Paraisilla rakennetaan avointa bisnesverkostoa

Paraisten kaupunginjohtaja Tom Simola vieraili bisnesverkoston kokouksessa. Paraisten kaupunginjohtaja Tom Simola vieraili bisnesverkoston kokouksessa. Kuva: Johnny Orlavicius

BNI Pargas Archipelago kokoaa yhteen alueen yrityksiä, asiantuntijoita, toimijoita ja elinkeinoelämän vaikuttajia eri taustoista. Ryhmää rakentavat Johnny Orlavicius ja Sebastian Mattsson. Tavoitteena on vahvistaa paikallisia verkostoja ja tuoda ihmiset lähemmäs toisiaan tavalla, joka tukee arkea, yhteistyötä ja alueen elinvoimaa. Mukaan haetaan nyt uusia toimijoita perustajajäseniksi.

Orlavicius toimii ryhmän tulevana puheenjohtajana ja vastaa siitä, millaiseksi ryhmän arki, toimintatavat ja yhteistyökulttuuri muotoutuvat. Tarkoituksena on luoda avoin ja käytännönläheinen toimintaympäristö, jossa ihmiset tuntevat toisensa ja uskaltavat olla yhteydessä myös silloin, kun tarvitaan apua tai sparrausta.

Mattsson toimii ryhmän perustajakonsulttina ja vastaa rakentamisen etenemisestä. Hänen tehtävänsä on viedä kokonaisuutta vaihe vaiheelta eteenpäin ja varmistaa, että toiminta kehittyy hallitusti ja pitkäjänteisesti. Mattsson jatkaa myös tulevana johtajakonsulttina ryhmän kasvaessa ja kehittyessä.

Rakentamisvaiheessa ryhmä on kokoontunut Hunger & Törst Pargasin tiloissa. Tapaamiset ovat toimineet käytännön alustana tutustumiselle ja keskustelulle, ja ne ovat tuoneet saman pöydän ääreen Turun saariston alueelta erilaisia toimijoita. Mukana on tilitoimistoja, valokuvaajia, yritysjohtajia, yrittäjiä ja asiantuntijoita eri aloilta. Tarkoituksena on koota monipuolinen verkosto, jossa erilainen osaaminen kohtaa ja tukee toisiaan arjessa.

BNI Pargas Archipelago ei ole suljettu kerho eikä kilpailija tai vaihtoehto paikallisille yrittäjäyhdistyksille. Se toimii rinnalla ja täydentävänä verkostona. Mukana voi olla yrityksiä, järjestöjä ja muita toimijoita, joilla on halu olla osa paikallista yhteistyötä ja yhteistä kehittämistä.

Toimintaa ohjaa Givers Gain -ajattelu, jossa yhteistyö perustuu luottamukseen ja vastavuoroisuuteen. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että ihmiset tuntevat toisensa jo ennen kuin syntyy tarve tehdä yhdessä. Verkosto madaltaa kynnystä kysyä neuvoa, ohjata eteenpäin ja löytää oikeita osaajia oikeaan aikaan. Näin elinvoima vahvistuu arjen tasolla.

Ryhmä on parhaillaan rakentumisvaiheessa. Juuri nyt mukaan tulevilla toimijoilla on mahdollisuus vaikuttaa siihen, millaiseksi verkoston toimintakulttuuri ja painopisteet muodostuvat. Perustajajäsenyys tarkoittaa aktiivista osallistumista ja yhteisen tekemisen muotoilua alusta lähtien.

BNI Varsinais-Suomen aluejohtaja Janne Uoti näkee BNI Pargas Archipelagon osana laajempaa verkostojen vahvistamista koko alueella.

– Paraisilla tehtävä työ tukee koko seudun elinvoimaa. Sebastian ja Johnny rakentavat tätä avoimesti ja yhteistyöhakuisesta kulmasta. Kyse on ihmisten tuomisesta yhteen, Uoti toteaa tiedotteessa.

