Paraisilta löytää historian havinaa, kirpputoreilua ja herkkuja

Kahvilanpitäjä Tarja Suomi leipoo päivittäin tuoreita leivonnaisia Fredrikantuvassa. Kahvilanpitäjä Tarja Suomi leipoo päivittäin tuoreita leivonnaisia Fredrikantuvassa. Kuva: Henriikka Fingerborg

Paraisten Vanhan Malmin kujilla aika tuntuu pysähtyvän. Pittoreskien puutalojen pihoilla kukkivat ruusut ja joka nurkassa on pala menneisyyttä. Tämä idyllinen puutaloalue kutsuu kävelylle, kahville ja tutkimaan kirpputorin aarteita. Kierros kannattaa aloittaa Finnberginkadun päässä olevalta pieneltä puusillalta. Kadun varrella näkyy Vanhan Malmin tunnelma parhaimmillaan – sanotaankin, että se on alueen kauneimpia.

Ensimmäinen pysähdys on herkuttelijan unelma Jordkällaren. Liikkeestä löytyy muun muassa laaja valikoima juustoja, itse tehtyjä marmeladeja ja mehuja sekä inkiväärishottia. Liike toimii vuonna 1904 perustetun Paraisten ensimmäisen kaupan, Andelshandelnin tiloissa, ja sen vanha henki on säilytetty kauniisti.

Seuraavaksi askel vie kohti Fredrikanaukiota. Sen laidalla seisoo museokahvila Fredrikantupa, jossa Johan ja Fredrika Runebergin rakkaustarina sai alkunsa. 1600-luvulta peräisin oleva ratsumiehen torppa toimi aikoinaan leskirouvan luvattomana kapakkana, ja sitä pidetään Paraisten vanhimpana anniskelupaikkana. Fredrika muutti äitinsä kanssa vuokralle tupaan Turun palon tuhottua heidän kotinsa syksyllä 1827. Paraisilla Fredrika tapasi tulevan aviomiehensä Johan Ludvig Runebergin, kertomuksen mukaan nuoripari löysi toisensa Pappilan ja Vanhan Malmin välisellä maantiellä. Tien vierellä seisoo yhä vanha kuusi joka on nimetty Runebergin mukaan, kuusen juurella Runeberg tapasi istua odottamassa Fredrikaa.

Fredrikantuvan sisätilat ovat säilyneet perinteisinä: puulattiat natisevat ja kahvit tarjoillaan vanhanaikaisista kupeista. Tuvassa onkin aina tarjolla runebergintorttuja muiden itse leivottujen herkkujen lisäksi. Kahvit voi nauttia pihan idyllisessä puutarhassa, jonka piharakennuksessa on myös vaihtuva taidenäyttely.

Aukiota vastapäätä sijaitsee vuonna 1820 rakennettu kirkkokortteeritupa. Kaukaa tuleva kirkkoväki saattoi vaihtaa tuvassa kirkkovaatteet ennen jumalanpalvelusta, sekä säilyttää virsikirjaa ja hartiahuiviaan. Huivit roikkuvat edelleen naulassa ja vanhat virsikirjat ovat pöydällä. Löytyypä sieltä myös vanha almanakka vuodelta 1885.

Kirkkokortteerituvan vierestä löytyy Missionsboden eli paikallisten sanoin ”Paraisten Stockmann”. Pienestä lähetyskirpputorista löytyvät niin tuliaiset kuin vaikkapa viinilasit tai kesälukemista mökille.

Kierros päättyy Paraisten kirkolle. Itse kirkko yksityiskohtineen on vaikuttava, mutta erityisen mielenkiintoinen on kirkkomaan itäpuolella sijaitseva siunauskappeli. Vuonna 1930 valmistunut Erik Bryggmanin suunnittelema rakennus on yksi Suomen merkittävimmistä esifunktionaalisista kappelikohteista. Yksinkertainen ja arvokas arkkitehtuuri houkuttelee vierailijoita yhä tänä päivänä.

