Viljasadot jäämässä keskimääräistä heikommiksi

Viljasato on tänä vuonna kymmenyksen keskimääräistä heikompi. Kuva on viime heinäkuulta. Viljasato on tänä vuonna kymmenyksen keskimääräistä heikompi. Kuva on viime heinäkuulta. Kuva: Jane Iltanen

Tämänhetkisten satonäkymien mukaan pelloilta voidaan korjata 3,1 miljardin kilon viljasato. Sato on kymmenyksen keskimääräistä heikompi. Kymmenen vuoden keskiarvoihin nähden alavireiset satonäkymät ovat myös rypsillä, rapsilla ja härkäpavulla. Sen sijaan herneestä odotetaan yhtä hyvää satoa kuin viime vuonna – tulossa voi olla Suomen historian suurin hernesato.

Syysviljat eli Suomessa kasvavista syysviljoista syysvehnä ja -ruis ovat hyvässä kasvussa ja niiden sato-odotukset ovat korkealla. Syysvehnän osuus kokonaisvehnäsadosta kasvanee kolmannekseen, tavallisesti sen osuus on viidenneksestä kymmenesosaan.

– Pienentyneestä kylvöalasta huolimatta ruissato voi yltää yli 70 miljoonaan kiloon, kun syysruis pystyi hyödyntämään alkukevään kosteuden kasvuunsa, toteaa Luonnonvarakeskuksen (Luke) tilastopalveluiden yliaktuaari Anneli Partala.

Ruissato ei tule kattamaan kotimaista noin 100 miljoonan kilon vuosikulutusta.

Arvio ohrasadosta, noin 1 240 miljoonaa kiloa, on viidenneksen kymmenen vuoden keskisatoa pienempi. Ohra on eniten viljelty vilja Suomessa.

Toiseksi eniten viljellään kauraa. Sen satonäkymät, noin 1 030 miljoonaa kiloa, ovat keskimääräiset.

Vehnä- ja ruissato on jäämässä reilun kymmenesosan keskimääräisestä. Vehnän satoarvio, noin 760 miljoonaa kiloa, on kymmenen kertaa suurempi kuin rukiilla.

Viime vuonna herneen kylvöala kasvoi edellisestä vuodesta 80 prosenttia. Hernesato olikin satavuotisen tilastointihistorian suurin. Tänä vuonna hernettä on jälleen kylvetty yli 20 000 hehtaaria, ja sadosta odotetaan yhtä suurta kuin viime vuonna.

Viime vuonna rypsi- ja rapsisato kävivät pohjalukemissa, sato jäi pienimmäksi yli neljäänkymmeneen vuoteen. Tänä vuonna lasku kääntyy nousuun viljelyalan kasvun myötä. Viime vuoteen verrattuna satoa voidaan saada kaksinkertainen määrä, tosin kymmenen vuoden keskisatomäärästä jäädään silti vielä kolmannes.

Syysviljat pääsivät hyvään kasvuun ennen helteitä, joten niiden hyvät satonäkymät toteutuvat varmimmin. Keväällä kylvettyjen viljojen, rypsin, rapsin, herneen ja muidenkin kasvien osalta jatkuva kuivuus voi pienentää tämän hetken satonäkymiä. Paikalliset ukkoskuurot sateineen lupaavat osalle peltoja huippusatonäkymiä.

Luken satotilaston heinäkuun satoarviot perustuvat paikallisten ProAgria-keskusten asiantuntijoiden omilta alueiltaan antamiin arvioihin, jotka kuvaavat tilannetta heinäkuun 12. päivänä. Kuntakohtaisten arvioiden pohjana ovat silmämääräiset havainnot sekä paikallinen asiantuntemus. Viljelykasvien pinta-alat perustuvat Ruokaviraston maaseutuelinkeinohallinnon tietojärjestelmän tietoihin.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kansalaiset eivät pidä korruptiosta, mutta ovat valmiita katsomaan sitä sormien läpi, jos poliitikko on samaa mieltä

Kansalaiset suhtautuvat kielteisesti poliitikkojen toimintaan, joka rikkoo vakiintuneita asianmukaisen käyttäytymisen normeja. Monet ovat kuitenkin valmiita hyväksymään korruption, mikäli he jakavat päättäjien poliittiset näkemykset. Malli on samankaltainen kaikissa tutkituissa kymmenessä maassa, Suomi mukaan lukien, riippumatta siitä, kuinka paljon korruptiota maassa esiintyy, kertoo uusi tutkimus .

