Kodiksamia-kirjallisuuspalkinto kuvateokselle, jossa yhdistyy taidekirja ja tunnekirja

Kodiksamia-kirjallisuuspalkinnon saa tänä vuonna Reetta Niemelän ja Pete Revonkorven kaikenikäisten kuvakirja Kun kiipeän kirsikkapuuhun (Sammakko 2023).

Kirjqa on unenomaisen kaunis, itkettävän ihana kuvakirja, jonka lukijalle ei ole ikärajaa. Teoksen maailmaan voi samota lapsi, aikuinen – tai molemmat yhdessä. Kirja ymmärtää yksin jäänyttä lasta, se ymmärtää yksin jättävää aikuista, hänen uppoamisensa, liukenemisensa, hapertumisensa – ja uuden toiveikkuuden. Pete Revonkorven kaunissieluiset, välillä surrealistisetkin kuvat ovat sadunhohtoisia kuin kirkkaat aamusumut.

Niemelän pienet, hiljaiset, väkevät ja vaikuttavat lauseet saavat muistamaan lapsuuden, saavat ajattelemaan aikuisuutta, sitä miten meillä on kehon lisäksi vaalittavana myös mieli. Omamme. Toistemme.

Kodiksamia-kirjallisuuspalkinnon 13-vuotisessa historiassa Kun kiipeät kirsikkapuuhun on ensimmäinen voittajateos, jossa kuvituksella on näin vahva osuus. Kuvat ja sanat kulkevat samassa maailmassa. Kun Niemelän lauseet puhuvat syvästä ikävästä, Revonkorpi näyttää talvisen, yksinäisen maantien meren pohjassa.

Niemelä (1973) on kirjoittanut moniin kirjallisuudenlajeihin kuuluvia teoksia, ja jokaisessa niissä lämmittää hehkuvana arinana runoilijuus. Kun kiipeät kirsikkapuuhun sisältää vain kuutisenkymmentä virkettä, kirkkaita, suoraan kohti tulevia sanoja.

Revonkorpi (1980) maalaa ikään kuin eksyksissä olevan ihmisen alitajunta tulisi näkyväksi. Tunne sisäisestä jäätymisestä piirtyy jääpuikkoina keittiön pöydän äärelle. Hahmot haihtuvat ilmaan, kun suru on liian suurta, kirsikkapuut kasvavat autioiden talojen lävitse kevättaivaalle, kun noustaan uutta toivoa kohti. Surrealismi on hiljaista, mutta vahvaa kun revenneiden ruusutapettien takaa paljastuu meri. ”Kun kukaan ei ole vielä lähtenyt pois”, pysäyttää hetken Reetta Niemelän lause – ja kuva näyttää sinisen talon tähtitaivaan alla, tuulen yltymisen heinikossa. Värit muuttelehtivat meren myrskyistä suloiseen suvipäivään.

Heli Laaksonen ojentaa taiteilijoille Kodiksamia-palkinnon – 30 000 ohrankryyniä – yksityistilaisuudessa sopivana ajankohtana.

Muut Kodiksamia-kirjallisuuspalkintoehdokkaat vuodelle 2024 olivat Miina Supisen romaani Kultainen Peura (Otava 2024), Anni Kytömäen suurromaani Mirabilis (Gummerus 2024), italialaisen Italo Svevon

pienoisromaani Onnistunut kepponen (Impromptu Kustannus 2024, suom. Juuso Kortelainen, alkup. Una burla riuscita, 1926), ukrainalaisen Jevhenija Kuznjetsovan romaani Tikapuut (Aula & Co 2024, suom. Eero Balk, alkup. Драбина) sekä Henri Hagmanin Värimaalauksen huipulle – 18 askelta puhtaampaan näkemiseen (Lapin yliopiston taiteiden tiedekunta 2023).

Kodiksamia-kirjallisuuspalkinnon nimi juontuu syntysijoiltaan Kodiksamin kylästä, Rauman Lapista.

Ensimmäisen Kodiksamian vuonna 2011 sai Tapio Koivukari romaanistaan Ariasman – Kertomus valaanpyytäjistä. 30 000 ryynin palkinto ojennettiin vuonna 2012 Eeva Kilvelle teoksesta Kuolinsiivous. Vuonna 2013 Kodiksamian vastaanotti runoilija Lealiisa Kivikari teoksestaan Talo Kalliosaarella. Vuonna 2014 palkittiin Juha Hurmeen Nyljetyt ajatukset, vuonna 2015 romaanikirjailija Unto Seppäsen Kyynäräisen Sohvi ja kylänrieha. Vuonna 2016 voittaja oli Olli Heikkosen runoteos Regional-express, vuonna 2017 Katja Kallion romaani Yön kantaja, vuonna 2018 palkittiin Janne Saarikiven esseemäinen puheenvuoro Suomen kieli ja mieli, vuonna 2019 Johanna Venhon romaani Ensimmäinen nainen, vuonna 2020 Meiju Niskalan kuva-sana-teos Kun syvään hengittäminen ei riitä ja vuonna 2021 Jaan Kaplinskin postuumi runokokoelma Ilta tuo takaisin kaiken (suom. Anja Salokannel ja Pauli Tapio). Vuonna 2022 palkittiin Petri Keto-Tokoin ja Juha Siitosen Puiden asukkaat – Suomen puiden seuralaislajit (Gaudeamus 2021). Viime vuonna Kodiksamian sai Kaarina Silmunen tietokirjallaan Löytöretkellä Baltian luonnossa.

