Yöllistä mekkalaa mökillä?

Paha haju paljastaa näädän majailun mökillä. Paha haju paljastaa näädän majailun mökillä. Kuva: Kirsi-Maarit Venetpalo

Villieläimet voivat etsiä suojaa ihmisten asumuksista ja tehdä pesän mökille, kun mökki ei ole asuttuna. Kun nämä otukset valtaavat mökin, voi kesän kynnyksellä mökille palaavaa odottaa ikävämpi ja kalliimpi eläimellinen yllätys.

Avara luonto voi tuoda yllättävän käänteen mökkeilykokemukseen, mutta joskus se tapahtuu ei-toivotulla tavalla, ja mökin on voinut vallata eläinkunnan alivuokralainen.

Vaikka villieläimiä voi kuvista katsottuna pitää huvittavina ja suloisina veijareina, ihmisasumukseen asettautuessaan ne aiheuttavat todellisen päänvaivan. Näädät ja oravat suosivat pesiytymistä rakennusten välikatossa. Minkki ja supikoira pesiytyvät tyypillisesti rakennuksen alapohjaan.

– Mökin rakenteissa varsinkin näädät ja minkit voivat aiheuttaa jopa tuhansien eurojen vahingot, sillä vaikeimmissa tapauksissa näiden majoittumisen jälkeen joudutaan purkamaan ja vaihtamaan mökin rakenteita ja eristeitä, POP Vakuutuksen palvelujohtaja Tommi Lehmusvirta kertoo tiedotteessa.

Näätää tai minkkiä voi aluksi äänen perusteella erehtyä luulemaan hiireksi, rotaksi tai oravaksi, mutta esimerkiksi näädästä ja sen poikasista lähtee usein kovempi ääni kuin edellä mainituista. Poikasia näädällä on 2–5 ja minkillä 5–7 kappaletta, joten ääntä lähtee paljonkin ja erityisesti yöaikaan.

Myös paha haju paljastaa näädän ja minkin majailun mökillä. Eläimet tekevät tarpeitaan välikattoon ja alapohjaan ja kuljettavat sinne myös saalistamiaan eläinten raatoja, jotka yleensä alkavat haista niin tunnistettavasti, ettei se jätä arvailujen varaan.

Näätä on rauhoitettu eläin metsästysaikojen ulkopuolella. Metsästyslaki kieltää pesinnän ja poikasten häirinnän rauhoitusaikana, joka tekeekin näädästä pesueineen vaikean häätää. Rauhoitusaikana näätää ei saa yrittää häätää edes "pehmeämmillä" keinoilla eli vaikkapa soittamalla musiikkia todella voimakkaalla äänenvoimakkuudella.

– Oikeastaan voi vain yrittää jatkaa normaalia elämää mökillä ja toivoa, että ei-toivottu vieras häiriintyy normaalin elämän äänistä sen verran, että se muuttaa johonkin toisaalle, Lehmusvirta kertoo.

Mikäli eläin on pakko siirtää rakenteista sen rauhoitusaikana, voi niiden häätämiseen hakea luvan Riistakeskukselta. Rauhoitusajat vaihtelevat lajeittain ja on helpointa tarkistaa Riistakeskuksen sivuilta.

– Villieläimen häätäminen on aina syytä jättää asiansa osaavalle taholle ja apua kannattaa pyytää esimerkiksi paikallisesta metsästysseurasta, Lehmusvirta muistuttaa.

Villieläinten aiheuttamien vahinkojen ennaltaehkäisy on tärkeää, sillä vakuutus ei pääsääntöisesti korvaa hyönteisten, rottien, hiirien, myyrien, näätien, oravien, jänisten eikä kanien aiheuttamaa vahinkoa. Vakuutusehdot kannattaa aina tarkistaa omasta vakuutusyhtiöstä.

Varmista, että ruokajätteet ja roskat säilytetään tiiviisti suljetuissa astioissa, jotka eivät houkuttele eläimiä. Pidä komposti ja roskat kaukana mökistä. Käytä tukevia, eläinten pääsyn estäviä jäteastioita.

Tarkista mökki säännöllisesti rei'iltä, halkeamilta ja muilta aukoilta, joista näädät ja muut pienet eläimet voivat päästä sisään.

Varmista, että rakenteissa ei varmasti asustele ketään.

Tiivistä kaikki mahdolliset sisäänpääsypisteet käyttämällä esimerkiksi tiheäsilmäistä metalliverkkoa.

Älä jätä lemmikkien ruokaa ulos, sillä se voi houkutella villieläimiä. Säilytä lemmikkien ruoka sisätiloissa tiiviisti suljetuissa astioissa.

Leikkaa ruoho säännöllisesti ja poista pensaat, puut sekä muut piilopaikat läheltä mökin seinustoja. Näin eläimillä on vähemmän piiloutumis- ja kiipeämismahdollisuuksia.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Enni Virjonen teki viisiottelussa 19-vuotiaiden Suomen ennätyksen

Enni Virjonen.