Ruben Rafkinille ja Eetu Mäkiniemelle jatkosopimus TPS:n kanssa

Ruben Rafkin.

Turun Palloseura on tehnyt puolustaja Ruben Rafkinin kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2026–27 ja 2027–28. Turun Palloseura on tehnyt myös kauden 2026–27 kattavan jatkosopimuksen maalivahti Eetu Mäkiniemen kanssa.

Pahoinpitelyjen määrä nousi ennätystasolle viime vuonna – myymälävarkauksien aalto jatkuu

Viranomaisten tietoon tulleiden pahoinpitelyjen määrä kasvoi viime vuonna yli seitsemällä prosentilla edeltävästä vuodesta. Pahoinpitelyjä ilmoitettiin kaikkiaan 44 600, mikä on suurin koskaan tilastoitu määrä.

Flame Jazz Cruise XXVII tuo minifestivaalin Itämerelle

Jukka Eskola ja Timo Lassy esiintyvät jazzristeilyn paluumatkalla.

Jo 27. kertaa järjestettävä Flame Jazz Cruise kokoaa suomalaisen jazzin ja rytmimusiikin kärkikaartin Viking Gracelle viikonloppuna 31.1.–1.2. Turun satamasta lauantai-iltana 31. tammikuuta lähtevä jazzristeily tarjoaa svengaavaa big band -energiaa, sielukasta soulia, retrotunnelmaa ja intiimejä klubihetkiä – kaikki saman risteilyn aikana.

Iäkkäiden kotihoidon asiakkaiden mielestä turvallisuus on monen asian summa

Turun yliopiston hoitotieteen laitoksen tutkimuksessa selvitettiin iäkkäiden kotihoidon asiakkaiden kokemuksia turvallisuudesta kotona. Tuoreessa tutkimuksessa tarkasteltiin turvallisuutta kotona haastattelemalla kotona asuvia kotihoidon palvelujen piirissä olevia iäkkäitä ihmisiä ja valokuvaamalla heidän tunnistamia turvallisuustekijöitä. Iäkkäät ihmiset kokivat tutkimuksessa turvallisuuden kotona hyvin laajana: se sisältää muun muassa lähiympäristön, sosiaaliset suhteet, teknologian ja esteettömyyden.

Täyttä asiaa: Kauppahalli pitäisi sijoittaa Kauppatorille

Turun kauppahallin väistötilat pitäisi rakentaa kauppatorin yläreunaan Yliopistonkadun ja osan kauppatorin yläreunaa päälle! Siten se elävöittäisi kauppatoria ja pelastaisi kauppahallin väistötilojen onnistumisen. Perinteiset kauppapaikat kauppatori ja kauppahalli ovat kulkeneet käsikädessä jo 130 vuotta.

Yrittäjien jaksaminen heikentynyt – apua haetaan, mutta moni jää yksin

Yrittäjien jaksaminen on hieman heikentynyt huhtikuusta 2024, osoittaa Yrittäjägallup.

Kauppakeskus Skanssiin avautuu uusi kahvila Café Waffle & Crepe

Uuden kahvilan tarjonnassa on muun muassa vohveleita.

Kauppakeskus Skanssi saa kahvilan kauppakeskuksen toiseen kerrokseen, kun uusi kahvila Café Waffle & Crepe avaa ovensa.

Tutkimus: Diagnoosikäytäntöjen muutokset voivat selittää ahdistuneisuuden nousua pitkien sairauspoissaolojen yleisimmäksi perusteeksi

Ahdistuneisuushäiriöihin perustuvat sairauspäivärahajaksot ovat yleistyneet Suomessa jyrkästi vuosina 2017–24. Kelan tuoreen tutkimuksen mukaan erityisesti sekamuotoinen ahdistus- ja masennustila on noussut yleiseksi diagnostiseksi perusteluksi sairauspäivärahalle. Diagnoosikäytäntöjen muutokset voivat osaltaan selittää ahdistuneisuuden nousua pitkien sairauspoissaolojen syynä.

