Kuljetusyritysten riskiluokan merkitys kasvaa ajo- ja lepoaikavalvonnassa

Euroopan unionin jäsenvaltiot ovat ottaneet käyttöön yhtenäisen laskentakaavan ajo- ja lepoaikojen ja ajopiirtureiden valvonnassa. Kun lievin rikkomus on yhden pisteen arvoinen, kertyy kaikkein vakavimmasta rikkomuksesta 90 pistettä. Havaittujen rikkomusten perusteella lasketaan kuljetusyritysten riskiluokka.

Kuljetusyrityksien riskiluokka muodostuu yritys- ja tienvarsivalvonnassa havaituista rikkomuksista. Ulkomaan liikenteessä tienvarsivalvonta voi olla myös toisen maan viranomaisen tekemää.

Työsuojeluviranomainen hyödyntää omassa toimivallan käytön arvioinnissaan Euroopan komission määrittämää riskiluokan laskentakaavaa. Jos kuljetusyrityksellä on yksi kuorma-auto ja auton rikkomusten yhteenlaskettu pistemäärä on yhden työsuojelutarkastuksena tehdyn ajo- ja lepoaikavalvonnan perusteella enintään 100, voidaan asian katsoa olevan kunnossa. Pisteiden noustessa yli sen aina 200 asti, työsuojelutarkastaja antaa viranomaisohjausta työnantajalle. Jos pistemäärä on 201 tai enemmän, yritystä pidetään riskiyrityksenä, mikä voi johtaa muihin hallinnollisiin toimenpiteisiin.

Yritykseen saattaa kohdentua vuoden aikana useampi valvontatapahtuma. Etenkin riskiyrityksen kohdalla todennäköisyys joutua sekä yritys- että tienvarsivalvontaan kasvaa. Yksittäisen tarkastuksen tiedot säilyvät järjestelmässä kaksi vuotta. Tarkastukset, joissa on todettu asioiden olevan kunnossa, pienentävät vastaavasti riskiluokkaa.

– Valvonnassa tulee liian usein vastaan, että kuljettaja on poistanut kuljettajakorttinsa digitaalisesta ajopiirturista pyrkiessään salaamaan vuorokautisen ajoaikansa ylittymisen tai vuorokautisen lepoaikansa vajaaksi jäämisen. Kyseessä on EU:n neliportaisen rikkomusten vakavuusluokittelun mukaan kolmanneksi vakavin eli erittäin vakava rikkomus. Monesti voi olla jopa niin, että jos kuljettaja olisi rehellisesti ajanut kyseiset rikkomukset kortilleen, lopputulos olisi saattanut jäädä vain lieväksi rikkomukseksi. Ero rikkomusten pisteiden välillä on tällöin 30-kertainen. Toki jos kuljettaja ajaa useamman tunnin liikaa työpäivässään, rikkomuksesta tulee tällöin jo 90 pistettä, havainnollistaa tiedotteessa tarkastaja Ville Gröndahl Pohjois-Suomen aluehallintoviraston työsuojelun vastuualueelta.

Viranomaisen näkökulmasta kuljetusyritysten tulisi kiinnittää entistä tarkemmin huomiota ajo- ja lepoaikojen lisäksi ajopiirtureiden käyttöön kokonaisuutena. On hyvä muistaa, että ajopiirtureihin tulee olla asetettuna yrityslukitus, ennen kuin ajoneuvo otetaan kuljetusyrityksessä käyttöön. Lisäksi on tärkeää huolehtia, että ajopiirturin määräaikaistarkastukset on tehty vähintään kahden vuoden välein. Jos nämä eivät ole kunnossa, kuljetusyritykselle tulee 30 virhepistettä per rikkomus.

