Muzacin kahdella maalilla.

Puukkokatsomo: Heilahtaako dynamiikka?

Varsinais-Suomen asema naisten salibandyssa vahvistuu. Ensi syksynä naisten F-liigassa pelaa kolme varsinaissuomalaista seuraa, kun korkeimmalla sarjatasolla TPS:n ja FBC Loiston lisäksi nähdään SBS Wirmo Mynämäeltä.

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne lainalle Espoon Palloseuraan

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen pelaajat Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne siirtyvät lainalle miesten Kakkosta pelaavan Espoon Palloseuran riveihin. TPS-kaksikon lainasopimukset kattavat kauden 2026.

Vilho Aatolan kausi jatkuu Etelä-Carolinassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -kausi jatkuu viikonloppuna Etelä-Carolinassa, kun sarja palaa tositoimiin lähes kahden kuukauden tauon jälkeen Carolina Motorsports Parkin radalla. Aatola lähtee kilpailuviikonloppuun sarjataulukon kolmannelta sijalta.