Pääsiäisen konserttikattaus soi halki vuosisatojen ja musiikkitraditioiden

Munx Gregorianan laulajat ovat monipuolisia laulamisen ammattilaisia, jotka ovat esiintyneet useissa suomalaiskuoroissa. Kuvassa Joonas Pajari (vas.), Tuomas Tenkanen ja William Häggblom. Munx Gregorianan laulajat ovat monipuolisia laulamisen ammattilaisia, jotka ovat esiintyneet useissa suomalaiskuoroissa. Kuvassa Joonas Pajari (vas.), Tuomas Tenkanen ja William Häggblom. Kuva: TS-arkisto

Huhtikuussa poikkeuksellisen rikas ja moniulotteinen pääsiäiskonserttien kokonaisuus, jossa on musiikkia keskiajalta kantaesityksiin. Konserteissa nautitaan gregoriaanisen laulun rauhasta, luterilaisen passiomusiikin harvinaisuuksista sekä uuden suomalaisen kirkkomusiikin voimasta.

Kantaesityksenä kuullaan Jyrki Linjaman Choral Duplex sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 19 Tuomiokirkossa. Modernissa sävellyksessä kohtaavat körttiveisu, saksalainen protestanttinen koraali ja muinaissuomalainen runomitta. Yhdistelmä kansanmusiikin kerroksellisuutta ja taidemusiikin tarkkuutta.

Harvinaisuutena kuulaan Jakob Meilandin Markus-passio tiiistaina 15. huhtikuuta kello 19 Tuomiokirkossa. Yksi varhaisimmista luterilaisista Markus-passioista kuullaan nyt ensimmäistä kertaa Suomessa. Esityksestä ei ole tiettävästi ollut aiempia nykyaikaisia toteutuksia. Johtajana on Jorma Hanninen.

Ensiesityksenä kuullaan Pitkäperjantaioratorio perjantaina 18. huhtikuuta kello 11 Mikaelinkirkossa. Elokuvamusiikin sävyissä kulkeva sävellys Matteuksen evankeliumin pitkäperjantain tekstiin. Sävellys ja sanoitus on Lauri Koittolan, kuoro ja pieni orkesteri.

Vahvaa gregoriaanista tunnelmaa luo Munx Gregoriana – Terve oi Risti tiistaina 15. huhtikuuta kello 18 Martinkirkossa. Tarjolla on gregoriaanisen laulun syvä rauha ja aikamatka keskiajan äänimaisemaan.

Kohti valoa -konsertti on keskiviikkona 16. huhtikuuta kello 19 Mikaelinkirkossa. Mukana ovat Pekka Simojoki, Pro Fide, Maksetut viulut, Eve & Ossi.

Seppo Pänkäläisen Luukas-passio kuullaan 16. huhtikuuta kello 19 Martinkirkossa, Heinrich Schützin Matteus-passio 17. huhtikuuta kello 16.30 Pyhän Katariinan kirkossa sekä Philia Ensemblen O Res Mirabilis! -konsertti (19.4. klo 18 Martinkirkossa), joka yhdistää läntisiä ja itäisiä pääsiäistraditioita Bachista Rahmaninoviin.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Uuden asunnon vuokratontti saattaa olla orjasopimus

Taloyhtiö asuntoineen on naimisissa tontin kanssa, eikä voi muuttaa pois, muistuttaa kirjoittaja.

Vuokratontilla on alun perin pyritty siihen, että asunnon ostaminen tulisi aidosti halvemmaksi. Kaupunkien vuokratonteillä tämä pitkään toteutuikin. Vuokratontti ei automaattisesti ole mikään kielteinen asia. Helsingissä on rakennettu kaupunginosia puhtaasti vuokratonteille.

Aivovammojen tärkein hoito on niiden ehkäisy

Vaikka kypärä ei estä kaikkia vammoja tai onnettomuuksia, se pienentää merkittävästi vakavien seurausten riskiä.

Pyöräilykypärä on pyöräilijän tärkeä varuste, joka suojaa päätä onnettomuustilanteessa. Liikenneturvan kyselyn mukaan enemmistö ei suostu ajamaan polkupyörää ilman kypärää. Liikenneturvan seurantojen** mukaan enemmistö myös käyttää sitä. Paina kypärä päähän myös sähköpotkulautaa ajaessa.