– Analogisilla ajopiirtureilla varustetut autot vähenevät ammattikäytössä. Kun tällaisella autolla vaikka vara-autona ajetaan toisinaan, ei ajopiirturilevyn käyttö ole enää rutiininomaista. Asiassa voi korostua yhtä lailla alan konkarin piittaamattomuus ajopiirturilevyn oikeaan käyttöön kuin myös nuoren digiaikaan tottuneen kuljettajan vähäinen kokemus, Gröndahl toteaa.

Työsuojelutarkastajat havaitsevat yritysvalvonnassa säännöllisesti esimerkiksi rikkomuksia, jotka liittyvät analogisten ajopiirturien keskiötietoihin, aikaryhmävalitsimen käyttöön tai esimerkiksi siihen, että piirturilevy on ollut piirturissa yli vuorokauden. Jokainen yksittäinen tapahtuma on 30 rikkomuspistettä.

– Siksi kuljetusyritysten oma valvonta siihen, että heidän kuljettajansa osaavat käyttää piirturilaitteita oikein ja piirturit pidetään asianmukaisessa käyttökunnossa, on äärimmäisen tärkeää. Kun yritysvalvonnassa valvomme tyypillisesti kuljetusyrityksen ajot kahdeksan viikon jaksolta, ja jos kuljettaja ei esimerkiksi täytä piirturilevyn keskiötietoja oikein, kertyy tällöin rikkomuspisteitä viisipäiväisellä työviikolla kyseiseltä jaksolta 1 200 pistettä, Gröndahl kertoo.

Myös tietojen tallentamiseen ja säilyttämiseen tulee kiinnittää huomiota. Ajoneuvojen digitaalisten ajopiirturien massamuistien tiedot tulee tallentaa vähintään kahden kuukauden välein ja säilyttää tallennushetkestä eteenpäin yhden vuoden ajan. Jos ajoneuvo on ulkomailla, tiedot pitää tallentaa, kun ajoneuvo palaa Suomeen. Tiedot tulee tallentaa myös, kun kuljetusyritys luovuttaa ajoneuvon pois hallinnastaan.

Kuljettajalla, joka ajaa analogisella ajopiirturilla varustettua ajoneuvoa, tulee olla ajossa käytetyt ajopiirturilevyt viimeisen 56 vuorokauden ajalta kuluvan päivän lisäksi. Sama 56 päivän sääntö koskee myös digitaalisesta ajopiirturista otettuja tulosteita. Sitä vanhemmat ajopiirturilevyt sekä digipiirturista otetut tulosteet kuljetusyrityksen tulee säilyttää vuoden ajan. Kuljetusyritystä koskevat kuljettajakorttitiedot tulee tallentaa omista sekä tilapäisistä kuljettajista vähintään kolmen viikon välein. Mikäli kuljettaja on kuljetusyrityksessä henkilövuokrausyrityksen kautta, kuljetusyritys voi henkilövuokrausyrityksen kanssa sopia kuljettajan tietojen tallentamisesta. Tärkeintä kuitenkin on, että kuljettajan tiedot ovat saatavilla kuljetusyritystä koskien yritysvalvonnan yhteydessä. Esimerkiksi piirturilevyn väärentäminen, salaaminen, poistaminen tai hävittäminen on 90 pistettä per rikkomus.

– Ajoittain havaitsemme tilanteita, joissa kuljettaja käyttää väärin perustein saatua kuljettajakorttia tai hänellä on hallussaan toisen kuljettajan kortti. Tällöin jokainen työpäivä, kun hän ajaa kyseisillä korteilla, on 90 rikkomuspistettä. Kuljetusyritysten onkin hyvä tiedostaa vastuunsa kuljettajiensa tekemistä rikkomuksista. On kuljetusyritysten etu, että tarkastuksilla – on ne sitten yritystarkastuksia tai tienvarsivalvontaa – kuljetusyrityksillä olisivat asiat kunnossa ja kuljetusyrityksiin ei kohdentuisi sanktioita. Se toki edellyttää, että kuljetusyritys huolehtii valvontavastuustaan kuljettajiensa toimintaan. Haluaisin uskoa, että jos kuljetusyrityksissä on vain tahtotila tehdä asiat oikein, niin siihen kyllä pystytään myös. Hyvämaineisen yrityksen voisi odottaa olevan myös kilpailuetu markkinoilla, arvioi Gröndahl.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kaarina järjestää kulttuuri- ja harrasteillan