Uotin mukaan Varsinais-Suomessa on käynnissä useita vastaavia rakentamisvaiheita. Verkostoja on syntymässä Raisioon, Kaarinaan ja Saloon, ja lisäksi valmistelussa on naisjohtajien ja -yrittäjien oma ryhmä. Turussa yksistään toimii jo seitsemän BNI-ryhmää tälläkin hetkellä.

– Verkostot eivät korvaa mitään olemassa olevaa. Ne täydentävät ja tukevat sitä. Ne helpottavat arkea, vahvistavat luottamusta ja tekevät yhteistyöstä luonnollisempaa. Nyt on oikea aika rakentaa BNI:tä ja samalla koko Varsinais-Suomen tapaa verkostoitua, Uoti sanoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kuningaspyton karkasi terraariostaan Raisiossa ja piiloutui patterin taakse

Noin 1,5 metrinen lemmikki kuningaspyton karannut terraariosta ja piiloutui asunnon patterin taakse Kunnaankadulla Raisiossa maanantaina illalla.

Työkeskus-toiminta siirtyy yhteiskunnalliseen yritykseen

Turun kaupunki on perustamassa yhteiskunnallisen yrityksen nykyisen Työkeskuksen toiminnan jatkajaksi. Yrityksen perustamista ja siihen liittyvää liikkeenluovutusta on selvitetty ja valmisteltu viime syksystä alkaen.

Tiistaina vietetään Kalakeittopäivää

Haukiwallenberg.

Helmikuun ruokaperinteisiin kuuluu kansallinen Kalakeittopäivä, jota vietetään tiistaina 3. helmikuuta. Päivän takana on Pro Kala ry ja päivän tavoitteen on saada soppakattilat porisemaan ympäri Suomen.

Ajoneuvojen siirtotaksaa korotetaan, siirtomaksua peritään jatkossa myös skuuteista

Ajoneuvojen siirtämisestä perittäviä maksuja esitetään korotettavaksi vastaamaan kustannustason nousua. Kaupunginhallitus hyväksyi esityksen, joka siirtyy kaupunginvaltuustolle.

Paraisilla rakennetaan avointa bisnesverkostoa

Paraisten kaupunginjohtaja Tom Simola vieraili bisnesverkoston kokouksessa.

BNI Pargas Archipelago kokoaa yhteen alueen yrityksiä, asiantuntijoita, toimijoita ja elinkeinoelämän vaikuttajia eri taustoista. Ryhmää rakentavat Johnny Orlavicius ja Sebastian Mattsson . Tavoitteena on vahvistaa paikallisia verkostoja ja tuoda ihmiset lähemmäs toisiaan tavalla, joka tukee arkea, yhteistyötä ja alueen elinvoimaa. Mukaan haetaan nyt uusia toimijoita perustajajäseniksi.

Ensirekisteröityjen henkilöautojen keskihintojen nousu tasaantunut – sähköautojen keskihinta laski

Vuosi on käynnistynyt henkilöautojen ensirekisteröintien osalta viime vuotta hieman hitaammin. Vuoden ensimmäisen kuukauden aikana tammikuussa ensirekisteröintiin 5 461 henkilöautoa eli 4,9 prosenttia vähemmän kuin viime vuoden tammikuussa.

Tarkkaamattomuus ratissa iso riski – joka seitsemäs autoilija joutunut vaaratilanteeseen

Puhelin kannattaa laittaa hiljaiseen tilaan ja pois silmistä ajon ajaksi.

Puhelimen tai auton kosketusnäytön käyttö aiheutti vaaratilanteen joka seitsemäs autoilijalle viimeisen vuoden aikana. Liikenneturva muistuttaa, että katseen siirtyminen pois liikennetilanteesta on kaikkein riskialtteinta.

OmaKanta-sovellus muistuttaa nyt tehosterokotteista

OmaKanta-sovellus muistuttaa jatkossa kaikkia 25-, 45- ja 65-vuotiaita suomalaisia jäykkäkouristusrokotteen tehosteesta. Harvoin uusittavien rokotusten ottaminen unohtuu helposti.

Väitös: Suomalaisten suuryritysten muutoskyvykkyys monin paikoin heikkoa

Saara Karasvirta.

