Uusi kokonaisuus Kaikuja ja varjoja osaksi Turun linnan perusnäyttelyä

Susanna Lahtinen. Susanna Lahtinen. Kuva: Ari-Matti Ruuska

Osana Turun linnan päänäyttelyiden uudistamista Turun linnassa avautuu uusi Kaikuja ja varjoja -kokonaisuus 22. marraskuuta. Kokonaisuus nostaa esille linnassa eri aikoina eläneiden ja vaikuttaneiden henkilöiden kiehtovia tarinoita ja tarjoaa tarinoiden kautta mielenkiintoista tietoa Turun linnan menneisyydestä.

Uudessa päälinnan kierroksen varrelle sijoittuvassa kokonaisuudessa voi kuulla menneisyyden kaikuja ja nähdä viipyileviä varjokuvia. Tietosisällöt johdattavat läpi linnan vuosisatojen ja tutustuttavat monenlaisiin ihmiskohtaloihin 1300-luvulta 1600-luvulle.

– Emme tiedä kaikkea menneisyydestä eikä kaikista historian henkilöistä ole jäänyt esimerkiksi muotokuvia. Joskus tavoitamme vain kaikuja ja varjoja. Koostamme menneisyyden tarinoita pienistä sirpaleista, fragmenteista. Historiantutkimus on kuin salapoliisin työtä. Etsimme johtolankoja, joita seuraamalla rakentuu kokonaisuus, kuin paloista palapelin kuva, kertoo Turun kaupunginmuseon amanuenssi Susanna Lahtinen tiedotteessa.

Linnan käytävillä ja saleissa voi kuulla katkelmia vuosisatoja sitten käydyistä keskusteluista. Kierroksen varrella saa kävijä tutustua muun muassa Brita Olavintyttären ja Sofia Gyllenhielmin elämäntarinoihin ja tavata vaikkapa Jaakko Ilkan ja Kustaa Vaasan. Linnassa henkilöiden varjot ilmestyvät seiniin häivähdyksinä menneisyydestä ja katoavat takaisin historian hämärään.

Kaikuja ja varjoja -avajaistapahtuma on lauantaina 22. marraskuuta kello 12–15. Avajaistapahtumassa pääsee tutustumaan uuteen näyttelykokonaisuuteen ja tapaamaan linnassa eläneitä henkilöitä eri vuosisadoilta. Tapahtumassa saattaa kohdata niin kuninkaita kuin hovinaisia, herttuattaren ja kirjurin, ja muuta väkeä linnanpäälliköstä fatabuuriemäntään.

Tapahtumapäivänä pääsee myös kuulemaan kirjailija Elise Pihlajaniemen luentoa Turun linnan ystäväkirja – tarinoita linnanväestä Bryggman-salissa kello 14. Pihlajaniemi kertoo kiinnostavia tositarinoita vankeina pidetyistä kuninkaanpojista, ylhäisistä piirittäjistä, merirosvokuninkaista ja Turun linnan kuuluisista Katariinoista.

Kaikuja ja varjoja -kokonaisuus jatkaa meneillään olevaa perusnäyttelyuudistusta, jonka osana Kruunun väkeä -näyttely avautui vuosi sitten joulukuussa. Kruunun väkeä -näyttely sijaitsee Isossa Linnantuvassa ja Kaikuja ja varjoja -kokonaisuus levittäytyy linnan päälinnan kierroksen eri saleihin. Seuraavaksi päänäyttelyuudistus keskittyy linnan eri osissa sijaitseviin vankilatiloihin sekä kappeleihin.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Äidin raskaudenaikainen suolistomikrobisto yhteydessä myöhempään lihavuuteen

Lähes joka toisella odottavalla äidillä on ylipainoa tai lihavuutta.

Turun yliopiston uusi tutkimus osoittaa, että äidin raskaudenaikainen suolistomikrobiston koostumus on yhteydessä synnytyksen jälkeiseen lihavuuteen.

