Moottoripyörä- ja mopokauden alku näkyy vakuutusyhtiössä

Moottoripyörien ja mopojen määrät ovat kasvussa Suomen teillä. Moottoripyörien ja mopojen määrät ovat kasvussa Suomen teillä. Kuva: Jori Liimatainen

Moottoripyörät ja mopot yleistyvät jälleen liikenteessä kevään edetessä ja säiden lämmetessä. Ajokilometrien kertyessä lisääntyvät myös onnettomuudet, joiden riski on koholla erityisesti kauden alussa, kun teiden kunto ja ajotuntuman puute voivat tuoda yllätyksiä. Kauden alun huoltotöiden lisäksi täytyy muistaa kulkupelin liikennekäyttöönotto ja tarkistaa vakuutusasiat.

Moottoripyörien ja mopojen määrät ovat kasvussa Suomen teillä. Niiden ensirekisteröinnit kasvoivat vuonna 2020 selvästi vuoteen 2019 verrattuna. Traficomin liikenneasioiden rekisteriin oli vuoden 2020 lopussa merkitty yli 280 000 moottoripyörää ja yli 350 000 mopoa. Kaikki liikenneasioiden rekisterissä olevat mopot ja moottoripyörät eivät kuitenkaan ole liikennekäytössä.

– Nyt kauden alussa on syytä käydä läpi oman moottoripyörän tai mopon kunto ja huoltotarpeet, tarkistaa ajovarusteet, kiinnittää ajaessa erityistä huomiota teiden kuntoon, hakea ajotuntumaa maltilla ja muistaa vakuutus- ja rekisteriasiat. Moottoripyöräilyn ja mopoilun riskialttius pahoissa henkilövahingoissa korostaa entisestään turvalliseen kauden aloitukseen panostamista, sanoo LähiTapiolan autopalveluista ja liikenneturvallisuudesta vastaava johtaja Tapani Alaviiri.

Moottoripyörä- ja mopokauden alussa kertyy usein onnettomuuksia, jotka liittyvät yllätyksiin teiden kunnossa ja ajotuntuman puutteeseen talvitauon jälkeen. Tyypillinen moottoripyöräkauden alussa sattuva vahinko on tieltä suistuminen tai kaatuminen kaarteessa.

– Tienpinnat ovat vielä huhti-toukokuussa hiekkaisia ja pölyisiä. Sateella tai märällä tienpinnalla hiekkaa ei näe ja pöly asfaltin päällä on todella liukasta. Toukokuussakin tienpinta voi illan mittaan jäähtyä nopeasti ja kun myös renkaat ovat kylmät, tienpinnan ja renkaan välinen kitka voi heiketä yllättävän paljon illan aikana, Alaviiri muistuttaa.

Oikean tilannenopeuden ja ennakoinnin lisäksi moottoripyörän kunto on olennainen asia turvallisuuden lisäämisessä. Renkaan kulutuspinnoilla on iso merkitys pitoon.

– Pahimmillaan rengas on kulunut keskeltä ja takarenkaan profiili voi olla hieman ”kantikas”, mistä johtuen kosketuspinta-ala tienpintaan on kapea ja se voi yllättää mutkissa ikävästi. Myös ikääntyneen renkaan pito voi olla huono, vaikka pintaa vielä olisikin. Ilman asianmukaisia ja hyviä renkaita moottoripyöräily ei lähtökohtaisesti voi olla turvallista, Alaviiri sanoo.

Kauden alussa, viileällä säällä ajolenkit kannattaa mitoittaa maltillisesti, hakea ajotuntumaa ja totuttaa kroppaa ajoasentoon. Kokeneen liikenneopettajan kanssa tehty ajoharjoittelu ja pyörän ominaisuuksien kertaaminen lisäävät turvallisuutta ja vähentävät jännitystä.

Moni poistaa mopon tai moottoripyörän talven ajaksi tilapäisesti liikenteestä säästääkseen kuluissa. Kauden alussa on tärkeää muistaa moottoripyörän tai mopon liikennekäyttöönotto. Liikennekäytöstä poistetulla ajoneuvolla ajavaa odottaa vähintään 1 000 euron lisävero tai vuoden ajalta laskettu ajoneuvovero viisinkertaisena.