Vanhan Malmin avoimet tuvat -tapahtuma 5. elokuuta.

Henriikka Fingerborg

Paraisilta löytyy monenlaisia tunnelmallisia kesäkeitaita. Paraisilta löytyy monenlaisia tunnelmallisia kesäkeitaita. Kuva: Henriikka Fingerborg
Olisivatko nämä klassikkoleivokset syntyneet ilman kohtaamista Paraisilla? Olisivatko nämä klassikkoleivokset syntyneet ilman kohtaamista Paraisilla? Kuva: Henriikka Fingerborg

Pöydät, tuolit ja puhelimet heräävät henkiin

Ympärillämme on jatkuvasti tavaroita – mutta miten ne oikeastaan vaikuttavat meihin? Nojatuoli, josta et haluaisi nousta, jatkuvasti huomiotasi vaativa älypuhelin, kahvikupit, tuolit ja lamput. Ne helpottavat arkeamme, mutta voivat myös ärsyttää – ja joskus jopa ohjailla meitä.

Orpo: Pessimismi parhaan tulevaisuuden pahin vihollinen

Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Petteri Orpo kannusti puoluevaltuuston syyskokouksessa suomalaisia kääntämään katseen ongelmista ratkaisuihin ja uskomaan jälleen Suomen mahdollisuuksiin. Orpon mukaan yhteiskunnallinen kyynisyys ja jatkuva epäusko tulevaan ovat esteitä menestykselle aikana, jolloin taloudesta ja työllisyydestä saadaan yhä enemmän rohkaisevia viestejä.

Ukrainalaiskuoro esiintyy Martinsalissa

Ukrainalaiskuoro Spivotsa Mrija esiintyy Raisiossa.

Spivotsa Mrija -kuoro esiintyy Raision Kirjastotalon auditorio Martinsalissa tiistaina 6. lokakuuta kello 18.

SEY: Myös hyönteiset ja hämähäkit ovat tuntevia eläimiä

SEY Suomen eläinsuojelu kannustaa kohtelemaan kaikkia eläimiä kunnioituksella. Myös hyönteiset ja hämähäkit ovat tuntevia eläimiä, eikä niille tule aiheuttaa tarpeettomasti haittaa tai kärsimystä. Sunnuntaina alkavan Eläinten viikon teemana ovat hyönteiset ja hämähäkit.

Pitkitettyjen loppujen kauneus

Jari Koskisen taidevalokuvia Venetsiasta on 3.–29. lokakuuta Turun Taidekappelissa esillä teemalla Pitkitettyjen loppujen kauneus – La bellezza dei finali prolungati – The beauty of prolonged endings .

Alfons Håkansin laivasto vahvistui Suomen ja Baltian tehokkaimmalla satamahinaajalla

Alfons Håkansin laivasto on vahvistunut uudella Poseidon-hinaajalla, joka on tehokkain Suomeen ja Baltian maihin koskaan rakennettu satamahinaaja. Suomen lipun alla operoiva Poseidon vahvistaa yhtiön hinaus- ja jäänmurtokapasiteettia Itämerellä. Aluksen nimeämistilaisuutta vietettiin keskiviikkona Turussa.

Maarian kirkosta kertova kirja valittu vuoden kotiseututeokseksi

Kirjailija ja filosofian tohtori Virpi Hämeen-Anttila on valinnut Vuoden kotiseututeokseksi Docendon kustantaman kirjan Maarian kirkko ja pappila – Hengen ja maan viljelyä keskiajalta nykypäivään . Kirjan ovat kirjoittaneet Ilari Aalto sekä 15 muuta kirjoittajaa, ja sen on toimittanut Laura Maria Latikka yhdessä muiden toimittamiseen osallistuneiden henkilöiden kanssa. Hämeen-Anttila julkisti voittajateoksen Turun kirjamessuilla.