Raadin ainoa jäsen ja palkinnon perustaja on Heli Laaksonen.

– Onneks olkko ehrokkail – ja kiitos hyvist kirjoist! Jokainen lukija voi antaa itsekin oman Kodiksamia-palkintonsa. Älä tyydy muiden palkintojulistuksiin. Valitse itse kuusi kirjasuosikkiasi ja jaa ne muiden kanssa – pidät samalla kirjallisuutta otsikoissa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Aivovammojen tärkein hoito on niiden ehkäisy

Vaikka kypärä ei estä kaikkia vammoja tai onnettomuuksia, se pienentää merkittävästi vakavien seurausten riskiä.

Pyöräilykypärä on pyöräilijän tärkeä varuste, joka suojaa päätä onnettomuustilanteessa. Liikenneturvan kyselyn mukaan enemmistö ei suostu ajamaan polkupyörää ilman kypärää. Liikenneturvan seurantojen** mukaan enemmistö myös käyttää sitä. Paina kypärä päähän myös sähköpotkulautaa ajaessa.

LiikU Haastepyöräily -kampanja starttaa vappuna

LiikU Haastepyöräily -kampanja kannustaa kaikenikäisiä ja -tasoisia lounaissuomalaisia valitsemaan pyörän yhä useammin arjen kulkuvälineeksi. Kampanjaa on järjestetty Satakunnassa jo yli 30 vuoden ajan ja Varsinais-Suomessa yli 20 vuotta. Viimeisen kymmenen vuoden aikana kampanjassa on poljettu yhteensä yli 22 miljoonaa kilometriä.

Vesiympäristöjen ja niiden kasvustojen muutokset näyttelyn lähtökohtana

Elina Koskimies, Kaiku mereltä metsään, vesiväri paperille, 2025.

Elina Koskimiehen näyttely Mereltä joen kautta metsään ja taas kaupunkiin on esillä Galleria Joellassa 30.4.–24.5.

Työpaikkojen rakenteet vaikuttavat isien perhevapaisiin oletettua vähemmän

Työpaikkojen rakenteelliset ominaisuudet vaikuttavat isien perhevapaiden käyttöön vähemmän kuin on oletettu, osoittaa tuore Turun yliopistossa tehty tutkimus. Tutkijoiden mukaan vanhempainvapaiden tasapuolisempaan jakautumiseen tähdättäessä muutoksia on tehtävä lainsäädännön rinnalla myös arkisessa työpaikkakulttuurissa.

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta ensi tiistaista lähtien

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta tiistaista 28. huhtikuuta lähtien. Työn ajaksi Pansiontielle rakennetaan liikenneympyrä, joka mahdollistaa kulun Ruissaloon sekä Vuoksenniskankadulle. Liikenneympyrä rakennetaan Pansiontie–Tuontiväylä–Vientiväylä-risteyksen kohdalle. Ennen liikenneympyrää liikenne siirretään yhdelle kaistalle kaikista ajosuunnista.

Ajokelit muuttumassa monin paikoin huonoiksi

Suomeen on sääennusteiden mukaan saapumassa lauantaista 25. huhtikuuta alkaen lumisadealue, joka tuo runsaasti lunta maan etelä- ja keskiosiin. Lumisateet alkavat lauantain vastaisena yönä maan länsiosasta ja leviävät päivän aikana etelä- ja keskiosan yli kaakkoon. Runsas lumi- ja räntäsade sekä navakka, puuskittainen tuuli tekevät ajo-olosuhteista vaikeat tai erittäin vaikeat.

Vain joka viides seuraa sähkön hintaa

Jopa 45 prosenttia kotitalouksista on solminut sähkösopimuksen, jossa hinta on kokonaan tai osittain sidottu pörssisähköön.

Tuore selvitys paljastaa, että vain noin joka viides suomalainen (22 %) seuraa sähkön hintaa päivittäin. Suurin osa tarkistaa hinnan harvemmin tai ei lainkaan – ja erityisesti nuorten kohdalla kiinnostus jää selvästi vähäisemmäksi. Tämä tarkoittaa, että monelta jää hyödyntämättä mahdollisuus vaikuttaa omaan sähkölaskuunsa.

