Poliittinen keskustelu herättää vihaa yli puolessa suomalaisista

Poliittinen keskustelu herättää vihan tunteita erityisesti nuorissa naisissa. Nuorilla miehillä puolestaan on muita useammin henkilökohtaista voimattomuutta. E2 Tutkimuksen julkaisema katsaus kertoo myös, että kansalaistottelemattomuuteen suhtaudutaan entistä kielteisemmin. Yhteenkuuluvuutta lisäävinä asioina pidetään Suomen itsenäisyyttä, luontoa sekä kieltä ja kulttuuria. Silti kaksi kolmesta kokee, etteivät suomalaiset puhalla enää yhteen hiileen.

Tulokset ilmenevät E2 Tutkimuksen Miten meillä menee? Katsaus suomalaisten mielenmaisemaan 2024 -julkaisusta, joka perustuu koko maan kattavaan kyselyaineistoon. E2 Tutkimus on monitieteinen, riippumaton tutkimuslaitos. Katsaus suomalaisten mielenmaisemaan julkaistaan vuosittain.

Entistä useampi suomalainen kokee poliittisen keskustelun herättävän heissä vihaa. Nyt jo enemmistö (52 %) kokee vihan tunteita poliittisesta keskustelusta. Vuonna 2023 vastaavasti koki joka kolmas suomalainen.

Poliittinen keskustelu ei nosta 18–24-vuotiaiden miesten (33 %) verenpainetta, mutta ero samanikäisiin naisiin on suuri: heistä lähes kaksi kolmesta (61 %) kokee vihan tunteita poliittisesta keskustelusta. Myös keski-ikäisten enemmistö kokee vihan tunteita poliittisen keskustelun vuoksi.

Myös puoluekanta vaikuttaa näkemyksiin. Vasemmistoliiton (66 %) ja perussuomalaisten (59 %) kannattajat kokevat vihan tunteita poliittisesta keskustelusta muita useammin. vuosina monen muun maan tavoin. Erimielisyydet kuuluvat demokratiaan, ja viha on yksi ihmisen elämään kuuluvista tunteista.

– Erimielisyydet kuuluvat demokratiaan, ja viha on yksi ihmisen elämään kuuluvista tunteista. Silti Suomessakin kannattaa seurata, miten viha vaikuttaa politiikassa esimerkiksi kampanjointiin, haluun asettua ehdokkaaksi, yhteistyökykyyn ja päätöksentekoon. Viha ei vahvista erilaisten ihmisten vuoropuhelua tai yhteiskunnan resilienssiä, muistuttaa toimitusjohtaja Karina Jutila E2 Tutkimuksesta tiedotteessa.

Nuoret 25–34-vuotiaat miehet arvioivat henkilökohtaiset voimavaransa selvästi keskimääräistä heikommiksi, ja ero muihin miehiin on jyrkkä. Myös 25–34-vuotiaat naiset arvioivat henkilökohtaiset voimavaransa keskimääräistä heikommaksi.

Koko väestön tasolla voimavarat näyttävät pysyneen samalla tasolla edellisvuoteen verrattuna. Johtajien ja eläkeläisten voimavarat ovat keskimäärin jopa hieman vahvistuneet kuluneen vuoden aikana. Sen sijaan työttömien voimavarat ovat heikentyneet entisestään.

– Nuorten naisten jaksamisen ongelmista on puhuttu paljon viime vuosina, mutta katsauksemme ohjaa kysymään, mikä heikentää nuorten miesten elämäntilannetta Suomessa. Ylipäätään yhteiskunta näyttää jakautuvan entistä jyrkemmin niihin, joilla on vakaa taloudellinen asema ja hyvät henkilökohtaiset voimavarat sekä niihin, joilla on voimattomuutta ja toimeentulo-ongelmia, arvioi tutkimuspäällikkö Ville Pitkänen E2 Tutkimuksesta.

Suomalaisten yleisin huoli on terveydenhoidon tilanne (67 %). Myös nuoret ja vanhukset ovat huolten kohteena. Vaikka terveydestä ja hyvinvoinnista puhutaan paljon, vain alle neljännes (23 %) kantaa huolta kansalaisten fyysisen kunnon heikkenemisestä.

