Taideakatemian yö tulee taas
Koko perheen maksuton tapahtuma Taideakatemian yö järjestetään 5. marraskuuta Turun ammattikorkeakoulun Linnankadun taidekampuksella (Linnankatu 54–60). Taideakatemian opiskelijat ovat luoneet erilaisia taidekokonaisuuksia. Opiskelijoiden lisäksi tapahtumaa on mukana luomassa Turun konservatorio ja kulttuurihyvinvoinnin osaamiskeskus.
Tapahtumassa voit kokea monenlaista taidetta. Voit kokea aistihuoneen, jossa pääset tutkiskelemaan ja vapauttamaan omat taiteelliset visiosi muun muassa maalauksen, askartelun, hiekkaan piirtämisen tai sanataiteen keinoin.
Turun kuvataidekoulu pitää kello 16.30–18.30 Köysiteatterin aulassa lapsille taidepajaa, johon voi osallistua kaikki lapset ja lapsenmieliset.
Tapahtumassa livemusiikkia tarjoilee muun muassa Laurentius et pueri renascentiæ -duo, joka haastaa mielellään totunnaisia konserttikäytäntöjä ja esittää harvoin kuultuja teoksia menneiden aikojen unohdetuilta säveltäjiltä.
Tapahtuma alkaa kello 17 ja päättyy kello 21.
Taideakatemian yö on osa Kipinää kulttuurista! -viikkoa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)