Elomatic ostamassa Turun kaupungilta tontin Tiedepuistossa ytimestä 4,35 miljoonalla eurolla

Elomatic Oy:n tuleva tontti Kupittaan kärjen kaava-alueella.

Turun kaupungin ja Elomatic Oy:n kiinteistökaupan esisopimus etenee Turun kaupunginhallituksen käsittelyyn 2. helmikuuta. Sopimuksen kautta kaupunki sitoutuu myymään ja Elomatic ostamaan tontin Kupittaan kärjen kaava-alueen ytimestä. Kiinteistökaupan esisopimuksen mukainen kauppahinta on 4 350 000 euroa. Rakentaminen tontille on mahdollista aloittaa vuoden 2028 alussa.

Postitien tarina esillä Raision kaupungintalon Galleriassa

Marita Katariina Ojala, Kylä ja joki. Turkulainen taiteilija on kuvittanut Suuri Postitie 1753 -näyttelyn.

Raision kaupungintalon Galleriassa on esillä 3.–26. helmikuuta Suuren Postitien historiaa Vehmaalta Mynämäkeen kulkevalta osuudelta. Galleriassa nähdään helmikuussa kuvitettu tarina Suuren Postitien varrelta Vehmaan Vinkkilästä Mynämäen Korvensuuhun.

Tulipalossa vain minuutteja aikaa – asumisyksiköiden poistumisturvallisuuden taso vaihtelee alueittain

Poistumisturvallisuus on keskimäärin hyvällä tasolla hoitolaitoksissa sekä palvelu- ja tukiasunnoissa. Alueelliset erot ovat kuitenkin suuria eikä asukkaiden toimintakykyyn liittyviä riskejä aina tunnisteta. Tämä käy ilmi Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön tuoreesta selvityksestä, jossa kartoitettiin poistumisturvallisuusselvitysvelvollisten kohteiden tilaa.

Kuluttajien ja yritysten maksukyvyn elpyminen jatkui

Perintäonnistumalla mitattuna kuluttajien maksukyky tasaantui vuosien laskusuuntaisen kehityksen jälkeen vuoden 2024 lopulla ja kääntyi kasvuvuuntaan vuoden 2025 ensimmäisen neljänneksen jälkeen. Perintäonnistumat nähdään kolmen kuukauden viiveellä, joten vuoden viimeisen neljänneksen katsaus kertoo edeltävän vuosineljänneksen onnistumista.

Yrittäjät ja kuluttajat kykenivät maksamaan laskujaan aiempaa paremmin, ilmenee luotonhallintayhtiö Intrumin katsauksesta viime vuoden viimeiseltä neljännekseltä. Perinnän onnistumisen perusteella sekä kuluttajien että yritysten maksukyky kääntyi parempaan suuntaan vuoden ensimmäisen neljänneksen jälkeen ja on jatkunut kasvusuuntaisena.

Enemmistö nuorista aikuisista yrittää vähentää älylaitteiden käyttöä – yli 80 prosenttia arvioi käyttävänsä laitteita enemmän kuin haluaisi

Enemmistö nuorista aikuisista käyttää älylaitteita enemmän kuin haluaisi ja on yrittänyt vähentää niiden käyttöä. Noin kaksi kolmesta ajattelee, että ruutuajan vähentäminen parantaisi heidän hyvinvointiaan. Kahdeksan kymmenestä (78 %) nuoresta aikuisesta arvioi sosiaalisen median käytön olevan merkittävä syy ikäryhmänsä lisääntyneeseen pahoinvointiin. Puolet (52 %) nuorista aikuisista arvioi älylaitteiden käytön heikentäneen heidän keskittymiskykyään.

Korppoon lajitteluasemaa uudistuu – uusi toimistorakennus valmistuu kesäkuussa

Korppoon lajitteluaseman vanhan toimiston purkutyöt alkoivat tammikuun puolivälissä.

Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) uusii Korppoon lajitteluaseman toimistorakennuksen. Vanhan, varastorakennuksen toisessa päädyssä sijainneen toimiston purkutyöt ovat jo käynnissä. Uuden toimiston arvioidaan olevan käytössä juhannukseen mennessä.