Kaarinan kulttuuripalvelut järjestää perjantaina 21. elokuuta kello 17–20 Kaarina-talolla sekä Kaarinan torilla kulttuuri- ja harrasteillan. Yhdistykset ja järjestöt esittelevät omaa toimintaansa ja aktivoivat uusia osallistujia mukaan toimintaan.

Mikä tekee suomalaisesta kesämökistä kodin tuntuisen?

On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.

Sotaa pakenevien ukrainalaisten tilapäinen suojelu jatkuu

Tilapäisen suojelun myöntäminen Venäjän hyökkäyssotaa pakeneville ukrainalaisille jatkuu. EU-maat päättivät 30. heinäkuuta tilapäisen suojelun jatkamisesta vuodella. Tilapäinen suojelu sotaa pakeneville ukrainalaisille on voimassa 4.3.2028 asti.

Moni hoitaa asioitaan mieluummin puhelimella kuin tietokoneella

Joka viides haluaisi älypuhelimensa korvaavan arjessa mahdollisimman monta laitetta.

Puhelimen koko on monelle suomalaiselle merkittävä tekijä puhelimen valinnassa. Samsungin teettämän kyselyn mukaan 12 prosenttia suomalaisista nimeää puhelimessa tärkeimmäksi ominaisuudeksi mahdollisimman pienen koon. 19 prosenttia nostaa pienen koon puhelimen kolmen tärkeimmän ominaisuuden joukkoon, kun suuren koon jopa 21 prosenttia suomalaisista.

Heinäkuun sademäärät lännessä paikoin poikkeuksellisen suuria

Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan heinäkuu oli lähes koko maassa keskilämpötilan osalta tavanomainen. Kuukauden keskilämpötila vaihteli etelärannikon noin 17–18 asteesta Pohjois-Lapin noin 11–14 asteeseen. Keskilämpötila oli suuressa osassa maata noin 0–1 astetta vertailukauden 1991–2020 keskiarvoa pienempi.

Joka neljäs nainen kärsinyt taloudellista haittaa naisten terveyteen liittyvistä ongelmista ja sairauksista

Naisten terveyteen liittyvät ongelmat ja sairaudet näkyvät monelle myös kukkarossa. LähiTapiolan Arjen katsaus kyselyn mukaan joka neljäs nainen on kokenut niistä taloudellista haittaa. Pienituloisilla osuus on jopa 44 prosenttia. Salkunhoitajan mukaan ilmiö kertoo paitsi yhteiskunnallisesta ongelmasta, myös alipalvellusta kasvumarkkinasta, josta sijoittajankin kannattaisi kiinnostua.

Eurojackpotin potti nousee 23 miljoonaan euroon

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi tiistaina on jaossa noin 23 miljoonan euron päävoitto.

EVA: Suomalaiset hyväksyvät osaamiseen perustuvat tuloerot

Suomalaiset hyväksyvät osaamiseen ja ahkeruuteen perustuvat palkkaerot, vaikka niukka enemmistö pitää tuloeroja edelleen liian suurina, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n kevään Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Vasemmistoliiton ja vihreiden kannattajien enemmistö haluaisi moninkertaistaa Suomen rahoituksen ilmastonmuutoksen torjuntaan

Kunnallisalan kehittämissäätiön Ilmapuntari-kyselytutkimuksen osana selvitettiin suomalaisen aikuisväestön asenteita ilmastonmuutosta ja siihen liittyviä toimia kohtaan. Vastaajille esitettiin 14 asenneväittämää.

