Syömäkelpoista ruokaa heitetään edelleen paljon hukkaan

Vuoteen 2023 mennessä jo 60 prosenttia biojätteestä tulisi kierrättää. Vuoteen 2023 mennessä jo 60 prosenttia biojätteestä tulisi kierrättää. Kuva: Marttiina Sairanen

Syömäkelpoista ruokaa heitetään edelleen paljon hukkaan. Biojätteen lajittelussa on myös parannettavaa. Varsinais-Suomen Kuluttajat ja Lounais-Suomen Jätehuolto Oy (LSJH) kampanjoivat paikallisesti, jotta tietoisuus ruokahävikin vähentämisen tärkeydestä ja biojätteen lajittelun merkityksestä lisääntyisi.

Ruokahävikki on ruokaa, joka on alun perin ollut syömäkelpoista, mutta joka syystä tai toisesta päätyy roskiin tai biojätteeksi. Kotitaloudet ovat merkittävä ruokahävikin aiheuttaja. Suomessa kotitaloudet heittävät ruokaa vuosittain roskiin 120–160 miljoonaa kiloa. Jopa puolet poisheitetystä ruoasta olisi ollut vielä syömäkelpoista.

Ruoantuotannolla ja kulutuksella on merkittävä vaikutus ympäristön tilaan ja luonnonvarojen käyttöön. Ruokahävikki edustaa hukkaan heitettyjä resursseja ja turhaan syntyneitä negatiivisia ympäristövaikutuksia. Suomen kansallinen tavoite on puolittaa koko ruokaketjun ruokahävikki vuoteen 2030 mennessä. Ruokaketjussa hävikkiä syntyy eniten kotitalouksissa. Kuluttajilla on suuri rooli hävikin vähentämisessä.

Jopa 60 prosenttia kotitalouksien biojätteestä päätyy vielä polttokelpoiseen jätteeseen

Ruokahävikin lisäksi haasteena on hukkaan heitetyt mahdollisuudet biojätteen lajittelussa. Selvityksen mukaan merkittävä osa, jopa 60 prosenttia, kotitalouksien biojätteestä jää lajittelematta ja päätyy polttokelpoiseen jätteeseen. Polttokelpoisesta jätteestä noin kolmasosa on biojätettä. Näin on myös niissä kiinteistöissä, joissa olisi mahdollisuus biojätteen lajitteluun.

Biojätteen arvokkaita ravinteita ei kannata hukata polttamalla. Oikeaoppisesti lajitellusta biojätteestä voidaan tuottaa muun muassa lannoitetta ja biopolttoainetta. Toisaalta lajittelemalla biojätteet kuntalainen voisi säästää jätehuoltokuluissa, kun jäteastian tyhjennysväliä voidaan pidentää.

Biojätteen keräämistä kotitalouksilta halutaan lisätä. Valtakunnallisia kierrätystavoitteita on kiristetty ja keräysvelvoite tullee laajenemaan uuden jätelain myötä vuoden 2024 alusta. Vuoteen 2023 mennessä jo 60 prosenttia biojätteestä tulisi kierrättää. Tavoitteeseen pääseminen vaatii kotitalouksilta vielä ponnistuksia ja jokaisen panosta lajittelutalkoisiin tarvitaan.

LSJH:n teettämän asukastutkimuksen mukaan biojätteen lajitteluaktiivisuus on varsin alhainen, vain puolet vastaajista kertoi lajittelevansa aina biojätteet.

Jokaisessa kotitaloudessa syntyy väistämättä biojätettä. Keskeistä on minimoida ruokahävikki ja lajitella syntynyt biojäte oikeaoppisesti, jotta se voidaan ohjata hyötykäyttöön.

Tarkista jääkaapin sisältö. Suunnittele useamman päivän ruokalista. Tee kauppalista ja osta vain tarpeeseen. Erota parasta ennen ja viimeinen käyttöpäivä -merkinnät. Ruoka voi olla hyvää parasta ennen päiväyksen jälkeen. Tarkista tuotteiden päiväysmerkinnät ostaessa ja mieti ehditkö käyttää ne ajoissa. Käytä luovuutta keittiössä: tuunaa tähderuoat uudeksi tai pelasta ne ajoissa pakastimeen.

