Kuorma-autojen ikääntyminen ja pitkät huoltovälit voivat aiheuttaa kalliita vahinkoja yrittäjille

Kuorma-autoille sattuneet vahingot kuukausittain vuonna 2023. Kuorma-autoille sattuvat vahingot painottuvat erityisesti alkuvuoteen. Valtaosa vahingoista on teknisiä vikoja.
Kuorma-autoille sattuneet vahingot kuukausittain vuonna 2023. Kuorma-autoille sattuvat vahingot painottuvat erityisesti alkuvuoteen. Valtaosa vahingoista on teknisiä vikoja. Kuva: Fennian tilastot

Suuri osa kuorma-autojen vahingosta johtuu teknisistä vioista. Muita kuorma-autoille tyypillisiä vikoja ovat esimerkiksi juuttuminen lumeen tai suistuminen tieltä sekä lasivahingot. Kuorma-auton hinaaminen korjattavaksi voi aiheuttaa ylimääräisiä kuluja yritykselle.

Kuorma-autojen vahingot sattuvat erityisesti talvikuukausina, selviää Fennian tilastoista. Monen autolle sattuneen vahingon taustalla on kova pakkanen tai jäinen tie, mutta myös auton huoltamattomuudella on vaikutusta.

– Suuri osa kuorma-autojen vahingoista on teknisiä vikoja. Tyypillinen tekninen vika voi olla esimerkiksi se, ettei kuorma-auton moottori enää käynnisty tai vetoakseli rikkoutuu, sanoo Fennian yritysajoneuvojen tuotepäällikkö Joonas Makkonen tiedotteessa.

Hänen mukaansa tien päällä sattuneet tekniset viat edellyttävät lähes aina korjausavun kutsumista paikalle.

– Monet erityisesti pienemmät viat voidaan korjata jo paikan päällä, jolloin ajoneuvo pääsee jatkamaan matkaansa melko lyhyellä viivästyksellä. Esimerkiksi Fennialla kuorma-auton hinauspalveluvakuutus korvaa myös nämä pienet korjaustyöt.

Usein vika on kuitenkin sellainen, että kuorma-auto on hinattava korjaamolle. Silloin se luonnollisesti aiheuttaa kuljetuksen viivästyksiä ja liiketoiminnan menetyksiä.

– Jos auto on pidempään pois käytöstä, voi se moninkertaistaa vahingosta aiheutuneita kustannuksia. Siksi vikoihin kannattaa varautua mahdollisuuksien mukaan jo ennaltaehkäisevästi huollattamalla ajoneuvo säännöllisesti, Makkonen muistuttaa.

– Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry:n mukaan tyypillinen kuljetusyritys on pieni perheyritys, joka liikennöi 1–3 ajoneuvolla. Silloin yhdenkin ajoneuvon puuttuminen tuntuu heti yrityksen toiminnassa. Toisaalta pienelle yritykselle ison auton huoltokustannukset ovat merkittävä menoerä – jos talous on taantumassa ja toimialalla on paljon epävarmuutta, on ymmärrettävää, että kynnys huollon lykkäämisestä madaltuu, Makkonen sanoo.

Erityisesti talvikaudella huoltojen laiminlyönti voi kostautua, kun kuorma-auton koneisto on pakkasten vuoksi kovilla. Mutta aina ei huoltokaan auta: tarpeeksi kova pakkanen saa auton hyytymään, vaikka olisi juuri huollettu tai uusi auto.

Talvikaudella vahinkoja aiheuttavat teknisten vikojen lisäksi ulosajot, suistumiset ja jumittuminen lumeen. Toisinaan myös jäinen tie voi aiheuttaa sen, ettei kuorma-auto pääse eteenpäin esimerkiksi ylämäkeen.

– Kuorma-autoille sattuu jonkin verran myös lasivahinkoja sekä liikennevakuutuksesta korvattavia vahinkoja, Makkonen kertoo.

Kuorma-autojen keski-ikä kasvaa jatkuvasti ja on lähes 15 vuotta. Se on kasvanut jo jyrkemmin kuin esimerkiksi pakettiautoilla ja henkilöautoilla. Ikä ei ole autojen kohdalla ainoastaan numero, sillä ikä vaikuttaa ajoneuvon vahinkoherkkyyteen. Ajoneuvon osat alkavat olla kymmenen vuoden jälkeen jo kuluneita, jolloin ne voivat rikkoutua herkemmin ja auto kestää esimerkiksi kovia pakkasia aiempaa huonommin.

