Kuorma-autojen ikääntyminen ja pitkät huoltovälit voivat aiheuttaa kalliita vahinkoja yrittäjille

Kuorma-autoille sattuneet vahingot kuukausittain vuonna 2023. Kuorma-autoille sattuvat vahingot painottuvat erityisesti alkuvuoteen. Valtaosa vahingoista on teknisiä vikoja.
Kuorma-autoille sattuneet vahingot kuukausittain vuonna 2023. Kuorma-autoille sattuvat vahingot painottuvat erityisesti alkuvuoteen. Valtaosa vahingoista on teknisiä vikoja. Kuva: Fennian tilastot

Suuri osa kuorma-autojen vahingosta johtuu teknisistä vioista. Muita kuorma-autoille tyypillisiä vikoja ovat esimerkiksi juuttuminen lumeen tai suistuminen tieltä sekä lasivahingot. Kuorma-auton hinaaminen korjattavaksi voi aiheuttaa ylimääräisiä kuluja yritykselle.

Kuorma-autojen vahingot sattuvat erityisesti talvikuukausina, selviää Fennian tilastoista. Monen autolle sattuneen vahingon taustalla on kova pakkanen tai jäinen tie, mutta myös auton huoltamattomuudella on vaikutusta.

– Suuri osa kuorma-autojen vahingoista on teknisiä vikoja. Tyypillinen tekninen vika voi olla esimerkiksi se, ettei kuorma-auton moottori enää käynnisty tai vetoakseli rikkoutuu, sanoo Fennian yritysajoneuvojen tuotepäällikkö Joonas Makkonen tiedotteessa.

Hänen mukaansa tien päällä sattuneet tekniset viat edellyttävät lähes aina korjausavun kutsumista paikalle.

– Monet erityisesti pienemmät viat voidaan korjata jo paikan päällä, jolloin ajoneuvo pääsee jatkamaan matkaansa melko lyhyellä viivästyksellä. Esimerkiksi Fennialla kuorma-auton hinauspalveluvakuutus korvaa myös nämä pienet korjaustyöt.

Usein vika on kuitenkin sellainen, että kuorma-auto on hinattava korjaamolle. Silloin se luonnollisesti aiheuttaa kuljetuksen viivästyksiä ja liiketoiminnan menetyksiä.

– Jos auto on pidempään pois käytöstä, voi se moninkertaistaa vahingosta aiheutuneita kustannuksia. Siksi vikoihin kannattaa varautua mahdollisuuksien mukaan jo ennaltaehkäisevästi huollattamalla ajoneuvo säännöllisesti, Makkonen muistuttaa.

– Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry:n mukaan tyypillinen kuljetusyritys on pieni perheyritys, joka liikennöi 1–3 ajoneuvolla. Silloin yhdenkin ajoneuvon puuttuminen tuntuu heti yrityksen toiminnassa. Toisaalta pienelle yritykselle ison auton huoltokustannukset ovat merkittävä menoerä – jos talous on taantumassa ja toimialalla on paljon epävarmuutta, on ymmärrettävää, että kynnys huollon lykkäämisestä madaltuu, Makkonen sanoo.

Erityisesti talvikaudella huoltojen laiminlyönti voi kostautua, kun kuorma-auton koneisto on pakkasten vuoksi kovilla. Mutta aina ei huoltokaan auta: tarpeeksi kova pakkanen saa auton hyytymään, vaikka olisi juuri huollettu tai uusi auto.

Talvikaudella vahinkoja aiheuttavat teknisten vikojen lisäksi ulosajot, suistumiset ja jumittuminen lumeen. Toisinaan myös jäinen tie voi aiheuttaa sen, ettei kuorma-auto pääse eteenpäin esimerkiksi ylämäkeen.

– Kuorma-autoille sattuu jonkin verran myös lasivahinkoja sekä liikennevakuutuksesta korvattavia vahinkoja, Makkonen kertoo.

Kuorma-autojen keski-ikä kasvaa jatkuvasti ja on lähes 15 vuotta. Se on kasvanut jo jyrkemmin kuin esimerkiksi pakettiautoilla ja henkilöautoilla. Ikä ei ole autojen kohdalla ainoastaan numero, sillä ikä vaikuttaa ajoneuvon vahinkoherkkyyteen. Ajoneuvon osat alkavat olla kymmenen vuoden jälkeen jo kuluneita, jolloin ne voivat rikkoutua herkemmin ja auto kestää esimerkiksi kovia pakkasia aiempaa huonommin.

Myös Fennian vakuutuskannasta on nähtävissä, että vanhoilla, yli 15 vuotta vanhoilla kuorma-autoilla on vahva edustus.