Suomalaisissa suuryrityksissä muutoksia johdetaan usein olemattomilla resursseilla ilman yhteisiä malleja tai pysyviä rakenteita, mikä osaltaan heikentää muutosten onnistumista ja organisaatioiden kykyä uudistua, osoittaa tuore väitöstutkimus.

Turun seudun urheiluakatemialle 325 000 euroa tukea opetus- ja kulttuuriministeriöltä

Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee urheiluakatemioita ja valmennuskeskuksia 4 235 000 eurolla. Avustuksilla kehitetään huippu-urheilun toimintaympäristöjä, vahvistetaan urheilijoiden kaksoisuran ja valmentautumisen edellytyksiä sekä edistetään huippu-urheiluosaamisen valtakunnallista kehittämistä. Avustus jaettiin 22 toimijalle.

Soiden ennallistaminen voi tuottaa ilmastoa viilentävää vaikutusta jo muutaman vuosikymmenen aikana

Ennallistetut metsäojitetut suot kehittyvät usein kuivahkoiksi mätäspintaisiksi suotyypeiksi, joilla metaanipäästöt ovat vähäisiä. Kuvan suoalueelle on kasvanut paksu uusi rahkasammalikko kahden vuosikymmenen aikana ennallistamisen jälkeen.

Tuoreen tutkimuksen mukaan soiden ennallistaminen voi tuottaa ilmastohyötyä jo muutamien vuosikymmenten aikaskaalassa. Suomessa on ennallistettu noin 60 000 hehtaaria metsäojitettuja soita. Niistä suuri osa on ravinneköyhiä ja happamia soita, joilla puun kasvu on usein heikkoa. Näissä tapauksissa suokasvillisuutta säilyy elinvoimaisena ja ennallistaminen käynnistää nopean kehityksen, johon kuuluu paksun rahkasammalpatjan muodostuminen. Se sitoo hiiltä ja vähentää suon metaanipäästöä.

Rintasyöpä yleisin syöpä suomalaisnaisilla

Keskiviikkona 4. helmikuuta vietetään jälleen maailman syöpäpäivää. Suomessa rintasyöpä on naisten yleisin syöpäsairaus.

Arppa ja Seinamo Sey Kesärauhan esiintyjäkaartiin

Arppa esiintyy Linnanpuistossa sunnuntaina 14. kesäkuuta 8-pack-kokoonpanonsa kera.

Kesärauha juhlitaan 12.–14. kesäkuuta Linnanpuistossa. Kesärauhan kävijätutkimuksen toivotuimpiin kansainvälisiin artisteihin lukeutuu vuosi toisensa jälkeen ruotsalainen laulajatähti Seinabo Sey . Kriitikoiden ylistämä ja Ruotsin Grammis-palkinnoilla soundistaan palkittu artisti tähdittää Kesärauhan avauspäivää perjantaita. Younger -kappaleellaan kansainväliseksi ilmiöksi noussut Seinabo Sey yhdistelee tuotannossaan soulia ja poppia.

Kela-taksien kilpailutus käynnistyy koko maassa

Kela on käynnistänyt sairausvakuutuksesta korvattavien taksimatkojen ja -palveluiden kilpailutuksen koko maassa. Hankintailmoitukset on julkaistu 2. helmikuuta. Uusien sopimusten mukainen palvelu alkaa 1.1.2027.

Verenluovutusta Åbo Svenska Teaterin Päänäyttämöllä 5. helmikuuta

Teatterin ja Veripalvelun yhteistyö käynnistyi vuonna 2017.

Veripalvelu järjestää verenluovutustilaisuuden yhteistyössä Åbo Svenska Teaterin (ÅST) kanssa torstaina 5. helmikuuta kello 12–18. Verenluovutus toteutetaan yhdessä Turun seudun opiskelijajärjestöjen kanssa.

Tammikuu oli kylmä, vähäsateinen ja melko pilvinen

Lapissa oli tuntureita lukuun ottamatta harvinaisen kylmää: viimeksi kylmempi tammikuu koettiin lähes 40 vuotta sitten.

Talvilomaviikolla sukelletaan taiteen, liikunnan ja tarinoiden maailmaan

Talvilomaviikolla voi luistella tekojäillä ja luonnonjäillä.