Myös Fennian vakuutuskannasta on nähtävissä, että vanhoilla, yli 15 vuotta vanhoilla kuorma-autoilla on vahva edustus.

– Kuorma-autot ovat kalliita, joten uuden ajoneuvon hankinta on aina iso investointi varsinkin pienelle perheyritykselle. Jos talous on kireällä, saatetaan kuorma-auton hankintaa lykätä, Makkonen sanoo.

– Lisäksi ajoneuvojen kehitys on tällä hetkellä murroksessa, ja myös kuorma-autojen osalta odotetaan sähköisiä ja kaasukäyttöisiä vaihtoehtoja. Moni yrittäjä saattaa seurata tilannetta ennen uusien hankintojen tekemistä, Makkonen huomauttaa.

Tänä vuonna kuorma-autojen ensirekisteröinnit kääntyivät kasvuun, kun taas maahantuotujen käytettyjen ajoneuvojen määrä on selvässä laskussa. Pitkässä juoksussa kuorma-autojen hankinnat seuraavat yleisiä talousnäkymiä.

– Kuorma-autojen ensirekisteröinnit olivat jyrkässä kasvussa vuoden 2008 finanssikriisiin asti, sen jälkeen tuli selvä romahdus. 2010-luvulla nähtiin uusi kasvu, joka katkesi koronavuoteen 2020, Makkonen sanoo.

Valtaosa Suomen kuorma-autoista on dieselautoja, yli 93 prosenttia. Kaasun ja muiden vaihtoehtoisten käyttövoimien osuus on vielä murto-osa dieselvetoisista ajoneuvoista.

Kumipyörillä tapahtuva tavarankuljettaminen on maamme pitkistä välimatkoista johtuen keskeisessä roolissa, jotta yhteiskunnan ja talouden rattaat pysyvät liikkeessä. Tavaraliikenteestä jopa 90 prosenttia kulkee maanteitä pitkin, ja Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry:n tilastojen mukaan Suomessa kertyykin enemmän kuljetuskilometrejä tuotetta kohden kuin missään muualla Euroopassa.

Toimialalla toimii Tilastokeskuksen mukaan lähes 25 000 yritystä, jotka työllistävät yli 111 000 työntekijää. Yritysten toimintaan kuuluvat muun muassa tieliikenteen tavarankuljetus, varastointi, huolinta ja muut rahtipalvelut.

Suomessa on liikennekäytössä Tilastokeskuksen mukaan noin 90 000 kuorma-autoa. Luvanvaraiseen liikenteeseen on rekisteröity SKAL:n mukaan yli 30 000 kuorma-autoa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Liikennekäytössä olevien kuorma-autojen keski-ikä viimeisen 15 vuoden aikana.  
Liikennekäytössä olevien ajoneuvojen keski-ikä kasvaa kaikissa ajoneuvoluokissa, mutta erityisesti kuorma-autoilla kasvu on nopeaa. Tämä kertoo siitä, että kuorma-autoja on viimeisen 15 vuoden aikana uudistettu melko vähän.
Liikennekäytössä olevien kuorma-autojen keski-ikä viimeisen 15 vuoden aikana. Liikennekäytössä olevien ajoneuvojen keski-ikä kasvaa kaikissa ajoneuvoluokissa, mutta erityisesti kuorma-autoilla kasvu on nopeaa. Tämä kertoo siitä, että kuorma-autoja on viimeisen 15 vuoden aikana uudistettu melko vähän. Kuva: Autoalan tiedotuskeskus

Digitaalinen kiinteistökauppa kaksinkertaistunut viime vuodesta

Digitaalisen kiinteistökaupan suosio kasvaa vauhdilla. Suomalaiset ovat solmineet tänä vuonna talo-, tontti- ja mökkikauppoja sähköisesti jo enemmän kuin aiempina vuosina yhteensä.

Digitaalisten kiinteistökauppojen kasvu on ollut tänä vuonna poikkeuksellisen nopeaa. Suomalaiset solmivat tammi–marraskuussa kiinteistökauppoja sähköisesti 113 prosenttia enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna. Kaiken kaikkiaan digitaalisia kiinteistökauppoja on tehty tänä vuonna jo enemmän kuin aiempina vuosina yhteensä.