– Kuorma-autot ovat kalliita, joten uuden ajoneuvon hankinta on aina iso investointi varsinkin pienelle perheyritykselle. Jos talous on kireällä, saatetaan kuorma-auton hankintaa lykätä, Makkonen sanoo.

– Lisäksi ajoneuvojen kehitys on tällä hetkellä murroksessa, ja myös kuorma-autojen osalta odotetaan sähköisiä ja kaasukäyttöisiä vaihtoehtoja. Moni yrittäjä saattaa seurata tilannetta ennen uusien hankintojen tekemistä, Makkonen huomauttaa.

Tänä vuonna kuorma-autojen ensirekisteröinnit kääntyivät kasvuun, kun taas maahantuotujen käytettyjen ajoneuvojen määrä on selvässä laskussa. Pitkässä juoksussa kuorma-autojen hankinnat seuraavat yleisiä talousnäkymiä.

– Kuorma-autojen ensirekisteröinnit olivat jyrkässä kasvussa vuoden 2008 finanssikriisiin asti, sen jälkeen tuli selvä romahdus. 2010-luvulla nähtiin uusi kasvu, joka katkesi koronavuoteen 2020, Makkonen sanoo.

Valtaosa Suomen kuorma-autoista on dieselautoja, yli 93 prosenttia. Kaasun ja muiden vaihtoehtoisten käyttövoimien osuus on vielä murto-osa dieselvetoisista ajoneuvoista.

Kumipyörillä tapahtuva tavarankuljettaminen on maamme pitkistä välimatkoista johtuen keskeisessä roolissa, jotta yhteiskunnan ja talouden rattaat pysyvät liikkeessä. Tavaraliikenteestä jopa 90 prosenttia kulkee maanteitä pitkin, ja Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry:n tilastojen mukaan Suomessa kertyykin enemmän kuljetuskilometrejä tuotetta kohden kuin missään muualla Euroopassa.

Toimialalla toimii Tilastokeskuksen mukaan lähes 25 000 yritystä, jotka työllistävät yli 111 000 työntekijää. Yritysten toimintaan kuuluvat muun muassa tieliikenteen tavarankuljetus, varastointi, huolinta ja muut rahtipalvelut.

Suomessa on liikennekäytössä Tilastokeskuksen mukaan noin 90 000 kuorma-autoa. Luvanvaraiseen liikenteeseen on rekisteröity SKAL:n mukaan yli 30 000 kuorma-autoa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Liikennekäytössä olevien kuorma-autojen keski-ikä viimeisen 15 vuoden aikana.  
Liikennekäytössä olevien ajoneuvojen keski-ikä kasvaa kaikissa ajoneuvoluokissa, mutta erityisesti kuorma-autoilla kasvu on nopeaa. Tämä kertoo siitä, että kuorma-autoja on viimeisen 15 vuoden aikana uudistettu melko vähän.
Liikennekäytössä olevien kuorma-autojen keski-ikä viimeisen 15 vuoden aikana. Liikennekäytössä olevien ajoneuvojen keski-ikä kasvaa kaikissa ajoneuvoluokissa, mutta erityisesti kuorma-autoilla kasvu on nopeaa. Tämä kertoo siitä, että kuorma-autoja on viimeisen 15 vuoden aikana uudistettu melko vähän. Kuva: Autoalan tiedotuskeskus

Kalastusluvat ovat kunnossa suurella osalla kalastajista

Kalatalouden Keskusliiton suorittaman valtakunnallisen kyselyn mukaan valtaosalla kalastajista oli kalastonhoitomaksu maksettu kalaan lähdettäessä vuonna 2024. Tarkastetuista kalastajista kolme prosenttia oli lähtenyt kalaan ilman asianmukaista lupaa. Sen sijaan pyydysten merkinnöissä on edelleen huomautettavaa.

Brinkhall soi jälleen heinäkuussa

21. kerran järjestettävän Brinkhall soi -festivaalin säveltäjävieraana on tänä vuonna Kalevi Aho , jonka teoksia kuullaan konserteissa tapahtuman aikana. Kalevi Aho osallistuu myös Brinkhall-päivään kartanolla lauantaina 11. heinäkuuta, jolloin festivaalin taiteellinen johtaja József Hárs haastattelee säveltäjää tämän tuotannosta. Luennoitsijavieraaksi on kutsuttu lisäksi suosittu kirjailija Ann-Christin Antell , joka kuvaa romaaneissaan kiehtovia Turun seudulle sijoittuvia tarinoita 1900-luvun taitteesta.

Lääkehoito hidastaa toimintakyvyn heikkenemistä myös pitkälle edenneessä MS-taudissa

Tuore tutkimus osoittaa, että okrelitsumabi-lääke hidastaa käsien toimintakyvyn heikkenemistä potilailla, jotka sairastavat ensisijaisesti etenevää MS-tautia.