Junnila: Naton putkiverkosto ulotettava Suomeen ja Ruotsiin

Kansanedustaja ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) vaatii Naton pohjoiseurooppalaisen putkiverkoston laajentamista Suomeen ja Ruotsiin. Hän esitti näkemyksensä Delphi Economic Forumissa energiapolitiikkaa käsittelevässä puheenvuorossaan.

Aura Sinfonian konsertissa Alma Meretojan pianokonserton kantaesitys

Alma Meretoja.

Turun konservatorion ja Puolalanmäen musiikkilukion yhteinen sinfoniaorkesteri konsertoi Sigyn-salissa keskiviikkona 29. huhtikuuta kello 19. Konsertti on saanut nimekseen Ikara , kantaesitettävän pianokonserton mukaan. Pianosolistina soittaa teoksen säveltäjä Alma Meretoja ja orkesteria johtaa Olli Vartiainen .

Eurojackpotin potti kohosi 45 miljoonaan euroon – Suomeen yli 900 000 euron voitto

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi viikon tiistaina potissa on tarjolla noin 45 miljoonaa euroa. Suomeen osui yksi arvonnan suurimmista voitoista.

Turku Fashion Gala järjestetään Forum Korttelissa

Turku Fashion Gala järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta kello 20 Forum Korttelissa. Ohjelmassa on MILLI O -muotinäytös, A’Krios-muotinäytös ja Dance Show by Enni Bäckmann .

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Luksusta artistin ehdoilla

Musiikista tykkäävien keikoilla käynti on noudatellut perinteisesti tiettyä kaavaa. Esiintyjä lähtee kiertueelle ja yleisö pääsee suhteellisen vähällä vaivalla esiintyjän luokse. Musiikki tulee kuluttajan luokse.

Ethän tuuleta petivaatteita nyt ulkona?

Siitepöly tarttuu helposti lakanoihin ja tyynyihin.

Siitepölyallergian oireista kärsiville kevätkuukaudet tietävät usein tukalia aikoja. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalon mukaan oireita voi kuitenkin lievittää siivouksella merkittävästi. Avainasemassa on hyvästä ilmanvaihdosta huolehtiminen ja petivaatteiden pesu – tuuletusta ja pyykkien kuivatusta ulkona tulee ehdottomasti välttää.

Lindén: Tavallisen ihmisen lääkärikäynti kallistuu tuntuvasti

Hallitus nostaa kehysriihessä terveyskeskusmaksuja 20 prosentilla ja kiristää laajasti sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja. Kansanedustaja Aki Lindénin (sd.) mukaan Päätökset näkyvät suoraan ihmisten arjessa: jo muutama lääkärikäynti vuodessa maksaa jatkossa kymmeniä euroja enemmän.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen veturiohjelman

Meyer Turku Oy:n liikevaihto oli viime vuonna 2,1 miljardia euroa.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen Business Finland -osarahoitteisen MERiON-veturiohjelman, jonka tavoitteena on vahvistaa laivanrakennusteollisuutta ekologisten, digitaalisten ja geopoliittisten muutosten keskellä. Ohjelma kokoaa yhteen yrityksiä, korkeakouluja ja tutkimuslaitoksia kehittämään ratkaisuja risteilyaluksiin ja kelluviin infrastruktuureihin.

Kevätmyrsky kurittaa maan etelä- ja keskiosia viikonloppuna

Pohjoistuuli voimistuu jo lauantaina iltapäivällä maan länsiosassa ja leviää sunnuntaina maan etelä- ja keskiosiin aiheuttaen vahinkoja. Runsaimmat lumisateet osuvat maan keski- ja itäosiin ja tekevät ajokelistä hetkittäin jopa erittäin huonon.

Näköislehti

Urheilu

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Otteluanalyysi: Anini Jr. pelasti TPS:lle pisteen viime hetkellä

Sivurajalla riitti tapahtumia perjantaina.

Näytti pitkään siltä, että TPS kärsii kauden ensimmäisen tappionsa, mutta sitten esiin astui vaihtopelaaja Samuel Anini Jr . Lisäajalla ottelun viimeisellä kosketuksella hän sijoitti tasoituksen takakulmaan ja räjäytti Kupittaan huutomyrskyyn. Maalintekijälle maali myös varmasti maistui. Edellisen kerran Veikkausliigassa hän osui vuonna 2023.

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.

Åboraakkeli: Toukokuu on julmin?

Theodoros Tsirigotis.

Ei nyt vielä julisteta mitään, kun Veikkausliigaa on takana vasta kolme kierrosta, mutta korkeimmalle sarjatasolle palanneen TPS:n osalta alku on ollut lupauksia herättävä. Pisteitä on tullut, eikä tie Suomen Cupissakaan katkennut Tammisaaressa.

Milla Granlund palautti TPS:n salibandyn Suomen mestariksi

TPS voitti Tampereen Classicin neljännen kerran naisten F-liiganfinaaleissa ja palasi vuoden tauon jälkeen Suomen mestariksi. Finaalisarja meni TPS:lle suoraan neljässä ottelussa.