Työtapaturma navettatyömaalla voi tulla maatalousyrittäjälle kalliiksi

Ympäri Suomen maatiloilla rakennetaan ja remontoidaan jatkuvalla syötöllä kiinteistöjä.

– Monella maatalousyrittäjälle oman kiinteistötyömaan työturvallisuusvastuut ovat hakusessa. Maatilan työtapaturman aiheuttamat inhimilliset ja taloudelliset kustannukset voivat olla huomattavia, muistuttaa ylitarkastaja Mikko Koivisto aluehallintovirastosta tiedotteessa.

Suuremmissa remonteissa, kuten esimerkiksi navetan kattoremonteissa, maatilayrittäjän rakennuttajan on syytä nimetä työtä toteuttava rakennusyritys työmaan päätoteuttajaksi.

– Päätoteuttaja vastaa työmaan työturvallisuudesta. Jos rakennustyömaalle ei ole nimetty päätoteuttajaa, vastaa rakennuttaja itse myös päätoteuttajalle kuuluvista työturvallisuusvelvoitteista. Jos tällöin sattuu onnettomuus, yrittäjä saattaa joutua korvaamaan kulut omasta pussistaan, tarkentaa Koivisto.

Milloin yrittäjästä tulee työnantaja? Koivisto muistuttaa, että kun maatilayrittäjä ottaa rakennustyömaalleen yhdenkin työntekijän, maatalousyrittäjästä tulee työnantaja ja hänelle tulevat työnantajan vastuut. Työnantaja vastaa lain mukaan työntekijän terveydestä ja turvallisuudesta. Hänen tulee noudattaa mm. työturvallisuuslakia ja valtioneuvoston asetusta rakennustyön turvallisuudesta.

– Lain mukaan työnantajan pitää tunnistaa vaarat ja arvioida riskit. Maatalousyrittäjä tunnistaa itse pienellä vaivannäöllä mitä vaaroja rakennustyömaalla on. Jos vaaroja ei voi poistaa, pitää miettiä, miten vaaroista tehdään vähemmän vaarallisia tai millä hallitaan jäljelle jäävät riskit, Koivisto kertoo.

Työsuojeluviranomaisen havaintojen mukaan maatilojen rakennustyömailla otettaisiin iso loikka turvallisempaan suuntaan, mikäli työmaalla huolehdittaisi ihan perusasioista.

– Esimerkiksi rakennustyömaalla tulee käyttää asianmukaista suojakypärää ja yli kahden metrin korkeudella työskenneltäessä putoamissuojaus pitää olla kunnossa, Koivisto painottaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Financematen ja Top Financen talousrikoskokonaisuudessa kolmelle ehdotonta vankeutta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on ratkaissut laajan rikosasian, joka koskee Financemate Oyj:n ja Top Finance Oy:n toiminnassa toteutuneita törkeitä talousrikoksia. Asiaa käsiteltiin käräjäoikeuden istunnoissa 26 päivän ajan. Henkilötodisteluna kuultiin kaikkiaan 40 henkilöä.

Raision kirjaston teemalauantaissa yhdistyvät sadonkorjuu ja kirjoittaminen

Raision kaupunginkirjaston lastenlauantain teemana on sadonkorjuu 10. lokakuuta kello 10–13. Tapahtumassa etsitään satokasveja, askarrellaan kurpitsoja sekä tunnistetaan erilaisia juureksia.

Yrttiaho: KRP:lle esitetyt tiedusteluvaltuudet eivät täytä perustuslain vaatimuksia

Perustuslakivaliokunnan jäsen Johannes Yrttiaho (vas.) jätti perjantaina eriävän mielipiteen valiokunnan lausuntoon niin sanottua rikostiedustelua koskevasta lainsäädännöstä. Uudenlaisella rikostiedustelulla irtauduttaisiin poliisin nykyisistä konkreettisiin rikosepäilyihin sidotuista toimivaltuuksista epämääräisempien vakavan rikollisuuden uhkien tiedusteluun. Yrttiaho pitää esitystä perustuslain vastaisena.