Raision tehdasalueen rakennustyöt käynnistyvät

NCC Suomi Oy ja Hiab Finland Oy ovat allekirjoittaneet sopimuksen Hiabin Raision tehdasalueen rakennustöiden toteuttamisesta. Rakennusvaiheen käynnistyminen seuraa onnistuneesti toteutettua kehitysvaihetta, jossa hankkeen suunnitelmat ja tavoitehinta kehitettiin tiiviissä yhteistyössä tilaajan kanssa. Hankkeen arvo NCC:lle on noin 17 miljoonaa euroa.

Suomen Akatemialta Turun yliopistolle lähes 17 miljoonaa euroa akatemiahankkeisiin ja akatemiatutkijoille

Turun yliopisto sai Suomen Akatemian tieteellisiltä toimikunnilta rahoitusta yhteensä lähes 17 miljoonaa euroa, joka myönnettiin yhdeksälle akatemiatutkijalle ja 21 tutkijalle akatemiahankkeisiin.

Kesärauha teki yleisöennätyksensä

Turun Linnanpuistossa 12.–14. kesäkuuta juhlittu indie- ja vaihtoehtomusiikin festivaali Kesärauha teki odotetun kävijäennätyksen. Koko kevään ajan vauhdikkaana käynyt lipunmyynti huipentui loppuunmyytyyn lauantaihin, jolloin Avaimen Punainen tiili 25-vuotisjuhlakeikalla Linnanpuisto täyttyi 9 500 ihmisestä.

Naantalin keskustan koirapuisto suljetaan valaistusremontin ajaksi

Naantalin kaupungin viheryksikkö teettää keskustan koirapuistoon, Myllykiventie 12, valaistuksen, mistä johtuen puisto on suljettuna 22. kesäkuuta alkaen. Valaistusremontti kestää noin kaksi viikkoa.

Keskiaikaiset markkinat vievät vuoteen 1466

Keskiaikaista muotia näkee nyt erityisen paljon, jos vierailee Vanhalla Suurtorilla.

Keskiaikapukujen helmat liehuvat, lokit liitelevät ja puheensorina täyttää Vanhan Suurtorin, kun Keskiajan Turku järjestetään jälleen 25.-28. kesäkuuta.

Lounais-Suomen Jätehuollon laskutus siirtyy Ropo Suomi Oy:lle

Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) keskittää tiistaista 16. kesäkuuta alkaen laskujen lähettämisen, maksujen käsittelyn ja maksamiseen liittyvät asiakaspalvelutoiminnot Ropo Suomi Oy:lle. Alueen asukkaille muutos näkyy lähinnä tilinumeron muuttumisena ja laskujen ulkoasun uudistumisena.

Pyöräilijöiden Akselireitti viitoitetaan heinäkuun alkuun mennessä

Maskun, Mynämäen ja Nousiaisten alueelle sijoittuvan Akselireitin täysimittainen viitoitus valmistuu heinäkuun alkuun mennessä. Akselireitti on lähes 200 kilometrin mittainen pyöräilyreitistö, joka kulkee Maskun, Mynämäen ja Nousiaisten kuntien halki. Tänä kesänä reitin käytettävyys paranee huomattavasti, kun reitille lisätään maasto-opasteet koko reitin mitalta.

Luolavuoressa viihdytään parhaiten

Turkulaiset ovat arvioineet asuinalueitaan Oikotien kyselyssä. Parhaan arvosanan eri kategorioissa sai Luolavuori. Huhkola, Katariinanlaakso ja keskusta ovat lähes yhtä arvostettuja, Räntämäki ja Kurala tulevat seuraavina. Luonto nousi tärkeäksi kaikissa vastauksissa, samoin meri. Naapurit ja lähiympäristö, palvelujen ja julkisen liikenteen läheisyys sekä alueen turvallisuus ovat tärkeitä.

Autoliikenne sähköistyy EU:ssa

Euroopan autoteollisuutta edustavan ACEA:n tilastot tammi-huhtikuulta kertovat sähköistymisen etenevän EU-alueella. Tammi-huhtikuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 19,7 prosenttia eli 747 000 kappaletta oli täyssähköisiä, kun osuus vuosi sitten vastaavaan aikaan oli 15,3 prosenttia. Suomessa tammi-huhtikuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 10 800 eli jo 47,3 prosenttia oli täyssähköisiä.

Leiriohjaaja Pisara Härkönen tietää, kuinka lapsen koti-ikävä poistetaan

Pisara Härkönen (vas.) ja Opri Härkönen työn touhussa leirin keittiössä.

