Väitös: Aorttaläpän ahtauma hoidettava ennen sydämen vajaatoiminnan kehittymistä

Maina Jalava.
Maina Jalava. Kuva: Turun yliopisto

Turun yliopistossa väittelevä sydän- ja rintaelinkirurgian erikoislääkäri Maina Jalava tutki aorttaläppäahtauman hoidon kehittymistä Suomessa. Tutkimus osoitti hoitotulosten parantuneen seurantajakson aikana. Sydämen vajaatoiminnan kehittyminen lisää potilaiden kuolleisuutta ja sairastavuutta myös toimenpiteen jälkeen. Tulokset kertovat hoidon tason olevan hyvä Suomessa. Tuloksia voidaan käyttää hyödyksi valittaessa yksilöllisesti kullekin potilaalle sopivinta hoitomuotoa ja hoidon ajankohtaa.

Ennen aorttaläppätoimenpidettä akuuttiin sydämen vajaatoimintaan sairastuneiden potilaiden kuolleisuus on korkea toimenpiteen jälkeen. Turun yliopistossa väittelevän sydän- ja rintaelinkirurgian erikoislääkäri Maina Jalavan tutkimuksessa selvisi, että TAVI-toimenpiteen (transcatheter aortic valve implantation) jälkeen viiden vuoden kuluttua elossa oli noin 45 prosenttia potilaista, kun taas niistä potilaista, jotka eivät sairastaneet akuuttia sydämen vajaatoimintaa, elossa oli 59 prosenttia. Perinteisen läppäleikkauksen jälkeen vastaavat luvut olivat 64 prosenttia ja 81 prosenttia.

Vasemman kammion alentunut pumppausvoima heikentää potilaan ennustetta samaan tapaan. Neljän vuoden seurannassa TAVI-toimenpiteen jälkeen elossa oli 62 prosenttia potilaista, kun potilaista, joilla oli normaali sydämen pumppausvoima, elossa oli 70 prosenttia. Kirurgisen läppäleikkauksen jälkeen vastaavat luvut olivat 74 prosenttia 85 prosenttia.

– Hyvä uutinen kuitenkin on se, että seuranta-aikana molempien toimenpiteiden tulokset paranivat ja kuolleisuus laski, Jalava kertoo.

Tarkemmissa toimenpiteitä keskenään vertailevissa analyyseissä TAVI- ja kirurginen läppäleikkaus olivat yhtä hyviä vaihtoehtoja näille potilaille.

Elokuussa 2017 perustettu kansallinen FinnValve- eli TAVI ja biologinen kirurginen aorttakeinoläppä -rekisteri kattaa kaikki viisi yliopistosairaalaamme. Rekisteriin on kerätty 6 463 potilaan tiedot vuosilta 2008–17. Tänä aikana Suomessa tehtiin yhteensä 2 130 TAVI-toimenpidettä ja 4 333 kirurgista biologista keinoläppäleikkausta.

Havaintojen perusteella vuosittaisten toimenpiteiden määrä kolminkertaistui ja TAVI-toimenpiteestä tuli yleisempi kuin kirurgisesta aorttaläppäleikkauksesta.

– FinnValve-rekisteristä saadaan kattavaa ja yksityiskohtaista tietoa useista eri potilasryhmistä kansainvälisten hoitosuositusten tueksi. Näin pystymme jatkossa entistä paremmin valitsemaan yksilöllisesti kullekin potilaalle parhaiten sopivan hoitomuodon, Jalava sanoo.

Jalavan väitöskirjatutkimuksessa selvitettiin hoidon kehittymistä Suomessa. Vertailevaa tutkimustietoa etenkin akuutin sydämen vajaatoiminnan vaikutuksesta potilaiden selviytymiseen on aiemmin julkaistu niukasti.

Aorttaläpän ahtauma eli aorttaläppästenoosi on yleisimpiä sydämen läppävikoja länsimaissa ja väestön vanhetessa siihen sairastuvien määrä kasvaa. Aorttaläppä sijaitsee sydämessä vasemman kammion ja aortan välissä. Sen tehtävänä on päästää veri sydämestä aorttaan sekä estää veren takaisinvirtaus sydämeen.