– Suomalaisten huolestuneisuus yhteiskunnallisista kysymyksistä ei ole kasvanut vuodessa. Tilanne on entisellään, vaikka uutisotsikoissa painottuvat talouden vaikeudet, kansainvälisen politiikan konfliktit ja kansalaisten arjen ongelmat. Pikemminkin nähtävissä on hienoista laskua huolten määrässä, kertoo johtaja Mari K. Niemi E2 Tutkimuksesta.

Puolet (50 %) suomalaisista ajattelee, että yhteiskunta on reilu heidän kaltaisiaan ihmisiä kohtaan. Vajaa puolet (45 %) on toista mieltä. Koko väestön tasolla epäreiluus ei ole kasvanut, mutta epäreiluuden kokemukset painottuvat erityisesti pienituloisiin ja työttömiin. Yli 5 500 euroa kuukaudessa tienaavista jopa 71 prosenttia on jokseenkin tai täysin samaa mieltä siitä, että yhteiskunta on reilu heidän kaltaisiaan kohtaan. Matalimmassa tuloluokassa näin kokee vain 39 prosenttia.

Yhä useampi suomalainen (61 %) arvioi, että Suomi on menossa väärään suuntaan. Vuonna 2023 alle puolet (49 %) suomalaisista ajatteli näin. Kaksi kolmesta (67 %) kokee myös, etteivät suomalaiset enää puhalla yhteen hiileen. Maamme itsenäisyys (73 %) ja luonto (70 %) ovat kärjessä, kun suomalaisilta kysytään, mitkä asiat lisäävät yhteenkuuluvuuden tunnetta. Kolmanneksi listalla nousevat kieli ja kulttuuri (62 %).

Valtaosa (60 %) suomalaisista uskoo yhteiskunnan kykyyn selättää vaikeudet. Vaikka iso kuva on edelleen melko hyvä, luottamus on laskenut vuoden takaisesta tasosta (70 %).

– Suomalaisten enemmistö luottaa yhteiskuntaan, mutta laskevat lukemat huolestuttavat. Asia on erittäin tärkeä kriisien ajassa, koska luottamus instituutioihin, väestön sivistystaso sekä kansalaisten ja eliitin väliset suhteet pitävät yhteiskuntaa koossa. Jos alamäki jatkuu vielä vuoden päästä, tulos kertoo yhteiskunnan kannalta vakavasta trendistä, painottaa Jutila.

Runsas puolet suomalaisista ei hyväksy (52 %), eikä ole valmis toteuttamaan (55 %) mitään kansalaistottelemattomuuden muotoja. Vertailu vuoden 2022 tuloksiin osoittaa, että kokonaisuutena suomalaisten asenteet kansalaistottelemattomuutta kohtaan ovat kiristyneet.

– Vaikka suomalaisten kannat kansalaistottelemattomuutta kohtaan ovat tiukentuneet, neljännes olisi valmis lakeja rikkovaan toimintaan itselleen tärkeän asian vuoksi. Valmiutta on erityisesti demokratian, oikeusvaltion, sananvapauden ja ihmisoikeuksien sekä tasa-arvon puolustamiseen. Myös ilmastonmuutoksen torjuminen ja eläinten oikeudet ovat monille asioita, joiden puolesta on valmiutta toimia, arvioi Niemi.

Julkaisun Miten meillä menee? Katsaus suomalaisten mielenmaisemaan 2024 on toteuttanut E2 Tutkimus, jossa työryhmään ovat kuuluneet Ville Pitkänen, Tuija Väyrynen, Karina Jutila, Mari K. Niemi, Jenni Simonen ja Arttu Manninen. Tutkimuspäällikkö, dosentti Ville Pitkänen on johtanut työtä.

Katsaus perustuu kyselyaineistoon. Kysely kerättiin 25.6.–1.7., ja siihen vastasi 1 013 suomalaista (edustava otos Manner-Suomen aikuisväestöä). Aineistot kerättiin Norstatin internetpaneelissa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Etnofest Turun normaalikoulun kentällä

Koko perheen maksuton Etnofest-tapahtuma tuo musiikkia ja väriä Turun normaalikoulun kentälle (Annikanpoku 9) lauantaina 6. kesäkuuta kello 15─19.

