Valkohäntäpeurakannassa pientä laskua

Luonnonvarakeskuksen (Luke) uuden kanta-arvion mukaan Suomessa oli talvella 2024–25 noin 107 000 valkohäntäpeuraa. Arvion 95 prosentin todennäköisyysväli on 100 000–114 000 yksilöä. Kanta on pienentynyt viime vuodesta noin viisi prosenttia.

− Kanta-arvio sovittaa yhteen eri aineistoissa nähtävän kehityksen. Saalis ja metsästäjien arviot viittaavat kannan pienenemiseen, mutta peurakolareiden määrä on pysynyt ennallaan, kertoo erikoistutkija Sami Aikio Lukesta tiedotteessa.

Valkohäntäpeurakanta arvioidaan vuosittain jahtikauden päätteeksi. Riistahallinnon monivuotisena tavoitteena on ollut kannan pienentäminen korkeasta tiheydestä aiheutuvien haittojen vähentämiseksi. Vuoden 2021 huippulukemista on tultu alas noin 22 prosenttia.

Kannanarviointi perustuu kolme vuotta sitten käyttöön otettuun hirvitalousaluekohtaiseen malliin (HTA-malli), jonka lisäksi esitetään myös aiemmin käytössä olleen koko maan mallin tulokset. Mallit on määritelty saalis- ja havaintotietoja, metsästäjien arvioita, peurakolari- ja liikennetilastoja sekä ilveskannan arviota vastaaviksi.

Valkohäntäpeurakanta on tiheimmillään (>30 yksilöä/1000 ha) Varsinais-Suomen, Etelä-Hämeen, Satakunnan eteläosien ja Länsi-Uudenmaan alueella. Kanta pieneni useimmilla hirvitalousalueilla, mutta Satakunnassa ja Uudellamaalla oli myös pienen kasvun alueita.

Valkohäntäpeurakanta oli tihein (noin 26–37 yksilöä/1000 ha) Varsinais-Suomeen, Etelä-Hämeeseen, Satakuntaan ja Uusimaalle sijoittuvilla hirvitalousalueilla kanta-arvion mukaan.

Suhteelliset muutokset olivat suurimpia Rannikko-Pohjanmaalla ja Kaakkois-Suomessa. Metsästettävän kannan pohjoisraja kulkee Pyhäjoelta Oulujärven eteläpuolelle ja Pohjois-Karjalan rajalle. Valkohäntäpeuroja esiintyy myös tämän alueen ulkopuolella, mutta metsästyksen puuttuessa niistä ei kerry kannanarvioinnin edellyttämiä tietoja.

− Helsingin valkohäntäpeurat päätyivät saaristossa kaadettujen yksilöiden myötä nyt ensimmäistä kertaa kanta-arvion piiriin, Aikio kertoo.

Koko maan valkohäntäpeurakannassa on sataa aikuista kohden 56,0 vasaa (95 % todennäköisyysväli 54,3–57,8 vasaa). Aikuiskannan sukupuolijakauma oli 1,50 naarasta yhtä urosta kohden (95 % todennäköisyysväli 1,36–1,64 naarasta/uros).

Tulevan syksyn metsästettävän kannan kooksi ennustetaan talvikannan koon ja rakenteen perusteella 143 000 yksilöä (95 % todennäköisyysväli 124 000–163 000 yksilöä). Kannan säilyttäminen ennallaan edellyttäisi 36 000 yksilön saalista ja 90–95 prosentin todennäköisyydellä tapahtuva leikkaaminen 52 000–57 000 yksilön saalismäärää. Päättyneen metsästyskauden saalis oli noin 48 000 yksilöä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Sofia Virta vaatii sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania lopettamaan lisäleikkausten valmistelun

Sofia Virta.

Vihreiden puheenjohtaja, turkulainen kansanedustaja Sofia Virta lähettää tiedotteessa terveisiä perussuomalaisten tuoreelle sosiaali- ja terveysministerille Wille Rydmanille.

Kotiteatteri etsii makuuhuoneita esityksen näyttämöksi

Olisiko makuuhuoneesi sopiva teatterinäyttämö?

