Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena. Nea Hukkanena. Kuva: Jane Iltanen

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Mukana on myös pari Sampo Nousiainen ja Jade Sirviö (Turun Urheiluliitto) sekä joukkueet Nea Hukkanen, Inka Kilpeläinen, Adeelia Koponen (Turun Urheiluliitto) ja Julia Alimyllymaa, Viivi Komu, Saana Tolonen (Valkeakosken Voimistelijat).

Ryhmänä kisaavat Nea Hukkanen, Inka Kilpeläinen, Adeelia Koponen, Sampo Nousiainen ja Jade Sirviö (Turun Urheiluliitto) ja aerodancessa Heta Haapanen, Inka Kilpeläinen, Adeelia Koponen, Mea Lauroma, Viivi Merinen, Jutta Pelkonen, Jade Sirviö ja Miljamaria Vähäsilta (Turun Urheiluliitto).

Aikuisten edustusjoukkueeseen on siirtynyt viime EM-kisojen nuorten mitalisteja, kuten Sampo Nousiainen ja Jade Sirviö. Kaksikko on Suomen ensimmäinen edustus aikuisten arvokisojen sekaparisarjassa.

Kilpa-aerobicin lajivastaava Roosa Neuvosen mukaan pariin kiinnittyy katseita myös maailmalla ja odotukset ovat korkealla. Syksyn kovatasoisessa kilpailussa Plovdiv Cupissa Bulgariassa pari sijoittui onnistuneesti pronssille.

Vaikka kilpailu tuleekin olemaan parin ensimmäinen kosketus aikuisten arvokilpailuihin, ovat tavoitteet heillä korkeat.

– Tavoitteita on hieman vaikea asettaa, koska tämä on ensimmäinen kerta, kun aikuisten parisarjassa nähdään suomalainen pari. Tavoittelemme tapamme mukaan kuitenkin ensisijaisesti finaalipaikkaa, mutta sen jälkeen asetamme tavoitteet korkeammalle jopa arvokisamitaliin asti, Nousiainen ja Sirviö kertovat tiedotteessa.

Turun Urheiluliiton Sampo Nousiainen menestyi edellisissä EM-kilpailuissa vuonna 2023 edustaen tuolloin nuorten sarjoissa. Sekaparisarjan lisäksi Nousiainen voimisteli mitaleille saavuttaen pronssia miesten yksilösarjassa.

Aiemman menestyksen ja uuden, tasoltaan vaativan ohjelmansa perusteella Nousiaisen voidaan odottaa olevan vahvoilla tämän vuoden EM-lavoilla.

– Viime vuoden MM-kilpailut olivat ensimmäinen kosketukseni aikuisten sarjaan. Tavoitteet tämän vuoden kisoja varten ovat siis korkeammalla. Yksilösarjassa tavoitteenani olisi sijoittua viiden parhaan joukkoon, Nousiainen arvioi.

Yksilöohjelmilla Suomea edustavat Turun Urheiluliiton Nea Hukkanen ja Tampereen Sisun Anni Pulkki. MM-tasolla yksilösarjan kilpailu on erittäin kovaa, mutta lajivastaava Roosa Neuvosen mukaan molemmat naisten yksilöt ovat syksyn kisojen perusteella valmiita kansainvälisille lavoille ja lähtevät tavoittelemaan finaalipaikkoja.

Keväällä Oulussa naisten yksilöiden Suomen mestariksi kruunattu Anni Pulkki (Tampereen Sisu) lähtee hakemaan kilpailuista omaa kauden parastaan. Pulkki on kerran aiemmin kilpaillut aikuisen sarjassa EM-kilpailuissa, mutta tämä kilpailu tulee olemaan ensimmäinen kilpailu yksilösarjassa.

– Treeniarki on ollut kiireistä, mutta treenit ovat sujuneet siitä huolimatta hyvin ja olen saanut varmuutta tekemiseen. Kesällä pidin tehokkaan peruskuntokauden, jonka päälle on ollut hyvä lähteä tekemään ohjelmatreeniä. Nyt kilpailukaudella treenit painottuvat ohjelman hiomiseen ja ohjelmakestävyyden kasvattamiseen. Ohjelmaan on tehty pieniä muutoksia yhdessä bulgarialaisen koreografin Antonio Papazovin kanssa, Pulkki kertoo.