Tutki kotipihasi: löytyykö sieltä biojäteastia tai kompostori. Ota tavaksi lajitella sinne biojätettä. Raivaa tiskipöydän alakaappiin tai muualle keittiöön tila biojäteastialle. Kannattaa valita helppo ja houkutteleva paikka astialle. Tilaa ei tarvita aikaisempaa enempää, se on vain järjestettävä uudelleen. Aloita pienin askelin; lajittele aluksi vaikkapa vain kahvinporot sekä hedelmien ja vihannesten kuoret. Kannusta ja neuvo myös perheenjäsenet biojätteen lajitteluun.

Valuta nesteet ja liemet viemäriin (ruokaöljy kuuluu pakata tiiviiseen astiaan ja lajitella polttokelpoisen jätteen joukkoon). Keräysastiaksi sopii mikä tahansa sanko, kippo tai kori. Käytä pakkaamiseen mieluiten paperipussia tai sanomalehteä. Älä käytä tavallisia muovipusseja. Pakkaaminen on tärkeää, jotta biojäteastia ei likaannu ja hajuhaitat vähenevät. Kosteutta voit vähentää ilmavalla keräysastialla ja vaikkapa pussin pohjalle silputulla munakennolla.

Biojätteeseen kuuluvat hedelmien ja vihannesten kuoret, ruoantähteet ja homeiset elintarvikkeet, kahvin- ja teenporot suodatinpapereineen, talouspaperit ja lautasliinat, kalanperkeet, pienet luut sekä kasvinosat ja kuihtuneet kukat.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Jehovan todistajille uusi valtakunnansali Naantaliin

Rakennustyötä valvova Olli Heimonen kertoo, että kohde valmistuu jopa edellä alkuperäistä aikataulua.

Jehovan todistajille valmistuu uusi valtakunnansali Naantaliin. Naantalin kokouspaikan rakentaminen on sujunut hyvin. Jehovan todistajien uusi kokouspaikka on valmistumassa Putkikadulle Naantalin Murikkoon. Uusi sali korvaa Raisiossa Kaanaantie 108:ssa olevan salin, joka on pantu myyntiin.

Pyhän Henrikin säätiön kulttuuripalkinto Roope Lipastille

Roope Lipasti.

Pyhän Henrikin säätiön kulttuuripalkinto on myönnetty kirjailija ja toimittaja Roope Lipastille . Turun arkkihiippakunnan piispa Mari Leppänen luovutti palkinnon Turun kirjamessuilla 2. lokakuuta.

Chilen suosittu seikkailukaksikko kuvaa Turussa

Chilen Canal 13 suosittu prime time -ohjelma Socios por el Mundo saapuu Suomeen. Ohjelman tähdet Francisco ”Pancho” Saavedra ja Jorge Zabaleta kuvaavat Suomessa 1.–7. lokakuuta.

RKP nimesi Nissinaho-Backin ja Bondestamin eduskuntavaaliehdokkaiksi

RKP Varsinais-Suomen piirihallitus on nimennyt kaksi uutta ehdokasta vuoden 2027 eduskuntavaaleihin: Miia Nissinaho-Backin Kaarinasta ja Axel Bondestamin Turusta.

Elokuun loppuun mennessä 109 kuolonkolaria – nuorten onnettomuudet vähenivät hieman

Tammi–elokuussa tapahtui 109 kuolemaan johtanutta tieliikenneonnettomuutta, joissa menehtyi 118 ihmistä.

Kuolemaan johtaneita tieliikenneonnettomuuksia on ollut tammi–elokuussa 109. Niissä menehtyi 118 ihmistä. Onnettomuuksia tapahtui kuusi vähemmän ja menehtyneitä oli kymmenen vähemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Alle 21-vuotiaiden kuljettajien aiheuttamia moottoriajoneuvo-onnettomuuksia tapahtui vähiten viiteen vuoteen.

Kela pyytää noin 25 000 opiskelijalta selvitystä siitä, miksi opinnot eivät ole edistyneet – opintotuki ja asumislisä voidaan lakkauttaa osalta

Kela seuraa vuosittain, etenevätkö toisen asteen ja korkeakoulujen opiskelijat opinnoissaan riittävästi. Opiskelijan täytyy edetä opinnoissaan riittävästi, jotta Kela voi maksaa opintotukea ja asumislisää.