Elintarviketeollisuusliitto: Afrikkalainen sikarutto ei vaaranna ruokaturvallisuutta

Koko elintarvikeketju pyrkii kaikin keinoin estämään ASF:n leviämisen tuotantosikaloihin.

Ruokaviraston mukaan Suomessa Virolahdella on todettu villisiassa afrikkalaista sikaruttoa (African swine fever, ASF). Afrikkalainen sikarutto on lakisääteisesti vastustettava, helposti leviävä eläintauti. Se ei vaaranna elintarviketurvallisuutta eikä tartu ihmisiin.

S-Pankin nimissä lähetetään kalasteluviestejä

S-Pankin nimissä levitetään sähköpostitse kalasteluviestejä tavoitteenaan saada haltuunsa asiakkaiden pankkitunnuksia ja muita luottamuksellisia tietoja. Älä syötä pankkitunnuksiasi tai korttitietojasi sivustolle, johon olet saanut linkin sähköpostitse, tekstiviestinä tai pikaviestimissä.

Finnlines-konsernin liikevaihto ja tulos kohenivat

Finnlinesin palveluita käytti alkuvuonna 431 000 yksityismatkustajaa ja ammattikuljettajaa.

Finnlines-konsernin liikevaihto tammi–kesäkuussa oli 412,4 (351,9 vuonna 2025) miljoonaa euroa. Tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) oli vuoden ensimmäisellä puoliskolla 55,8 (39,9) miljoonaa euroa. Tulos ennen veroja (EBT) parani edellisvuodesta ja oli 51,2 (33,8) miljoonaa euroa.

Poliisi tutkii perämoottorivarkaussarjaa Turun saaristossa, epäiltynä viisi nuorta

Lounais-Suomen poliisi tutkii laajaa veneiden perämoottoreihin kohdistunutta varkaussarjaa Varsinais-Suomessa. Rikoksista epäiltyinä on viisi nuorta.

Suomalaisten unelmakoti on rauhallinen omakotitalo luonnon lähellä

Omakotitalo on edelleen suomalaisten ylivoimainen asumisunelma. Lähes kuusi kymmenestä suomalaisesta nimeää omakotitalon unelmakodikseen. Vaikka asumiskeskustelussa korostuu kaupunkien tiivistyminen, suomalaisten asumistoiveissa painottuvat edelleen rauhallinen sijainti ja luonnonläheisyys. S-Pankin asiantuntijan mukaan asuntomarkkinat tarjoavat tällä hetkellä myös mahdollisuuksia, ja monen asumishaaveita voidaan edistää askel kerrallaan.

Poliisi selvitti laajan tietojenkalasteluvyyhdin – epäiltyjä seitsemän, rikoshyöty 177 000 euroa

Lounais-Suomen poliisi on selvittänyt laajamittaista tietojenkalastelua, jossa Turun seudulla vaikuttanutta päätekijää epäillään kaikkiaan 26:sta törkeästä rikoksesta.

Sinilevää tavanomaista vähemmän sisävesillä

Rymättylän Kirkkojärvellä on havaittu sinilevää lähes koko kesän ajan. Järvi pyritään kunnostamaan kemiallisella käsittelyllä ensi kesänä. Kuvassa Rymättylän Kirkkojärvi on tilanteessa, jossa pinnalla ei ole näkyvää sinilevää.

Sinilevätilanne on sisävesillä edelleen ajankohtaan nähden tavanomaista rauhallisempi, kun rannikkoalueilla tilanne on ajankohdalle tyypillinen. Satelliittihavaintojen perusteella itäisellä Suomenlahdella on esiintynyt sinilevän pintakukintoja.

Kaksi nuorta kuoli liikenneonnettomuudessa Piikkiössä, auto osui siltapilareihin

Kaksi nuorta kuoli auton ulosajossa Makarlantiellä Piikkiössä Kaarinassa perjantaina aamulla. Poliisin alustavan käsityksen mukaan ajoneuvolla käytetty huomattavaa nopeutta, ja ajoneuvon hallinta on menetetty. Ajoneuvo osui Turun kehätien siltapilareihin.

