EU:n kokonaan rahoittamien suorien tukien tukimäärät ja muutoksia ehtoihin

Valtioneuvosto päätti maatalouden perustulotuen, uudelleenjakotulotuen, nuorten viljelijöiden EU-tulotuen ja ekojärjestelmätuen tukitasot ja -ehdot sekä luomutuotannon korvauksen muutokset vuodelle 2024.

Valtioneuvosto vahvisti yksikkötukitasot EU:n kokonaan rahoittamille tuotannosta irrotetuille maatalouden suorille pinta-alaperusteisille tuille hakuvuodelle 2024. EU-asetuksessa on annettu enimmäismäärä, joka suoriin tukiin voidaan vuosittain yhteensä käyttää. Suoriin tukiin luetaan myös tuotantoon sidotut tuet, mutta niiden tukitasoista annetaan oma asetuksensa myöhemmin. Tukitasoja tarkistetaan hakutietojen ja valvonnan tulosten perusteella ennen ensimmäisen erän maksamista loppuvuodesta 2024 ja ennen toisen erän maksamista vuoden 2025 touko–kesäkuussa.

Perustulotukeen käytetään enintään 294,27 miljoonaa euroa. AB-tukialueella tukitasoksi säädettiin 139,37 euroa hehtaarilta. C-tukialueella tukitasoksi säädettiin 119,49 euroa hehtaarilta.

Uudelleenjakotulotukeen käytetään enintään 26,1 miljoonaa euroa. Uudelleenjakotulotuen tukitasoksi säädettiin 17,75 euroa hehtaarilta koko maassa. Tätä tukimuotoa voivat saada kaikki aktiiviviljelijät, jotka ovat oikeutettuja perustulotukeen. Tukea maksetaan tilakohtaisesti enintään 50 hehtaarille.

Nuorten viljelijöiden EU-tulotukeen käytetään enintään 13,1 miljoonaa euroa. Tukitasoksi säädettiin 88 euroa hehtaarilta. Tukea voi saada tilakohtaisesti enintään 150 hehtaarille.

Ekojärjestelmässä on valittavissa yhdestä neljään toimenpidettä, joihin käytetään yhteensä enintään 86 miljoonaa euroa. Tukitasoiksi säädettiin nyt talviaikaisessa kasvipeitteessä 50 euroa, luonnonhoitonurmissa 65 euroa, viherlannoitusnurmissa 80 euroa ja monimuotoisuuskasveissa 300 euroa hehtaarilta.

Talviaikainen kasvipeite -toimenpiteessä hyväksytään sellaisten lehdettömien puuvartisten kasvien alat, joiden riviväleissä on talviaikaan maata peittävä kasvusto, esimerkiksi nurmi. Pysyvän nurmen ala tulee säilyttää 1. toukokuuta asti kyntämättä.

Luonnonhoitonurmi- ja viherlannoitusnurmitoimenpiteissä on täsmennetty, että alaa ei saa lannoittaa koko kalenterivuonna, ja kasvustot on niitettävä viimeistään 15. syyskuuta. Viljelijä voi valita niittoajankohdan nyt vapaammin, sillä aiemmin niitto tuli tehdä elokuun loppuun mennessä. Nurmet, jotka on perustettu ennen vuotta 2024 ja joita ei ole niitetty vuonna 2023, tulee niittää vuonna 2024. Monimuotoisuuskasvit-toimenpiteessä on lisätty siemenseoksiin sallittuja kasvilajeja lausuntojen perusteella.

Valtioneuvoston asetusta luomutuotannon korvauksesta täsmennettiin koulutuksen suorittamisen, myyntikasvivelvollisuuden ja seoskasvustojen osalta. Luomutuotannon koulutusta täsmennetään siten, että mikäli luomusitoumus siirretään kesken sitoumuskauden, siirron vastaanottajan on täytettävä luomun koulutusvaatimus.

Myyntikasvivelvollisuutta ei tarvitse noudattaa sellaisilla tiloilla, jonka sitoumusalasta käytetään vähintään 50 prosenttia omien tai säännöllisen yhteistyötahon luomukotieläinten rehuksi. Yhteistyöstä tulee olla sopimus joko suoraan yhteistyötilan tai luomutuotannon valvontajärjestelmään kuuluvan välitysliikkeen kanssa. Tämä mahdollistaa aiempaa laajemman yhteistyön luomurehuntuotannossa.

Asetusmuutoksen myötä myyntikasveiksi luetaan myös tiettyjen viljojen ja palkokasvien sekä palkokasvien ja öljykasvien seokset silloin, kun ne korjataan tuleentuneena ja ne ovat eroteltavissa toisistaan. Seokset on lueteltu asetuksen liitteessä 1. Lisäksi jatkossa tarhaherne luetaan myyntikasviksi myös ilman tuotantosopimusta.