Noin kymmenen aaria metsää paloi Liedossa

Noin kymmenen aaria metsää paloi Liedossa Väljäntiellä lauantaina iltapäivällä. Pelastuslaitos sai palon nopeasti rajattua ja käynnissä on jälkisammutustyöt.

Maisemakuvia rakennustelineiden, pressujen ja muovien avulla

Pia Sirén.

Pia Sirénin näyttely Polku on esillä Turun taidemuseon Studiossa 5.6.–13.9. Avajaiset ovat torstaina 4. kesäkuuta kello 17–19.

Vuodenvaihteessa noussut lahjaveron raja sai sijoittajat liikkeelle – osakelahjoitusten määrä kaksinkertaistui

Lahjaveron raja nousi vuoden alussa, mikä on innostanut suomalaiset lahjoittamaan osakkeita, selviää OP Pohjolan datasta. Kotimaisten osakkeiden lahjoitusten määrä kaksinkertaistui tammikuussa viime vuoden tammikuuhun verrattuna. Eniten lahjaksi annettiin Nordean, Wärtsilän ja Metson osakkeita.

Suomessa myydään nyt eniten asuntoja Turun keskustasta

Turun keskustassa on paljon asuntoja ja siellä käydään paljon asuntokauppaa.

Helsingin kaupunginosista tänä vuonna on tullut eniten asuntoja myyntiin Etelä-Vuosaaresta, Kalliosta ja Kampista. Tampereen kaupunginosista tänä vuonna on tullut eniten asuntoja myyntiin Härmälästä, Keskustasta ja Hervannasta. Suomen kaikkien kaupunkien kaikkien kaupunginosien vertailussa eniten on tänä vuonna laitettu asuntoja myyntiin Turun keskustasta. Oulussa on selkeä eroavaisuus alueiden asuntotarjonnassa ja vetovoimaisuudessa.

Lapset voivat kokea turvattomuutta ollessaan yksin

Kun koulut ja harrastukset ovat tauolla, lapsen arjesta katoavat tutut rutiinit ja aikuiset, jotka muuten huomaisivat huolen tai pahoinvoinnin merkit. Yksinäisyys, turvattomuus tai perheen vaikeat tilanteet voivat kärjistyä kesäkuukausina. SOS-Lapsikylän lasten, nuorten ja vanhempien chatit ovat avoinna myös kesällä.

Essi Sten Teknologiakiinteistöjen hallituksen puheenjohtajaksi

Essi Sten.

Teknologiakiinteistöjen hallituksen puheenjohtajaksi valittiin kevään yhtiökokouksessa Essi Sten . Hallituksen jäseninä jatkavat Jarkko Leinonen , Rutger Källén , Jarkko Virtanen sekä edellinen puheenjohtaja Aleksi Randell . Hallituksen sihteerinä jatkaa Juha Sumentola .

Kolmannes työssäkäyvistä siirtäisi kesälomaa elokuulle

Työelämässä olevista runsas kolmannes (35 %) siirtäisi koulujen kesälomaa muutamalla viikolla eteenpäin siten, että elokuu olisi lomakuukausi. Kesälomien siirtoa kannattavat muita useammin yrittäjät ja yksityiset ammatinharjoittajat. Miehet kannattavat muutosta naisia useammin, ja kannatus kasvaa vastaajan iän myötä.

Läpiajoliikenne katkaistaan maanantaina Kristiinankadulla kesän ajaksi

Kristiinankatu toimii kesäkatuna Eerikinkadun ja Linnankadun välillä elokuun loppuun asti.

Eurojackpotin potti kohoaa noin 18 miljoonaan euroon

Eurojackpotin perjantai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Tiistain arvonnassa pelin potti kohoaa noin 18 miljoonaan euroon.

Naantalin Musiikkijuhlat aloittaa Suomen festivaalikesän suurella soinnilla

Naantalin Musiikkijuhlien avajaiskonsertin johtaa virolainen Kristiina Poska.