Turku sai uuden meritaimenjoen

Meritaimen on pysäyttävä näky kutuasussaan.

Saaristomeren valuma-alueen meritaimenkannat ovat edelleen erittäin herkkiä, mutta viime vuosien havainnot antavat aihetta varovaiseen optimismiin erityisesti Turun Vähäjoella.

Käräjäoikeus langetti 110 päiväsakon rangaistuksen vainajien säilyttämisestä pakastimessa ja hautarauhan rikkomisesta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on käsitellyt rikosasiana Turussa esille tulleen tapauksen, jossa tänä vuonna 81 vuotta täyttänyt mies oli vuonna 1995 noutanut edesmenneitten vanhempiensa ruumiit sairaalasta ja patologian laitokselta sekä säilyttänyt niitä poliisin kesäkuussa 2024 tekemään kotietsintään saakka ulkovajassa, sekalaisen irtaimen alle jääneissä arkkupakastimissa.

EGR-rahoitus vahvistaa Turun työllisyysalueen antamaa tukea uuden työn löytämisessä

Euroopan globalisaatiorahaston rahoitus vahvistaa Turun työllisyysalueen mahdollisuuksia tukea Valmet Automotivelta sekä sen alihankintaketjusta irtisanottuja työntekijöitä. Tukitoimet työntekijöille käynnistettiin jo maaliskuun lopulla, eikä rahoituspäätöstä jääty odottamaan. EGR-rahoituksen avulla palveluja voidaan vahvistaa ja kohdentaa entistä paremmin työntekijöiden tarpeisiin.

Uusi tutkimus korostaa hyönteisten monipuolista merkitystä selkärankaisille

Hyönteiset ovat monille eläimille tärkeä ravinnonlähde, mutta paljon muutakin. Uusi tutkimus tuo esiin hyönteisten monipuolisia vaikutuksia selkärankaisiin. Hyönteiset voivat ravinnon lisäksi tarjota esimerkiksi puhtautta ja suojaa, mutta voivat myös aiheuttaa tauteja tai toimia jopa saalistajina.

Mitä yhteistä on simpansseilla, papukaijoilla, harmaakarhuilla, lepakoilla ja laiskiaisilla? Uusi tutkimus osoittaa, että nämä ja monet muut selkärankaiset ovat eri tavoin riippuvaisia hyönteisistä, ja hyönteisten biodiversiteetillä on selkärankaisille huomattava merkitys.

Tehostetulla valvonnalla puututtiin päihteiden käyttöön ja häiriöihin koulujen pihoilla Lounais-Suomessa

Poliisi teki tehostettua yleisen järjestyksen ja turvallisuuden valvontaa 7.–27. syyskuuta. Lounais-Suomessa valvontaa kohdennettiin alueille ja kohteisiin, joissa yleisen järjestyksen ja turvallisuuden häiriöiden arvioitiin olevan merkittävimpiä.

Turun saaristo julistautui maailman parhaalta tuoksuvaksi matkakohteeksi

Kansainvälinen Nenän eli Nosen haku avattiin maanantaina julkistetulla rekrytointifilmillä, jonka pääosassa nähdään ranskalainen näyttelijä Lambert Wilson.

Visit Turku Archipelagon tällä viikolla käynnistämä Get a Nose Job in Saaristo -kampanja on saanut nopeasti laajaa kansainvälistä huomiota. Kampanja on noteerattu mediassa ympäri maailmaa, esimerkiksi maailman suosituimpiin uutispodcasteihin kuuluvassa BBC Global News Podcastissa. Kampanja on kerännyt valtavasti huomiota sosiaalisessa mediassa.

