Varsinaissuomalaisia kannustetaan biojätteen lajitteluun

Valtakunnallinen kampanja kannustaa ottamaan bioroskiksen aktiiviseen käyttöön. Valtakunnallinen kampanja kannustaa ottamaan bioroskiksen aktiiviseen käyttöön.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) toimialueen asukkaita kannustetaan entistäkin aktiivisempaan biojätteen lajitteluun osana valtakunnallista biojätekampanjaa. Viikolla 16 alkavalla kampanjalla halutaan muistuttaa kaikkia suomalaisia biojätteen lajittelun helppoudesta ja tärkeydestä. LSJH:n ympäristökouluttajat levittävät lajittelun ilosanomaa alueen kauppakeskuksissa kampanjan alkajaisviikolla.

Huhtikuussa alkava valtakunnallinen Pienikin riittää – bioroskis kiittää! -biojätekampanja kannustaa kaikkia suomalaisia aktivoitumaan biojätteen lajittelussa.

– Biojätteen laajentunut keräysvelvoite on otettu LSJH:n alueella hienosti vastaan. Viimeisimmän asukastutkimuksemme mukaan biojätteen lajittelu on yhä useammalla jo jokapäiväinen tapa. Kampanjalla halutaan tukea asukkaita lajittelussa entisestään ja kertoa sen merkityksestä ympäristölle, LSJH:n palvelupäällikkö Katariina Humalamäki kertoo tiedotteessa.

Humalamäki muistuttaa, että biojätteiden lajittelu on helppoa, kunhan siinä pääsee alkuun.

– Jo pienellä teolla on iso vaikutus, sillä pienten tekojen myötä syntyy kestävä tapa lajitella, Humalamäki muistuttaa.

Vain lajitellusta biojätteestä ravinteet ja energia saadaan kiertoon. LSJH:n alueella syntyvästä biojäteastiaan lajitellusta biojätteestä valmistetaan Uudenkaupungin biokaasulaitoksella uusiutuvaa paikallista energiaa ja lannoitteita.

– Biojätteen lajittelu tulee olemaan korostetusti esillä seuraavan kuukauden ajan koko Suomessa. LSJH:n ympäristökouluttajat jakavat tietoa lajittelusta tiistaina 15. huhtikuuta kello 14–18 Turun Hansassa (Hansatori) ja Raision Myllyssä (apteekin edusta, Prisman pääty). Keskiviikkona 16. huhtikuuta. kello 14–18 ovat vuorossa Turun Skanssi (Skanssin keskusaukio) ja Salon Plaza (2. kerros, kahvila Figaron edusta), Humalamäki sanoo.

Kauppakeskuksissa asukkailla on mahdollista kysyä ympäristökouluttajilta mitä vain biojätteen lajitteluun ja kompostointiin liittyen tai muuhunkin jätehuoltoon liittyen.

– Jaossa on tiedon lisäksi paperisia biojätepusseja. Kaikki neuvontapisteellä kyselyyn vastanneet osallistuvat vuosittaisen kompostorin tai lajittelukalusteen arvontaan. Osallistua voi myös biojäteaiheiseen kisaan, jonka pääpalkintona on ravintolalahjakortti. Tietoa biojätteen lajittelusta jaetaan myös LSJH:n viestintäkanavissa, Humalamäki vinkkaa.

LSJH:n ympäristöneuvonnan kuluvan vuoden pääteemana on biojäte ja ruokahävikki.

– Tavoitteena on, että sekajätteen joukkoon päätyisi tulevaisuudessa yhä pienempi määrä biojätettä. Biojätteen lajittelu on ilmastonäkökulmasta erittäin tärkeää. Sen avulla saadaan myös Suomen kierrätysaste nousuun. Tärkeässä roolissa ovat biojätettä lajittelevat asukkaat. Kiitos heille arvokkaasta arjen ympäristöteosta, Humalamäki toteaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Lainsäädäntöehdotukset kuolinpesän sähköisestä asioinnista lausuntokierrokselle

Lainsäädäntöehdotusten tavoitteena on mahdollistaa kuolinpesän sähköinen asiointi nykyistä laajemmin. Jatkossa asiakas voisi laatia perukirjan ja perintöveroilmoituksen Verohallinnon OmaVero-asiointipalvelussa. Mahdollisuutta paperiasiointiin ei kuitenkaan olla poistamassa.