– Aorttaläppästenoosi on sairaus, jossa läppä kalkkeutuu ja ahtautuu. Tällöin veren virtaus läpän läpi vaikeutuu ja sydän joutuu tekemään enemmän töitä tehokkaan verenkierron ylläpitämiseksi. Ajan myötä sydänlihas vaurioituu, eikä enää kykene tehokkaaseen pumppaustyöhön, jolloin potilaalle kehittyy sydämen vajaatoiminta. Sydämen vajaatoiminta onkin näiden potilaiden yleisin kuolinsyy, Jalava toteaa.

Sairauden ainoa tehokas hoito on keinoläppätoimenpide. Kun aorttaläpän ahtauma alkaa oireilla, on hoidolla kiire: mikäli toimenpidettä ei tehdä, johtaa sairaus kuolemaan keskimäärin kahdessa vuodessa.

– Perinteisesti sairautta hoidettiin kirurgisesti asentamalla potilaalle aorttakeinoläppä avosydänleikkauksessa. Pitkään tämä oli ainoa lopullinen hoitovaihtoehto. Nuorilla ja keski-ikäisillä potilailla ahtautunut läppä korvataan leikkauksessa yleensä mekaanisella tekoläpällä. Yli 65-vuotiaille asennetaan useimmiten biologinen keinoläppä, Jalava kertoo.

Kaksikymmentä vuotta sitten perinteisen avosydänleikkauksen rinnalle kehitettiin uusi, vähemmän kajoava toimenpide TAVI (transcatheter aortic valve implantation). TAVI-toimenpiteessä aorttakeinoläppä viedään paikalleen suonensisäisesti, yleensä reisivaltimon kautta. Alkuun tällä menetelmällä hoidettiin potilaita, jotka olivat liian huonokuntoisia avosydänleikkaukseen. Tutkimuksen ja kokemuksen myötä sen käyttö on kuitenkin laajentunut vaihtoehdoksi avosydänleikkaukselle korkean ja keskikorkean leikkausriskin potilailla.

Toistaiseksi on epäselvää, miten TAVI-läppä toimii nuorilla, matalan leikkausriskin potilailla tai muilla erityisryhmillä ja läpän kestävyydestä tarvitaan pidempiaikaista seurantatietoa.

– Aorttaläpän ahtauma tulisi hoitaa ennen kuin sydämeen kehittyy peruuttamattomia vaurioita tai sen pumppausvoima alenee, Jalava päättää.

Jalava esittää väitöskirjansa Aortic stenosis and heart failure – Invasive treatment and prognosis julkisesti tarkastettavaksi Turun yliopistossa perjantaina 3. syyskuuta kello 12. Yleisön on mahdollista seurata väitöstä etäyhteyden kautta.

Vastaväittäjänä on professori Jari Laurikka (Tampereen yliopisto) ja kustoksena apulaisprofessori Jarmo Gunn (Turun yliopisto). Tilaisuus on suomenkielinen. Väitöksen alana on kardiologia ja kardiovaskulaarilääketiede.

Väitöskirja on julkaistu sähköisenä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Eurojackpotissa tiistaina 42 miljoonaa euroa

Eurojackpotista ei löytynyt perjantain arvonnasta kierroksella 44/2025 täysosumia. Ensi tiistaina potissa on tarjolla noin 42 miljoonaa euroa.

Hämeensillalta laskeutuva ramppi Helsinginkadulle suljettu maanantaina ja tiistaina

Hämeensillalta laskeutuva ramppi Helsinginkadulle Helsingin suuntaan suljetaan maanantaina 3. marraskuuta kello 7. Ramppi avataan jälleen liikenteelle tiistaina 4. marraskuuta viimeistään kello 15.

Suomen Verotarkastajat: Harmaa talous kasvaa – verotarkastuksiin tarvitaan lisäresursseja

Verotarkastukset ovat tehokas työkalu verovalvonnassa. Verovälttely ja muu harmaan talouden toiminta on kasvussa maassamme ja valtio menettää yhä enemmän verotuloja. Lisäresursointi verotarkastuksiin olisi valtiolta kannattava investointi, sanoo Suomen Verotarkastajat SVT ry. SVT ry on Akavan Erityisalojen jäsenjärjestö.