Rahastoissa tapahtui historiallinen käänne, Eurooppa-rahastot kiilasivat suosiossa Suomi-rahastojen ohi

Ensin Pohjois-Amerikan osakemarkkinoille sijoittavat rahastot ohittivat suosiossa Suomen osakemarkkinoille sijoittavat rahastot, ja nyt niiden ohi ovat kirineet myös Eurooppaan sijoittavat rahastot. Kaikkiin Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin tehtiin viime vuonna sijoituksia 5,6 miljardilla eurolla.

Eläkeikäisten yleislääkäripalvelujen käyttö lähes kaksinkertaistui valinnanvapauskokeilun alussa

Yksityisten yleislääkäripalveluiden käyttö kasvoi 65 vuotta täyttäneillä huomattavasti valinnanvapauskokeilun ensimmäisten kuukausien aikana. Yleislääkäripalveluiden käyttö kokeilun ulkopuolella väheni odotettua maltillisemmin.

Furuholm: Syyrian kurdien turvallisuuden ja ihmisoikeuksien toteutuminen varmistettava

Syyrian presidentin Ahmed al-Šaraan joukot ovat hyökänneet kurdien itsehallintoalueille tulitaukosopimuksista huolimatta. Syyrian armeija on tappanut siviilejä, ja kymmeniätuhansia ihmisiä on joutunut pakenemaan. Ruoan, terveydenhuollon ja humanitaarisen avun saanti on estetty. Kansanedustaja, puolustusvaliokunnan jäsen Timo Furuholm (vas.) pitää kurdien tilannetta todella huolestuttavana. Hän on jättänyt Rojavan tilanteesta torstaina kirjallisen kysymyksen.

Näköislehti

Urheilu

Ruben Rafkinille ja Eetu Mäkiniemelle jatkosopimus TPS:n kanssa

Ruben Rafkin.

Turun Palloseura on tehnyt puolustaja Ruben Rafkinin kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2026–27 ja 2027–28. Turun Palloseura on tehnyt myös kauden 2026–27 kattavan jatkosopimuksen maalivahti Eetu Mäkiniemen kanssa.

Tim Söderlund Leger jättää TPS:n

Tim Söderlund Leger.

Turun Palloseura ja hyökkääjä Tim Söderlund Leger ovat purkaneet pelaajasopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Turku selvitti Kupittaan palloiluhallin pelialustan puutteita – uusia ratkaisuja luvassa

Kupittaan palloiluhallin matto-ongelmat olivat ilmeisiä 25. tammikuuta. Kaupunki ei ollut huolehtinut mattoa pelikuntoon, vaan TPS:n taustahenkilöt joutuivat teippaamaan sitä ennen ÅIF-ottelua.

Kupittaan palloiluhallin F-liigan salibandyotteluissa on ollut puutteita pelialustassa. Ne ovat huolestuttaneet seuroja. Turun kaupunki selvitti salibandyliigaotteluiden tapahtumat, jotka koskevat Kupittaan palloiluhallin maton teippauksen puutteita.

Puukkokatsomo: Kentät kuntoon Kupittaalla

Cira Virta.

Cira Virta , Tuulia Lahti , Jenna Saario … Kalliiksi tuntuvat käyvän Kupittaan palloiluhallin olosuhteet turkulaisille salibandyjoukkueille.

Rallisprintin SM-kausi käyntiin Marttilassa

Jarno Pentinpuro piti kovinta kyytiä nelivedoissa.

Kuusiosainen rallisprintin SM-sarja vuosimallia 2026 pyörähti käyntiin sunnuntaina 25. tammikuuta. Marttilassa ajetulla SM Länsirannikon Rallisprintillä. Turun Urheiluautoilijoiden organisoiman kilpailun ympärillä riitti pöhinää jo reilusti ennen kilpailupäivää, kun mukaan olivat ilmoittautuneet Suomen drifting-huiput Lauri Heinonen , Juha Pöytälaakso ja Mika Keski-Korpi .

Eevi Saloselle ja Roope Rusille SM-hopeaa painissa

Roope Rusi.

Vaajakoskella painittiin 23.–24. tammikuuta naisten vapaapainin ja miesten kreikkalais-roomalaisen painin Suomen mestaruuksista.