Valinnanvapauskokeilussa yli puolet kahdesti asioineista palasi samalle lääkärille

65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeilussa kaksi kertaa lääkärillä käyneistä 52 prosenttia asioi molemmilla kerroilla samalla lääkärillä. Alustavat tulokset osoittavat, että hoidon jatkuvuus toteutuu kokeilun sisällä kohtalaisen hyvin. Kun asiakkaiden kaikki perustason lääkärikäynnit eri palvelukanavissa otetaan huomioon, hoidon jatkuvuus on kuitenkin alhaisempaa.

Sofia Maleike ja Iris Nordman Varsinais-Suomen SDP:n eduskuntavaaliehdokkaaksi

Varsinais-Suomen SDP on nimennyt eduskuntavaaliehdokkaaksi Sofia Maleiken Salosta ja Iris Nordmanin Turusta. Ehdokaslistalla on nyt 16 nimeä.

Lauri Tuomi Turun yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnan globaalin elinikäisen oppimisen työelämäprofessoriksi

Lauri Tuomi.

Toimitusjohtaja, KTT Lauri Tuomi on kutsuttu Turun yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnan työelämäprofessoriksi 1. lokakuuta alkaen. Professuuri on osa-aikainen. Tuomi jatkaa Kvs-säätiön toimitusjohtajana.

Tyksin digitaaliset palvelut laajenevat Varha-sovelluksessa

Tyksin ajanvaraukset tulevat näkyviin Varha-sovellukseen tämän syksyn aikana. Kuvantamisen neuvontachat aukeaa lokakuussa ja Tyks-sairaalapalveluiden kutsukirjeet siirtyvät myös asteittain sovellukseen niiden käyttäjien osalta, jotka ovat ottaneet sovelluksen käyttöönsä.

Uusi historiateos kertoo Turun tuomiokapitulin kahdeksasta vuosisadasta

Turun tuomiokapitulin 750-vuotinen historia on koottu yksiin kansiin uudessa teoksessa Valoa, valtaa ja vastuuta – Turun tuomiokapitulin kahdeksan vuosisataa . Tutkimukseen perustuva teos tarkastelee tuomiokapitulin vaiheita 1200-luvulta nykypäivään ja sen roolia kirkon, yhteiskunnan, koulutuksen, kulttuurin ja sivistyksen kehityksessä. Samalla se kertoo, miten kirkko, yhteiskunta ja ihmisten arki ovat vuosisatojen aikana kietoutuneet toisiinsa.

Joka kymmenes ei kompostoi ilmoittamallaan tavalla

Kompostointitarkastukset osoittautuivat tarpeellisiksi. Joka kymmenes kotitalous ei täyttänyt jätelain vaatimuksia. Moni kompostori oli lähes tyhjä tai käyttämätön, eli biojätettä laitetaan edelleen sekajätteen joukkoon.

Nauvon vierasvenesataman toiminta aiotaan kilpailuttaa

Nauvon vierasvenesatama.

Paraisten kaupunki valmistelee Nauvon vierasvenesataman toiminnan jatkoa vuoden 2027 alusta alkaen. Vierasvenesataman nykyiset sopimukset, jotka koskevat satamatoimintaa, huoltorakennusta, ravintolarakennusta ja myyntikojuja, päättyvät 31. joulukuuta. Jotta toiminta voisi jatkua keskeytyksettä, ehdotetaan uuden sopimuskauden valmistelua julkisen hankinnan kautta.

Yhdysvaltain merijalkaväki mukana valvomassa Itämerta

Yhdysvaltain merijalkaväki toimii Suomessa yhdessä Merivoimien kanssa loka- ja marraskuun aikana. Merijalkaväen joukko on Saaristomeren alueella ja toteuttaa Naton eVA (enhanced Vigilance Activity) Baltic Sentry -aktiviteettiin liittyviä tehtäviä. Joukko käyttää Itämeren alueella toiminnassaan myös miehittämättömiä pinta- ja ilma-aluksia.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Tiilentekijänkadulla

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Tiilentekijänkadulla Stålarminkadun risteyksen kohdalta. Kiertotie kulkee Mestarinkadun ja Tervahovinkadun kautta. Työaika on perjantaina 2. lokakuuta kello 7.30–16.

Tutkimus: Opettajat joutuvat aiempaa useammin toimimaan arvojensa vastaisesti

Työterveyslaitoksen tutkimuksen mukaan opettajien kokemukset omien arvojen vastaisesta toiminnasta olivat vuonna 2024 kaikissa opettajaryhmissä yleisempiä kuin vuonna 2018. Kokemukset eettisesti haastavista tilanteista vaihtelivat kuitenkin opettajaryhmän, iän ja koulualueen mukaan. Tutkimuksessa kehitettiin myös menetelmä eettisen kuormituksen hallintaan opetustyössä.