Toinen naisten yksilöedustaja Nea Hukkanen lähtee kilpailuihin Simone Biles -teemaisella ohjelmalla, jota on neljän kauden ajan hiottu huippuunsa. Hukkanen on valmistautunut kilpailuun uuden arjen keskellä, jossa urheiluun yhdistyy opinnot lääketieteellisessä.

– Arkeen kuuluu todella hyvää. Syksy on tähän mennessä ollut melko kiireinen, mutta antoisa. Uusista opinnoista on saanut kivasti rutiinia ja intoa myös treenaamiseen. Treenisalilla ohjelmia ollaan saatu hiottua hyvin eteenpäin ja kehitystä on ollut kiva seurata kiireidenkin keskellä, Hukkanen kommentoi.

Vuoden 2023 EM-kilpailuissa Suomen ryhmä saavutti hopeaa. Odotukset ovat korkeat myös tämänkertaiselle ryhmäkokoonpanolle Koponen, Hukkanen, Kilpeläinen, Sirviö ja Nousiainen (Turun Urheiluliitto). Ryhmällä on uusi ohjelma, jolla he voimistelivat hopeasijalle parin viikon takaisessa Plovdiv Cupissa.

Joukkuesarjassa Suomella on kaksi edustajaa. Kokoonpanolla Koponen, Kilpeläinen ja Hukkanen (Turun Urheiluliitto) on suoriutunut mallikkaasti niin kansallisella kuin kansainväliselläkin tasolla. Myös joukkueissa tullaan käymään tiukkaa kilpailua, mutta finaalipaikka on mahdollista saavuttaa, ja joukkue tavoitteleekin ennätyssuorituksia.

Nuorista aikuisten sarjaan siirtynyt joukkue Alimyllymaa, Komu ja Tolonen (Valkeakosken Voimistelijat) on kilpaillut ohjelmallaan vasta muutaman kerran kuluneen syksyn kilpailuissa, mutta pilkahdusten perusteella ohjelmassa on vauhtia, taiteellisuutta ja yksityiskohtia, jotka voivat johtaa hyviin tuloksiin.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Hartela valittu Turun Karhunaukion monitoimitalohankkeen kehitysvaiheeseen

Hartela on valittu toteuttamaan Turkuun rakennettavan Karhunaukion monitoimitalon yhteistoiminnallisen KVR-hankkeen kehitysvaihe. Kehitysvaiheen sopimus on allekirjoitettu kesäkuussa 2026.

Trojansin Jansen ja Wulff lippupallon Team LA -kehitysjoukkueeseen

Suomen lippupallon naisten kansallinen kehitysjoukkue Team LA on valittu kaudelle 2026. Tänä vuonna seitsemän uutta urheilijaa on nostettu osaksi Team LA:ta. Uudet jäsenet tuovat ryhmään kansainvälistä kokemusta, kansainvälisen tason yleisurheilutaustaa sekä EM-mitalien makuun päässeitä nuoria lippupalloilijoita. Joukkue koostuu 21 olympiapaikkaa janoavasta urheilijasta.

Varsinais-Suomeen 175 000 euroa avustusta arvokkaan rakennusperinnön hoitoon

Vuonna 2026 Lounais-Suomen elinvoimakeskus myönsi Varsinais-Suomen alueelle yhteensä 175 000 euroa avustuksia rakennusperinnön hoitoon. Hakemuksia saapui määräaikaan mennessä yhteensä 95 kappaletta, joista 40 hakijaa sai myönteisen päätöksen.

Teatteri Akselin vauhdikas farssi Vaimoni Maurice riemastuttaa Puolalanpuistossa heinäkuussa

Teatteri Akselin kesätuotantona nähdään tänä vuonna maailmanlaajuiseksi hitiksi noussut farssi. Raffy Shartin vuonna 1997 kirjoittama Vaimoni Maurice saa ensi-iltansa Rakennusperinteen Ystävät ry:n idyllisessä pihapiirissä Puolalanpuistossa perjantaina 3. heinäkuuta. Farssin ohjaa persoonallisista sovituksistaan tunnettu Kauno Takarautio .

Mynämäen henkirikoksessa kiinniottoja

Lounais-Suomen poliisi on ottanut kiinni kolme henkilöä, joiden osallisuutta Mynämäellä tapahtuneeseen henkirikokseen selvitetään. Poliisi esittää kolmikkoa vangittavaksi.