Suomessa todettu afrikkalainen sikarutto vaikuttaa sianlihan ja siitä saatavien tuotteiden vientiin

Afrikkalainen sikarutto (ASF) on todettu alustavissa tutkimuksissa luonnonvaraisissa villisioissa Virolahdella Itä-Suomessa. Ruokavirasto varmistaa tuloksen vielä EU:n afrikkalaisen sikaruton vertailulaboratoriossa Espanjassa. Taudin leviämisen rajoittamiseen tähtääviin toimiin ryhdytään kuitenkin välittömästi. Tämä on ensimmäinen kerta, kun tauti on todettu Suomessa. Tauti ei tartu ihmisiin.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: TPS leikitteli IFK Mariehamnin kustannuksella

Marius Könkkölä ja Kian Visser.

Hyvänä kotijoukkueena tunnettu TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa lyömällä sarjajumbo IFK Mariehamnin puhtaasti 3–0. TPS nousi 25 pisteeseen ja tavoittelee yhä paikkaa mitalisarjasta eli kuuden parhaan loppusarjasta, vaikka loppuohjelma onkin hankala.

Kuubalaiskaksikko vahvistamaan Raision Loimua

Yusnier Ponce de León ja Elieser Rojas.

Raision Loimu on solminut pelaajasopimukset kahden kuubalaispelaajan kanssa. Tulevalla kaudella Loimun riveissä nähdään yleispelaaja Yusnier Ponce de León (23., 195 senttiä) sekä keskipelaaja–hakkuri Elieser Rojas (29, 201).

Otteluanalyysi: Inter teki sensaation ja pudotti turkkilaisen suurseuran

Ilari Kangasniemi oli ottelun hahmoja.

Harva tällaiseen tulokseen uskoi, vaikka Inter venyi jalkapalloilun Konferenssiliigassa 1–1-vierastasapeliin Başakşehiria vastaan Istanbulissa. Niin vain kävi, että Inter vei kotiottelun maalein 2–0 ja pudotti suurseuran jatkosta yhteismaalein 3–1. Tulos oli täysin ansaittu. Inter oli joukkueena parempi vaikka Başakşehir piti paljon palloa.

Vesa Vasara sysää ennakkosuosikin paineet turkkilaisille

Clinton Jephta teki Interin maalin Istanbulissa.

Inter kohtaa Konferenssiliigan toisen karsintakierroksen toisessa osaottelussa turkkilaisen Başakşehir FK:n torstaina Kupittaalla. Inter lähtee hyvistä asetelmista kotiotteluunsa, kun joukkue nappasi 1–1-tasapelin Turkista.

Niko Lehtiranta hallitsi SM-viikonloppua Motoparkissa – saldona kaksi voittoa

Niko Lehtiranta.

Ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta jatkoi vahvoja otteitaan viikonloppuna Virtasalmen Motoparkissa ajetussa Suomen ratamoottoripyöräilyn SM-sarjan toisessa osakilpailussa. Lehtiranta voitti viikonlopun molemmat Superbike-luokan kilpailut ja hallitsi tapahtumia käytännössä alusta loppuun.

Benjamin Sylvestersson ajoi kahdesti podiumille ja nousi pistejohtoon Saksan ADAC GT4 -sarjassa

Benjamin Sylvestersson on kotoisin Paraisilta.

Benjamin Sylvestersson ajoi kahdesti podiumille Saksan ADAC GT4 -sarjassa ja nousi pistejohtoon. Viikonloppuna ajettu Oscherslebenin osakilpailu onnistui hyvin. Sylvestersson saavutti ajoparinsa Gabriele Pianan kanssa molemmissa kilpailulähdöissä podiumin ajaen kolmanneksi ja toiseksi. Sijoitusten ansiosta pari nousi kärkeen sarjan pisteissä.