Itämeri.fi-sivusto tarjoaa ajantasaista meritietoa entistä laajemmin ja paremmin visualisoituna

Korvameduusoja Kemiönsaaren vesillä. Korvameduusoja Kemiönsaaren vesillä. Kuva: Mats Westerbom Metsähallitus

Itämeren luontoon voi tutustua entistä helpommin, kun Itämeri.fi-sivusto avasi uudet luontotyyppejä esittelevät osiot. Itämeri.fi tarjoaa kattavan näkymän Itämeren tilaan ja elinympäristöihin sekä kertoo niitä uhkaavista tekijöistä – niin tietona, valokuvina kuin visualisointeinakin. Sivuston uusissa osioissa pääsee tarkastelemaan, kuinka meriluontotyypit pärjäävät Itämeressä ja mikä niitä uhkaa, sekä mistä Euroopan unionin tärkeinä pidetyt, uhanalaiset lajit löytyvät Suomen rannikolta.

Itämeri.fi on Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) ylläpitämä verkkopalvelu. Sivuston taustalla on laaja organisaatioiden välinen yhteistyö. Luontodirektiivitietojen ja visualisointien kehittämisen sivustolle on rahoittanut Euroopan meri-, kalatalous- ja vesiviljelyrahasto EMKVR. Uudet sisällöt on tuotettu Suomen ympäristökeskuksen, Metsähallituksen, Luonnonvarakeskuksen ja Luonnontieteellisen keskusmuseon yhteistyönä LUOTI-projektissa (Luontodirektiivin tietokokonaisuudet Itämeriportaalissa).

– Uudistus tuo Itämeren suojelun ja tutkimuksen lähemmäs kaikkia kansalaisia. Luontodirektiivin sisältöjen lisääminen sivustolle on tärkeä askel kohti kokonaisvaltaisempaa meriluonnon ymmärrystä ja suojelua, kertoo projektipäällikkö Hanna Piepponen Suomen ympäristökeskuksesta tiedotteessa.

Euroopan unionin luontodirektiivi velvoittaa jäsenmaita seuraamaan erityisesti tiettyjen tärkeinä pidettyjen luontotyyppien ja lajien tilaa, joilla on suuri merkitys Itämeren ekosysteemille. Näihin meriluontotyyppeihin ja lajeihin pääsee nyt tutustumaan Itämeri.fi-sivuston kautta.

Suojeltuihin luontotyyppeihin kuuluvat muun muassa riutat, hiekkasärkät ja laguunit. Näiden luontotyyppien suojelutaso on arvioitu huonoksi, mikä korostaa suojelutoimien kiireellisyyttä. Myös luontodirektiiviin lajeihin kuuluvat nelilehtivesikuusi ja Itämerelle kotoperäinen upossarpio ovat taantuneet muun muassa rehevöitymisen ja rantarakentamisen seurauksena.

Uusia sisältöjä tehdessä on panostettu erityisesti sisältöjen käytettävyyteen ja visuaaliseen esitystapaan. Uutuuksina sivuilta löytyvät nyt elinympäristön tilasta kertovat mittarit, jotka päivittyvät aina uusien tutkimustulosten myötä. Lajien levinneisyyttä voi tutkia yhteistyössä laji.fi-palvelun kanssa toteutettujen havaintokarttojen avulla. Lisäksi omaa tietämystään elinympäristöistä ja niiden lajistosta voi testata leikkimielisten testien avulla.

Itämeri.fi:n kuvapankista löytyy lähes 700 vapaassa käytössä olevaa kuvaa lajeista ja merenalaisista maisemista. Reaaliaikainen tieto meriveden korkeudesta, sinilevätilanteesta ja laivaliikenteestä on saatavilla "Itämeri nyt" -osiossa. Koko sivuston sisältö on saatavilla suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi.

