Tutkimus muistuttaa ei-kilpailullisen liikunnan tarjonnan lisäämisestä lasten ja nuorten harrastekortissa

Kokeilukouluissa puolet lapsista hyödynsi harrastussetelin. Kokeilukouluissa puolet lapsista hyödynsi harrastussetelin. Kuva: Milla Kangasjärvi

Turun kaupunginvaltuusto päätti 12. joulukuuta harrastekortin käyttöönotosta 7–19-vuotiaitten turkulaisten lasten ja nuorten liikuntaharrastuksien tukemisessa. Suunnitelma on, että turkulaiset 7–11-vuotiaat saavat Turun kaupungilta vuosittain palvelusetelityyppisesti 200 euroa ja 12–19-vuotiaat 300 euroa, minkä voi käyttää ohjattuun toimintaan turkulaisissa liikunta- ja urheiluseuroissa.

”Harrastusseteliä” kokeiltiin 2021–22 viidesluokkaisten keskuudessa yhteensä viidessä koulussa. Kokeilun ensimmäisestä vaiheesta, johon osallistui kolme koulua, tehtiin Turun yliopiston tulevaisuudentutkimuskeskuksen, UKK-instituutin ja Turun yliopiston kauppakorkeakoulun toimesta interventiotutkimus, jossa arvioitiin harrastussetelin vaikutuksia.

Turun kaupunkitutkimusohjelman julkaisemassa tutkimuskatsauksessa kerrotaan, että ollakseen vaikuttava harrastussetelin tulee olla teknisesti helppokäyttöinen, sen puitteissa tarjotun lajivalikoiman monipuolinen ja myös ei-kilpailullista liikuntaa sisältävä, ja lisäksi tarvitaan rohkaisua entuudestaan vähän liikkuville.

– Harrastussetelin avulla on mahdollista lisätä lasten hyvinvointia, sillä se parantaa harrastusmahdollisuuksia perheen taloudellisesta taustasta riippumatta ja tarjoaa mielekästä tekemistä, sanoo tutkimuspäällikkö Ira Ahokas Turun yliopiston tulevaisuuden tutkimuksen keskuksesta.

Kokeilukouluissa puolet lapsista hyödynsi harrastussetelin. Heistä kaksi kolmesta käytti avustuksen olemassa olevaan harrastukseen, kun taas joka kolmas kokeili uutta harrastusta.

Lasten itsearvion mukaan seteli lisäsi heidän liikkumistaan, mutta UKK-instituutin toteuttamien liikemittausten tulokset eivät sitä vahvistaneet. Alku-, väli- ja loppumittauksissa näkyi pikemminkin vuodenaikojen vaihtelu: arkiliikkumista kertyi talvella vähemmän.

Kokeilussa mukana olleet lapset osallistuivat kuitenkin liikuntaharrastuksiin aktiivisemmin ja pysyvämmin kuin verrokkiryhmä.

Setelin vaikuttavuus on kiinni toimista, joilla sen hyödyntäjiksi saadaan mahdollisimman paljon myös niitä lapsia ja nuoria, jotka eivät ole aiemmin harrastaneet liikuntaa tai ovat lopettaneet aiemman seuraharrastuksen.

– Tutkimustulokset tukevat näkemystä, että kaupungin ja urheiluseurojen tulee panostaa myös ei-kilpailullisiin harrastusmahdollisuuksiin, että entistä laveampi joukko lapsia ja nuoria löytävät liikunnallisen elämäntavan, sanoo Turun kaupungin liikuntapalvelujohtaja Markus Kalmari.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kaarina-talon konserttisarjassa tarjolla Cornelis Vreeswijkin tuotantoa

Kiureli Sammallahti, Daniela Fogelholm, Karri ”Paleface” Miettinen ja Roope Aarnio.

Kaarina-salissa kuuluu ruotsalaisen runoilijan ja trubaduurin Cornelis Vreeswijkin (1937–87) musiikki. Vreeswijk rakasti suomalaista musiikkia ja äänitti levyn Tapio Rautavaaran lauluista, jotka oli käännetty ruotsiksi. Perjantaina 27. helmikuuta konsertissa Ballader och oförskämdheter kuullaan lauluja suomeksi ja ruotsiksi ja väliin mahtuu myös tarinoita. Illassa esiintyvät Daniela Fogelholm (laulu), Karri ”Paleface” Miettinen (laulu ja kitara), Kiureli Sammallahti (laulu ja harmonikka) sekä Roope Aarnio (kitara).

Kaupunkiympäristölautakunta lähdössä opintomatkalle Tallinnaan

Tiistaina kokoontuvalle kaupunkiympäristölautakunnalle ja edelleen kaupunginhallitukselle esitetään, että kaupunkiympäristölautakunta oikeutetaan tekemään opintomatka Tallinnaan 21.–22. toukokuuta.

Ekseema iäkkäille muutakin kuin iho-oire

Ekseemaa sairastavat arvioivat yleisen terveytensä keskimäärin huonommaksi kuin ne, joilla ekseemaa ei ollut.

