Viking Linen tulos ennallaan, matkustajamäärä laski hieman

Viking Linen liikevaihto oli viime vuoden neljännellä kvartaalilla 112,6 miljoonaa euroa (109,5). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,7 miljoonaa euroa (0,6). Liiketulos oli 3,6 miljoonaa euroa (1,5).

Rahoitustuotot ja -kulut olivat 1,0 miljoonaa euroa (2,1). Tulos ennen veroja oli 4,5 miljoonaa euroa (3,7). Tulos verojen jälkeen oli 4,1 miljoonaa euroa (3,5).

Koko vuoden liikevaihto oli 480,9 miljoonaa euroa (480,2). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 1,5 miljoonaa euroa (1,4). Liiketulos oli 21,1 miljoonaa euroa (26,7). Rahoitustuotot ja -kulut olivat miinuksella 2,1 miljoonaa euroa (-6,9).

Tulos ennen veroja oli 18,9 miljoonaa euroa (19,8). Tulos verojen jälkeen oli 16,0 miljoonaa euroa (15,9). Investoinnit pääasiassa Gabriellaan ja Viking XPRS:iin olivat 19,6 miljoonaa euroa (24,6 miljoonaa euroa pääasiassa Viking Cinderellaan ja Birka Gotlandiin).

Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallitus valtuutetaan jakamaan osinkoa enintään euron osakkeelta, jaettuna kahteen erään niin, että 50 senttiä maksetaan toukokuussa ja toinen erä suunnitellaan maksettavan syyskuun aikana.

Hallitus arvioi, että vuoden tulos ennen veroja on samalla tasolla tai hieman parempi kuin viime vuonna. Merkittävää epävarmuutta aiheuttaa pitkäaikainen taloudellinen laskusuhdanne liikennealueella, mikä vaikuttaa yhä negatiivisesti asiakkaiden kulutuskäyttäytymiseen. Myös geopoliittinen tilanne lisää epävarmuutta erityisesti energian hintojen ja päästöoikeuksien osalta. Matkustajamarkkinoiden kehitystä on vaikea ennustaa ja ennustettavuus on rajallista.

– Vuosi käynnistyi rauhallisesti muun muassa välttämättömien telakointien vuoksi, jotka vaikuttivat kapasiteettiin. Toisella neljänneksellä kysyntä alkoi elpyä. Viileä ja epävakaa alkukesä vaimensi sesongin kehitystä, mutta heinäkuun lämpöaalto toi selvästi myönteisen käänteen. Kesäkausi kokonaisuudessaan eteni odotusten mukaisesti, ja matkustajamäärät pysyivät vahvalla tasolla, analysoi toimitusjohtaja Marcus Risberg.

– Syksyllä toteutimme kohdennettuja toimenpiteitä tuloksen turvaamiseksi keskittyen kustannusten sopeuttamiseen ja operatiivisen tehokkuuden parantamiseen. Nämä toimenpiteet osoittautuivat vaikuttaviksi, ja neljäs vuosineljännes kehittyi edellisvuotta paremmin. Yhä kilpaillummilla markkinoilla onnistuimme säilyttämään vakaat matkustajamäärät koko vuoden ajan. Rahtisegmentti kehittyi erittäin vahvasti, ja saavutimme vuoden aikana uuden rahtiennätyksen – selvä osoitus määrätietoisesta markkinatyöstä ja hyvästä operatiivisesta osaamisesta.

Konserni harjoitti vuoden aikana matkustaja- ja rahtiliikennettä viidellä kokonaan omistamallaan aluksella sekä yhdellä yhteisomisteisella aluksella Pohjoisella Itämerellä ja Suomenlahdella.

Kokonaan omistettujen alusten matkustajamäärä oli 4 608 573 (4 646 676), mikä merkitsee pientä laskua edellisvuoteen nähden. Konsernin kokonaismarkkinaosuus liikennealueella oli 32,1 prosenttia (32,8 %). Risteilyliikenteessä Birka Gotlandin matkustajamäärä oli 570 513 (438 743 vertailukaudella 20.3.–31.12.2024), mikä kuvastaa pidempää liikennekautta ja hyvää kapasiteetin käyttöastetta.

Kehitys vaihteli liikennealueittain. Suomen–Ahvenanmaan–Ruotsin liikenteessä matkustajamäärä kasvoi, erityisesti Helsingin ja Tukholman välisellä reitillä. Suomen–Viron liikenteessä volyymi pysyi lähes muuttumattomana edellisvuoteen verrattuna. Telakoinnit ja reittimuutokset vaikuttavat vuosivertailuun. Risteilykysyntä päämarkkinoilla oli vaihtelevaa, mutta kansainvälinen matkustaminen kasvoi.

Viking Linen markkinaosuus Suomen–Ruotsin liikenteessä oli 59,8 prosenttia (59,8 %). Suomen–Viron liikenteessä markkinaosuus laski 24,3 prosenttiin (24,5 %), pääosin siksi, että Viking XPRS oli telakassa vuoden alussa.