Itämeri.fi-sivustolla on jokaiselle jotakin. Kansalaiset voivat tutustua Itämereen kuvien ja asiantuntijoiden tarinoiden muodossa, tutkijat ja viranomaiset löytävät aineistoja oman työnsä tueksi ja voivat jakaa ajankohtaisia tutkimustuloksia. Kouluille ja opettajille on oma “Opi ja tutki” -osio, joka tarjoaa opetusmateriaaleja ja tietokokonaisuuksia ympäristökasvatuksen tueksi.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Finnlinesin liikevaihto kasvoi, tulos parani

Finncanopus.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi viime vuonna, samoin tulos. Yhtiö kehitti reittiverkostoaan ja keskittyi vahvistamaan kannattavuuttaan, kilpailukykyään ja asemaansa Itämerellä ja Pohjanmerellä.

Lantalasti levisi tielle ja ojaan Pöytyällä

Yhdistelmäajoneuvon perävaunu kaatui Pöytyällä Turunväylälle maanantaina iltapäivällä. Perävaunun kyydissä ollut lantakuorma levisi ojaan ja osittain tiealueelle.

Savua porraskäytävässä? – pysy asunnossa, pidä ovet ja ikkunat suljettuina

Kerrostalojen paloturvallisuus on rakennettu palo-osastoinneilla.

Suomalaiset kerrostalot on suunniteltu siten, että tulipalo ei leviä asunnosta toiseen välittömästi. Paloa ja savun leviämistä estävät rakenteelliset palo-osastoinnit, kun niitä osataan käyttää oikein, kerrotaan Suomen Palopäällystöliitosta (SPPL). Kerrostalopalon sattuessa onkin oman turvallisuuden kannalta tärkeä pysyä omassa asunnossa, jos talon muussa osassa palaa, koska hengenvaarallinen savu on voinut levitä asunnon ulkopuolella olevaan porraskäytävään tai porrashuoneeseen.

Kotitalouksien varallisuus laskenut reaalisesti viidenneksellä

Pääkaupunkiseudulla asuvien varallisuus on tuottanut 50 000 euroa enemmän kuin muualla maassa asuvien varallisuus sitten vuoden 2016. Pääkaupunkiseudulle keskittynyt rahoitusvarallisuus kasvattaa eroa, vaikka asuntojen hinnat laskevat koko maassa.

Selkolukupiiri sopii suomea opiskeleville

Raision kaupunginkirjaston lehtiosaston työpajatilassa kokoontuu selkolukupiiri keskiviikkona 11. maaliskuuta kello 17–18.

Väärällä ilmiannolla voi olla vakavat seuraukset

Seksuaalirikokset ovat vakavia rikoksia ja poliisi suhtautuu niihin aina vakavasti. Joskus seksuaalisesta kanssakäymisestä tehdään poliisille kuitenkin rikosilmoitus myöhemmän katumuksen takia tai jopa kostomielellä. Väärä ilmianto on rikos ja sillä saattaa olla vakavia seurauksia ilmiannon kohteelle.

Kuormittavat elämäntapahtumat voivat heijastua sukupolvelta toiselle

Mikä suojaa lapsia kuormittavien elämäntapahtumien vaikutuksilta?

Turun yliopiston FinnBrain-syntymäkohorttitutkimuksen Studia Generalia -yleisöluento tuo yhteen eri tieteenalojen näkökulmia ja tarkastelee, mitä tällä hetkellä tiedämme vanhempien kuormittavien elämäntapahtumien merkityksestä lapsen kehitykselle. Kaikille avoin tilaisuus järjestetään tiistaina 17. maaliskuuta kello 17.30–19.30 Publicumissa, Mauno Koivisto -luentosalissa Turun yliopistolla.

Useimmat mielenterveyden häiriöt eivät estä vakuutuksen saamista

Vain puolet suomalaisista uskoo, että henki- ja terveysvakuutuksen voi saada, jos henkilöllä on aiemmin ollut mielenterveyden häiriö. Yli puolet (61 %) myös kokee, etteivät vakuutusyhtiöt kerro kyllin selkeästi mielenterveyden vaikutuksista vakuutusten myöntämiseen. Tulokset käyvät ilmi LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselystä.

Kuinka luemme koiran ilmeitä? Tutkimus valottaa, kuinka lajit tulkitsevat toistensa tunteita

Ihmisen hymy vetää koiran katseen puoleensa.