Turun Urheiluliiton Enni Virjonen voitti naisten viisiottelun pistein 4 450 SM-hallikisoissa Espoon Kameleonten-hallissa. Se on kauden kotimainen kärkitulos ja 19-vuotiaiden Suomen ennätys. Virjonen paransi omaa aiempaa SE:tään 79 pistettä.

Poliisi pysäytti traktorimönkijällä pakenevan rattijuopon ysitiellä Aurassa

Poliisi sai sunnuntaina 1. maaliskuuta kello 14.18 ilmoituksen rattijuoppoepäilystä Kantatiellä 41 Riihikosken kohdalla. Epäilty kuljetti traktorimönkijää kohti Auraa ja ajo oli huomattavan epävarmaa ja vaarallista.

Den lille prinsen ensi-iltaan ÅST:ssä

Den lille prinsen (Pikku prinssi) saa ensi-iltansa ÅST:ssä 12. maaliskuuta.

Kirja Pikku prinssi on yksi maailman luetuimmista ja käännetyimmistä teoksista. Kirjailija Antoine de Saint-Exupéry oli itse lentäjä aikana, jolloin lentäminen oli uutta, yksinäistä ja vaarallista – tämä on jättänyt vahvan jäljen tarinaan.

Miehet vakavien hammasperäisten infektioiden vaaravyöhykkeellä

Nuoremmat miehet ovat yliedustettuina sairaalahoitoa vaativissa hammasperäisissä infektioissa. Tavallinen reikiintynyt hammas tai hoitamaton hampaan infektio voi pahimmillaan edetä vakavaksi, sairaalahoitoa vaativaksi, jopa henkeä uhkaavaksi, infektioksi.

Varsinais-Suomessa vahvistetaan ruokainnovaatioiden syntyä

Turun yliopiston tutkimusosaaminen ja monitieteinen Flavoria-tutkimusalusta tarjoavat yrityksille mahdollisuuden kehittää ratkaisuja, joilla on kysyntää myös tulevaisuuden markkinoilla.

Kilpailukykyisen ja kestävän ruokajärjestelmän kehittäminen on keskeinen osa Suomen kansallista strategiaa. Business Turku ja Turun yliopisto vahvistavat Varsinais-Suomen ruoka- ja elintarvikealan kehitystä ja kasvua tukemalla yritysten innovaatiotoimintaa muun muassa kokoamalla alan toimijat yhteiseen verkostoon.

Suomalaisten nuorten kiinnostus yrittäjyyteen Pohjoismaiden vahvinta

Nuorten kiinnostus ryhtyä yrittäjäksi on Suomessa Pohjoismaiden korkeinta. Nordean tuore Nordic Pulse -selvitys osoittaa, että jopa 40 prosenttia 18–34-vuotiaista suomalaisista on harkinnut yrityksen perustamista tai unelmoinut siitä. Tämä kertoo nuorten uskosta omiin ideoihinsa sekä halusta rakentaa oman näköistään työuraa.

Sointu Sarasteen tanssiteos tutkii vaimennettua tyttöaggressiota keijun hahmon kautta

Sointu Saraste.

Nuoren tanssitaiteilijan Sointu Sarasteen tanssiteos tutkii vaimennettua tyttöaggressiota keijun hahmon kautta. Us who glow in the dark on ensi-illassa Nykytaidetila Kutomolla 13. maaliskuuta

Parlamentaarinen työryhmä asetettu pohtimaan kuntien tulevaisuutta

Valtioneuvoston yleisistunto on 26. helmikuuta asettanut parlamentaarisen kuntien tulevaisuutta käsittelevän työryhmän. Sen tavoitteena on muodostaa yhteistä kuvaa siitä, miten kuntaperusteinen järjestelmä pystyy kestävästi ja vaikuttavasti turvaamaan Suomen kuntalaisten toimivia palveluita myös tulevaisuudessa.

Liedon kirkossa Pergolesin Stabat Mater – konsertti myös marianpäivänä

Marian teema toistuu kahdessa konsertissa Liedon kirkossa.

Liedon kirkossa esitetään naistenpäivänä sunnuntaina 8. maaliskuuta kello 19 Giovanni Battista Pergolesin Stabat Mater , yksi barokin ajan tunnetuimmista hengellisistä sävellyksistä. Teos kuvaa Marian surua ristin juurella – äidin tuskaa oman poikansa kuoleman hetkellä. Pergolesin musiikissa kärsimys ja lohdutus kulkevat rinnakkain.

Lotosta kolme täysosumaa – seitsemän oikein -tuloksilla voitettiin 1,3 miljoonan euron potit

Loton kierroksen 9/2026 arvonnassa löytyi kolme täysosumaa, joilla voitti 1,3 miljoonaa euroa.

Lisää väestönsuojia Turkuun

Yleisiä väestönsuojia, joista viranomaiset vastaavat, on yleensä vain suurimmissa kaupungeissa, mutta Turussa ei ole. Taloyhtiöillä on väestönsuojat, eli asuin -ja liikekiinteistöjen asukkaat ja asiakkaat menevät niihin, mutta me omakotiasukkaat olemme täysinvaarassa, jos sota syttyy. Se on epäoikeudenmukaista.