Yksityiskotien makuuhuoneissa kesällä 2026 tapahtuva Makuuhuone -esitys kutsuu yleisönsä jaettuun uneen, jossa sänky muuttuu näyttämöksi. Kiertue ajoittuu aikavälille 16.–17. kesäkuuta ja 6.–8. elokuuta. Voit ehdottaa makuuhuonettasi ja kotiasi käytettäväksi Varsinais-Suomessa mille päivämäärälle vain.

Pelastusarmeijan joulupatoihin lahjoitettiin 860 000 euroa

Pelastusarmeijan Joulupata-keräystulos vuonna 2025 oli 860 000 euroa. Tulos kasvoi yhden prosentin edellisvuodesta. Käteislahjoittaminen säilytti vahvan aseman, sillä 53 prosenttia kaikista lahjoitetuista euroista annettiin perinteisesti joulupataan. Vuonna 2025 Joulupata-keräyksen kuluprosentti oli 13,75 prosenttia, joten yli 86 prosenttia varoista ohjautuu suoraan auttamistyöhön.

Aggressiivinen suusyöpä voidaan tunnistaa imusuonien muutoksista

Suuontelon ja kielen syöpä on yleisin pään ja kaulan alueen pahanlaatuinen kasvain ja se aiheuttaa yli 188 000 kuolemaa maailmassa vuosittain. Monista muista syövistä poiketen suusyövässä myös pienet ja varhain havaitut kasvaimet voivat johtaa kuolemaan. Suomessakin jopa viidesosa varhaisvaiheessa hoidetuista potilaista menehtyy myöhemmin sairauteen.

Huolimaton tulisijan lämmitys voi halkaista hormin

Kireät pakkaset haastavat kotien lämmitystä. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) Juha Helkamäki muistuttaa, että pitkään käyttämättä olleen tulisijan liian nopea lämmittäminen voi aiheuttaa sen rakenteisiin vakavia vaurioita. Myös mahdollinen savukanaviston kosteus voi aiheuttaa vaaratilanteita tai vahinkoa huoneilmaan pääsevän savun vuoksi.

Joka viides työssäkäyvä ei piittaa työantajan palkitsemisesta

Kaikkia suomalaisia työssäkäyviä ei voi sitouttaa palkitsemisella. Peräti joka viides kuuluu ryhmään, jota palkitsemisen keinot eivät juuri hetkauta. LähiTapiolan kokonaispalkitsemistutkimuksen analyysi paljastaa viisi erilaista “palkitsemisen arkkityyppiä” ja näyttää, millä keinoilla motivaatiota ja sitoutumista voidaan vahvistaa eri ryhmissä.

Timo Furuholm: Ministeri Lulu Ranne jarruttaa Länsirataa

Timo Furuholm.

Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan varapuheenjohtaja Timo Furuholm (vas) kritisoi liikenne- ja viestintäministeri Lulu Rantee n (ps) linjauksia, jotka hänen mukaansa jarruttavat Varsinais-Suomen raideliikennehankkeita ja heikentävät alueen investointeja ja työllisyyttä.

Poliisi otti apteekkiryöstöä yrittäneen verekseltään kiinni Turussa

Lounais-Suomen poliisi sai keskiviikkona hieman ennen kello 11 ilmoituksen ryöstöstä Turussa Kunnallissairaalantien sijaitsevassa apteekissa.

Turun XV sellokilpailun finaalistit selvillä

Turun sellokilpailun tuomaristo on tehnyt valintansa toisesta erästä finaaliin jatkavien kilpailijoiden osalta. Ensimmäiseen erään osallistui 25 kilpailijaa, joista 12 jatkoi toiseen erään. Torstaina 19. helmikuuta ja perjantaina 20. helmikuuta kilpailun finaalissa jatkavat kuusi kilpailijaa kilpailujärjestyksessä ovat Alma Stupak , Iiris Piri , Pekka Smolander , Alli Mankkinen , Maria Morfin Venäläinen ja Artturi Aalto .

Turku Muay Thain ottelijoille kolme thainyrkkeilyn Suomen mestaruutta

Ommi Mingsupphakun (punaisissa) voitti Suomen mestaruuden sarjassaan kuudennen kerran.