– Liikennekäyttöönoton lisäksi kannattaa samalla tarkistaa oma vakuutusturva. Molemmat onnistuvat kätevästi verkkopalvelussamme. Lakisääteisen liikennevakuutuksen rinnalla laaja kaskovakuutus tuo turvaa esimerkiksi kolarointien ja varkauksien varalle, Alaviiri muistuttaa.

Muista erityinen tarkkaavaisuus liikenteessä: irtohiekka teillä voi aiheuttaa vaaratilanteita. Tarkkavaisuus, sopiva ajonopeus ja ennakoiminen ovat tärkeimpiä keinoja vahinkojen välttämiseksi.

Muista moottoripyörän perusteellinen tarkistus ja huolto: moottori, renkaat, ketjut, valot, jarrut ja öljyt.

Muista turvavarusteiden käyttö ja huolto: kaatumistilanteessa asianmukaiset ja hyväkuntoiset varusteet, kuten kypärä, ajoasu, -käsineet ja -saappaat suojaavat.

Muista pyörän kuormaaminen tai matkustajan kanssa ajaminen voivat merkittävästi muuttaa pyörän ajokäyttäytymistä. On tärkeää totutella muutoksiin maltilla.

Jos on poistanut moottoripyörän tai mopon talveksi liikennekäytöstä, pitää se ottaa liikennekäyttöön rekisteröintitoimenpiteenä. Liikennekäytöstä poistettu ajoneuvo on ajokiellossa ja sillä ajamisesta seuraa tuntuva lisävero ja rekisterikilpien poisto.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kalastusluvat ovat kunnossa suurella osalla kalastajista

Kalatalouden Keskusliiton suorittaman valtakunnallisen kyselyn mukaan valtaosalla kalastajista oli kalastonhoitomaksu maksettu kalaan lähdettäessä vuonna 2024. Tarkastetuista kalastajista kolme prosenttia oli lähtenyt kalaan ilman asianmukaista lupaa. Sen sijaan pyydysten merkinnöissä on edelleen huomautettavaa.

Brinkhall soi jälleen heinäkuussa

21. kerran järjestettävän Brinkhall soi -festivaalin säveltäjävieraana on tänä vuonna Kalevi Aho , jonka teoksia kuullaan konserteissa tapahtuman aikana. Kalevi Aho osallistuu myös Brinkhall-päivään kartanolla lauantaina 11. heinäkuuta, jolloin festivaalin taiteellinen johtaja József Hárs haastattelee säveltäjää tämän tuotannosta. Luennoitsijavieraaksi on kutsuttu lisäksi suosittu kirjailija Ann-Christin Antell , joka kuvaa romaaneissaan kiehtovia Turun seudulle sijoittuvia tarinoita 1900-luvun taitteesta.

Lääkehoito hidastaa toimintakyvyn heikkenemistä myös pitkälle edenneessä MS-taudissa

Tuore tutkimus osoittaa, että okrelitsumabi-lääke hidastaa käsien toimintakyvyn heikkenemistä potilailla, jotka sairastavat ensisijaisesti etenevää MS-tautia.

Raision tehdasalueen rakennustyöt käynnistyvät

NCC Suomi Oy ja Hiab Finland Oy ovat allekirjoittaneet sopimuksen Hiabin Raision tehdasalueen rakennustöiden toteuttamisesta. Rakennusvaiheen käynnistyminen seuraa onnistuneesti toteutettua kehitysvaihetta, jossa hankkeen suunnitelmat ja tavoitehinta kehitettiin tiiviissä yhteistyössä tilaajan kanssa. Hankkeen arvo NCC:lle on noin 17 miljoonaa euroa.

Suomen Akatemialta Turun yliopistolle lähes 17 miljoonaa euroa akatemiahankkeisiin ja akatemiatutkijoille

Turun yliopisto sai Suomen Akatemian tieteellisiltä toimikunnilta rahoitusta yhteensä lähes 17 miljoonaa euroa, joka myönnettiin yhdeksälle akatemiatutkijalle ja 21 tutkijalle akatemiahankkeisiin.