Kokoelmakeskuksen ja kaupunginarkiston tilahanke läpäisi kaupunginhallituksen ja etenee valtuustokäsittelyyn

Turun kaupungin museoiden kokoelmakeskuksen ja kaupunginarkiston päätearkiston uudet tilat ehdotetaan rakennettavaksi Aerotien varteen Turun lentokentän lähelle.

Joka kolmas käyttää yli sata euroa kuukaudessa lasten harrastuksiin

Hintojen nousu näkyy yhä selvemmin lapsiperheiden arjessa, ja yksi kärsivistä alueista on harrastustoiminta. Yli puolet (55 %) suomalaisista lapsiperheistä käyttää lastensa harrastuksiin rahaa enintään sata euroa kuukaudessa. Kolmasosalla (32 %) rahaa kuluu kuukausittain kuitenkin enemmän, 100–300 euroa kuukaudessa. Summat selviävät LähiTapiolan tuoreesta Arjen Katsaus -kyselystä, jonka toteutti tutkimusyhtiö Verian.

Varsinais-Suomen maaseudun yrityksille EU:n maaseuturahoitusta jo kymmenen miljoonaa euroa

Maaseudun yritysrahoitusta saaneiden hankkeiden kokonaiskustannukset Varsinais-Suomessa ovat EU:n maaseuturahoituskaudella 2023–27 jopa 42 miljoonaa euroa. Varsinais-Suomessa on tehty yritystukipäätöksiä valtakunnallisesti eniten.

Tulevat tanssin ammattilaiset antavat taidonnäytteensä

Henna Hägg, Helmi Tuominen, Petra Myllyperkiö ja Jenny Luomajoki.

Yhtä köyttä on kolmannen vuoden tanssinopettajaopiskelijoiden teoskokonaisuus, joka tuo 10–13. joulukuuta Taideakatemian näyttämölle seitsemän ryhmäkoreografiaa.

Vapaaehtoisia kaivataan lisää urheiluseuratoimintaan

Seurabarometri 2025 on seurojen omaan arvioon perustuva tilannekuva suomalaisista seuroista. Kyselyyn vastasi valtakunnallisesti 980 seuraa. Kartoitus sisälsi kahdeksan teemaa, jotka käsittelivät muun muassa hallintoa, taloutta, valmennusta, viestintää ja vastuullisuutta. Tarkoituksena oli rakentaa mahdollisimman ajantasainen ja kokonaisvaltainen kuva siitä, millaisena seurat itse näkevät toimintansa vahvuudet sekä ne kohdat, joihin tarvitaan lisää tukea tai kehittämistä.

Kaupallisilla dna-testeillä etsitään isiä

DNA-testeihin liittyy merkittäviä tietosuojahuolia ja eettisiä ongelmia, joita moni ei tule ajatelleeksi.

– Ihmisellä on voimakas tarve ja oikeuskin tietää taustastaan. Tässä mielessä dna-testit ovat tärkeitä ja arvokkaita, tutkijatohtori Anna Reetta Rönkä sanoo.

Uusi etäkuntoutus keliakiaa sairastaville

Kela käynnistää uuden etäkuntoutuksen iho- tai suolistokeliakiaa sairastaville aikuisille ensi vuoden alussa. Kelan uusi keliakiaa sairastavan kuntoutus on suunnattu aikuisille, joilla on diagnosoitu iho- tai suolistokeliakia ja jotka kokevat gluteenittoman ruokavalion noudattamisen, oireiden hallinnan tai ruokavalion sovittamisen muun sairauden hoitoon haastavaksi.

Vuoden ympäristöteko -palkinto Andreas von Bergmannille ja Ålönlahden säätiölle

Palkinnolla halutaan lisätä tietoisuutta siitä, miten paikallisilla ratkaisuilla voidaan vaikuttaa ympäristön tilaan.

Paraisten kaupunki jakoi maanantaina yhdessä Saaristomeren biosfäärialueen kanssa Vuoden ympäristöteko -palkinnon saaristomerivuoden päätösseminaarissa.

Lainsäädäntöehdotukset kuolinpesän sähköisestä asioinnista lausuntokierrokselle

Lainsäädäntöehdotusten tavoitteena on mahdollistaa kuolinpesän sähköinen asiointi nykyistä laajemmin. Jatkossa asiakas voisi laatia perukirjan ja perintöveroilmoituksen Verohallinnon OmaVero-asiointipalvelussa. Mahdollisuutta paperiasiointiin ei kuitenkaan olla poistamassa.