Kansainvälisillä suurmarkkinoilla ennätysmäärä kauppiaita – tarjolla kenguru- ja krokotiilipurilaisia

Markkinapaikkana on Tuomiokirkontori, Vanha Suurtori sekä Itäinen ja Läntinen Rantakatu välillä Tuomiokirkkosilta–Aurasilta. Kuva on vuodelta 2021.

Ennätysmäärä kauppiaita on mukana kansainvälisillä suurmarkkinoilla Turussa 1.–4. lokakuuta. Tapahtumavastaava Ari Kallas Tori- ja markkinakaupan palvelukeskuksesta on tyytyväinen markkinoiden sisältöön ja ulkoiseen ilmeeseen. Lukuisten eri maiden ja maakuntien liput liehuvat markkina-alueen tuulenvireessä ja kansa täyttää markkina-alueen käytävät.

Raisio mukana valtakunnallisessa valmiusharjoituksessa

Raisio oli mukana valtakunnallisessa valmiusharjoituksessa. Lupa- ja valvontaviraston järjestämään valtakunnalliseen valmiusharjoitukseen osallistui alueellisen ja paikallisen varautumisen ja turvallisuuden toimijoita eri puolilta maata. Harjoitus toteutettiin työpöytäharjoituksena 29.9.–1.10.

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Interin loppusuora aukeaa

Jalkapallon mestaruussarjan loppusuora alkaa reilun viikon päästä. Joukkueilla on seitsemän ottelua jäljellä ennen 8. marraskuuta päättyvää kautta. Herkullisimmista lähtökohdista mestaruustaistoon ei voitaisi lähteä.

Jukolan viesti halutaan Iso-Tervon saareen Paraisille

Jukolan viesti juostiin Mynämäellä vuonna 2022.

Pargas IF ja Paimion Rasti hakevat Jukolan Viestin järjestelyoikeuksia Paraisille Iso-Tervon (Stortervo tai Stortervolandet)) saareen joksikin vuosista 2031–33. Kilpailukeskus olisi Paraisten Marinan telakka-alueella.

TPS Juniorijalkapallo rakentaa Impivaaraan tekonurmikentän

Impivaaran nurmikenttä on ollut myös muun muassa rugbyn pelaajien käytössä.

TPS Juniorijalkapallon uusi, kolmevuotinen strategiakausi käynnistyy kaudella 2027. Yksi keskeisimmistä tavoitteista on seuran harjoitus- ja peliolosuhteiden kehittäminen.

Tuto Volley luopuu liigapaikastaan kauden kynnyksellä

Tuto Volleyn tarina päättyy kauden kynnyksellä.

Tuto Volleyn viisi kautta kestänyt liigataival päättyy ennen kuin kuudes kausi ehtii alkamaankaan. Seuran mukaan taloudelliset rahkeet ja henkilöresurssit eivät riitä liigatason toiminnan pyörittämiseen.

Marttilan EM-veljeksiä juhlitaan tänään Maskussa

Nooa (vas.) ja Luka Marttila.

Tuoreet lentopallon EM-pronssimitalistit Luka ja Nooa Marttila saavat tänään tiistaina oman mitalijuhlansa kotikunnassaan Maskussa. Maskulaisveljekset olivat keskeisessä roolissa, kun Suomen maajoukkue "Veljekset" voitti historiallisen EM-pronssimitalin ottelussa Sloveniaa vastaan lauantaina 26. syyskuuta.

Mika Kuronen hyvästelee vapaaotteluhäkin marraskuussa

Mika Kuronen (päällä) ja Jyri Mikkilä kohtasivat häkissä jo kolme vuotta sitten. Marraskuussa on uusintaottelun aika.

Jokaiselle kamppailu-urheilijalle tulee hetki, jolloin tietää, että oma aika on koittanut. Hamara MMA:n promoottorinakin tunnetun Mika Kurosen kohdalla aika koittaa marraskuussa, kun Hamara 10 otellaan Kupittaan palloiluhallissa 7. marraskuuta. Tuolloin Kuronen kipuaa viimeisen kerran vapaaotteluhäkkiin ottelijana.