Bengtsårin saarella Hankoniemellä on mielenkiintoinen historia. Se tunnetaan jo jääkaudelta, siitä on merkintöjä kivikaudelta, ja vanhimmat asiakirjat 1500-luvulta kertovat saarella asuneen viljelijöitä ja 1900-luvun alkuun mennessä sinne oli kehittynyt pieni kylä. Helsinki perusti sinne pahatapaisten poikien kasvatuslaitoksen vuonna 1908. Saaren historia vertautuu Seilin saareen eristyslaitoksineen.

Mopojen virittely yhä riesana

Liikenneturvan kyselyn mukaan lähes joka neljäs nuori on ajanut sallittua nopeammaksi viritetyllä mopolla. Mopoilijan vanhempi on vastuussa nuorensa kulkupelistä. Myös liikenteessä liikkumisen pelisääntöjä on syytä käydä läpi yhdessä nuoren kanssa.

Sotkuinen sekajäte nielee rahaa

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) ympäristökouluttajat jalkautuvat kesällä toreille teemalla Pelasta sekajätteestä.

Lasten uimataito heikentynyt

Lasten uimataito on heikentynyt huolestuttavaa vauhtia. Yhä harvempi suomalaislapsi täyttää uimataidon perusvaatimukset. Suomen Uimaopetus- ja hengenpelastusliiton mukaan vuonna 2022 vain 55 prosenttia kuudesluokkalaisista osasi uida pohjoismaisen määritelmän mukaan. Vuonna 2016 uimataitoisia kuudesluokkaisia oli 78 prosenttia.

Aurajoesta nostettiin kuollut keski-ikäinen mies

Poliisi sai ilmoituksen elottomasta henkilöstä kello yhdentoista jälkeen perjantai-iltana Aurajoessa. Ilmoituksen tehneet olivat havainneet vedessä ihmisen Itäinen Rantakatu 66:n kohdalla. Keski-ikäinen mies, joka löydettiin elottomana joesta, oli nähty muutamaa tuntia aikaisemmin jokirannassa vahvassa humalassa. Mies todettiin kuolleeksi paikan päällä ennen puolta yötä.

Erica Helininillä on antiikkinörtin unelmaduuni

Erica Helin perusti haaveidensa vintagekaupan, koska halusi elää Nauvossa meren rannalla.

– Alku oli ihan kamala. Kun aloitin, en puhunut juurikaan suomea. Ensimmäinen bussiryhmä tuli pihalle ja he kysyivät, että voinko kertoa paikasta jotain suomeksi. Siinä oli 50 ihmistä pihalla ihmettelemässä, muistelee Erica Helin nauraen kuuden vuoden takaista kesää.

Näköislehti

Urheilu

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .

Otteluanalyysi: Hylätty maali jäi kaivelemaan Inter-leiriä kärkikamppailussa

Clinton Jephta (oik.) valittiin toukokuun pelaajaksi Veikkausliigassa.

Inter pelasi jo kuudennen tappiottoman pelin peräkkäin jalkapalloilun Veikkausliigassa, mutta se oli laiha lohtu, sillä joukkue olisi halunnut kolme pistettä kärkikamppailusta, jossa Kupittaalla vastassa oli sarjan kakkonen AC Oulu. Ottamatta jäi, sillä peli päättyi 0–0. Hylätty maali jäi erityisesti kismittämään Inter-leiriä.

Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa . Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.

Tuton Juha Helppi Mestiksen hallitukseen

Mestis-seuroja edustavan Jääkiekon Sarjaseurat ry:n vuosikokous järjestettiin tiistaina 9. kesäkuuta. Kokouksessa päätettiin hallituksen jäsenten määräksi kymmenen jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin jokaisesta seurasta puheenjohtaja ja lisäksi yksi asiantuntijajäsen.

Puukkokatsomo: Kovia tuloksia Paavolla

Paavo Nurmi Games järjestettiin tänä vuonna hieman aiempaa aiemmin. Suomalaisen yleisurheilukauden kesän avaus onnistui kuitenkin aavistuksen haastavista lähtökohdista varsin hyvin. Yleisöä oli jälleen tuvan täydeltä ja myös tulostaso oli kova. Yksi huippuhetki koettiin miesten seipääässä, kun Kreikan Emmanouíl Karalís vastasi odotuksiin ja ylitti kuusi metriä.

TPS:n jalkapallonaisille uusia juniorisopimuksia

Turun Palloseuran naisten edustusjoukkue on solminut juniorisopimukset neljän nuoren pelaajan kanssa. Sopimuspelaajiin kuuluvat hyökkääjä ja laitapelaaja Dina Päkkilä , puolustaja Viivi Helle , keskikenttäpelaaja Emilia Jämsén sekä maalivahti Siiri Sorsakivi . Heistä Päkkilä ja Helle ovat syntyneet vuonna 2009. Jämsén ja Sorsakivi ovat syntyneet vuonna 2010.