Asetusmuutoksen myötä luonnonmukaisen sitoumuksen voi antaa myös kosteaviljelyalasta, jolla viljellään ruokohelpeä. Muutoksen myötä ruokohelpeä kohdellaan tukijärjestelmässä yhdenvertaisesti muiden nurmikasvien kanssa. Samalla mahdollistetaan tältä osin laaja-alainen kosteaviljelyn kehittäminen.

Asetukseen tehtiin myös eläinten hyvinvointiin liittyvän lainsäädännön uudistamisesta johtuvia teknisluonteisia säädösviittausten päivityksiä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kansalaiset eivät pidä korruptiosta, mutta ovat valmiita katsomaan sitä sormien läpi, jos poliitikko on samaa mieltä

Kansalaiset suhtautuvat kielteisesti poliitikkojen toimintaan, joka rikkoo vakiintuneita asianmukaisen käyttäytymisen normeja. Monet ovat kuitenkin valmiita hyväksymään korruption, mikäli he jakavat päättäjien poliittiset näkemykset. Malli on samankaltainen kaikissa tutkituissa kymmenessä maassa, Suomi mukaan lukien, riippumatta siitä, kuinka paljon korruptiota maassa esiintyy, kertoo uusi tutkimus .

Ruben Rafkinille ja Eetu Mäkiniemelle jatkosopimus TPS:n kanssa

Ruben Rafkin.

Turun Palloseura on tehnyt puolustaja Ruben Rafkinin kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2026–27 ja 2027–28. Turun Palloseura on tehnyt myös kauden 2026–27 kattavan jatkosopimuksen maalivahti Eetu Mäkiniemen kanssa.

Pahoinpitelyjen määrä nousi ennätystasolle viime vuonna – myymälävarkauksien aalto jatkuu

Viranomaisten tietoon tulleiden pahoinpitelyjen määrä kasvoi viime vuonna yli seitsemällä prosentilla edeltävästä vuodesta. Pahoinpitelyjä ilmoitettiin kaikkiaan 44 600, mikä on suurin koskaan tilastoitu määrä.

Flame Jazz Cruise XXVII tuo minifestivaalin Itämerelle

Jukka Eskola ja Timo Lassy esiintyvät jazzristeilyn paluumatkalla.

Jo 27. kertaa järjestettävä Flame Jazz Cruise kokoaa suomalaisen jazzin ja rytmimusiikin kärkikaartin Viking Gracelle viikonloppuna 31.1.–1.2. Turun satamasta lauantai-iltana 31. tammikuuta lähtevä jazzristeily tarjoaa svengaavaa big band -energiaa, sielukasta soulia, retrotunnelmaa ja intiimejä klubihetkiä – kaikki saman risteilyn aikana.

Iäkkäiden kotihoidon asiakkaiden mielestä turvallisuus on monen asian summa

Turun yliopiston hoitotieteen laitoksen tutkimuksessa selvitettiin iäkkäiden kotihoidon asiakkaiden kokemuksia turvallisuudesta kotona. Tuoreessa tutkimuksessa tarkasteltiin turvallisuutta kotona haastattelemalla kotona asuvia kotihoidon palvelujen piirissä olevia iäkkäitä ihmisiä ja valokuvaamalla heidän tunnistamia turvallisuustekijöitä. Iäkkäät ihmiset kokivat tutkimuksessa turvallisuuden kotona hyvin laajana: se sisältää muun muassa lähiympäristön, sosiaaliset suhteet, teknologian ja esteettömyyden.

Täyttä asiaa: Kauppahalli pitäisi sijoittaa Kauppatorille

Turun kauppahallin väistötilat pitäisi rakentaa kauppatorin yläreunaan Yliopistonkadun ja osan kauppatorin yläreunaa päälle! Siten se elävöittäisi kauppatoria ja pelastaisi kauppahallin väistötilojen onnistumisen. Perinteiset kauppapaikat kauppatori ja kauppahalli ovat kulkeneet käsikädessä jo 130 vuotta.

Yrittäjien jaksaminen heikentynyt – apua haetaan, mutta moni jää yksin

Yrittäjien jaksaminen on hieman heikentynyt huhtikuusta 2024, osoittaa Yrittäjägallup.

Kauppakeskus Skanssiin avautuu uusi kahvila Café Waffle & Crepe

Uuden kahvilan tarjonnassa on muun muassa vohveleita.