Lietetyhjennysmaksuihin esitetään muutoksia saaristo-olosuhteiden vuoksi

Jätetaksaan ehdotetaan uutta lietetyhjennysten vyöhykemaksua tietyille saaristoalueille. Syynä on kuljetusten pidempi matka-aika ja korkeammat kuljetuskustannukset. Mielipiteitä jätetaksaluonnoksesta voi esittää 23. maaliskuuta asti.

Myssyfarmin toiminta päättyy, varastossa loppuunmyynti

Anna Rauhansuu.

Pöytyäläisen Myssyfarmin tarinasta kirjoitetaan nyt viimeinen luku. Myssy brändinä täytti tammikuussa 20 vuotta. Tästä päivästä alkaa varaston loppuunmyynti.

Sofia Virta: Vihreät ovat portinvartija sille, mihin suuntaan Suomi kääntyy vuonna 2027

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan kevään 2027 eduskuntavaaleissa ratkaistaan, haluavatko suomalaiset jatkaa nykyistä linjaa vai valita toisen suunnan.

Raision kaupunginkirjaston kirjastosalissa koraaneja eri kielillä

Raision kaupunginkirjaston kirjastosalissa on esillä Koraaninäyttely 3.–14. maaliskuuta. Näyttely koostuu erikielisistä Koraaneista. Näyttely on osa kirjaston satakielikuukautta, jolloin juhlitaan äidinkieliä ja kielien monimuotoisuutta.

Kaarinassa vakava väkivaltarikos, uhrilla teräaseella aiheutettu vamma

Lounais-Suomen poliisilaitos tutkii Kaarinassa lauantaina 28. helmikuuta aamulla tapahtunutta väkivallantekoa epäiltynä tapon yrityksenä.

Maagisia olentoja ja naistenpäivän konsertti Kaarina-talolla

Cienna eli Kaisa Leskinen ja Senni Eskelinen.

Kaarina-talon valtaavat torstaina 5. maaliskuuta erilaiset maagiset olennot. Maagisten olentojen ilta on suunnattu erityisesti alakouluikäisille ja perheille. Ohjelmassa on teemaan sopivaa askartelua, taikaolentosuunnistus sekä muuta tekemistä.

Blooming Skanssi -muotinäytös näyttää kevään trendit

Kauppakeskus Skanssin perinteistä Skanssiaiset-tapahtumaa vietetään keskiviikosta sunnuntaihin 4.–8. maaliskuuta.

Näköislehti

Urheilu

Enni Virjonen teki viisiottelussa 19-vuotiaiden Suomen ennätyksen

Enni Virjonen.

Turun Urheiluliiton Enni Virjonen voitti naisten viisiottelun pistein 4 450 SM-hallikisoissa Espoon Kameleonten-hallissa. Se on kauden kotimainen kärkitulos ja 19-vuotiaiden Suomen ennätys. Virjonen paransi omaa aiempaa SE:tään 79 pistettä.

Satavuotias Turun Moottorikerho isännöi SM-enduroa toukokuussa

Väinö Santamäki.

Turun Moottorikerho juhlistaa sataa toimintavuottaan Turussa lauantaina. Toukokuussa seura isännöi enduromoottoripyöräilyn naisten ja nuorten SM-osakilpailua sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailua Raisiossa.

Viki Savonen tuli Savosta Turkuun etsimään tulevaisuuden timantteja

Alle 20-vuotiaana Interiin tullut Axel Kouame on esimerkki nuoresta pelaajasta, josta oli Interille iloa ja joka jatkoi Interistä kovempiin sarjoihin.

Inter sai alkavaan jalkapallokauteen mielenkiintoisen vahvistuksen pelikentän ulkopuolelle, kun Viki Savonen aloitti vuodenvaihteessa työt Turussa pelaajatarkkailun päällikkönä. Kuopiolaislähtöistä Savosta pidetään yhtenä keskeisenä taustatekijänä KuPSin viime vuosien menestyksessä.

TPS sopinut maaliskuulle neljä harjoitusottelua

Keskikenttäpelaaja Timo Zaal on yksi TPS:n uusista hankinnoista.

Turun Palloseura on sopinut maaliskuulle neljä harjoitusottelua. Veikkausliigan kauteen valmistautuva TPS-miehistö kohtaa harjoitusotteluissa Veikkausliiga-joukkueet SJK:n ja VPS:n sekä Ykkösliiga-joukkueet EIF:n ja PK-35:n.

Porali lopettaa peliuransa, Ignatov jatkaa

Sanna Porali.

TPS:n pitkäaikainen luottopelaaja ja kapteeni Sanna Porali on päättänyt lopettaa pelaajauransa – ainakin toistaiseksi.

Puolustaja Tarmo Reunanen loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan

Tarmo Reunanen.

TPS:n puolustaja Tarmo Reunanen siirtyy loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan. Reunanen ehti pelata tällä kaudella Turun Palloseuran paidassa 45 Liiga-ottelua (6+18=24), ja hän toimi joukkueen kapteenina. Reunasella on voimassa oleva sopimus TPS:n kanssa kaudelle 2026–27, joka sisältää pelaajan ulkomaanoption.