Ihmiset ja koirat tarkkailevat oman lajinsa tunteita silmistä, mutta suun alue tarjoaa tärkeimmät vihjeet lajienvälisessä tunteiden tunnistamisessa. Näin osoittaa Jyväskylän yliopiston ja Plymouthin yliopiston tutkimus, jossa verrattiin ihmisten ja koirien tapaa katsoa kasvoja.

Valkohäntäpeurojen ja kauriiden saalis pieneni

Valkohäntäpeuran ja metsäkauriin metsästys päättyi helmikuun puolivälissä. Koko maassa saaliiksi saatiin noin 40 500 valkohäntäpeuraa ja noin 10 600 metsäkaurista.

Väitös: Pitkäunisuus ja univaikeudet yhteydessä heikompaan kognitioon

Tea Teräs.

Tuore väitöskirjatutkimus osoittaa pitkäunisuuden ja univaikeuksien olevan yhteydessä heikompaan kognitioon myöhäisessä keski-iässä ja vanhuudessa. Eläkkeelle siirtymisen yhteydessä kognition osoitettiin hetkellisesti paranevan riippumatta muutoksista unessa.

Pohjoismaiden Investointipankki rahoittaa koulujen ja päiväkotien rakentamista ja peruskorjausta Turussa

Pohjoismaiden Investointipankki (NIB) ja Turun kaupunki ovat allekirjoittaneet 250 miljoonan euron puitesopimuksen 25 vuoden laina-ajalla koulujen ja päiväkotien rakentamisen ja peruskorjauksen rahoittamiseksi.

Kaupunginhallitus hyväksyi uuden brändin Naantalille

Brändiuudistukseen osallistuivat sekä kuntalaiset että kaupungin työntekijät. Työpaja kaupungintalolla viime joulukuussa.

Kaupunginhallitus hyväksyi 2. maaliskuuta Naantalin uuden strategisen viestintäsuunnitelman ja brändikirjan. Brändiuudistuksen lähtökohtana oli yksi Naantali-brändi. Uuden brändin ydinviesti on ”Ilo olla”.

Varsinais-Suomessa peruskorjataan tai uusitaan tänä vuonna 13 siltaa

Satakunnassa peruskorjataan tai uusitaan tänä vuonna kolme siltaa ja Varsinais-Suomessa 13 siltaa. Uusittavana on myös yhdeksän putkisiltaa, joista neljä sijaitsee Varsinais-Suomessa ja viisi Satakunnassa. Viime vuonna aloitetuista siltojen uusimishankkeista jatkuvat Polsu Säkylässä, Tattaranjoki Nakkilassa ja Marikari Paraisilla.

Varpunen häviämässä Varsinais-Suomen pienemmistä taajamista ja maaseudulta

Varpusen kanta oli suurimmillaan 1960- ja 1970-lukujen vaihteessa. Nykyään kanta on selvästi alle kymmenen prosenttia silloisesta määrästä.

Erittäin uhanalainen varpunen on vähentynyt jo vuosikymmeniä ja on vaarassa hävitä kokonaan Varsinais-Suomen maaseudulta. Turun Lintutieteellinen Yhdistys on seurannut monella tavalla lajin kannanmuutoksia.

Pansion ja Pernon kehittämiselle vihreää valoa kaupunginhallituksessa

Kaupunginhallitus käsitteli Pansion ja Pernon palveluverkkosuunnitelmaa toistamiseen kulttuuri -, liikunta-, kaupunkiympäristö- sekä lasten ja nuorten palveluiden lautakunnalta saamiensa lausuntojen pohjalta. Suunnitelmassa on huomioitu myös alueen asukkaiden palaute, jossa korostui lähipalveluiden merkitys.

Aurassa Varsinais-Suomen innokkaimmat kierrättäjät

Suomalaiset lahjoittivat UFF:n vaatekeräykseen yli 12 miljoonaa kiloa käytettyjä vaatteita viime vuonna.