Kolme halajaa uuden Vakka-Suomen seurakunnan kirkkoherraksi

Uuden seurakunnan kirkkoherran virkaa haki kolme henkilöä: pastori Pirkko Hänninen , Helsingin seurakuntayhtymän asiantuntija, pastori Piia Klemi ja pastori Matti Nikkanen .

TPS solmi akatemiasopimuksen kahden lupauksen kanssa

Joel Ahen.

Turun Palloseura on solminut kaksivuotiset GANT-akatemiasopimukset junioripelaajiensa Joel Ahenin ja Frans Salosen kanssa. Molemmat nuoret lupaukset ovat vuoden 2010 ikäluokkaa.

Eurojackpotin potti nousee 120 miljoonaan euroon

Eurojackpotin perjantain arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Tiistain arvonnassa pelin potti nousee 120 miljoonaan euroon.

Margot Åbergin värikäs taidenäyttely Tuorlan Majatalossa

Margot Åberg.

Margot Åbergin näyttely Mahdottoman kaiku / Ett eko av det omöjliga tuo Tuorlan Majataloon väriä, keramiikkaa ja monipuolista taiteellista ilmaisua 1.–30. lokakuuta. Paraislainen Åberg, 73, on työskennellyt koko elämänsä tukea tarvitsevien ihmisten parissa sosionomina. Taiteen tekeminen on kulkenut hänen rinnallaan jo vuosikymmenten ajan.

Kolumni: Mieluummin tahi ei

Itäinen Rantakatu on ollut työmaana koko kesän.

Ajan töistä kotiin autolla Martinsillan yli ja käännyn Itäiselle Rantakadulle. Paitsi etten ole enää vähään aikaan kääntynyt. Rantakadulla rakennetaan pyöräteitä ja liikenne muuttui yksikaistaiseksi. Sillä pääsee vain yhteen suuntaan kerrallaan. Kokemukseni on, että punavalo hohkaa aina siihen suuntaan, josta olen tulossa riippumatta vuorokauden ajasta tai siitä onko muuta liikennettä. Siinä sitä seistään ja ihmetellään.

Varsinais-Suomen kansanedustajat ehdottavat rahoitusta huoltovarmuutta parantaviin kohteisiin

Varsinais-Suomen kansanedustajaryhmä on jättänyt yhteisiä aloitteita valtion vuoden 2027 talousarvioon. Aloitteissa ehdotetaan määrärahan kohdentamista muun muassa maatilojen investointiavustuksiin ja Saaristomeren tilan parantamiseen, keskeisille pääteille ja sotilaallisen liikkuvuuden kannalta merkittäville yhteyksille sekä huoltovarmuuden kannalta kriittisen Uudenkaupungin radan peruskorjaukseen.

Turun Plus Autohuolto Oy valittiin vuoden parhaaksi oppisopimuspaikaksi

Turun Plus Autohuolto Oy ja Heikki Heikkilä saivat tunnustuksen vuoden parhaasta oppisopimuspaikasta.

Ammattiopisto Spesia myöntää vuosittain Vuoden Parhaat -tunnustukset työelämäkumppaneille, jotka ovat edistäneet ansioituneesti opiskelijoiden oppimista, työelämävalmiuksia ja työllistymistä. Vuoden 2026 parhaat työelämäyhteistyöt palkittiin 1. lokakuuta Työ & Yhteistyö -webinaarissa. Turun Plus Autohuolto Oy ja Heikki Heikkilä saivat tunnustuksen vuoden parhaasta oppisopimuspaikasta.

Kausi-influenssarokotusten ajanvaraus avautuu 7. lokakuuta

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen kausi-influenssarokotukset alkavat terveysasemilla viikolla 43 (19.10. alkava viikko). Rokotusajanvaraus avautuu Varha-sovelluksessa 7. lokakuuta. Kaikki ajantasaiset tiedot influenssarokotuksista, ajanvarauksesta ja rokotustapahtumista löytyvät osoitteesta varha.fi/influenssa.