Kauppakeskus Skanssi saa kahvilan kauppakeskuksen toiseen kerrokseen, kun uusi kahvila Café Waffle & Crepe avaa ovensa.

Tutkimus: Diagnoosikäytäntöjen muutokset voivat selittää ahdistuneisuuden nousua pitkien sairauspoissaolojen yleisimmäksi perusteeksi

Ahdistuneisuushäiriöihin perustuvat sairauspäivärahajaksot ovat yleistyneet Suomessa jyrkästi vuosina 2017–24. Kelan tuoreen tutkimuksen mukaan erityisesti sekamuotoinen ahdistus- ja masennustila on noussut yleiseksi diagnostiseksi perusteluksi sairauspäivärahalle. Diagnoosikäytäntöjen muutokset voivat osaltaan selittää ahdistuneisuuden nousua pitkien sairauspoissaolojen syynä.

Elomatic ostamassa Turun kaupungilta tontin Tiedepuistossa ytimestä 4,35 miljoonalla eurolla

Elomatic Oy:n tuleva tontti Kupittaan kärjen kaava-alueella.

Turun kaupungin ja Elomatic Oy:n kiinteistökaupan esisopimus etenee Turun kaupunginhallituksen käsittelyyn 2. helmikuuta. Sopimuksen kautta kaupunki sitoutuu myymään ja Elomatic ostamaan tontin Kupittaan kärjen kaava-alueen ytimestä. Kiinteistökaupan esisopimuksen mukainen kauppahinta on 4 350 000 euroa. Rakentaminen tontille on mahdollista aloittaa vuoden 2028 alussa.

Postitien tarina esillä Raision kaupungintalon Galleriassa

Marita Katariina Ojala, Kylä ja joki. Turkulainen taiteilija on kuvittanut Suuri Postitie 1753 -näyttelyn.

Raision kaupungintalon Galleriassa on esillä 3.–26. helmikuuta Suuren Postitien historiaa Vehmaalta Mynämäkeen kulkevalta osuudelta. Galleriassa nähdään helmikuussa kuvitettu tarina Suuren Postitien varrelta Vehmaan Vinkkilästä Mynämäen Korvensuuhun.

Tulipalossa vain minuutteja aikaa – asumisyksiköiden poistumisturvallisuuden taso vaihtelee alueittain

Poistumisturvallisuus on keskimäärin hyvällä tasolla hoitolaitoksissa sekä palvelu- ja tukiasunnoissa. Alueelliset erot ovat kuitenkin suuria eikä asukkaiden toimintakykyyn liittyviä riskejä aina tunnisteta. Tämä käy ilmi Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön tuoreesta selvityksestä, jossa kartoitettiin poistumisturvallisuusselvitysvelvollisten kohteiden tilaa.

Kuluttajien ja yritysten maksukyvyn elpyminen jatkui

Perintäonnistumalla mitattuna kuluttajien maksukyky tasaantui vuosien laskusuuntaisen kehityksen jälkeen vuoden 2024 lopulla ja kääntyi kasvuvuuntaan vuoden 2025 ensimmäisen neljänneksen jälkeen. Perintäonnistumat nähdään kolmen kuukauden viiveellä, joten vuoden viimeisen neljänneksen katsaus kertoo edeltävän vuosineljänneksen onnistumista.

Yrittäjät ja kuluttajat kykenivät maksamaan laskujaan aiempaa paremmin, ilmenee luotonhallintayhtiö Intrumin katsauksesta viime vuoden viimeiseltä neljännekseltä. Perinnän onnistumisen perusteella sekä kuluttajien että yritysten maksukyky kääntyi parempaan suuntaan vuoden ensimmäisen neljänneksen jälkeen ja on jatkunut kasvusuuntaisena.

Enemmistö nuorista aikuisista yrittää vähentää älylaitteiden käyttöä – yli 80 prosenttia arvioi käyttävänsä laitteita enemmän kuin haluaisi

Enemmistö nuorista aikuisista käyttää älylaitteita enemmän kuin haluaisi ja on yrittänyt vähentää niiden käyttöä. Noin kaksi kolmesta ajattelee, että ruutuajan vähentäminen parantaisi heidän hyvinvointiaan. Kahdeksan kymmenestä (78 %) nuoresta aikuisesta arvioi sosiaalisen median käytön olevan merkittävä syy ikäryhmänsä lisääntyneeseen pahoinvointiin. Puolet (52 %) nuorista aikuisista arvioi älylaitteiden käytön heikentäneen heidän keskittymiskykyään.