Suomalaiset lahjoittivat UFF:n vaatekeräykseen yli 12 miljoonaa kiloa käytettyjä vaatteita viime vuonna. Varsinais-Suomen innokkaimmat kierrättäjät löytyivät Aurasta, Laitilasta ja Somerolta. Auralaiset ylsivät lahjoituksillaan valtakunnallisesti kärkikymmenikköön, lahjoitusvaatteita kertyi 4,2 kiloa asukasta kohti. Määrällisesti eniten lahjoitettiin Turussa, lähes 383 000 kiloa vaatteita.

Turun ammattikorkeakoulun tutkimushanke ennakoi vakavia hajoamiseen johtavia moottorivikoja

Turun ammattikorkeakoulu on käynnistänyt yhdessä teollisuuden kumppaneiden kanssa Early Detection of Extreme Engine Events (EDE3) -tutkimusprojektin, jonka tavoitteena on vakavien moottorivaurioiden varhainen tunnistaminen, ennustaminen ja ennaltaehkäisy suurissa moottoreissa.

Näköislehti

Urheilu

Niko Kytösaho ja Antti Aalto kolmansia superjoukkuekilpailussa Salpausselällä

Niko Kytösaho.

Lahden mäkihypyn maailmancup-viikonloppu huipentui sunnuntaina superjoukkuekilpailuun. Suomen joukkue Niko Kytösaho ja Antti Aalto ottivat 12 vuoden tauon jälkeen Suomelle palkintokorokesijan ja olivat kilpailun kolmansia. Suomi oli ennen viimeistä hyppykierrosta vielä seitsemäntenä, mutta etenkin Kytösahon 131-metrinen ja Aallon tasainen 122-metrinen nostivat joukkueen historialliseen kolmanteen sijaan. Neljänneksi tullut Saksa jäi taakse 1,2 pisteen turvin. Kilpailun voitti Itävalta joukkueella Jan Hörl ja Daniel Tschofenig .

Åboraakkeli: Onnistunut, kuinka onnistunut?

Vertti Niskanen, Bujar Ahmeti, Atte Ekholm ja Sami Niittysalo.

Miesten Futsal-liigan runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä, mutta jo pudotuspelien alla kautta voi pitää turkulaisittain onnistuneena.

Impivaaran uimahallissa kahdet uintikisat viikonloppuna

Impivaaran uimahallissa käydään kahdet uintikisat viikonloppuna. Kuva on  ikäkausimestaruusuinneista viime syksyltä.

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää lauantaina 7. maaliskuuta Impivaaran uima-hallissa 50 metrin radalla kansalliset XXXVIII Turku Super Games -uintikilpailut alkaen kello 10 ja samana iltapäivänä alkavat kaksipäiväiset SFI:n avoimet mestaruuskilpailut. SFI:n mestaruus-kilpailut alkavat lauantaina kello 15.45 avajaisilla (lajiohjelma kello 16) ja sunnuntaina kello 9.30.

Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin

Matej Hradecký.

Huhtikuun alussa alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura saa vahvistuksen riveihinsä, kun turkulainen TPS-kasvatti Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin. TPS on solminut Hradeckyn kanssa kaksivuotisen sopimuksen.

TPS ei ole pystynyt täyttämään Hannu Ansaksen jättämää aukkoa

TPS:n pelilliset otteet ovat jättäneet toivomisen varaa, mutta isoimmat ongelmat ovat kaukalon ulkopuolella.

TPS:n jääkiekkomiehistö nousi helmikuun lopulla ensimmäistä kertaa kuluvalla kaudella kiekko-Suomea laajasti puhuttaneeksi joukkueeksi. Syy ei ollut siinä, että Palloseura olisi huikeassa pelillisessä iskussa runkosarjan kaartuessa loppusuoralle. TPS:llä itse asiassa on totinen vääntäminen siinä, että selvittää tiensä 12 parhaan joukkoon ja pudotuspeleihin.

Inter kohtaa Ilveksen Liigacupin välierässä

Liigacupin loppuottelu pelataan joko Turussa tai Tampereella.

Liigacup jatkuu torstaina pelattavan lohkovaiheen päätösottelun jälkeen välierillä. Toisessa välierässä kohtaavat FC Inter ja Ilves, toisessa välierässä AC Oulu isännöi joko HJK:ta tai FC Lahtea riippuen torstain ottelun IFK Mariehamn–FC Lahti tuloksesta.