Turun yliopiston kansainvälisten tutkinto-ohjelmien haku aukeaa

Kuva: Suvi Harvisalo Turun yliopisto

Turun yliopiston 16 kansainvälistä maisteriohjelmaa ja kaksi kandidaattiohjelmaa ovat jälleen haettavissa kevään ensimmäisessä yhteishaussa 7.–21. tammikuuta. Samaan aikaan ovat käynnissä erillishaut myös kahteen muuhun kansainväliseen maisteriohjelmaan. Suomen hallituksen asettama kansallinen lukuvuosimaksun täyskatteellisuusvaatimus EU- ja ETA-alueen ulkopuolisille opiskelijoille tulee vaikuttamaan hakukierrokseen.

Turun yliopiston kansainvälisiin perustutkinto-ohjelmiin on haku kerran vuodessa, osana kansallista kevään ensimmäistä yhteishakua. Yhteishaussa hakija voi hakea yhteensä kuuteen eri tutkinto-ohjelmaan useasta eri korkeakoulusta. Ohjelmista enintään kolme voi olla Turun yliopiston tarjoamia. Kansainväliset tutkinto-ohjelmat ovat täysin englanniksi opetettavia ohjelmia, joissa opiskeluun ei tarvita suomen kielen taitoa. Kansainvälisiä tutkinto-ohjelmia on seitsemässä yliopiston kahdeksasta tiedekunnasta.

Vuonna 2025 ensimmäistä kertaa haettavissa olleet kaksi Turun kampuksen uutta kv-kandidaattiohjelmaa, Information and Communication Technology ja Sustainable and Social Entrepreneurship, ovat haettavissa nyt toista kertaa. Turun yliopiston tavoitteena on kasvattaa kansainvälisten kandidaattiopiskelijoiden määrää. Turun yliopiston kansainvälisyysohjelmassa 2021–30 on jo aiemmin linjattu, että yliopisto pyrkii kaksinkertaistamaan kansainvälisten maisteriopiskelijoiden määrän vuodesta 2020 vuoteen 2030 mennessä.

Lukuvuosimaksujen täyskatteellisuuteen velvoittava laki tulee voimaan 1. elokuuta ja sitä sovelletaan opiskelijoihin, jotka aloittavat opintonsa mainitusta päivästä alkaen. Vuosina 2017–25 parhaat EU- ja -ETA-maiden ulkopuolelta tulleet hakijat saivat lukuvuosimaksun kattavan apurahan, mutta keväästä 2026 alkaen apurahoja ei enää myönnetä aloittaville lukuvuosimaksuvelvollisille hakijoille.

Täyskatteellinen lukuvuosimaksu tarkoittaa, että lukuvuosimaksut kattavat opiskelijan koulutuksesta aiheutuvat kokonaiskustannukset, sillä EU- ja ETA-alueen ulkopuolisten opiskelijoiden tutkintokoulutusta ei rahoiteta valtion perusrahoituksella. Lukuvuosimaksut perustuvat koulutuksen todelliseen kustannustasoon. Maksut ovat Turun yliopistossa tutkinto-ohjelmasta riippuen joko 10 000 euroa tai 12 000 euroa per lukuvuosi.

Muutoksena aiempiin hakukierroksiin kansainvälisiin maisteriohjelmiin hyväksyttyjen lukuvuosimaksuvelvollisten opiskelijoiden on nyt mahdollista saada 2 000 euroa suuruinen niin sanottu Early bird -alennus ensimmäisen vuoden lukuvuosimaksuunsa. Toiselle tai myöhemmälle opiskeluvuodelle on edelleen mahdollista saada 50 prosenttia lukuvuosimaksusta kattava apuraha, kunhan opiskelijan opinnot ovat edenneet ennalta-asetettujen kriteerien mukaisesti. Uutena kriteerinä on muun muassa neljän opintopisteen verran suoritettuja Suomen kielen opintoja.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Akkulaitteista syttyy jo enemmän paloja kuin sähkökiukaista

Akkukäyttöisten laitteiden määrä on kasvanut suomalaiskodeissa nopeasti.