Kolumni: Persiljavoita yönälkään

Isoäitini tapasi aina virkkoa, että ”on se kiva kun tulee joulu, että saa yölläkin syödä”. En lapsenakaan tätä mummun jokavuotista tokaisua tajunnut. Pelkkä ajatuskin keskellä yötä syömisestä etoi, oli joulu eli ei.

Tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi syyskuussa 3,4 prosenttia

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi syyskuussa 3,4 prosenttia vuodentakaisesta. Liikevaihdon arvoksi kirjattiin 732,4 miljoonaa euroa.

Näin helpotat maalaamista

Sisäseinien maalaaminen on helppo tapa uudistaa sisustusta ja kodin tunnelmaa nopeasti.

Sisäseinien maalaaminen on helppo tapa uudistaa sisustusta ja kodin tunnelmaa nopeasti. Maalaaminen onnistuu käytännössä kaikilta, kunhan muistaa huolehtia muutamista perusasioista.

Länsiradan kunnat ja valtio sopivat ratahankkeen etenemisestä rakentamisvaiheeseen

Länsirata Oy:n osakaskuntien Turun, Espoon, Salon, Lohjan, Vihdin ja Kirkkonummen sekä valtion välisissä neuvotteluissa on saavutettu sopu, jonka pohjalta voidaan siirtyä päätöksentekoon Länsiradan etenemisestä rakentamisvaiheeseen. Hankkeen rahoitusta koskeva osakassopimus viedään Länsiradan kuuden kunnan ja valtion päätöksentekoelimiin marras-joulukuussa. Länsiradan rakentaminen voisi alkaa vuoden 2027 lopulla.

Akademiska Orkestern konsertoi Huittisissa

 Sauli Huhtala on vuodesta 1991 lähtien toiminut orkesterin johtajana.

Akademiska Orkestern konsertoi lauantaina, pyhäinpäivänä 1. marraskuuta kello 15 Risto Ryti-salissa, Huittisissa. Matineakonsertin ohjelma esittelee monisävyistä suomalaista taidemusiikkia. Romantikkoja puhuttelee juhlava Toivo Kuulan Häämarssin sinfoniaorkesterin soittamana.

Vuoden nimiksi valittu Telepaatti, Juristiliitto ja Bara Bada Bastu

Vuoden nimeksi 2025 on valittu Telepaatti, Juristiliitto ja Bara Bada Bastu. Nimistöntutkimuksen päivillä järjestetty äänestys Vuoden nimestä päättyi tasan näiden kolmen ehdokkaan välillä. Tapahtuman järjestäjät päättivät, että tasapeliä ei ole tarpeen ratkaista, vaan kaikki kolme ansaitsevat Vuoden nimi 2025 -tittelin.

WAMin peruskorjaus ja laajennus valmistuvat ensi vuonna

Havainnekuva WAMin alakerran näyttelytilasta.

Vuonna 1967 valmistuneessa Wäinö Aaltosen museon eli WAM Turun kaupungin taidemuseon rakennuksessa on käynnissä merkittävä peruskorjaus ja laajennus. Uudistettu museo avataan yleisölle vuoden kuluttua.

Kelan allekirjoituskäytäntöjä halutaan muuttaa lisääntyneen uhkailun vuoksi

Sosiaali- ja terveysministeriö on käynnistänyt hankkeen Kela-asetuksen muuttamiseksi. Hankkeen tarkoitus on tehdä esitys, jolla muutettaisiin Kansaneläkelaitoksen päätösten allekirjoittamista sääntelevää valtioneuvoston asetusta.

Operaatio Ruokakassi tarjoaa jouluaterian 800 ruokailijalle Logomossa

Jouluaterialle Logomoon mahtuu noin 800 henkeä.

Operaatio Ruokakassi ry järjestää yksinäisille ja vähävaraisille suunnatun joulujuhlan 23. joulukuuta Logomossa. Perinteinen juhla järjestetään tänä vuonna jo 28. kerran. Jouluateria on tarjolla 800 ruokailijalle.

