Pohjoisella Itämerellä tutkitaan panssarilaiva Ilmarisen riskihylkyä

Panssarilaiva Ilmarinen, SA-kuva 1941. Panssarilaiva Ilmarinen, SA-kuva 1941. Kuva: Vilho Heinämies

Merentutkimusalus Arandan tutkimusmatka suuntautuu tällä viikolla Utöstä etelään. Suomen ympäristökeskuksen, Rajavartiolaitoksen ja Museoviraston asiantuntijat tutkivat vuonna 1941 uponneen panssarilaiva Ilmarisen hylkyä mahdollista öljynpoisto-operaatiota varten. Hylyn tankeissa arvioidaan olevan kevyttä polttoöljyä noin 100 000 litraa.

– Panssarilaiva Ilmarisen hylky on merkittävä ympäristöriski. Mikäli se alkaisi vuotaa öljyä, öljy ajautuisi kohti Suomen rannikkoa ja Saaristomerta, jos tuuliolosuhteet olisivat tyypillisiä. Vuotava öljy olisi vaaraksi meriluonnolle, toteaa projektipäällikkö Tommi Kontto Suomen ympäristökeskuksesta tiedotteessa.

Jos tyhjennysoperaatioon päädytään, se on tarkoitus kilpailuttaa ja tehdä vuoden 2024 aikana.

Suomalainen panssarilaiva Ilmarinen upposi ajettuaan miinaan. Laivan hylky makaa noin 80 metrin syvyydessä osittain pohjamutaan uponneena. Työskentely tässä syvyydessä asettaa tutkimuksille omat haasteensa.

Tutkimuksen tarkoitus on laatia hylystä 3D-malli jatkotoimenpiteitä varten ja selvittää, miten hylky voitaisiin tyhjentää öljystä. Mallintamisessa käytetään merentutkimusalus Arandan hydroakustisia laitteistoja, ja hylkyä kuvataan lisäksi ROV-sukellusrobotilla.

Matkan aikana otetaan vesi- ja sedimenttinäytteitä hylyn ympäriltä, mutta itse hylkyyn ei kajota. Hylky kuuluu hautarauhan piiriin, mikä on huomioitu tutkimussuunnitelmassa. Mikäli tankkeja päädytään tulevaisuudessa tyhjentämään, hautarauha varmistetaan operaation aikana.

Suomen aluevesillä arvioidaan olevan toista tuhatta hylkyä. Suuressa osassa niistä voi olla jäljellä merkittäviä määriä öljyä tai muita ympäristölle vaarallisia aineita.

Korkean riskin hylkyjä on lähes 30. Ne ovat tyypillisesti ruostumassa puhki tai sijaitsevat lähellä tärkeitä tai herkkiä luontokohteita.

Panssarilaiva Ilmarisen tutkimukset ovat osa Hylkyjen saneeraus vesiensuojelun tehostamisohjelmassa -hanketta, joka saa rahoituksen ympäristöministeriön vesiensuojelun tehostamisohjelmasta.

Hankkeen vastuuorganisaatio on Suomen ympäristökeskus ja sen toteuttamiseen osallistuvat erityisesti Merivoimat ja Rajavartiolaitos. Suomen ympäristökeskus vastaa ympäristövahingon vaaraa aiheuttavien hylkyjen seurannasta ja saneerauksesta. Rajavartiolaitos vastaa pelastustoiminnasta Suomen aluevesillä ja talousvyöhykkeellä tapahtuneissa alusöljyvahingoissa ja aluskemikaalivahingoissa ja sovittaa yhteen siihen varautumista. Rajavartiolaitos on aktiivisesti mukana tukemassa toimenpiteitä, joilla vähennetään etupainotteisesti hylkyjen vuotoriskejä, jotta pitkäkestoisilta ja kalliilta torjuntatoimenpiteiltä voitaisiin välttyä.

Hylkyjen saneerausmahdollisuuksia selvittävässä ja saneerauksia toteuttavassa hankkeessa on tähän mennessä saneerattu neljä hylkyä: ruoppaaja Veli Hangon edustalla, kuivalastialukset Hanna-Marjut ja Fortuna Kihdin selällä sekä moottorialus Beatris Iniön selällä. Edellä mainittujen hylkyjen tyhjennysoperaatiot tehtiin Merivoimien toimesta muiden viranomaisten tuella.

Vesiensuojelun tehostamisohjelma 2019–23 on merkittävä panostus vesien suojeluun. Sen tavoitteena on Itämeren ja sisävesien hyvä tila. Ohjelman toimilla vähennetään maa- ja metsätalouden ravinnekuormitusta vesiin, puhdistetaan hylkyjä öljystä, kunnostetaan vesistöjä sekä vähennetään haitallisia aineita kaupunkien jätevesistä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Epävarma rahoitus opiskelija-asuntorakentamisen pullonkaula

Asuntorakentamisen tukimuutokset ovat hidastaneet uusien opiskelija-asuntohankkeiden käynnistymistä ja rahoituksen tulevaisuus on epävarma.