Strand Properties kasvatti rajusti markkinaosuuttaan

Suomessa 2024 toimintansa aloittanut kiinteistövälitysketjun Strand Properties Oy:n liiketoiminta on kasvanut poikkeuksellisen nopeasti. Yhtiö yli kaksinkertaisti välityspalkkiotuottonsa ja kasvatti merkittävästi myyntivolyymiaan toukokuun 2025 ja toukokuun 2026 välisenä aikana. Kasvun taustalla on nopeasti vakiinnutettu asema päätalousalueilla, välittäjäverkoston laajentuminen sekä aktiivinen markkinointi.

Kaivinkoneen kauha putosi työntekijän jalalle – Turun hovioikeus alensi yhteisösakkoa

Turun hovioikeus tuomitsi 24. kesäkuuta hautausalan yrityksen toimitusjohtajan 50 päiväsakon rangaistukseen. Käräjäoikeudessa tuomitun yhteisösakon hovioikeus alensi 5 000 eurosta 3 000 euroon. Tapaus koski työtapaturmaa, jossa työntekijä loukkaantui haudan kaivamisen yhteydessä. Lisäksi asiassa oli kyse vammantuottamuksesta ja työsyrjinnästä.

Mingsupphakun iski maailmanmestariksi

Turkulainen thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti torstaina amatöörien MM-finaalissa ruotsalaisen Ewin Atesin kaikin tuomariäänin 3-0.

Seilin tiede- ja kulttuuripäivillä keskustellaan koulutuksen tulevaisuudesta ja luontokadon pysäyttämisestä

Seilin saarella kolmatta kertaa järjestettävä Seilin tiede- ja kulttuuripäivät kokoaa tutkijoita, asiantuntijoita, päättäjiä ja yleisöä 20.–21. elokuuta keskustelemaan ajankohtaisista teemoista. Maksuttomaan tapahtumaan ovat tervetulleita kaikki tieteestä ja Saaristomerestä kiinnostuneet.

Suomen suosituin trampoliinipuistoketju laajentaa Itäharjulle

Suomessa suuren suosion saavuttanut Rush-trampoliinipuistoketju avaa uuden toimipisteen Turun Itäharjulle. Kyseessä on ketjun kolmas puisto Suomessa ja koko Activeon-konsernin 80. toimipiste maailmalla. Suuren luokan elämyspuisto avaa ovensa tiistaina 30. kesäkuuta kello 10. Lähes 3500 neliömetrin kokoinen keskus vahvistaa alueen liikkumismahdollisuuksia ja työllistää yli 30 paikallista nuorta. Puiston odotetaan houkuttelevan noin 100 000 kävijää vuodessa.

Veneilymelu kulkeutuu vedenalaisesti Turun luonnonsuojelualueille

Pienveneilystä aiheutuva vedenalainen ääni kantautuu Friskalanlahden ja Rauvolanlahden luonnonsuojelualueille, selviää Turun AMK:n tutkimuksesta. Melun vaikutuksia eliöstöön tunnetaan vielä heikosti. Veneilytavoilla voi vähentää haittoja.

Suomen ensimmäinen Scandic Go -hotelli avautuu Turkuun

Suomen ensimmäinen Scandic Go avautuu Turkuun tänään osoitteessa Eerikinkatu 30, jossa aiemmin toimi Scandic Atrium. Scandic Go on moderni hotellikonsepti, joka on suunnattu kaupunkimatkailijoille. Kyseessä on itsepalvelutoimintoja ja digitaalisia ratkaisuja hyödyntävä hotelli.

Maskun kunta Riviera Beach Festin pääyhteistyökumppaniksi

Riviera Beach Fest järjestettiin ensimmäistä kertaa elokuussa 2025.

Maskun kunta toimii Isonkiven rannalla järjestettävän Riviera Beach Festin pääyhteistyökumppanina toista kertaa. Kaksipäiväinen festivaali tuo Maskuun useita esiintyjiä ja maksuttoman Riviera Kids Fest -tapahtuman koko perheelle. Tapahtuma järjestetään Maskun Rivieran Isonkiven rannalla 31.7.–1.8.

Tienpäällystys hidastaa liikennettä Uudenmaantiellä

Jyrsintä- ja päällystystyö vaikuttaa liikenteen sujuvuuteen Uudenmaantiellä, välillä Hippoksentie-Kaskentie, 30. kesäkuuta asti. Yksi ajokaista on pois käytöstä Kaarinan suuntaan ajettaessa.

