Raisio Priden teemana kulttuuri
Raisio Pride -kulkue ja puistojuhla järjestetään 13. kesäkuuta. Ohjelmassa on mukavan yhdessäolon ohessa ainakin puheita, drag show, twerk-tanssiesitys ja yllin kyllin kimalletta.
– Olemme rakentaneet ohjelmaa ja etsineet sopivia esiintyjiä koko pitkän ja pimeän talven. Kun nyt vihdoin voimme julkistaa esiintyjät, nousee innostunut odotus entisestään. Näitä juhlia ei toden totta kannata jättää väliin, myhäilee Raisio Pride ry:n puheenjohtaja Emma Lindqvist tiedotteessa.
Koska Pride on sekä juhla että mielenosoitus, kuullaan tapahtumassa painavaa asiaa seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksien puolesta. Juhlapuhujana on valtakunnallisen Seta ry:n varapuheenjohtaja Jenna Wahlstén. Lisäksi ääneen pääsee Raisio Priden suojelija, Instagramin perunavenla- ja homokortti-tilien takaa tuttu taiteilija Venla Saikku.
– On fantastista, että saimme kaikkialla Suomessa tunnetut puhujat tänne Raisioon. Anu on tehnyt puheenjohtajana huikeaa työtä ja nostanut julkiseen keskusteluun monia tärkeitä teemoja. Venla taas tuo mukanaan kulttuuritoimijan näkökulmaa yhdenvertaisuuteen ja tasa-arvoon, Lindqvist kertoo.
Raisio Priden teemana on tänä vuonna kulttuuri. Puistojuhlassa tämä näkyy esittävien taiteiden vahvana edustuksena. Queens on the Road -duo tuo drag-showllaan säihkettä ja glamouria kesäpäivään. Laura's TwerkQueens puolestaan tarjoaa osallistujille tanssin riemua twerk-työpajojen myötä.
– Halusimme, että puistojuhlan esiintyjissä on sekä paikallista väriä että vähän isomman maailman meininkiä. Onneksi innokkaita artisteja ilmoittautui mukaan jo ihan suunnittelun alkumetreillä. Aion ainakin itse varmistaa paikkani eturivistä, sanoo Lindqvist.
Puistojuhlan ohjelma sopii kaikenikäisille ja sopivasti säihkyvän tyylinkin saa paikan päältä. Raisio Pride tarjoaa yhteistyössä Glitternistin kanssa glitterkoristelut kaikelle juhlakansalle. Perheen pienimmille riemua riittää esimerkiksi Raision Pinskujen maksuttomassa pomppulinnassa.
– Säkenöivien esiintyjien, kimaltavien koristeiden ja kesäauringon takia suosittelemme varustautumaan tapahtumaan paitsi sateenkaarilla myös aurinkolaseilla, Lindqvist sanoo.
Kulkue lähtee Raision lukiolta kello 14 (kokoontuminen kello 13.30). Puistojuhla alkaa noin kello 15 ja kestää iltaan saakka.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)