Korppoon lajitteluasemaa uudistuu – uusi toimistorakennus valmistuu kesäkuussa

Korppoon lajitteluaseman vanhan toimiston purkutyöt alkoivat tammikuun puolivälissä.

Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) uusii Korppoon lajitteluaseman toimistorakennuksen. Vanhan, varastorakennuksen toisessa päädyssä sijainneen toimiston purkutyöt ovat jo käynnissä. Uuden toimiston arvioidaan olevan käytössä juhannukseen mennessä.

Rahastoissa tapahtui historiallinen käänne, Eurooppa-rahastot kiilasivat suosiossa Suomi-rahastojen ohi

Ensin Pohjois-Amerikan osakemarkkinoille sijoittavat rahastot ohittivat suosiossa Suomen osakemarkkinoille sijoittavat rahastot, ja nyt niiden ohi ovat kirineet myös Eurooppaan sijoittavat rahastot. Kaikkiin Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin tehtiin viime vuonna sijoituksia 5,6 miljardilla eurolla.

Eläkeikäisten yleislääkäripalvelujen käyttö lähes kaksinkertaistui valinnanvapauskokeilun alussa

Yksityisten yleislääkäripalveluiden käyttö kasvoi 65 vuotta täyttäneillä huomattavasti valinnanvapauskokeilun ensimmäisten kuukausien aikana. Yleislääkäripalveluiden käyttö kokeilun ulkopuolella väheni odotettua maltillisemmin.

Furuholm: Syyrian kurdien turvallisuuden ja ihmisoikeuksien toteutuminen varmistettava

Syyrian presidentin Ahmed al-Šaraan joukot ovat hyökänneet kurdien itsehallintoalueille tulitaukosopimuksista huolimatta. Syyrian armeija on tappanut siviilejä, ja kymmeniätuhansia ihmisiä on joutunut pakenemaan. Ruoan, terveydenhuollon ja humanitaarisen avun saanti on estetty. Kansanedustaja, puolustusvaliokunnan jäsen Timo Furuholm (vas.) pitää kurdien tilannetta todella huolestuttavana. Hän on jättänyt Rojavan tilanteesta torstaina kirjallisen kysymyksen.

Näköislehti

Urheilu

Ruben Rafkinille ja Eetu Mäkiniemelle jatkosopimus TPS:n kanssa

Ruben Rafkin.

Turun Palloseura on tehnyt puolustaja Ruben Rafkinin kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2026–27 ja 2027–28. Turun Palloseura on tehnyt myös kauden 2026–27 kattavan jatkosopimuksen maalivahti Eetu Mäkiniemen kanssa.

Tim Söderlund Leger jättää TPS:n

Tim Söderlund Leger.

Turun Palloseura ja hyökkääjä Tim Söderlund Leger ovat purkaneet pelaajasopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Turku selvitti Kupittaan palloiluhallin pelialustan puutteita – uusia ratkaisuja luvassa

Kupittaan palloiluhallin matto-ongelmat olivat ilmeisiä 25. tammikuuta. Kaupunki ei ollut huolehtinut mattoa pelikuntoon, vaan TPS:n taustahenkilöt joutuivat teippaamaan sitä ennen ÅIF-ottelua.

Kupittaan palloiluhallin F-liigan salibandyotteluissa on ollut puutteita pelialustassa. Ne ovat huolestuttaneet seuroja. Turun kaupunki selvitti salibandyliigaotteluiden tapahtumat, jotka koskevat Kupittaan palloiluhallin maton teippauksen puutteita.

Puukkokatsomo: Kentät kuntoon Kupittaalla

Cira Virta.

Cira Virta , Tuulia Lahti , Jenna Saario … Kalliiksi tuntuvat käyvän Kupittaan palloiluhallin olosuhteet turkulaisille salibandyjoukkueille.

Rallisprintin SM-kausi käyntiin Marttilassa

Jarno Pentinpuro piti kovinta kyytiä nelivedoissa.

Kuusiosainen rallisprintin SM-sarja vuosimallia 2026 pyörähti käyntiin sunnuntaina 25. tammikuuta. Marttilassa ajetulla SM Länsirannikon Rallisprintillä. Turun Urheiluautoilijoiden organisoiman kilpailun ympärillä riitti pöhinää jo reilusti ennen kilpailupäivää, kun mukaan olivat ilmoittautuneet Suomen drifting-huiput Lauri Heinonen , Juha Pöytälaakso ja Mika Keski-Korpi .

Eevi Saloselle ja Roope Rusille SM-hopeaa painissa

Roope Rusi.

Vaajakoskella painittiin 23.–24. tammikuuta naisten vapaapainin ja miesten kreikkalais-roomalaisen painin Suomen mestaruuksista.