Opiskelijamäärien nopea kasvu ja ennätyskorkea käyttöaste ovat lisänneet painetta opiskelija-asuntorakentamiseen. Keskeiseksi pullonkaulaksi on noussut rahoitus. Asuntorakentamisen tukimuutokset ovat hidastaneet uusien hankkeiden käynnistymistä ja rahoituksen tulevaisuus on epävarma.

Mies kuoli junan alle Piikkiössä

Piikkiön keskustan kohdalla tapahtui tiistaina iltapäivällä vähän ennen kahta raideliikenneonnettomuus, jossa mies menehtyi jäätyään junan alle.

Kansalliskirjasto tallentaa suomalaista saunakulttuuria kansalliskokoelmaan

Saunavihdat ovat osa suomalaista saunakulttuuria.

Kansalliskirjaston kesän teemakeräyksessä tallennetaan sauna-aiheista sisältöä Suomalaiseen verkkoarkistoon, joka on osa kansalliskokoelmaa. Keräys keskittyy tällä kertaa suomalaiseen saunakulttuuriin, saunatapahtumiin ja -yhteisöihin vuonna 2026. Ehdotuksia tallennettavista sauna-aineistoista voi tehdä avoimen verkkolomakkeen kautta 31. elokuuta saakka.

Lähes puolet suomalaisista ei ole varautunut eläkeaikaan

Taloudellinen tilanne on suurin syy, miksi suomalaiset eivät ole varautuneet eläkettä varten. Myös kaukaiseksi koettu eläkeaika saa lykkäämään varautumisen aloittamista.

Yritysten maksuviiveet helpottivat – suuryrityksissä viiveitä silti joka kolmannella

Intrumin tuore katsaus kertoo yritysten maksuviiveiden tasaantuneen alkuvuoden piikin jälkeen. Maksuviiveellisten yritysten osuus laski keväällä, mutta tarkempi tutkimus osoittaa viiveiden painottuvan edelleen suuriin yrityksiin ja tietyille toimialoille. Myös konkurssien määrä pysyy korkealla.

Keskon myynti kasvoi kesäkuussa

Keskon myynti kasvoi kesäkuussa 7,9 prosenttia. Vertailukelpoisesti myynti kasvoi 7,5 prosenttia.

Kadunrakennustyö katkaisee Tiilentekijänkadun moottoriajoneuvoliikenteeltä elokuun loppuun saakka

Kadunrakennustyö katkaisee Tiilentekijänkadun moottoriajoneuvoliikenteeltä Itäisen Rantakadun risteyksen kohdalta 14.7.–31.8. Kiertotie on opastettu kulkemaan Vilhonkadun ja Tervahovinkadun kautta.

Yleistuen ensimmäisten hakemusten käsittelyajat tavallista pidempiä Kelassa

Yleistuen ensimmäisten hakemusten käsittely kestää tällä hetkellä Kelassa tavallista pidempään. Käsittelyaikojen pitenemiseen ovat syinä työttömyyden kasvu, opiskelijoiden valmistuminen ja ansiopäivärahakausien päättyminen. Kela arvioi saavansa tilanteen purettua lähiviikkojen aikana.

Tasoristeyksen turvalaitteet ja liikennevalot poissa käytöstä toistaiseksi Pansiontien ja Suikkilantien risteyksessä

Tasoristeyksen puomit sekä muut turvalaitteet ovat poissa käytöstä toistaiseksi tasoristeyslaitteiston vikatilan vuoksi Pansiontien ja Suikkilantien risteyksessä. Myös Suikkilantien ja Pansiontien risteyksen liikennevalot ovat poissa käytöstä.

Kuorma-auton moottoritilassa tulipalo Tiemestarinkadulla

Sorakuorma-auton moottoritilassa syttyi tulipalo Tiemestarinkadulla Runosmäessä tiistaina ennen puoltapäivää.

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistan Markulantiellä

Markulantiellä tehdään jyrsintä- ja päällystystyötä Pulmussuontien ja Tampereen valtatien välillä 14.–24. heinäkuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä työmaan kohdalla.

Keväällä Suomessa todettu Salmonella Bovismorbificans -epidemia on ohi

Suomessa todettiin keväällä Salmonella Bovismorbificans -bakteerin aiheuttama tautirypäs. Tautirypääseen kuului yhteensä 64 tapausta, joiden epäillään saaneen tartunnan kotimaassa. Tapauksista 37 on varmennetusti samaa bakteerikantaa. Tapaukset todettiin valtaosin maaliskuun ja toukokuun välillä. Yksittäinen tapaus todettiin vielä kesäkuun puolella. Tällä hetkellä käytettävissä olevien tietojen mukaan epidemia on ohi kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL).

Öljynpoisto panssarilaiva Ilmarisen hylystä alkaa

Panssarilaiva Ilmarinen elokuussa 1941.