Kesärauha teki yleisöennätyksensä

Turun Linnanpuistossa 12.–14. kesäkuuta juhlittu indie- ja vaihtoehtomusiikin festivaali Kesärauha teki odotetun kävijäennätyksen. Koko kevään ajan vauhdikkaana käynyt lipunmyynti huipentui loppuunmyytyyn lauantaihin, jolloin Avaimen Punainen tiili 25-vuotisjuhlakeikalla Linnanpuisto täyttyi 9 500 ihmisestä.

Naantalin keskustan koirapuisto suljetaan valaistusremontin ajaksi

Naantalin kaupungin viheryksikkö teettää keskustan koirapuistoon, Myllykiventie 12, valaistuksen, mistä johtuen puisto on suljettuna 22. kesäkuuta alkaen. Valaistusremontti kestää noin kaksi viikkoa.

Keskiaikaiset markkinat vievät vuoteen 1466

Keskiaikaista muotia näkee nyt erityisen paljon, jos vierailee Vanhalla Suurtorilla.

Keskiaikapukujen helmat liehuvat, lokit liitelevät ja puheensorina täyttää Vanhan Suurtorin, kun Keskiajan Turku järjestetään jälleen 25.-28. kesäkuuta.

Lounais-Suomen Jätehuollon laskutus siirtyy Ropo Suomi Oy:lle

Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) keskittää tiistaista 16. kesäkuuta alkaen laskujen lähettämisen, maksujen käsittelyn ja maksamiseen liittyvät asiakaspalvelutoiminnot Ropo Suomi Oy:lle. Alueen asukkaille muutos näkyy lähinnä tilinumeron muuttumisena ja laskujen ulkoasun uudistumisena.

Pyöräilijöiden Akselireitti viitoitetaan heinäkuun alkuun mennessä

Maskun, Mynämäen ja Nousiaisten alueelle sijoittuvan Akselireitin täysimittainen viitoitus valmistuu heinäkuun alkuun mennessä. Akselireitti on lähes 200 kilometrin mittainen pyöräilyreitistö, joka kulkee Maskun, Mynämäen ja Nousiaisten kuntien halki. Tänä kesänä reitin käytettävyys paranee huomattavasti, kun reitille lisätään maasto-opasteet koko reitin mitalta.

Luolavuoressa viihdytään parhaiten

Turkulaiset ovat arvioineet asuinalueitaan Oikotien kyselyssä. Parhaan arvosanan eri kategorioissa sai Luolavuori. Huhkola, Katariinanlaakso ja keskusta ovat lähes yhtä arvostettuja, Räntämäki ja Kurala tulevat seuraavina. Luonto nousi tärkeäksi kaikissa vastauksissa, samoin meri. Naapurit ja lähiympäristö, palvelujen ja julkisen liikenteen läheisyys sekä alueen turvallisuus ovat tärkeitä.

Autoliikenne sähköistyy EU:ssa

Euroopan autoteollisuutta edustavan ACEA:n tilastot tammi-huhtikuulta kertovat sähköistymisen etenevän EU-alueella. Tammi-huhtikuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 19,7 prosenttia eli 747 000 kappaletta oli täyssähköisiä, kun osuus vuosi sitten vastaavaan aikaan oli 15,3 prosenttia. Suomessa tammi-huhtikuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 10 800 eli jo 47,3 prosenttia oli täyssähköisiä.

Leiriohjaaja Pisara Härkönen tietää, kuinka lapsen koti-ikävä poistetaan

Pisara Härkönen (vas.) ja Opri Härkönen työn touhussa leirin keittiössä.

Bengtsårin saarella Hankoniemellä on mielenkiintoinen historia. Se tunnetaan jo jääkaudelta, siitä on merkintöjä kivikaudelta, ja vanhimmat asiakirjat 1500-luvulta kertovat saarella asuneen viljelijöitä ja 1900-luvun alkuun mennessä sinne oli kehittynyt pieni kylä. Helsinki perusti sinne pahatapaisten poikien kasvatuslaitoksen vuonna 1908. Saaren historia vertautuu Seilin saareen eristyslaitoksineen.

Mopojen virittely yhä riesana

Liikenneturvan kyselyn mukaan lähes joka neljäs nuori on ajanut sallittua nopeammaksi viritetyllä mopolla. Mopoilijan vanhempi on vastuussa nuorensa kulkupelistä. Myös liikenteessä liikkumisen pelisääntöjä on syytä käydä läpi yhdessä nuoren kanssa.