Kyselyn mukaan osalla suomalaisista on kotonaan jo niin paljon akkukäyttöisiä laitteita, etteivät he osaa sanoa niiden tarkkaa määrää. LähiTapiolan vahinkotietojen mukaan akkupalot voivat olla yllättäviä ja rajuja. Vahinkojen ennaltaehkäisyn kannalta olennaista on ladata laitteita vain valvottuna ja viedä vanhat akut kierrätyspisteisiin.

Neljä loukkaantui liikenneonnettomuudessa Saaristotiellä

Saaristotiellä tapahtui torstaina kello 15.30 liikenneonnettomuus, jossa loukkaantui neljä ihmistä. Poliisi sai ilmoituksen onnettomuudesta Saaristotiellä noin kilometrin Lielahdentiestä Paraisten suuntaan. Paraisten suuntaan ajanut henkilöauto ajautui vastaantulevien kaistalle osuen Kaarinan suuntaan ajaneen auton keulaan. Molemmat auton vaurioituivat pahoin. Molemmissa ajoneuvossa oli kaksi täysi-ikäistä henkilöä. Kaikki neljä loukkaantuivat ja heidät toimitettiin sairaalaan.

Alkoholittomien oluiden suosio kasvaa yhä

Alkoholittomien juomien kysyntä on kasvamaan päin.

Alkoholittomien oluiden myynti kasvoi litroissa viime vuonna Suomessa noin yhdeksän edellisestä vuodesta. Litrat ovat yhä pieniä verrattuna koko olutmarkkinaan, mutta kasvun jatkuttua pitkään on alkoholittomista oluista ja muista alkoholittomista panimojuomista tullut jo merkittävä kategoria. Tämä näkyy erityisesti suurten markettien juomaosastoilla, missä alkoholittomille panimojuomille on omat, laajat hyllynsä tai jopa osastonsa.

Turun kaupunkitutkimusohjelma myönsi rahoitusta tutkimushankkeille – vaaleissa nukkuvat lähiöt, korruption ehkäisy, kaupunkimetsien petoeläimet ja aktiivista liikkumista tukevat asuinympäristöt

Turun kaupunki, Turun yliopisto, Åbo Akademi ja Länsi-Suomen yleishyödyllinen asuntosäätiö ovat myöntäneet yhteensä 600 000 euroa Turun kaupunkitutkimusohjelman mukaiseen tutkimustyöhön.

Vakava sairastuminen johtaa pitkäaikaisiin ansiotulojen menetyksiin – maahanmuuttajat kärsivät Suomessa syntyperäisiä enemmän

Waseem Haider.

Vakava sairastuminen voi vähentää työntekijältä ansiotuloja tuhansilla euroilla vuodessa. Muutos on selvästi voimakkaampi maahanmuuttajilla kuin syntyperäisillä suomalaisilla. Näin osoittaa Turun yliopiston ja Työterveyslaitoksen tutkijoiden tuore tutkimus Journal of Migration and Health -lehdessä.

Koululaisia Turussa aseella uhannut mies jäi kiinni takaa-ajon jälkeen – epäillään myös rattijuopumuksesta

Lounais-Suomen poliisi sai keskiviikkona ilmoituksen henkilöstä, joka oli uhkaillut yläkoululaisia tyttöjä Turun keskustassa. Teosta epäilty mies on pidätetty.

Sähkönkulutus nousi Suomessa kaikkien aikojen ennätystasolle

Sähkönkulutuksessa tehtiin torstaina kaikkien aikojen ennätys.

Suomeen saapunut kireä pakkasrintama on nostanut sähkönkulutuksen paitsi kuluvan talven, myös kaikkien aikojen ennätystasolle. Fingridin arvion mukaan korkeita kulutuslukemia tullaan näkemään loppuviikon ajan, mikäli pakkanen jatkuu edelleen kireänä. Sähkön riittävyyden odotetaan pysyvän hyvällä tasolla sähkön tuotantolaitosten ja siirtoyhteyksien toimiessa normaalisti.