Turku Muay Thain ottelijat voittivat viime viikonloppuna kolme Suomen mestaruutta thainyrkkeilyn SM-kisoissa Lahdessa. Tylyintä jälkeä teki kuudennen kerran SM-kultaa voittanut Ommi Mingsupphakun , joka tyrmäsi teknisesti semifinaalissa ensimmäisessä erässä ja lasketti finaalissa kolme kertaa lukua vastustajalleen.

Varsinaissuomalainen talviolympiamenestys on jääkiekon sävyttämä

Saku Koivu voitti urallaan neljä olympiamitalia, mutta silti helposti Koivu ja olympialaiset tuovat monelle ensimmäisenä mieleen Torinossa olympiafinaalin ratkaisuhetkillä katkenneen mailan.

Parhaillaan Italiassa käynnissä olevissa talviolympialaisissa oltiin poikkeuksellisen lähellä varsinaissuomalaista olympiamitalia, kun Lauri Vuorinen hiihti sprinttihiihdossa neljänneksi. Perniöläistaustaisella Vuorisella mitaliin matkaa jäi vajaat viisi sekuntia, mikä on sprintissä pitkä aika.

Orion Pharma tutkimusyhteistyöhön pään ja kaulan alueen syöpiin erikoistuneen Thestra Oy:n kanssa

Turkulainen Thestra Oy ja Orion Oyj (Orion Pharma) ovat solmineet tutkimusyhteistyösopimuksen, jonka tavoitteena on edistää pään ja kaulan alueen syövän (HNSCC) tutkimusta.

Raisio Pride tulee jo kolmannen kerran

Raisio Pride on kasvanut raisiolaisittain isoksi tapahtumaksi.

Järjestyksessään kolmas Raisio Pride -ihmisoikeustapahtuma järjestetään ensi kesäkuun puolivälissä, samalla viikolla Taiteiden yö Raisiossa -tapahtuman kanssa. Tavoitteena on, että tapahtuman teemat saavat näin lisänäkyvyyttä ja kesälauantai houkuttelee kansaa kadulle sankoin joukoin.

Enemmistö miehistä ei käytä liukkailla nastakenkiä

Vakavimmat liukastumisvammat syntyvät usein tilanteissa, joissa pää osuu kovaan maahan. Naisista lähes puolet kertoo käyttävänsä nastakenkiä aina talvella lenkkeillessään, kun miehistä näin tekee vain alle kolmannes.

Max Zenger kutsuu amerikkalaisen jazzin maailmaan Villasukkajazzissa

Turkulaislähtöinen puupuhallinspesialisti Max Zenger johdattaa kuulijat 1950-luvun amerikkalaisen jazzin omaleimaiseen maailmaan, kun hänen trionsa tulkitsee Jimmy Giuffre 3 -yhtyeen musiikkia. Zenger astuu itse Jimmy Giuffren rooliin soittaen baritonisaksofonia ja klarinettia, ja hänen seurassaan lavalle nousevat kitaristi Rene Willman ja basisti Filemon von Numers .

Parainen käynnistää yhteistoimintaneuvottelut – 30 työtehtävää vaakalaudalla

Paraisten kaupunginhallitus on päättänyt käynnistää yhteistoimintaneuvottelut taloudellisilla ja tuotannollisilla perusteilla tarkoituksenaan sopeuttaa kaupungin organisaatio ja toiminta tuleviin tarpeisiin.

Lounais-Suomen putkisillat uusitaan

Lounais-Suomen elinvoimakeskus uusii siltakohteita putkisiltoina Varsinais-Suomessa kuluvana ja ensi vuonna. Tämän vuoden työt ensimmäisessä kohteessa alkavat maaliskuussa viimeisen kohteen töiden arvioidaan valmistuvan toukokuussa. Kohteissa liikenne joudutaan katkaisemaan siltapaikalla työn ajaksi ja ohjaamaan kiertotielle muutamaksi päiväksi.

Liekakadun asumisyksikkö tarjoaa yli 60 pitkäaikaisasunnottomalle katon pään päälle

Asunnottomuus on Suomessa lähtenyt huolestuttavaan nousuun viime vuonna. Erityisen paljon on lisääntynyt pitkäaikaisasunnottomien ihmisten määrä. Turussa tilanne ei myöskään ole helpottanut, vaan kaupungissa on yhä eniten asunnottomia kaikista Suomen kaupungeista asukaslukuun suhteutettuna.