Öljyn poistaminen panssarilaiva Ilmarisen hylystä etenee. Tulevien viikkojen aikana Suomen ympäristökeskus, Merivoimat ja Rajavartiolaitos työskentelevät hylyllä pohjoisella Itämerellä, Utön saaren edustalla. Viranomaiset toivovat alueelle ja koko operaatiolle työrauhaa turvallisuuden varmistamiseksi.

Majoitus, virvoitusjuomat ja etenkin naudanliha kallistuivat kesäkuussa

Jos kesän lempiasioihin kuuluvat matkailu, uudet perunat ja lihan grillaaminen, sesonki voi tänä vuonna koitua kalliimmaksi.

Vedenjakelussa keskeytys Kurkelantien alueella Kaarinassa

Kaarinan kaupungin Vesihuoltolaitos tekee vesihuollon korjaustöitä Kurkelantien alueella keskiviikkona 15. heinäkuuta. Työt aiheuttavat vedenjakelun keskeytyksen kello 9 alkaen. Työn on arvioitu kestävän iltaan saakka.

Kysely: Nuoret parit kinastelevat pysäköinnistä yli kaksi kertaa useammin kuin eläkeikäiset

Joka kymmenes suomalainen on riidellyt pysäköinnistä kumppaninsa kanssa, selviää SPATY ry:n teettämästä tuoreesta kyselystä. Vastoin yleistä mielikuvaa kipinät eivät sinkoile eniten keski-ikäisten autoissa: 25–34-vuotiaista parkkiriitaan on ajautunut noin kuudesosa, yli 65-vuotiaista vain harva. Yllättäen pysäköinnistä myös riidellään useammin maalaiskunnissa kuin monissa suurissa kaupungeissa.

Lemmikkihuoneille kasvavaa kysyntää hotelleissa

Lemmikin kanssa matkustaminen on yhä tärkeämpää monille matkailijoille.

Yhä useampi matkailija ottaa lemmikkinsä mukaan matkoille, erityisesti lomakaudella. Scandic-hotelleissa lemmikkien kanssa matkustaville tarkoitettujen huoneiden varaukset ovat kasvaneet merkittävästi, ja yleisin matkakumppani on koira.

Varhan sähköisten ajanvaraus- ja kutsukirjeiden häiriö ratkaistu – ei haitallista vaikutusta potilaiden hoitoon tai potilasturvallisuuteen

Varsinais-Suomen hyvinvointialueella (Varha) havaittiin häiriö Tyks-sairaalapalveluiden sähköisten ajanvaraus- ja kutsukirjeiden lähetyksessä keskiviikkona 8. heinäkuuta. Tilanne on nyt saatu normalisoitua eikä häiriö vaikuttanut haitallisesti potilaiden hoitoon tai potilasturvallisuuteen.

Näköislehti

Urheilu

Pohjalta verkolle ponnistaen

Tomi Saarisen merkitys Loimulle on ensi kaudella valtava.

Loimun ja Tuto Volleyn miehistöt rakentuvat askel askeleelta

Otteluanalyysi: TPS elää kotivoitoilla – nyt Kupittaan huuman sai kokea AC Oulu

Albijon Muzaci (vas.) ja, Marius Könkkölä olivat TPS:n tehomiehet.

TPS on voittanut jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaamastaan kahdeksasta kotiottelusta kuusi. Nyt TPS:n kotitaikaa pääsi todistamaan AC Oulu, jonka alkukausi on ollut mainio. Vieraiden ensimmäinen puoliaika ei ollut mainio, sillä TPS teki kolme maalia ja eteni 3–0-voittoon. Marius Könkkölä ampui maalista kaksi, Albijon Muzaci yhden.

Joko tulee mestaruus Cupissa?

Inter kohtaa HJK:n Suomen Cupin finaalissa.

Inter kohtaa Suomen Cupin loppuottelussa HJK:n Tammelassa 5. syyskuuta. HJK on hallitseva Suomen Cupin mestari. Sama parivaljakko oli finaalissa vastakkain myös vuonna 2018, jolloin Inter voitti toistaiseksi viimeisimmän Suomen Cupinsa. Cupin finaali on viime vuosina ollut Interille lähes tapa.

Miro Varhelahti jatkossa myös TPS:n naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtaja

Miro Varhelahti.

TPS:n Juniorijalkapallo ry:n valmennuspäällikkö Miro Varhelahti työskentelee jatkossa oman toimensa ohessa seuran naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtajana.

Nino Rajamäki lainalle Pallo-Iiroihin

Nino Rajamäki.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen 18-vuotias laitahyökkääjä Nino Rajamäki siirtyy lainalle Pallo-Iiroihin.

Puukkokatsomo: Pelin evoluutiota

Kun VAR vajaa kymmenen vuotta sitten teki tuloaan osaksi jalkapalloa, videotuomarointia perusteltiin muun muassa sillä, että se poistaa oikeusmurhat. Ei enää Diego Maradonan ”jumalan käden” kaltaisia virheitä.