Pakkasille ei näy loppua

Kireä pakkasjakso kestää vielä useita päiviä. Pakkasille ei näy loppua. Vähäistä sään lauhtumista on todennäköisesti näköpiirissä ensi viikon puolella.

Nitro Group Oy perustaa tekoälyyn keskittyvän yrityksen

Eka Ruola, Elina Bono ja Jukka Niittymaa.

Markkinointitoimisto Nitro Group Oy perustaa oman yrityksen tekoälyavusteisen markkinoinnin strategiseen konsultointiin, tutkimukseen, teknologioiden kehittämiseen ja markkinoijien tehokkuuden kasvattamiseen. Uuden yrityksen toimitusjohtajaksi ja johtavaksi konsultiksi on nimetty Elina Bono ja Chief AI Officeriksi ja johtavaksi konsultiksi tekoälyasiantuntija Jukka Niittymaa . Molemmat siirtyvät yritykseen mainostoimisto Sherpasta, jossa he ovat viime vuodet toimineet tekoälyn parissa. Molemmista tulee myös Nitro AIM Oy:n osakkaita.

Pysyvän oleskeluluvan asumisaikaedellytys pitenee kuuteen vuoteen

Pysyvän oleskeluluvan saamisen edellytyksiä tiukennetaan 8. tammikuuta. Lakiin lisätään uudet kotoutumisedellytykset pysyvän oleskeluluvan hakijoille.

Raision ladut ja ulkojääkentät avautuvat

Tykkilumen levitys Kerttulan latupohjille käynnistyi torstaina.

Lumi ja pakkanen mahdollistavat hiihtämisen ja luistelemisen myös Raisiossa. Raision ulkojääkentistä avoinna ovat jo Ihalan ja Tahvion koulujen kentät, ja lisää kenttiä jäädytetään parhaillaan. Kenttien ajankohtaisen tilanteen voi tarkistaa osoitteesta https://raisio.fi/fi/kulttuuri-ja-vapaa-aika/liikunta-ja-ulkoilu/liikuntapaikat-ja-varaukset/jaahalli-hiihtoladut-ja-luistelukentat/ulkojaakentat .

Nikotiinipussien matkustajatuontia rajoitetaan

Matkailija voi 1. helmikuuta alkaen tuoda nikotiinipusseja ulkomailta Suomeen matkaltaan enintään tuhat grammaa. Jo 1. tammikuuta alkaen nikotiinipusseja on saanut tuoda muista EU-maista ilman veroja enintään tuhat grammaa. Nikotiinipussien nettitilaaminen on ollut kiellettyä jo elokuusta lähtien.

Ratapihankadulla yksi ajokaista pois käytöstä sataman suuntaan ajettaessa – järjestelyt voimassa vuoden

Asemapalvelut ja pysäköinnin yhdistävän LogoHubin rakennustöiden vuoksi Ratapihankadulta joudutaan sulkemaan yksi ajokaista sataman suuntaan ajettaessa. Ratapihankadulla sataman suuntaan oikeanpuoleinen ajokaista suljetaan välillä Brahenkatu–Logomonsilta.

Turun hyvän rakentamisen kohdetta valitaan jälleen

Hyvän rakentamisen palkinnon tavoitteena on nostaa laadukasta rakentamista ja onnistuneita kokonaisuuksia Turussa esille. Palkinto on jaettu vuodesta 2018. Yleisö voi äänestää viidestä ehdokkaasta parasta Kerro kantasi -palvelun kautta 8.–22. tammikuuta. Yleisön lisäksi myös Turun kaupunkikuvatyöryhmä valitsee oman palkittavan.

Rene Nummelin Tuton paitaan

Rene Nummelin (takana) vaihtaa Tuton paitaan.