Turkulainen Toni Eklund Kevan hallituksen puheenjohtajaksi

Kevan valtuutetut valitsivat syyskokouksessaan 21. marraskuuta eläkelaitokselle uuden hallituksen. Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin toimitusjohtaja Toni Eklund Turusta ja varapuheenjohtajaksi Helsingin pormestari Daniel Sazonov . Kevan valtuutettujen päätös oli yksimielinen.

Skanssi avaa joulukauden lauantaina

Skanssin kauppakeskuksen joulusesonki julistetaan virallisesti avatuksi lauantaina.

– Muumit tuo jouluseikkailunsa kauppakeskukseen ja totta kai myös joulupukki on tulossa meille, kertoo Kauppakeskus Skanssin kauppakeskuspäällikkö Heli Järvelä tiedotteessa.

Biojätemaksu laskee 40 prosenttia, sekajätteen vastaanottomaksu nousee

Biojätemaksu laskee noin 40 prosenttia vuoden 2026 alusta. Esimerkiksi 140-litraisen biojäteastian tyhjennys maksaa jatkossa 4,59 euroa nykyisen 7,69 euron sijaan.

Jokirannan telakkanostureiden kuntoa tarkastetaan drooneilla

Turun kaupunki tutkii Aurajoen rannoilla sijaitsevien telakkanostureiden kunnon talven ja kevään aikana. Tarkastukset alkavat maanantaina 24. marraskuuta droonikuvauksilla ja laser-keilauksella. Tarkastuksia jatketaan keväällä.

Hahdenniemen talviuintipaikka suljettu, syynä huonolaatuinen vesi

Uimavesinäytteiden mukaan uimapaikan vesi ei täytä laatuvaatimuksia. Tutkimustulokset saatiin 20. marraskuuta ja avantopaikka on toistaiseksi suljettu. Seuraavat näytteet otetaan 26. marraskuuta.

TPS solmi stadionsopimuksen – Kupittaan pääkatsomo käytössä ensi kaudella

TPS:n miesten edustusjoukkue pelaa ensi kaudella jalkapallon Veikkausliigan ja Suomen Cupin kotiottelunsa Veritas Stadionilla niin, että käytössä on stadionin pääkatsomo.

TPS Jalkapallo ja Veritas Stadionia operoiva stadionyhtiö ovat solmineet jalkapallokauden 2026 kattavan sopimuksen. TPS:n miesten edustusjoukkue pelaa ensi kaudella jalkapallon Veikkausliigan ja Suomen Cupin kotiottelunsa Veritas Stadionilla niin, että käytössä on stadionin pääkatsomo.

Seurakuntayhtymän Lilja-lehti jaetaan jatkossa Aamuset-kaupunkilehden välissä

Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä on kilpailuttanut Lilja -lehden taiton, painatuksen ja jakelun vuosille 2026–27 avoimella kansallisella tarjouskilpailulla. Yksi kilpailutuksen ehdoista oli, että Lilja-lehti jaetaan Turun ja Kaarinan alueella ilmestyvän kaupunkilehden välissä.

Seurakuntayhtymä lainaa Turun tuomiokirkkomuseon esineitä Aboa Vetus Ars Nova -museon näyttelyyn

Aboa Vetus Ars Nova -museo saa lainaksi 22 esinettä Turun tuomiokirkkomuseosta.

Aboa Vetus Ars Nova -museo saa lainaksi 22 esinettä Turun tuomiokirkkomuseosta. Esinelainat ovat mahdollisia, koska Tuomiokirkkomuseo on sulkeutunut Tuomiokirkossa alkavan peruskorjauksen vuoksi lokakuussa.