Valtaosa nuorista kokee koulutuksen tuoman taloudellisen turvan heikentyneen

OP Pohjolan kyselyn mukaan lähes 70 prosenttia nuorista aikuisista kokee, että koulutuksen taloudellinen turva ei ole yhtä vahva kuin aiemmin. Koettu muutos voi siirtää paineita ja vastuuta yhä enemmän nuorille itselleen.

EU-jäsenyys maksoi viime vuonna Suomelle 55 euroa asukasta kohden

Suomi sai viime vuonna enemmän tuloja EU:lta kuin toissa vuonna, ja samaan aikaan maksut pienenivät. Suomen nettomaksu asukasta kohden laski 95 eurolla. Euroopan komissio on julkaissut tietoja unionin ja jäsenvaltioiden välisistä rahavirroista viime vuodelta.

Päivittäistavaroiden vähittäismyynti kasvoi syyskuussa 3,5 prosenttia

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten päivittäistavaroiden vähittäismyynnin arvo oli syyskuussa 1 863,4 miljoonaa euroa, mikä oli 3,5 prosenttia enemmän kuin syyskuussa 2024.

Huili-taukopaikka avautuu Paimiossa

Huili avaa ovensa Neste Paimion liikenneasemalla tiistaina 4. marraskuuta.

Huili laajenee Paimioon, kun uusi taukopaikka avaa ovensa Neste Paimion liikenneasemalla tiistaina 4. marraskuuta kello 11.

Elämänkatsomustieto täyttää 40 vuotta

Elämänkatsomustieto-oppiaine kehitettiin 40 vuotta sitten uskonnottomien oppilaiden katsomusaineeksi aiemman uskontojen historian ja siveysopin tilalle. Kouluissa aineesta käytetty lyhenne ET on sittemmin tullut tutuksi niin uskontokuntiin kuulumattomille kuin pienuskontoihin kuuluville oppilaille. Elämänkatsomustietoa opetetaan peruskouluissa ja lukioissa.

Mikko Manninen Logomo Oy:n toimitusjohtajaksi

Mikko Manninen.

Mikko Manninen on nimitetty Logomo Oy:n toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään tammikuun alussa. Uudessa roolissaan Manninen vastaa Logomo Oy:n koko liiketoiminnasta mukaan lukien tapahtuma- ja ravintolaliiketoiminnan johtaminen. Hän kuuluu Sunborn Events Oy:n johtoryhmään ja raportoi tehtävässään Logomo Oy:n hallitukselle.

Urheilu

Otteluanalyysi: Inter ylsi vajaalla miehistöllä vain tasapeliin

Eetu Huuhtanen piti Interiä pystyssä toisella puoliajalla.

Inter joutui taistelemaan yli 70 minuuttia yhden miehen alivoimalla Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan Veikkausliigan kamppailussa Kupittaalla, sillä Jean Botué lensi suihkuun jo 17 peliminuutilla. Inter oli ulosajohetkellä johdossa mutta SJK tasoitti. Inter meni vielä vajaanakin johtoon ensimmäisen puoliajan lopussa mutta paine yltyi toisella jaksolla ja SJK tasoitti lopussa loppuluvuiksi 2-2.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Puukkokatsomo: TPS:n uskomaton matka

TPS pääsi juhlimaan maalia Kupittaalla kolmesti.

Tuskin kukaan sitä edes ajatteli viime maaliskuussa ja harva uskoi siihen edes kesällä. Kovin moni tuskin piti TPS:ää ennakkosuosikkina ennen liigakarsintoja, mutta niin vain TPS voitti karsinnoissa KTP:n. Loppujen lopuksi kotkalaisilla ei ollut karsinnoissa vastaansanomista. Kuudennen kerran peräkkäin KTP kauden päätteeksi joko nousee tai putoaa. TPS:lläkin on hissistä kokemusta.

Turkulainen Vilho Aatola jatkaa formulauraansa Yhdysvalloissa ensi kaudella

Vilho Aatola.

Formulalupaus Vilho Aatola , 16, jatkaa ensi kaudella USF Juniors -formulaluokassa Yhdysvalloissa samassa tiimissä kuin tulokasvuonnaan. DEForce Racing Team kiinnitti Aatolan ensimmäisenä kuljettajanaan kaudelle 2026. Tulokaskaudellaan Aatola oli sarjassa seitsemäs.

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.