Ekseemat ovat ryhmä ihon tulehduksellisia ja kroonisia sairauksia, ja ne ovat iäkkäiden yleisin ihosairaus. Jopa joka toinen yli 60-vuotias kärsii jostakin ekseeman muodosta. Oulun yliopistossa tehty laaja väestöpohjainen tutkimus osoittaa, että sairaudella voi olla merkittävä kielteinen vaikutus ikääntyneiden elämänlaatuun.

Ilmanlaatu heikentynyt Turun seudulla

llmanlaatu on heikentynyt hengitettävien hiukkaspitoisuuksien kohoamisen vuoksi. Maanantaina 2. helmikuuta ylitettiin vuorokausikeskiarvon raja-arvotaso Turun kauppatorin ja Raision Ihalan mittausasemilla.

Hansakortteli kutsuu maalaamaan taidepajoihin

Thaliatorilla järjestetään Suti ja Skumppa -maalaustyöpajoja.

Hansakorttelissa otetaan varaslähtö ystävänpäivään lauantaina 7. helmikuuta, kun Thaliatorilla järjestetään Suti ja Skumppa -maalaustyöpajoja. Turkulaisen graafikon Elina Malmin ohjaamissa työpajoissa osallistujat pääsevät maalaamaan oman mielenmaisemansa alkoholittoman kuohuvan kera. Työpajat ovat ilmaisia, mutta halutessaan osallistujat voivat ohjata vapaaehtoisen osallistumismaksun MIELI Kriisikeskus Turun työn tukemiseen.

Osuuspankit myönsivät pienille ja keskisuurille yrityksille aiempaa enemmän luottoja viime vuonna

Osuuspankit myönsivät pienille ja keskisuurille yrityksille viime vuonna aiempaa enemmän luottoja erityisesti uusiin investointeihin. OP Pohjola tarkisti viime vuonna luottopolitiikkaansa pk-yritysten kasvun tukemiseksi. Pk-yritysten taloustilanne on vakaa, rästit ovat vähentyneet ja talletukset kasvaneet. Kasvun vahva käynnistyminen vaatii myös kuluttajien luottamuksen palautumista.

Skanssin Länsiparkissa alkaa sopimuspysäköinti

Skanssi aloittaa sopimuspysäköinnin osassa parkkihalliaan.

Kauppakeskus Skanssin Länsiparkin pysäköintihallin operointi siirtyi Aimo Park Finlandille 2. helmikuuta. Sopimuspysäköinti on tasoilla P3–P5 erikseen merkityillä paikoilla.

Lasten määrä voi vähentyä jopa viidenneksellä kymmenessä vuodessa

Lasten määrä voi vähentyä jopa viidenneksellä seuraavan kymmenen vuoden aikana. Syntyvyyden ja kuolleisuuden pieneneminen muuttaa perherakenteita, kun entistä harvemmalla on sisaruksia ja useammalla elossa olevia isoisovanhempia. Lasten määrän vähentyessä lasten ja nuorten asemaa, hyvinvointia ja mahdollisuuksien tasa-arvoa tulee vaalia.

Oikaisu

TIG-hitsaajien taitojen näyttötilaisuuden ( Aamuset 27.1.) päivämäärä muuttui lehden painamisen jälkeen. Uusi ajankohta on Peltolan koulutalolla 13. maaliskuuta kello 8–16.

Maalauksia taivaanrannasta Raision kirjastossa

Johannes Kosonen ripustaa näyttelynsä Taivaanrannan maalari Raision Kirjastotalon toisen kerroksen näyttelytilaan helmikuun ajaksi 2.–28. helmikuuta. Näyttely koostuu akryyli- ja öljyvärimaalauksista.

Saaristoisille hyvinvointialueille esitetään uutta pisteytysmallia

Valtiovarainministeriössä valmisteltu hallituksen esitys eduskunnalle hyvinvointialueiden rahoituksesta annetun lain muuttamisesta on lähetetty lausunnoille 2. helmikuuta. Esityksen liitelakina ovat myös maa- ja metsätalousministeriössä uudistettavan saaristolain säännökset, jotka koskettavat saaristoisia hyvinvointialueita.

Maalivahti Markus Ruusu TPS:n vahvuuteen loppukaudeksi

Markus Ruusu siirtyy TPS-maalille.

TPS on vahvistanut maalivahtiosastoaan, kun 28-vuotias Markus Ruusu siirtyy seuraan loppukauden mittaisella vuokrasopimuksella. Mikkelin Jukurit vuokraa maalivahdin Turkuun kauden loppuun saakka.

Ensihoitajien kohtaama väkivalta yleistä – liki joka sadannella työtehtävällä väkivaltaa

Ensihoitaja kohtaa väkivaltaa liki joka sadannella ensihoitotehtävällään, ilmenee Turun ammattikorkeakoulun, Varsinais-Suomen pelastuslaitoksen (Varha) ja Turun yliopiston yhteisen tutkimushankkeen loppuraportista.

Kirkkojen vihkiajat jaossa kesäksi 2027

Vihkiparit voivat jättää vihkiaikatoiveita Turun ja Kaarinan kirkkoihin kesälle 2027.