LiikU Haastepyöräily -kampanja starttaa vappuna

LiikU Haastepyöräily -kampanja kannustaa kaikenikäisiä ja -tasoisia lounaissuomalaisia valitsemaan pyörän yhä useammin arjen kulkuvälineeksi. Kampanjaa on järjestetty Satakunnassa jo yli 30 vuoden ajan ja Varsinais-Suomessa yli 20 vuotta. Viimeisen kymmenen vuoden aikana kampanjassa on poljettu yhteensä yli 22 miljoonaa kilometriä.

Vesiympäristöjen ja niiden kasvustojen muutokset näyttelyn lähtökohtana

Elina Koskimies, Kaiku mereltä metsään, vesiväri paperille, 2025.

Elina Koskimiehen näyttely Mereltä joen kautta metsään ja taas kaupunkiin on esillä Galleria Joellassa 30.4.–24.5.

Työpaikkojen rakenteet vaikuttavat isien perhevapaisiin oletettua vähemmän

Työpaikkojen rakenteelliset ominaisuudet vaikuttavat isien perhevapaiden käyttöön vähemmän kuin on oletettu, osoittaa tuore Turun yliopistossa tehty tutkimus. Tutkijoiden mukaan vanhempainvapaiden tasapuolisempaan jakautumiseen tähdättäessä muutoksia on tehtävä lainsäädännön rinnalla myös arkisessa työpaikkakulttuurissa.

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta ensi tiistaista lähtien

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta tiistaista 28. huhtikuuta lähtien. Työn ajaksi Pansiontielle rakennetaan liikenneympyrä, joka mahdollistaa kulun Ruissaloon sekä Vuoksenniskankadulle. Liikenneympyrä rakennetaan Pansiontie–Tuontiväylä–Vientiväylä-risteyksen kohdalle. Ennen liikenneympyrää liikenne siirretään yhdelle kaistalle kaikista ajosuunnista.

Ajokelit muuttumassa monin paikoin huonoiksi

Suomeen on sääennusteiden mukaan saapumassa lauantaista 25. huhtikuuta alkaen lumisadealue, joka tuo runsaasti lunta maan etelä- ja keskiosiin. Lumisateet alkavat lauantain vastaisena yönä maan länsiosasta ja leviävät päivän aikana etelä- ja keskiosan yli kaakkoon. Runsas lumi- ja räntäsade sekä navakka, puuskittainen tuuli tekevät ajo-olosuhteista vaikeat tai erittäin vaikeat.

Vain joka viides seuraa sähkön hintaa

Jopa 45 prosenttia kotitalouksista on solminut sähkösopimuksen, jossa hinta on kokonaan tai osittain sidottu pörssisähköön.

Tuore selvitys paljastaa, että vain noin joka viides suomalainen (22 %) seuraa sähkön hintaa päivittäin. Suurin osa tarkistaa hinnan harvemmin tai ei lainkaan – ja erityisesti nuorten kohdalla kiinnostus jää selvästi vähäisemmäksi. Tämä tarkoittaa, että monelta jää hyödyntämättä mahdollisuus vaikuttaa omaan sähkölaskuunsa.

Junnila: Naton putkiverkosto ulotettava Suomeen ja Ruotsiin

Kansanedustaja ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) vaatii Naton pohjoiseurooppalaisen putkiverkoston laajentamista Suomeen ja Ruotsiin. Hän esitti näkemyksensä Delphi Economic Forumissa energiapolitiikkaa käsittelevässä puheenvuorossaan.

Aura Sinfonian konsertissa Alma Meretojan pianokonserton kantaesitys

Alma Meretoja.

Turun konservatorion ja Puolalanmäen musiikkilukion yhteinen sinfoniaorkesteri konsertoi Sigyn-salissa keskiviikkona 29. huhtikuuta kello 19. Konsertti on saanut nimekseen Ikara , kantaesitettävän pianokonserton mukaan. Pianosolistina soittaa teoksen säveltäjä Alma Meretoja ja orkesteria johtaa Olli Vartiainen .