Suomi valmistautuu ottamaan käyttöön kansalaisuuskokeen

Suomen kansalaisuuslaki tiukentuu 1.1.2027 alkaen. Jatkossa hakijan tulee osoittaa, että hänellä on riittävästi tietoa suomalaisesta yhteiskunnasta.

Luuviitonen ja SUMU Big Band esittävät Popedan ja Yön hittejä

Viihdeorkesteri Luuviitonen toteuttaa juhlavuotensa kunniaksi lauantaina 10. lokakuuta kello 21 Bar Ihkussa konsertin yhdessä SUMU Big Bandin kanssa. Ne esittävät Popedan ja Yön tunnettuja hittejä.

Vuokralla asuminen yleistyy, samaan aikaan vuokralla asutaan entistä ahtaammin

Vuokralla asuvia asuntokuntia oli viime vuoden lopussa 1,04 miljoonaa eli 11 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Ahtaasti asuvien asuntokuntien määrä kasvoi 6 500:lla.

Hirvijahti käyntiin koko maassa

Hirvikolarin riski on syksyllä korkeimmillaan.

Hirvijahti käynnistyy toden teolla koko maassa lokakuun alkuviikkoina. Hirvijahdissa metsästäjällä on lain vaatimusten mukaisesti oltava oranssia väriä päähineessä ja takissa tai liivissä, jolloin tien lähellä seisovat metsästäjät ovat helposti nähtävissä. Metsästys voi kuitenkin olla käynnissä maastossa, jolloin auton eteen tuleva hirvi tai hirvikoira voi aiheuttaa vaaratilanteen, mikäli autoilija ei osaa varautua äkkitilanteisiin.

Sote-palvelut digitalisoituvat – apua ilman voi jäädä, vaikka osaisi käyttää verkkopalveluja

Verkkopalveluissa asiointia voivat hankaloittaa puutteellisten digitaitojen lisäksi myös kognitiiviset ja oppimiseen liittyvät vaikeudet. Helsingin yliopistoon tehdyn väitöstutkimuksen mukaan digipalvelujen onnistumista pitäisi mitata sillä, saako ihminen avun.

Työkyvyttömyyseläkettä saavien nuorten määrä väheni viime vuonna alaikärajan nostamisen vuoksi

Työkyvyttömyyseläkkeen alaikäraja nousi viime vuoden alussa 16 vuodesta 18 vuoteen. Vuoden lopussa työkyvyttömyyseläkettä sai noin 25 300 iältään 17–34-vuotiasta, noin 550 vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Turun seudun kauppakeskusten alueellinen turvallisuusverkosto voitti rikoksentorjuntakilpailun

Tämän vuoden rikoksentorjuntakilpailun teema oli vähittäiskauppaan kohdistuvan rikollisuuden, erityisesti järjestäytyneen sellaisen, ehkäisy. Raati päätti lähettää Suomen edustajaksi Euroopan rikoksentorjuntakilpailuun (ECPA) Irlantiin Turun seudun kolmen kauppakeskuksen alueellisen turvallisuusverkoston.

Paikan tuntu kokeilevan ja dokumentaarisen liikkuvan kuvan keinoin

Jaana Kokko, still-kuvia elokuvasta Roma Mountain / Romanivuori.

Jaana Kokon näyttely Kirjoitetut lähteet, puhutut perimät on esillä Kriittisessä Galleriassa 9.10.–29.11. Avajaisia vietetään torstaina 8. lokakuuta kello 18–20.

Tekoälyn aikakaudella johtajan tärkeimmäksi tehtäväksi nousee yhteisöllisyyden vahvistaminen

Vaikka tekoäly nähdään työelämän suurimpana muutosvoimana, johtamisen haasteet ovat edelleen ennen kaikkea inhimillisiä. Uusi Johtajuusbarometri 2026 korostaa yhteisöllisyyden merkitystä tulevaisuuden työelämässä.