Mingsupphakun ottelee thainyrkkeilyn amatöörien maailmanmestaruudesta

Turku Muay Thain Ommi Mingsupphakun iskee torstaina 60 kilon amatöörien thainyrkkeilyn MM-finaalissa ruotsalaista Ewin Atesia vastaan.

Rautakautista karjalaista kädentaitoa esillä Nautelankosken museossa

Turun Karjalaseuran Käspaikkakerhon taitajat Tuula Ahtiainen ja Helena Nurmela valmistavat perinteisiä karjalaisia käsitöitä lauantaina 4. heinäkuuta kello 13–16 Liedossa Nautelankosken museon myllärintuvassa.

Mynämäellä kadonnut nainen löydetty kuolleena – poliisi epäilee henkirikosta

Viime torstaina 18. kesäkuuta Mynämäellä viimeksi nähty 28-vuotias nainen löytyi keskiviikkona kuolleena. Poliisi epäilee naisen menehtyneen henkirikoksen seurauksena.

Paraisten Pajbackan lähivirkistysalueen kehittämiseen EU-rahaa

Pajbackan alue halutaan laajempaan virkistyskäyttöön.

Paraisilla toimiva Nordkalk on saanut EU-maaseuturahoitusta Pajbackan alueen kehittämiseen. Alueella asui aikanaan Nordkalkin työntekijöitä perheineen, ja alue on monelle paraislaiselle tuttu vuosikymmenten ajalta.

Näköislehti

Urheilu

Trojansin Jansen ja Wulff lippupallon Team LA -kehitysjoukkueeseen

Suomen lippupallon naisten kansallinen kehitysjoukkue Team LA on valittu kaudelle 2026. Tänä vuonna seitsemän uutta urheilijaa on nostettu osaksi Team LA:ta. Uudet jäsenet tuovat ryhmään kansainvälistä kokemusta, kansainvälisen tason yleisurheilutaustaa sekä EM-mitalien makuun päässeitä nuoria lippupalloilijoita. Joukkue koostuu 21 olympiapaikkaa janoavasta urheilijasta.

Mingsupphakun iski maailmanmestariksi

Turkulainen thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti torstaina amatöörien MM-finaalissa ruotsalaisen Ewin Atesin kaikin tuomariäänin 3-0.

Aura Cupin turnaustunnelmasta nauttii jo yli 200 joukkuetta

Aura Cup on järjestetty vuodesta 2003 lähtien.

Vuodesta 2003 lähtien järjestetty Aura Cup on vakiinnuttanut asemansa yhtenä juniorijalkapalloilijoiden odotettuna kesäturnauksena. TPS Juniorijalkapallon järjestämä turnaus on kasvanut tasaisesti elinkaarensa aikana. Tänä vuonna 26.–28. kesäkuuta Kupittaan kentillä järjestettävään junioriturnaukseen on tulossa yli 200 joukkuetta.

Mingsupphakun ottelee thainyrkkeilyn amatöörien maailmanmestaruudesta

Turku Muay Thain Ommi Mingsupphakun iskee torstaina 60 kilon amatöörien thainyrkkeilyn MM-finaalissa ruotsalaista Ewin Atesia vastaan.

Haave Saaristo-Jukolasta etenee

Jukolan Viesti juostiin viimeksi Varsinais-Suomessa Mynämäellä vuonna 2022.

Paimion Rastin ja Pargas IF:n suunnitelmat Jukolan viestin järjestämiseksi Varsinais-Suomessa 2030-luvun alulla etenevät. Jukolan johtoryhmän tekemässä katsastuksessa todettiin, että seurat voivat edetä varsinaisen hakemuksen tekemiseen. Seurojen tavoite on tuoda Jukola saaristomaisemiin. Seurojen pitää jättää Jukola-hakemuksensa lokakuussa. Vuosien 2031–33 Jukolan viestien järjestäjät valitaan keväällä 2027.

Otteluanalyysi: Interin kone piiputtaa, neljäs perättäinen tasuri

Janne-Pekka Laine teki Interin tasoitusmaalin.

Inter pelasi jalkapalloilun Veikkausliigassa jo neljännen perättäisen tasapelin, kun Seinäjoen Jalkapallokerho pakotti kotijoukkueen 1–1-tasapeliin Kupittaalla. Paikka sarjan kärjessä säilyi silti maalieron turvin.