Auta ruokalahjalla -joulukeräys käynnissä

Jo viidettä kertaa järjestettävässä Auta ruokalahjalla -keräyksessä asiakkaat voivat lahjoittaa K-Supermarket-kaupoista löytyville keräyspisteille kaupasta ostamiaan ruoka- ja juomatuotteita. Kerätyt tuotteet lahjoitetaan niitä tarvitseville ennen joulua kunkin kaupan valitseman paikallisen yhteistyökumppanin toimesta. Keräys on käynnissä 7. joulukuuta saakka yli sadassa K-Supermarketissa ympäri Suomen.

Piirtämistä ja liikettä reaaliajassa

Barker-teatterilla nähdään 22. ja 23. marraskuuta reaaliajassa tapahtuvaa piirtämistä ja liikettä. Piirtäminen heijastuu tilan seinille ja muille pinnoille. Piirtäjänä on kuvataiteilija-tanssinopiskelija Emilia Liimatainen , mutta myös tanssijat osallistuvat kuvan luomiseen. Tapahtumassa kuullaan myös livemusiikkia.

Avohakkuut ja jaksollinen metsänkasvatus voivat olla riski maaperän hiilivarastoille

Helsingin ja Itä-Suomen yliopistojen sekä Luonnonvarakeskuksen tutkimuksen mukaan jatkuva metsänkasvatus häiritsee maaperän hiilivarastojen muodostumista vähemmän kuin perinteinen jaksollinen kasvatus. Avohakkuut vähentävät myös maaperän mykorritsasieniä, jotka ovat tärkeitä pysyvien hiilivarantojen muodostumiselle.

Tommi Vasankari jatkaa LiikUn hallituksen puheenjohtajana

Tommi Vasankari.

Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n syyskokous valitsi 20. marraskuuta lääketieteen tohtori, UKK-instituutin johtaja Tommi Vasankarin jatkokaudelle LiikUn hallituksen puheenjohtajaksi. Puheenjohtajakausi on kaksivuotinen.

Nuorille tarjotaan opintoseteliä avoimeen korkeakouluun ja korkeakoulujen aloituspaikkoja lisätään

Hallitus esittää osana vuoden 2026 talousarvioesityksen täydentämistä ilman opiskelupaikkaa jääneille nuorille opintoseteliä avoimeen korkeakoulutukseen. Lisäksi esitetään rahoitusta uusiin aloituspaikkoihin yliopistoissa ja ammattikorkeakouluissa. Panostukset ovat osa hallitusohjelman mukaista koulutustason nostoa. Aloituspaikat ja opintoseteli ovat osa puoliväliriihessä päätettyjä kasvutoimia.

Haloo Helsinki! aloittaa kesäkeikkansa Summer Start Festivalilla Kaarinassa

Haloo Helsinki! esiintyy kesäkuussa Summer Start Festivaleilla.

Uusi Summer Start Festival juhlitaan Kaarinassa Hovirinnan ranta-alueella 5.–6. kesäkuuta. Tapahtuma avaa festivaalikesän. Kaksipäiväinen Summer Start Festival on yksi tapahtumajärjestäjä United Festivals Oy:n 12 ensi kesän aikana järjestämästä kesäfestivaalista. Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Henri Kulmala odottaa innoissaan tulevaa kesää ja uutta tapahtumaa.

Hoidon vaikuttavuus näkyväksi -seminaari nosti keskiöön laaturekisterit ja potilaan kokemuksen

Tyks Orton yhteistyössä BCB Medicalin kanssa järjestämä Hoidon vaikuttavuus näkyväksi -seminaari tarjosi ajankohtaisen katsauksen vaikuttavuuden mittaamiseen, laaturekistereihin ja tiedolla johtamiseen erityisesti ortopedian ja kirurgian näkökulmista.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Uudenpellonkadun moottoriajoneuvoliikenteeltä

Uudenpellonkadulla tehdään 21.11.–5.12. viemäri- ja vesijohtotyötä Tammitien ja Kulmalankadun välillä. Tie on poikki moottoriajoneuvoliikenteeltä työmaan kohdalta. Työt Uudenpellonkadulla aloitetaan Tammitien risteyksen kohdalta ja työmaa etenee Kulmalankadun risteykseen.