Näköislehti

Urheilu

Kattelus ja Carmody Loimun kokoonpanoon

Tommy Carmody nähdään ensi kaudella Loimun paidassa.

Loimu vahvistaa joukkuettaan kahdella uudella pelaajalla juuri lentopallon Mestaruusliiga-kauden kynnyksellä. Yleispelaaja Kalle Kattelus ja keskipelaaja Tommy Carmody liittyvät oranssimustiin Loimun 50. pääsarjakaudeksi. Kokoonpanon täydentäminen tuli ajankohtaiseksi, sillä Loimu on kärsinyt poikkeuksellisen paljon loukkaantumisista liigakauteen valmistautumisen aikana.

Puukkokatsomo: Reaaliteetit iskivät lentopalloliigaan

Historiallisen lentopallon EM-pronssin jälkihuumassa pudottiin Turussa hyvin nopeasti suomalaisen pääsarjapalloilun realiteettien äärelle, kun Tuto Volley ilmoitti viime viikolla luopuvansa lentopallon Mestaruusliigapaikasta.

Liigaseuran urheilumenestys määrittää jatkossa sen talouden – seurojen väliset tuloerot kasvavat

Kasvaneet pelaajabudjetit ja Liigan seurojen määrän sekä runkosarjan ottelumäärän kasvu nostavat myös joukkueiden taloudellista riskiä erityisesti tilanteessa, jossa seura putoaa alempaan sarjaan.

Konsulttiyhtiö EY:n Liigaraportin mukaan meneillään oleva kausi on yksi suomalaisen huippujääkiekon merkittävimmistä murroskohdista vuosikymmeniin. Sarjajärjestelmän uudistuminen, ylempään ja alempaan sarjaan valmistautuminen sekä Jokerien paluu pääsarjaan tekevät alkaneesta kaudesta 2026–27 poikkeuksellisen mielenkiintoisen. Kasvaneet pelaajabudjetit ja Liigan seurojen määrän sekä runkosarjan ottelumäärän kasvu nostavat myös joukkueiden taloudellista riskiä erityisesti tilanteessa, jossa seura tippuu alempaan sarjaan. Muutokset seurojen tulonmuodostuksessa tulevat johtamaan entistä suurempiin tuloeroihin.

Sirkusottelut avasivat ovet isoon kiinnostukseen

Ottelunsa Turun Ice Cage 8 -illassa voittanut Sani Brännfors on eräs lupaavimpia suomalaisia vapaaottelijoita. Hänen tekemisestään on sirkustelu kaukana.

Kamppailu-urheilussa , erityisesti vapaaottelussa, on eletty viime vuodet vahvaa buumia. Kotimaiset promootiot, Ice Cage ja IFN etunenässä, ovat järjestäneet tapahtumiaan jäähalleissa ja pienemmätkin organisaatiot, kuten turkulainen Hamara, on vetänyt tapahtumiinsa hyvin väkeä.

Salon Vilpas pelaa Turussa Mestarien liigaa

Salon Vilpas on hallitseva Suomen mestari

Koripallon Mestarien liigaan selviytynyt Salon Vilpas pelaa kotiottelunsa Kupittaan palloiluhallissa, jossa on suurempi katsojakapasiteetti kuin Salossa. Mestarien liigan lohkovaiheessa Vilpas saa vastaansa AEK BC Ateenan, Falco KC Szombathely Unkarista ja Windrose Giants Antwerpin Belgiasta. Kuuden ottelun lohkovaihe käynnistyy vierasottelulla Ateenassa 7. lokakuuta. Ensimmäinen kotiottelu on marraskuun alussa.

TPS solmi akatemiasopimuksen kahden lupauksen kanssa

Joel Ahen.

Turun Palloseura on solminut kaksivuotiset GANT-akatemiasopimukset junioripelaajiensa Joel Ahenin ja Frans Salosen kanssa. Molemmat nuoret lupaukset ovat vuoden 2010 ikäluokkaa.