Liikenneturva: Vaaralliset somehaasteet ja sladittelu eivät kuulu liikenteeseen

Matkustaja voi puuttua tilanteeseen, jossa kuljettaja on luisumassa riskinottoon tai muihin typeryyksiin.

Liikenneturvan kyselyssä nuorista vain harva kertoo osallistuneensa somehaasteeseen, jossa on rikottu liikennesääntöjä tai toimittu muuten vaarallisella tavalla. Useampi on kuitenkin ollut kyydissä, kun kaveri on tarttunut haasteeseen. Osa myös myöntää yllyttäneensä kuljettajaa riskinottoon. Liikenneturva korostaa, että vaaralliset somehaasteet, sladittelu tai muu temppuilu eivät kuulu liikenteeseen.

Lastenneuvola-aikoja pystyy varaamaan Varha-sovelluksesta

Varha-sovelluksen ajanvarauspalvelu laajenee. Sovelluksen kautta pääsee varaamaan myös lastenneuvola-aikoja. Aiemmin ajanvaraus on ollut avoinna influenssarokotuksiin sekä ehkäisyneuvolaan.

Kielikoulutus maahan muuttaneiden hyvinvoinnin perusta

Miira Häkkinen.

Turun yliopistossa toteutettu väitöskirja tuo esiin Suomen ja Saksan kielikoulutuksen eroavaisuudet ja yhtäläisyydet. Tutkimuksessa ääneen pääsivät sekä uutta kieltä opettavat että opiskelevat ihmiset.

Tilapäistä suojelua ei jatkossa enää myönnetä Suomessa, jos hakijalla on tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa

Maahanmuuttovirasto on muuttanut päätöskäytäntöään Euroopan unionin tuomioistuimen ja Euroopan unionin neuvoston uusien päätösten mukaiseksi, eikä enää lähtökohtaisesti myönnä tilapäistä suojelua niille, joilla on jo tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa. Neuvosto toi esille heinäkuussa päätöksessään periaatteen siitä, että henkilö voi saada tilapäiseen suojeluun liittyviä oikeuksia vain yhdessä jäsenvaltiossa kerrallaan. Tämän periaatteen noudattaminen varmistaa ja välttää päällekkäiset rekisteröinnit. Neuvoston päätöksen jälkeen virasto aloitti uuden linjauksen valmistelun.

Kauneimmat joululaulut kutsuvat Turussa ja Kaarinassa

Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa joululauluja yhdessä.

Kauneimmat Joululaulut ovat Suomen suurin yhteislaulutapahtuma ja monelle tärkeä jouluperinne. Tilaisuudet eivät ole vain rakkaita lauluja ja lämmintä tunnelmaa, vaan niissä kerätään kolehti Suomen Lähetysseuran työhön maailman heikoimmassa asemassa olevien lasten hyväksi. Tänäkin jouluna Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa yhdessä ja tehdä samalla hyvää maailman lasten puolesta.

Muistin ja ajattelun heikkeneminen viidenkympin jälkeen voi kertoa myöhemmästä hauraudesta

Gerastenia on oireyhtymä, joka johtuu ikääntymisen aiheuttamasta elinjärjestelmien heikentymisestä. Tuoreen tutkimuksen mukaan hitaampi reagointiaika sekä tarkkuus kognitiivisissa tehtävissä on yhteydessä korkeampaan gerastenian tasoon. Tutkimus nostaa esiin, että tämä yhteys on nähtävissä jo myöhäiskeski-iässä 57–70-vuotiailla.

Kun komedia valloitti politiikan – uusi kirja paljastaa televisioviihteen vaikutuksen Yhdysvaltain politiikkaan

Turun yliopistossa julkaistava kirja arvioi, että Perhe on pahin -tilannekomedia oli aloittamassa amerikkalaisen politiikan viihteellistymistä 1970-luvulla.

Archie Bunker for President: How One Television Show Remade American Politics on Oscar Winbergin ensimmäinen poliittiseen historian keskittyvä kirja. Teoksen on julkaissut University of North Carolina Press, ja sen julkistustilaisuus järjestetään torstaina 11. joulukuuta.

Nuorena saatu endometrioosidiagnoosi vaikuttaa elämään monin tavoin

Nuorena saatu endometrioosidiagnoosi on yhteydessä suurempaan sairastavuuteen sekä koulutuksellisiin ja ammatillisiin haasteisiin. Aikaisella hoidolla voitaisiin helpottaa sairaustaakkaa.

Urheilu

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.