Tuto Hockey on solminut puolustaja Rene Nummelinin kanssa sopimuksen, joka kattaa käynnissä olevan kauden sekä kauden 2026–27.

Postille neljä uutta ulkoautomaattia Turun ja Kaarinan alueella

Posti ottaa käyttöön Turun ja Kaarinan alueella neljä uutta ulkoautomaattia sekä laajentamalla viittä jo olemassa olevaa ulkoautomaattia.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee tien moottoriajoneuvoliikenteeltä Runosmäenkadulla

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee tien moottoriajoneuvoliikenteeltä Runosmäenkatu 4:n kohdalta 8.–16. tammikuuta. Kävelijät ja pyöräilijät pääsevät kulkemaan työmaan ohi.

Kela voi jatkossa alentaa toimeentulotuen perusosaa karenssin vuoksi

Eduskunta on hyväksynyt lait työttömyystuen karenssien kiristyksestä ja toimeentulotuen uudistuksesta. Jatkossa työtön voi saada karenssin jo yhdestä työnhaun tai työllisyyspalveluihin osallistumisen laiminlyönnistä. Kela voi jatkossa alentaa työttömältä toimeentulotuen perusosan määrää karenssin vuoksi.

Urheilu

Rene Nummelin Tuton paitaan

Rene Nummelin (takana) vaihtaa Tuton paitaan.

Tuto Hockey on solminut puolustaja Rene Nummelinin kanssa sopimuksen, joka kattaa käynnissä olevan kauden sekä kauden 2026–27.

TPS-kapteeni Atte Sihvonen jatkaa kasvattajaseurassaan

Atte Sihvonen.

Turun Palloseura on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen joukkueen kapteenina kahdella edellisellä kaudella toimineen Atte Sihvosen kanssa. Turussa syntynyt ja kasvanut 29-vuotias toppari on TPS:n oma kasvatti.

Alexis Binner TPS:n puolustukseen loppukaudeksi

Alexis Binner.

HC TPS on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen ruotsalaispuolustaja Alexis Binnerin kanssa. 27-vuotias, 191-senttinen ja 95-kiloinen vasemmalta laukova puolustaja siirtyy TPS-paitaan Ranskan pääsarjassa, Ligue Magnusissa, pelaavasta Brûleurs de Loups de Grenoblesta.

Turku Turbulence marssittaa crossfitin huiput Logomoon

Turku Turbulence veti viime vuonna Logomon täyteen.

Suomen ensimmäinen CrossFit-joukkuekilpailu Turku Turbulence järjestetään Turun Logomossa lauantaina 7. helmikuuta nyt jo kolmatta kertaa. Mukana on myös oma sarja paraurheilijoille, joka debytoitiin vuoden 2025 kilpailussa. Paraurheilijat kilpailevat niin kutsutussa adaptive-sarjassa, jossa crossfit-urheilulle tyypillisiä liikkeitä sovelletaan vammaisurheilijoille sopiviksi.

Pelataanko Mestiksen keskikastissa tärkeimmät pelit keväällä 2027?

Siirtymäkaudella Mestiksen runkosarjassa on poikkeuksellisen kovat panokset.

Kotimaisen jääkiekon sarjajärjestelmäuudistus vaikuttaa lähivuosina myös Mestikseen, kun siitä tulee maan kolmanneksi korkein sarjataso Liigan A- ja B-sarjan jälkeen. Tosin kukaan ei vielä tarkalleen tiedä, mitkä vaikutukset esimerkiksi joukkueiden suhteen on, mutta Mestis pyrkii valmistautumaan tulevaan.

TPS Juniorijääkiekko ry käynnistää näkövammaiskiekon

Kalle Lahti.

TPS Juniorijääkiekko ry laajentaa toimintaansa ja käynnistää keväällä näkövammaiskiekon ryhmän. Uuden ryhmän tavoitteena on tarjota näkövammaisille mahdollisuus harrastaa jääkiekkoa turvallisesti, yhdenvertaisesti ja yhteisöllisesti osana seuran toimintaa.