Turun ja Kaarinan seurakuntien sähköisessä asioinnissa on 2.–15. helmikuuta auki palvelu, jossa vihkiparit voivat jättää vihkiaikatoiveita Turun ja Kaarinan kirkkoihin kesälle 2027. Toivottavissa ovat lauantaipäivien vihkiajat ajalla 5.6.–30.10.2027. Jokainen pari voi jättää 5–10 vihkiaikatoivetta.

Yhteistyösopimus jouduttamaan Iso-Heikkilän Akselintien pohjoispuolen kehittämistä asuinkäyttöön

Kaupungin ja Akselintien pohjoispuolisen alueen toimijoiden yhteistyösopimuksen tavoitteena on kehittää alueen kortteleita 49 ja 50 sekä Vaasanpuistoa asuin- ja virkistysalueeksi. Nykyisin alueella on teollisuus- ja varastorakennuksia, pysäköintialueita sekä puistoa.

Kuningaspyton karkasi terraariostaan Raisiossa ja piiloutui patterin taakse

Noin 1,5 metrinen lemmikki kuningaspyton karkasi terraariosta ja piiloutui asunnon patterin taakse Kunnaankadulla Raisiossa maanantaina illalla.

Työkeskus-toiminta siirtyy yhteiskunnalliseen yritykseen

Turun kaupunki on perustamassa yhteiskunnallisen yrityksen nykyisen Työkeskuksen toiminnan jatkajaksi. Yrityksen perustamista ja siihen liittyvää liikkeenluovutusta on selvitetty ja valmisteltu viime syksystä alkaen.

Tiistaina vietetään Kalakeittopäivää

Haukiwallenberg.

Helmikuun ruokaperinteisiin kuuluu kansallinen Kalakeittopäivä, jota vietetään tiistaina 3. helmikuuta. Päivän takana on Pro Kala ry ja päivän tavoitteen on saada soppakattilat porisemaan ympäri Suomen.

Näköislehti

Urheilu

Maalivahti Markus Ruusu TPS:n vahvuuteen loppukaudeksi

Markus Ruusu siirtyy TPS-maalille.

TPS on vahvistanut maalivahtiosastoaan, kun 28-vuotias Markus Ruusu siirtyy seuraan loppukauden mittaisella vuokrasopimuksella. Mikkelin Jukurit vuokraa maalivahdin Turkuun kauden loppuun saakka.

Välivuosi tuli tarpeeseen – SM-rallin tarkoitus palata Turun seudulle ensi vuonna

SM-rallin järjestäminen on tuonut näkyvyyttä Turun Urheiluautoilijoille, mutta on myös kova ponnistus vapaaehtoisille.

Rallin SM-sarjan talvikausi on tammikuussa täydessä käynnissä, kun osakisat ajetaan sekä Mikkelissä että Rovaniemellä. Turussa on perinteisesti kisattu kesällä, mutta tänä vuonna Turkua ei SM-kalenterista löydy.

Osku Laukkasen ei tarvitse etsiä latausta olympialaisten selostamiseen

Osku Laukkasen parhaat olympiamuistot ovat kisoista, joissa hän on ollut paikan päällä. – Matkat eksoottisiin kohteisiin ovat olleet mahtavia elämänkokemuksia jo reissun itsensä takia.

Turun aikuiskoulutuskeskuksen apulaisrehtori Osku Laukkanen puhkuu intoa, vaikka ulkona eletään harmaata ja sumuista tammikuuta. Syy ei tällä kertaa löydy koulutuspolitiikan kiemuroista vaan 6. helmikuuta Milanossa ja Cortina d’Ampezzossa pidettävistä talviolympialaisista.

Inga Hannukainen jatkaa TPS-paidassa

Inga Hannukainen.

Viime kaudella ensikosketuksensa Kansallisessa Ykkösessä saanut Inga Hannukainen , 18, jatkaa TPS-puolustuksessa myös kaudella 2026. Lempinimellä Inkku tunnettu Hannukainen on TPS:n oma kasvatti, joka on edennyt junioripolkua Piikkiön Palloseuran ja Maskun Palloseuran kautta Tepsiin. Oikeajalkainen puolustaja on tunnettu joukkueessa erityisesti vahvana yksi vastaan yksi -puolustajana ja vahvana fyysisenä puolustajana.

Turkulainen Mika Lamppu vuoden erotuomari Palloliiton Läntisellä alueella

Onni Helén nimettiin vuoden poikapelaajaksi Palloliiton Läntisellä alueella.

Suomen Palloliiton Läntinen alue palkitsi perjantaina Seurojen ääni -seminaarin yhteydessä järjestetyssä palkintogaalassa Tampereella menestyjiä ja seuratoimijoita viime vuodelta.

Ruben Rafkinille ja Eetu Mäkiniemelle jatkosopimus TPS:n kanssa

Ruben Rafkin.

Turun Palloseura on tehnyt puolustaja Ruben Rafkinin kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2026–27 ja 2027–28. Turun Palloseura on tehnyt myös kauden 2026–27 kattavan jatkosopimuksen maalivahti Eetu Mäkiniemen kanssa.