Eurojackpotin potti kohosi 45 miljoonaan euroon – Suomeen yli 900 000 euron voitto

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi viikon tiistaina potissa on tarjolla noin 45 miljoonaa euroa. Suomeen osui yksi arvonnan suurimmista voitoista.

Turku Fashion Gala järjestetään Forum Korttelissa

Turku Fashion Gala järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta kello 20 Forum Korttelissa. Ohjelmassa on MILLI O -muotinäytös, A’Krios-muotinäytös ja Dance Show by Enni Bäckmann .

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Ethän tuuleta petivaatteita nyt ulkona?

Siitepöly tarttuu helposti lakanoihin ja tyynyihin.

Siitepölyallergian oireista kärsiville kevätkuukaudet tietävät usein tukalia aikoja. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalon mukaan oireita voi kuitenkin lievittää siivouksella merkittävästi. Avainasemassa on hyvästä ilmanvaihdosta huolehtiminen ja petivaatteiden pesu – tuuletusta ja pyykkien kuivatusta ulkona tulee ehdottomasti välttää.

Lindén: Tavallisen ihmisen lääkärikäynti kallistuu tuntuvasti

Hallitus nostaa kehysriihessä terveyskeskusmaksuja 20 prosentilla ja kiristää laajasti sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja. Kansanedustaja Aki Lindénin (sd.) mukaan Päätökset näkyvät suoraan ihmisten arjessa: jo muutama lääkärikäynti vuodessa maksaa jatkossa kymmeniä euroja enemmän.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen veturiohjelman

Meyer Turku Oy:n liikevaihto oli viime vuonna 2,1 miljardia euroa.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen Business Finland -osarahoitteisen MERiON-veturiohjelman, jonka tavoitteena on vahvistaa laivanrakennusteollisuutta ekologisten, digitaalisten ja geopoliittisten muutosten keskellä. Ohjelma kokoaa yhteen yrityksiä, korkeakouluja ja tutkimuslaitoksia kehittämään ratkaisuja risteilyaluksiin ja kelluviin infrastruktuureihin.

Kevätmyrsky kurittaa maan etelä- ja keskiosia viikonloppuna

Pohjoistuuli voimistuu jo lauantaina iltapäivällä maan länsiosassa ja leviää sunnuntaina maan etelä- ja keskiosiin aiheuttaen vahinkoja. Runsaimmat lumisateet osuvat maan keski- ja itäosiin ja tekevät ajokelistä hetkittäin jopa erittäin huonon.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: Inter ampui 25 kertaa mutta sai pallon maaliin vain kerran

Jussi Niska.

Kun jalkapallo-ottelun laukaustilasto näyttää lukemia 25–2, ei luulisi, että peli on erityisen tiukka. Eikä se ollutkaan, mutta Interiltä kesti silti 77 minuuttia ennen kuin se sai pallon maaliin asti. Laitapakki Jussi Niska keskitti vasemmalta ja Alie Conteh puski pallon maaliin. Se riitti kolmeen pisteeseen.

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Otteluanalyysi: Anini Jr. pelasti TPS:lle pisteen viime hetkellä

Sivurajalla riitti tapahtumia perjantaina.

Näytti pitkään siltä, että TPS kärsii kauden ensimmäisen tappionsa, mutta sitten esiin astui vaihtopelaaja Samuel Anini Jr . Lisäajalla ottelun viimeisellä kosketuksella hän sijoitti tasoituksen takakulmaan ja räjäytti Kupittaan huutomyrskyyn. Maalintekijälle maali myös varmasti maistui. Edellisen kerran Veikkausliigassa hän osui vuonna 2023.

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.

Åboraakkeli: Toukokuu on julmin?

Theodoros Tsirigotis.

Ei nyt vielä julisteta mitään, kun Veikkausliigaa on takana vasta kolme kierrosta, mutta korkeimmalle sarjatasolle palanneen TPS:n osalta alku on ollut lupauksia herättävä. Pisteitä on tullut, eikä tie Suomen Cupissakaan katkennut Tammisaaressa.