Näköislehti

Kaupunki
Olisiko makuuhuoneesi sopiva teatterinäyttämö?
Pepe Ahlqvist.
Raisio Pride on kasvanut raisiolaisittain isoksi tapahtumaksi.
Anu Laitila.
Raision Karjalaseuran jäsenet ottivat vastaan heille myönnetyn Raision kulttuuripalkinnon 2025.
Kaupunginteatterin taideseinällä pyörii vaihtuvia kuvataidenäyttelyitä.
Urheilu

Petri Seppinen jatkaa TPS:n valmennusryhmässä

TPS Salibandy on tehnyt jatkosopimuksen miesten edustusjoukkueen valmennusryhmään kuuluvan Petri Seppisen kanssa. Kyseessä on kauden 2026–27 kattava optiovuosi. Seuran mukaan Seppinen on muodostanut toimivan parivaljakon päävalmentaja Jere Jokisen kanssa. Ennen TPS:ää Seppinen on valmentanut Sveitsissä. Suomessa hän on valmentanut päävalmentajana muun muassa SBS Wirmoa ja SalBaa.

Turku Muay Thain ottelijoille kolme thainyrkkeilyn Suomen mestaruutta

Ommi Mingsupphakun (punaisissa) voitti Suomen mestaruuden sarjassaan kuudennen kerran.

Turku Muay Thain ottelijat voittivat viime viikonloppuna kolme Suomen mestaruutta thainyrkkeilyn SM-kisoissa Lahdessa. Tylyintä jälkeä teki kuudennen kerran SM-kultaa voittanut Ommi Mingsupphakun , joka tyrmäsi teknisesti semifinaalissa ensimmäisessä erässä ja lasketti finaalissa kolme kertaa lukua vastustajalleen.

Varsinaissuomalainen talviolympiamenestys on jääkiekon sävyttämä

Saku Koivu voitti urallaan neljä olympiamitalia, mutta silti helposti Koivu ja olympialaiset tuovat monelle ensimmäisenä mieleen Torinossa olympiafinaalin ratkaisuhetkillä katkenneen mailan.

Parhaillaan Italiassa käynnissä olevissa talviolympialaisissa oltiin poikkeuksellisen lähellä varsinaissuomalaista olympiamitalia, kun Lauri Vuorinen hiihti sprinttihiihdossa neljänneksi. Perniöläistaustaisella Vuorisella mitaliin matkaa jäi vajaat viisi sekuntia, mikä on sprintissä pitkä aika.

Suomen suurin CrossFit-tapahtuma Turku Tuomiopäivä siirtyy Rajupaja Areenalle

Tuomiopäivä siirtyy Rajupajalle.

Suomen suurin kansainvälinen CrossFit-kilpailu ja urheilufestivaali, Turku Tuomiopäivä, on järjestetty vuodesta 2019 alaken Turun Urheilupuiston Yläkentällä. Ensi kesäkuussa tapahtuma siirtyy uuteen kotiinsa Rajupaja Areenalle. Muutto takaa urheilijoille ja yleisölle paremmat puitteet säästä riippumatta.

Åboraakkeli: Tulos toi sähköä Suomen cupiin

Aurelija Zarina (13.).

Tämä selvisi, kun Aurelija Zarina iski jatkoajalla FBC Loiston voittomaalin TPS:ää vastaan Suomen cupin semifinaalissa. Palloseura on hallitseva mestari vielä 1. maaliskuuta pelattavaan finaaliin saakka. Tuolloin uudeksi mestariksi kruunataan joko Loisto tai Eräviikingit.

Kristians Samitis IPK:sta Tutoon loppukaudeksi

Santeri Virta (vas.) ja Kristians Samitis. Samitis vaihtaa loppukaudeksi Tuton paitaan.

Tuto Hockey on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen latvialaishyökkääjän Kristians Samitisin kanssa. Samitis on pelannut tällä kaudella IPK:ssa 38 ottelua tehden tehot 6+7.