Sotkuinen sekajäte nielee rahaa

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) ympäristökouluttajat jalkautuvat kesällä toreille teemalla Pelasta sekajätteestä.

Lasten uimataito heikentynyt

Lasten uimataito on heikentynyt huolestuttavaa vauhtia. Yhä harvempi suomalaislapsi täyttää uimataidon perusvaatimukset. Suomen Uimaopetus- ja hengenpelastusliiton mukaan vuonna 2022 vain 55 prosenttia kuudesluokkalaisista osasi uida pohjoismaisen määritelmän mukaan. Vuonna 2016 uimataitoisia kuudesluokkaisia oli 78 prosenttia.

Aurajoesta nostettiin kuollut keski-ikäinen mies

Poliisi sai ilmoituksen elottomasta henkilöstä kello yhdentoista jälkeen perjantai-iltana Aurajoessa. Ilmoituksen tehneet olivat havainneet vedessä ihmisen Itäinen Rantakatu 66:n kohdalla. Keski-ikäinen mies, joka löydettiin elottomana joesta, oli nähty muutamaa tuntia aikaisemmin jokirannassa vahvassa humalassa. Mies todettiin kuolleeksi paikan päällä ennen puolta yötä.

Erica Helininillä on antiikkinörtin unelmaduuni

Erica Helin perusti haaveidensa vintagekaupan, koska halusi elää Nauvossa meren rannalla.

– Alku oli ihan kamala. Kun aloitin, en puhunut juurikaan suomea. Ensimmäinen bussiryhmä tuli pihalle ja he kysyivät, että voinko kertoa paikasta jotain suomeksi. Siinä oli 50 ihmistä pihalla ihmettelemässä, muistelee Erica Helin nauraen kuuden vuoden takaista kesää.

Näköislehti

Urheilu

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .

Otteluanalyysi: Hylätty maali jäi kaivelemaan Inter-leiriä kärkikamppailussa

Clinton Jephta (oik.) valittiin toukokuun pelaajaksi Veikkausliigassa.

Inter pelasi jo kuudennen tappiottoman pelin peräkkäin jalkapalloilun Veikkausliigassa, mutta se oli laiha lohtu, sillä joukkue olisi halunnut kolme pistettä kärkikamppailusta, jossa Kupittaalla vastassa oli sarjan kakkonen AC Oulu. Ottamatta jäi, sillä peli päättyi 0–0. Hylätty maali jäi erityisesti kismittämään Inter-leiriä.

Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa . Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.

Tuton Juha Helppi Mestiksen hallitukseen

Mestis-seuroja edustavan Jääkiekon Sarjaseurat ry:n vuosikokous järjestettiin tiistaina 9. kesäkuuta. Kokouksessa päätettiin hallituksen jäsenten määräksi kymmenen jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin jokaisesta seurasta puheenjohtaja ja lisäksi yksi asiantuntijajäsen.

Puukkokatsomo: Kovia tuloksia Paavolla

Paavo Nurmi Games järjestettiin tänä vuonna hieman aiempaa aiemmin. Suomalaisen yleisurheilukauden kesän avaus onnistui kuitenkin aavistuksen haastavista lähtökohdista varsin hyvin. Yleisöä oli jälleen tuvan täydeltä ja myös tulostaso oli kova. Yksi huippuhetki koettiin miesten seipääässä, kun Kreikan Emmanouíl Karalís vastasi odotuksiin ja ylitti kuusi metriä.

TPS:n jalkapallonaisille uusia juniorisopimuksia

Turun Palloseuran naisten edustusjoukkue on solminut juniorisopimukset neljän nuoren pelaajan kanssa. Sopimuspelaajiin kuuluvat hyökkääjä ja laitapelaaja Dina Päkkilä , puolustaja Viivi Helle , keskikenttäpelaaja Emilia Jämsén sekä maalivahti Siiri Sorsakivi . Heistä Päkkilä ja Helle ovat syntyneet vuonna 2009. Jämsén ja Sorsakivi ovat syntyneet vuonna 2010.