Niko Lehtiranta maksoi oppirahoja Hockenheimissa

Niko Lehtiranta kilpaili Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa Pro Stock 1000 -luokassa.

Niko Lehtiranta kilpaili viikonloppuna Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa villillä kortilla RVS Motorsportin riveissä Pro Stock 1000 -luokassa.

Työpaikan ympäristövastuu monille suomalaisille palkkaa tärkeämpää

Ympäristövastuusta on puhuttu yrityksissä vuosia, mutta nyt jotain on muuttunut: ympäristövastuuta ei jätetä enää vain vastuullisuusraporttiin tai markkinointipuheisiin. Se näkyy yhä useammin siinä, mihin ihmiset hakevat töihin, missä he haluavat työskennellä ja millaisiin yrityksiin he sitoutuvat.

Iltavirkuilla muita suurempi riski päätyä työkyvyttömyyseläkkeelle

Iltavirkuilla on keskimäärin heikompi terveys ja enemmän haasteita työelämässä kuin aamuvirkuilla.

Iltavirkkujen riski jäädä ennenaikaisesti eläkkeelle on 1,7-kertainen aamuvirkkuihin verrattuna, selviää Oulun yliopiston johtamasta tutkimuksesta. Taustalla on todennäköisesti se, että iltavirkuilla on keskimäärin heikompi terveys ja enemmän haasteita työelämässä kuin aamuvirkuilla.

Näköislehti

Urheilu

TPS solmi akatemiasopimuksen kahden lupauksen kanssa

Joel Ahen.

Turun Palloseura on solminut kaksivuotiset GANT-akatemiasopimukset junioripelaajiensa Joel Ahenin ja Frans Salosen kanssa. Molemmat nuoret lupaukset ovat vuoden 2010 ikäluokkaa.

Niko Lehtiranta maksoi oppirahoja Hockenheimissa

Niko Lehtiranta kilpaili Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa Pro Stock 1000 -luokassa.

Niko Lehtiranta kilpaili viikonloppuna Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa villillä kortilla RVS Motorsportin riveissä Pro Stock 1000 -luokassa.

Åboraakkeli: Interin loppusuora aukeaa

Jalkapallon mestaruussarjan loppusuora alkaa reilun viikon päästä. Joukkueilla on seitsemän ottelua jäljellä ennen 8. marraskuuta päättyvää kautta. Herkullisimmista lähtökohdista mestaruustaistoon ei voitaisi lähteä.

Jukolan viesti halutaan Iso-Tervon saareen Paraisille

Jukolan viesti juostiin Mynämäellä vuonna 2022.

Pargas IF ja Paimion Rasti hakevat Jukolan Viestin järjestelyoikeuksia Paraisille Iso-Tervon (Stortervo tai Stortervolandet)) saareen joksikin vuosista 2031–33. Kilpailukeskus olisi Paraisten Marinan telakka-alueella.

TPS Juniorijalkapallo rakentaa Impivaaraan tekonurmikentän

Impivaaran nurmikenttä on ollut myös muun muassa rugbyn pelaajien käytössä.

TPS Juniorijalkapallon uusi, kolmevuotinen strategiakausi käynnistyy kaudella 2027. Yksi keskeisimmistä tavoitteista on seuran harjoitus- ja peliolosuhteiden kehittäminen.

Tuto Volley luopuu liigapaikastaan kauden kynnyksellä

Tuto Volleyn tarina päättyy kauden kynnyksellä.

Tuto Volleyn viisi kautta kestänyt liigataival päättyy ennen kuin kuudes kausi ehtii alkamaankaan. Seuran mukaan taloudelliset rahkeet ja henkilöresurssit eivät riitä liigatason toiminnan pyörittämiseen.