Liikenneturva: Vaaralliset somehaasteet ja sladittelu eivät kuulu liikenteeseen

Matkustaja voi puuttua tilanteeseen, jossa kuljettaja on luisumassa riskinottoon tai muihin typeryyksiin.

Liikenneturvan kyselyssä nuorista vain harva kertoo osallistuneensa somehaasteeseen, jossa on rikottu liikennesääntöjä tai toimittu muuten vaarallisella tavalla. Useampi on kuitenkin ollut kyydissä, kun kaveri on tarttunut haasteeseen. Osa myös myöntää yllyttäneensä kuljettajaa riskinottoon. Liikenneturva korostaa, että vaaralliset somehaasteet, sladittelu tai muu temppuilu eivät kuulu liikenteeseen.

Lastenneuvola-aikoja pystyy varaamaan Varha-sovelluksesta

Varha-sovelluksen ajanvarauspalvelu laajenee. Sovelluksen kautta pääsee varaamaan myös lastenneuvola-aikoja. Aiemmin ajanvaraus on ollut avoinna influenssarokotuksiin sekä ehkäisyneuvolaan.

Kielikoulutus maahan muuttaneiden hyvinvoinnin perusta

Miira Häkkinen.

Turun yliopistossa toteutettu väitöskirja tuo esiin Suomen ja Saksan kielikoulutuksen eroavaisuudet ja yhtäläisyydet. Tutkimuksessa ääneen pääsivät sekä uutta kieltä opettavat että opiskelevat ihmiset.

Tilapäistä suojelua ei jatkossa enää myönnetä Suomessa, jos hakijalla on tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa

Maahanmuuttovirasto on muuttanut päätöskäytäntöään Euroopan unionin tuomioistuimen ja Euroopan unionin neuvoston uusien päätösten mukaiseksi, eikä enää lähtökohtaisesti myönnä tilapäistä suojelua niille, joilla on jo tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa. Neuvosto toi esille heinäkuussa päätöksessään periaatteen siitä, että henkilö voi saada tilapäiseen suojeluun liittyviä oikeuksia vain yhdessä jäsenvaltiossa kerrallaan. Tämän periaatteen noudattaminen varmistaa ja välttää päällekkäiset rekisteröinnit. Neuvoston päätöksen jälkeen virasto aloitti uuden linjauksen valmistelun.

Kauneimmat joululaulut kutsuvat Turussa ja Kaarinassa

Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa joululauluja yhdessä.

Kauneimmat Joululaulut ovat Suomen suurin yhteislaulutapahtuma ja monelle tärkeä jouluperinne. Tilaisuudet eivät ole vain rakkaita lauluja ja lämmintä tunnelmaa, vaan niissä kerätään kolehti Suomen Lähetysseuran työhön maailman heikoimmassa asemassa olevien lasten hyväksi. Tänäkin jouluna Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa yhdessä ja tehdä samalla hyvää maailman lasten puolesta.

Muistin ja ajattelun heikkeneminen viidenkympin jälkeen voi kertoa myöhemmästä hauraudesta

Gerastenia on oireyhtymä, joka johtuu ikääntymisen aiheuttamasta elinjärjestelmien heikentymisestä. Tuoreen tutkimuksen mukaan hitaampi reagointiaika sekä tarkkuus kognitiivisissa tehtävissä on yhteydessä korkeampaan gerastenian tasoon. Tutkimus nostaa esiin, että tämä yhteys on nähtävissä jo myöhäiskeski-iässä 57–70-vuotiailla.

Kun komedia valloitti politiikan – uusi kirja paljastaa televisioviihteen vaikutuksen Yhdysvaltain politiikkaan

Turun yliopistossa julkaistava kirja arvioi, että Perhe on pahin -tilannekomedia oli aloittamassa amerikkalaisen politiikan viihteellistymistä 1970-luvulla.

Archie Bunker for President: How One Television Show Remade American Politics on Oscar Winbergin ensimmäinen poliittiseen historian keskittyvä kirja. Teoksen on julkaissut University of North Carolina Press, ja sen julkistustilaisuus järjestetään torstaina 11. joulukuuta.

