Nitro Group Oy perustaa tekoälyyn keskittyvän yrityksen
Markkinointitoimisto Nitro Group Oy perustaa oman yrityksen tekoälyavusteisen markkinoinnin strategiseen konsultointiin, tutkimukseen, teknologioiden kehittämiseen ja markkinoijien tehokkuuden kasvattamiseen. Uuden yrityksen toimitusjohtajaksi ja johtavaksi konsultiksi on nimetty Elina Bono ja Chief AI Officeriksi ja johtavaksi konsultiksi tekoälyasiantuntija Jukka Niittymaa. Molemmat siirtyvät yritykseen mainostoimisto Sherpasta, jossa he ovat viime vuodet toimineet tekoälyn parissa. Molemmista tulee myös Nitro AIM Oy:n osakkaita.
– Tekoäly on ollut Nitrolle strateginen imperatiivi jo jonkun aikaa. Olen erittäin ylpeä siitä, miten monimuotoisesti ja ammattimaisesti Nitrossa tekoäly on otettu työkaluna haltuun. Nyt haluamme konsernina siirtyä tässä asiassa ison askeleen syvemmälle ja Elinan sekä Jukan johdolla varmistaa suomalaisten markkinoijien luonteva siirtyminen hyötymään tekoälystä matkalla yli huomisen, toteaa Nitro AIM:n hallituksen puheenjohtaja ja Nitron vastaava luova johtaja Eka Ruola tiedotteessa.
Uusi yritys aloittaa toimintansa 8. tammikuuta. Yritys toimii ensimmäisessä vaiheessa Nitro Groupin tiloissa Helsingin Kaarlenkadulla. Konsultoinnin lisäksi Nitro AIM suunnittelee myös teknologioiden kehittämistä esimerkiksi asiakaskokemuksen alueella. Fokus tulee tiukasti pysymään markkinoinnissa – kaikissa sen P-kirjaimissa.
– Tekoälyn osalta tulevaisuus on jo täällä. Markkinoijat eivät tutkimusten mukaan kuitenkaan ole onnistuneet saamaan siitä vielä kaikkia tehoja irti. Tähän Nitro AIM erityisesti tarttuu ja rakennamme kantavan sillan tekoälyn ja emotionaalisen älyn välille. Metodimme tulevat olemaan kattavia, inspiroivia ja yksinkertaisia, teknologian kehittämisestä emme vielä tee juonipaljastuksia, sanoo tuoreen yrityksen toimitusjohtajaksi ja konsultiksi siirtyvä Bono.
Toinen perustajaosakas Jukka Niittymaa on Suomen tunnetuimpia generatiivisten tekoälyjen asiantuntijoita, LinkedInissä hänen GenAI-ryhmänsä on Suomen seuratuin ja aktiivisin aihealueen ryhmä. Tällä hetkellä hän myös viimeistelee väitöskirjaa generatiivisen tekoälyn hyödyntämisestä. Väitöskirjan on tarkoitus valmistua tämän vuoden aikana.
– Tekoälykehitys on globaalisti nyt siinä kohdassa, että sen siirtyminen keskeiseen fokukseen myös markkinoinnin tehojen luomisessa on vain luonnollista. Löysimme Nitron kanssa nopeasti yhteisen sävelen ja näkemyksen siitä, miten tämä kannattaa tehdä, jotta suomalaiset markkinoijat saavat parhaan hyödyn. Lopulta tämä askel oli kevyt ottaa. Odotamme innolla, että saamme tämän inspiroivan hankkeen täyteen vauhtiin, Niittymaa toteaa.
Uuden yrityksen on luonnollisesti tarkoitus myös tukea Nitro Groupin kasvua ja jalansijan kasvattamista markkinalla. Edellisenä vuonna yritys teki merkittäviä muutoksia niin järjestäytymisessään kuin liiketoimintastrategiassaankin ja pääsi viime vuonna kiinni kannattavaan kasvuun.
– Markkina on edelleen toki hieman hankala, mutta olemme löytäneet oman polkumme. Viime vuonna kasvumme ylitti kymmenen prosenttia ja saavutimme kannattavuustavoitteemme, joka oli kaksinumeroinen käyttökateprosentti. Uudet asiakasvoitot syksyllä ja uudet osaajat joukossamme ovat tuoneet inspiraatiota sekä kirkkautta pimeän alkutalven keskelle. Nitro AIM taas on napakka alkusysäys kohti uutta aluetta, joka sopii modernin luovan toimistomme viereen erittäin hyvin. Uusi vuosi tulkoot täydellä voimallaan, valmiina ollaan, Ruola sanoo.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)



