Turussa lapset ja nuoret pääsevät talvilomaviikolla sukeltautumaan taiteen, liikunnan ja tarinoiden maailmaan. Ohjelmassa on hyönteisaiheisia työpajoja, luistelua, uimista, sanataidetehtäviä, museoseikkailuja sekä nuorten omia tapahtumia. Iloa ja tekemistä riittää viikon jokaiselle lomapäivälle.

Lahjasolusta syntyneellä mahdollisuus selvittää luovuttajan henkilöllisyys

Lahjasolulla alkuunsaaneet henkilöt voivat saada Lupa- ja valvontaviraston rekisteristä tiedon sukusolun lahjoittajan henkilöllisyydestä. Hedelmöityshoitolaki tuli voimaan 1.9.2007 ja laskennallisesti ensimmäiset lahjasolusta syntyneet lapset täyttävät 18 vuotta toukokuussa.

Näköislehti

Urheilu

Osku Laukkasen ei tarvitse etsiä latausta olympialaisten selostamiseen

Osku Laukkasen parhaat olympiamuistot ovat kisoista, joissa hän on ollut paikan päällä. – Matkat eksoottisiin kohteisiin ovat olleet mahtavia elämänkokemuksia jo reissun itsensä takia.

Turun aikuiskoulutuskeskuksen apulaisrehtori Osku Laukkanen puhkuu intoa, vaikka ulkona eletään harmaata ja sumuista tammikuuta. Syy ei tällä kertaa löydy koulutuspolitiikan kiemuroista vaan 6. helmikuuta Milanossa ja Cortina d’Ampezzossa pidettävistä talviolympialaisista.

Inga Hannukainen jatkaa TPS-paidassa

Inga Hannukainen.

Viime kaudella ensikosketuksensa Kansallisessa Ykkösessä saanut Inga Hannukainen , 18, jatkaa TPS-puolustuksessa myös kaudella 2026. Lempinimellä Inkku tunnettu Hannukainen on TPS:n oma kasvatti, joka on edennyt junioripolkua Piikkiön Palloseuran ja Maskun Palloseuran kautta Tepsiin. Oikeajalkainen puolustaja on tunnettu joukkueessa erityisesti vahvana yksi vastaan yksi -puolustajana ja vahvana fyysisenä puolustajana.

Turkulainen Mika Lamppu vuoden erotuomari Palloliiton Läntisellä alueella

Onni Helén nimettiin vuoden poikapelaajaksi Palloliiton Läntisellä alueella.

Suomen Palloliiton Läntinen alue palkitsi perjantaina Seurojen ääni -seminaarin yhteydessä järjestetyssä palkintogaalassa Tampereella menestyjiä ja seuratoimijoita viime vuodelta.

Ruben Rafkinille ja Eetu Mäkiniemelle jatkosopimus TPS:n kanssa

Ruben Rafkin.

Turun Palloseura on tehnyt puolustaja Ruben Rafkinin kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2026–27 ja 2027–28. Turun Palloseura on tehnyt myös kauden 2026–27 kattavan jatkosopimuksen maalivahti Eetu Mäkiniemen kanssa.

Tim Söderlund Leger jättää TPS:n

Tim Söderlund Leger.

Turun Palloseura ja hyökkääjä Tim Söderlund Leger ovat purkaneet pelaajasopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Turku selvitti Kupittaan palloiluhallin pelialustan puutteita – uusia ratkaisuja luvassa

Kupittaan palloiluhallin matto-ongelmat olivat ilmeisiä 25. tammikuuta. Kaupunki ei ollut huolehtinut mattoa pelikuntoon, vaan TPS:n taustahenkilöt joutuivat teippaamaan sitä ennen ÅIF-ottelua.

Kupittaan palloiluhallin F-liigan salibandyotteluissa on ollut puutteita pelialustassa. Ne ovat huolestuttaneet seuroja. Turun kaupunki selvitti salibandyliigaotteluiden tapahtumat, jotka koskevat Kupittaan palloiluhallin maton teippauksen puutteita.