Nuorena saatu endometrioosidiagnoosi vaikuttaa elämään monin tavoin

Nuorena saatu endometrioosidiagnoosi on yhteydessä suurempaan sairastavuuteen sekä koulutuksellisiin ja ammatillisiin haasteisiin. Aikaisella hoidolla voitaisiin helpottaa sairaustaakkaa.

Turku tähtää matalan ilmatilan teknologioiden edelläkävijäksi

Matalan ilmatilan infrastruktuuri, eli autonomisten koptereiden käyttö 0–150 metrin korkeudessa, täydentää Turun tie- ja raideliikennettä sekä energia-, tieto- ja lentokenttäverkkoja uusilla palveluilla. Koptereita voidaan käyttää esimerkiksi kaupungin liikennesuunnittelun tukena.

Turun seudun elinkeinoyhtiö Business Turku perustaa Low Altitude Economy Hubin yhteistyössä Turkuun investoivan Rumble Toolsin, Turun kaupungin ja Turun ammattikorkeakoulun kanssa. Verkosto rakentaa ja kehittää Turkuun Euroopan kehittyneintä robottikoptereihin perustuvaa, matalan ilmatilan infrastruktuuria.

Ympäristöterveys muistuttaa – elintarvikehuoneistojen ja terveydensuojelulain kohteiden pidettävä rekisteritiedot ajan tasalla

Ympäristöterveyden valvonnan perusmaksu peritään elintarvike- ja terveydensuojelulain mukaisilta valvontakohteilta, jotka ovat ympäristöterveyden rekisterissä aktiivisena 1.1.2026. On tärkeää pitää tiedot ajan tasalla ja ilmoittaa toiminnan muutoksista, kuten aloittamisesta ja lopettamisesta, jotta vältytään aiheettomilta laskuilta.

Lyhytelokuvapäivän ohjelmistossa kaksi Taideakatemian opiskelijoiden animaatiota

Kutkuttaja.

Lyhytelokuvapäivää vietetään tänä vuonna kolmattatoista kertaa 21. joulukuuta, ja sitä juhlistetaan 8.–21. joulukuuta. Kuratoiduista lyhytelokuvapaketeista löytyy kaksi Turun AMK:n Taideakatemian animaatiokoulutuksen opiskelijaelokuvaa.

Uudet verokortit voimaan heti tammikuun alussa

Kaikkien suomalaisten ensi vuoden verokortit ovat nyt OmaVerossa. Vuoden 2026 verokortti tulee voimaan 1. tammikuuta.

Pieraccinin Sibelius-kokoelma Sibelius-museoon

Jean Sibeliuksen kirje EMIn levytuottaja Walter Leggelle 17.1.1935.

Åbo Akademin säätiö (Stiftelsen för Åbo Akademi) on hankkinut omistukseensa Rolando ja Siv Pieraccini säätiöltä maailman suurimman yksityisen Jean Sibelius -kokoelman. Osana Åbo Akademin säätiötä Piispankadulla Turussa toimivan Sibelius-museon kokoelmiin sijoitettava, sisältönsä ja laajuutensa puolesta ainutlaatuinen Jean Sibelius -kokonaisuus sisältää 239 kohdetta.

Lantmännen Agro Turku vahvistaa konemyyntiään

Filip Björklöf.

Lantmännen Agro Turku (Karis Järn Ab – Karjaan Rauta Oy) vahvistaa konekaupan ja asiakaspalvelun osaamistaan. Esa Vuorela aloittaa konemyynnin myyntipäällikkönä Karjaan Rauta Oy:n Turun toimipisteessä.

Työryhmä valmistelemaan vaalialuemallin vaatimia lakimuutoksia

Oikeusministeriössä käynnistetään lainsäädäntöhanke perustuslain ja vaalilain muuttamiseksi. Hankkeessa valmistellaan hallituksen esitys, jolla eduskuntavaalien vaalijärjestelmää kehitetään parlamentaarisen vaalialuetyöryhmän enemmistön ehdotuksen mukaisesti.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Tunnistatko sähkön varastoimisen riskit?

Akkuvarastointi houkuttelee yhä useampaa yritystä ja yrittäjää sekä turvaamaan sähkön saantia että tienaamaan ylimääräistä sähkömarkkinoilta. Lue LähiTapiolan riskipäällikkö Matti Juvenin vinkit, mitä jokaisen yrittäjän kannattaa tietää akkujen hankinnasta, sijoittamisesta ja turvallisuudesta.

Urheilu

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.