Turun ammattikorkeakoulun uusi tutkimusryhmä tuo tekoälyratkaisuja yrityksille

Turun ammattikorkeakoulun Kognitiiviset teknologiat -tutkimusryhmä rakentaa älykkäitä päätöksentekojärjestelmiä ja yhdistää hajanaiset tietolähteet toiminnalliseksi kokonaisuudeksi. Teknologian kehittäminen luo parhaimmillaan uutta kasvua Varsinais-Suomen alueelle.

Urheilu

TPS:n salibandynaisia lähdössä MM-kisoihin

TPS-kapteeni Jenna Saario (oik.).

Suomi lähtee murtamaan Ruotsin dominanssia 6. joulukuuta Tšekissä pidettäviin salibandyn naisten MM-kisoihin. TPS:n joukkueesta MM-kisoihin lähtevät Jenna Saario sekä Pietilän siskokset Emilia ja Olivia . Muita turkulaisille tuttuja pelureita MM-joukkueessa ovat viime kaudella TPS:ää edustanut Meri-Helmi Höynälä ja FBC Loiston paitaa vielä viime keväänä kantanut Ulla Valtola .

TPS solmi stadionsopimuksen – Kupittaan pääkatsomo käytössä ensi kaudella

TPS:n miesten edustusjoukkue pelaa ensi kaudella jalkapallon Veikkausliigan ja Suomen Cupin kotiottelunsa Veritas Stadionilla niin, että käytössä on stadionin pääkatsomo.

TPS Jalkapallo ja Veritas Stadionia operoiva stadionyhtiö ovat solmineet jalkapallokauden 2026 kattavan sopimuksen. TPS:n miesten edustusjoukkue pelaa ensi kaudella jalkapallon Veikkausliigan ja Suomen Cupin kotiottelunsa Veritas Stadionilla niin, että käytössä on stadionin pääkatsomo.

Prosper Ahiabu Interin paitaan

Prober Ahiabu on nähty VPS:n paidassa. kuva on vuodelta 2022.

Inter ja ghanalaiskeskikenttäpelaaja Prosper Ahiabu ovat solmineet pelaajasopimuksen, joka kattaa kaudet 2026 ja 2027. 26-vuotias Ahiabu on kuulunut viime vuosina luottopelaajiin Vaasan Palloseurassa. Viime kaudella hän nousi myös vaasalaisten kapteenistoon.

Åboraakkeli: Hopeasta hyvä Interin ponnistaa

Interin kausi Veikkausliigassa päättyi komeaan Ilves-voittoon ja hopeamitaleihin. Kausi kokonaisuutena oli hieno ja hopeamitalit vähintään ansaitut. Mitali maistui, eikä ihme. Edellisen kerran Inter oli mitaleilla kauden 2020, mutta tuota mitalia himmensi osaltaan koronapandemia.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat ei kyennyt murtamaan Kosovon muuria

Matias Siltanen oli jälleen Pikkuhuuhkajien luottomiehiä.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue jäi Kupittaalla maalittomaan tasapeliin Kosovoa vastaan EM-karsintaottelussa. Suomi säilytti paikkansa lohkon kakkosena mutta Espanja karkasi jo viiden pisteen päähän.

Durmishin painiura päättyi SM-kultaan

Fatos Durmishi.

Vapaapainin Suomen mestaruukista kisattiin sunnuntaina Janakkalassa. Turun Voimamiesten (TWM) Fatos Durmishi saavutti miesten alimman painoluokan 61 kilon mestaruuden. Mestaruuden eteen Fatos joutui finaalissa tosi tiukoille nuorta HPM:n Muhamed Nalgievia vastaan ja ottelu päättyi Durmishin voittoon 3–2.