Naantalissa käynnistyy torstaina 4. kesäkuuta Naantalin Musiikkijuhlat tarjoten kattauksen kamarimusiikista ja orkesterikonserteista jazziin ja intiimeistä kävelykonserteista presidentillisen Kultarannan puutarhan konserttiin. Esiintyjäkaartiin kuuluu niin menestystä niittäviä maailmantähtiä kuin taitavia nuoria taiteilijoita kotimaasta ja ulkomailta. 46. Naantalin Musiikkijuhlia vietetään 4.–13. kesäkuuta

Väitös: Asumisen “kohtuuhintaisuus” epäselvä käsite

Elina Sutela.

Maailmalla riittää puhetta asumisen kohtuuhintaisuudesta, mutta ilman yksimielisyyttä sen määritelmästä tai politiikkakeinoista. Turun yliopistossa toteutettu tuore väitöstutkimus osoittaa, että kohtuuhintaisuutta mitataan puutteellisesti ja tulkitaan eri tavoin eri yhteyksissä. Lisäksi usein sivuutetaan kysymyksen paikalliset erot. Kaikki tämä vaikeuttaa sekä ilmiön ymmärtämistä että toimivien ratkaisujen löytämistä.

Hedelmöityshoitoja toteutettiin ennätysmäärä

Suomessa aloitettiin viime vuonna hedelmöityshoitoja enemmän kuin koskaan ennen. Lapsettomien yhdistys Simpukka ry pitää muutosta erittäin toivottuna ja ilahduttavana.

Erityisammattiopisto Spesian Turun toimipaikassa tehtiin työelämäauditointi

Auditoijina toimivat Ari Hurme, Lindström, Katja Mäkelä, Tokmanni, Emma Sairanen, Turun Osuuskauppa, Teija Silver, Kaarea, Kosti Talala, 4Clean Services sekä Satu Lindén, Turun kauppakamari. Kuvassa eturivissä Annemari Suonsivu, Satu Lindén ja Liisa Porento. Kuvassa ovat myös auditoijat ja Spesian opetushenkilökuntaa.

Turun kauppakamari ja Pohjois-Karjalan kauppakamari ovat toteuttaneet työelämäauditoinnin erityisammattiopisto Spesian Turun toimipaikassa. Auditoinnin tavoitteena oli varmistaa, että koulutus vastaa työelämän tarpeita ja tukee täsmätyökykyisten opiskelijoiden työllistymistä.

Varhan uusi tupakoimattomana leikkaukseen -hoitomalli tavoittelee parempia hoitotuloksia

Varsinais-Suomen hyvinvointialueella (Varha) otetaan käyttöön uusi hoitomalli, jonka tavoitteena on tupakkatuotteiden lopettamisella parantaa hoitotuloksia ja vähentää toimenpiteisiin liittyvien komplikaatioiden riskiä. Tupakoimattomana leikkaukseen (TUPLEI) ja nikotiinittomana leikkaukseen (NIKLEI) -hoitomallit tarjoavat potilaille mahdollisuuden tehokkaaseen tupakka- ja nikotiinivieroitukseen ennen leikkauksia ja syöpähoitoja sekä akuutin sydän- tai aivoinfarktin jälkeen.

Little Italy Festival palaa Vanhalle Suurtorille

Little Italy Festival järjestetään Vanhalla Suurtorilla.

Vuodesta 2019 lähtien Little Italy Festival on kasvanut Suomen suurimmaksi Italia-teemaiseksi ulkoilmatapahtumaksi, joka houkuttelee kymmeniä tuhansia vierailijoita joka kesä.

Päällystystöitä tehdään ensi viikolla Nousiaisissa

Päällystystöitä ja erilaisia päällystystä edeltäviä ja valmistelevia töitä tehdään Viikolla 23 Varsinais-Suomessa Loimaalla, Kemiönsaaressa ja Nousiaisissa. Satakunnan kohteet sijaitsevat Raumalla, Merikarvialla ja Huittisissa.

Työelämägallup: SDP:n etumatka kaventunut – epätietoisten osuus kasvaa

SDP:n kannatus työelämässä olevien ykköspuolueena on laskenut. Puoluetta äänestäisi nyt 18 prosenttia vastaajista, kun viime kesäkuussa kannatus oli 21 prosenttia. Samalla epätietoisten osuus on kasvanut 11 prosentista 17 prosenttiin. Naisista lähes joka neljäs ei osaa sanoa, mitä puoluetta äänestäisi.

Näköislehti

Urheilu

Niklas Nordgren Tuto Hockeyn hyökkäykseen

Niklas Nordgren tuulettaa maalia Kiekko-Vantaan paidassa.

Niklas Nordgren siirtyy Tuto Hockeyn riveihin sopimuksella, joka on mallia 1+1. 26-vuotias hyökkääjä siirtyy Tuton hyökkäysosastolle Vantaalta.

Turun Palloseura kaksivuotiseen sopimukseen hyökkääjä Otto Paajasen kanssa

Otto Paajanen TPS:n maalin edustalla.

TPS on solminut hyökkääjä Otto Paajasen kanssa kaksivuotisen sopimuksen. Vasemmalta laukova, 33-vuotias keskushyökkääjä siirtyy Turkuun KooKoosta, jossa hän toimi kolme viimeistä kautta joukkueen kapteenina.

Pargas IF ja Paimion Rasti haluavat tuoda Jukolan viestin meren äärelle

Paimion Rasti oli viimeksi järjestämässä Jukolan viestiä vuonna 2015. Rastin ja Pargas IF:n yhteistyön toivotaan tuovan Jukolan viesti saariston maisemiin 2030-luvun alussa. Edellisen kerran Varsinais-Suomessa on järjestetty Jukolan viesti 2022, jolloin suunnistettiin Mynämäen maastoissa. Kuva on tämän kilpailun miesten viestin yhteislähdöstä.

Paimion Rastin ja Pargas IF:n leirissä eletään toukokuun lopulla jännittäviä hetkiä. Paimion Rasti ja Pargas IF ovat käynnistäneet aiempaa tiiviimmän yhteistyön, jonka tavoitteena on tuoda Jukolan viesti 2030-luvun alussa Varsinais-Suomeen.

Toiminnallisen urheilun ammattiliiga World Fitness Project saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja Turkuun

Turku Tuomiopäivä järjestetään tänä vuonna Rajupaja Areenalla Turussa 12.–13. kesäkuuta.

World Fitness Project (WFP) on vauhdilla kasvava toiminnallisen urheilun ammattiliiga, jonka huippukenttään kuuluu lajin parhaita urheilijoita ympäri maailman kausisopimusten kautta. Yhdysvaltalaislähtöinen globaalisti laajeneva organisaatio pyrkii tuomaan toiminnallisen urheilun ammattilaisurheilun kartalle. WFP:n yhteistyökumppaneihin kuuluu muun muassa Adidas.

TPS:n Neea ja Janina Rinne siirtyvät SBS Wirmoon

Neea Rinne (53)

Naisten F-liigaan ensi kaudeksi noussut SBS Wirmo on tehnyt ensi kauden kattavat sopimukset Neea ja Janina Rinteen kanssa. Siskokset siirtyvät Mynämäelle TPS:stä, jossa pelasivat kaksi edellistä kautta. Ennen TPS:ää Rinteet edustivat Tampereen Classicia. Neea Rinne oli myös voittamassa vastikään alle 19-vuotiaiden maailmanmestaruutta Suomen maajoukkueen mukana. Wirmon rungon ensi kaudella muodostaa nousun taanneet pelaajat.

TPS valmistautuu uuteen kiekkokauteen Sveitsissä

TPS matkaa Sveitsiin uuden kauden alla.

TPS valmistautuu tulevaan Liiga-kauteen harjoitusotteluilla Suomessa ja ulkomailla ennen syksyllä käynnistyvää kautta. Mustavalkoiset aloittavat elokuun alussa perinteisessä Pitsiturnauksessa Raumalla ja pelaavat lisäksi kotiottelut Lukkoa sekä Jokereita vastaan Gatorade Centerissä.