Viking Linen rahtivolyymit kasvoivat neljäntenä vuonna peräkkäin. Viime vuonna kuljetettujen rahtiyksiköiden määrä oli 139 484 (134 219), mikä on uusi ennätys. Konsernin rahtimarkkinaosuus arvioitiin olevan 19,4 prosenttia (17,8 %).

Kuljetettujen henkilöautojen markkinaosuus oli arviolta 27,8 prosenttia (28,9 %).

Matkustajatoiminnan tuotot laskivat 0,1 prosenttia ja olivat 427,4 miljoonaa euroa (427,7). Rahtitoiminnan tuotot kasvoivat 3,2 prosenttia ja olivat 51,6 miljoonaa euroa (49,7). Muut tuotot olivat 2,2 miljoonaa euroa (2,7). Myyntikate oli 379,5 miljoonaa euroa (377,7).

Käyttökulut kasvoivat 1,7 prosenttia ja olivat 328,6 miljoonaa euroa (323,0), josta päästöoikeuskulut olivat 4,5 miljoonaa euroa (3,1). Palkka- ja työsuhde-etuuksien kustannukset kasvoivat 2,8 prosenttia eli 3,4 miljoonaa euroa, pääosin siksi, että Viking Line miehitti Birka Gotlandin palveluhenkilöstöllä. Liiketoiminnan muut kulut kasvoivat 1,1 prosenttia eli 2,2 miljoonaa euroa. Päästöoikeuksien kustannusten, väylämaksujen ja telakointien korjaus- ja ylläpitokustannusten nousu muodostavat suuren osan kasvusta. Muihin liiketoiminnan kuluihin sisältyy myös pandemia-aikana saatujen liikennetukien palautus 1,1 miljoonaa euroa.

Konsernin investoinnit olivat 19,6 miljoonaa euroa (24,6). Investoinnit olivat 4,1 prosenttia liikevaihdosta (5,1 %). Merkittävä osa investoinneista kohdistui Gabriellan ja Viking XPRS:n telakointeihin, mutta merkittävä osuus kohdistui myös päästöoikeuksien hankintaan, jotka kirjataan aineettomiksi hyödykkeiksi. Vertailuvuoden investoinnit olivat pääosin Viking Cinderellan telakointiin ja Birka Gotlandin hankintaan.

Konsernin pitkäaikaiset korolliset velat olivat vuoden lopussa 93,6 miljoonaa euroa (122,5). Konsernin luotto Viking Gracen rahoitukseen maksettiin kokonaan takaisin viime vuoden tammikuussa.

Omavaraisuusaste oli 55,8 prosenttia (54,0 %).

Konsernin rahavarat olivat joulukuun lopussa 47,6 miljoonaa euroa (55,8). Liiketoiminnan nettorahavirta oli 57,8 miljoonaa euroa (49,0). Investointien nettorahavirta oli miinuksella 16,8 miljoonaa euroa (-21,7) ja rahoituksen nettorahavirta miinuksella 49,2 miljoonaa euroa (-56,7).

Konsernin palveluksessa oli keskimäärin 2 441 (2 403), joista emoyhtiössä 2 000 (1 938). Maahenkilöstöä oli 456 (468) ja merihenkilöstöä 1 984 (1 935).

Kauden aikana Viking Line Abp:n yhden tytäryhtiön 305 (257) työntekijää vuokrattiin osakkuusyhtiö Gotland Alandia Cruises AB:lle, joka harjoittaa risteilyliikennettä Birka Gotland -aluksella. Viking Linen vuokraamat henkilöt olivat pääasiassa palveluhenkilöstöä. Vertailukaudella Viking Cinderella liputettiin Ruotsin lipusta Suomen lippuun.

Vuoden lopussa konsernin palveluksessa oli yhteensä 2 730 (2 583) henkilöä, joista Suomessa asui 2 227 (2 056), Ruotsissa 373 (401), Virossa 129 (120) ja muissa maissa 1 (6).

Miesten osuus oli 56,8 prosenttia (57,9 %) ja naisten osuus 43,2 prosenttia (42,1 %). Naisten osuus esimiestehtävissä oli 28,9 prosenttia (25,7 %). Henkilöstön keski-ikä oli 44,5 vuotta (44,0).

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kristians Samitis IPK:sta Tutoon loppukaudeksi

Santeri Virta (vas.) ja Kristians Samitis. Samitis vaihtaa loppukaudeksi Tuton paitaan.

Tuto Hockey on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen latvialaishyökkääjän Kristians Samitisin kanssa. Samitis on pelannut tällä kaudella IPK:ssa 38 ottelua tehden tehot 6+7.

Minne katosi booli?

Yle uutisoi alkuvuodesta kotimaisen klassikon, Koskenkorvan, radikaalisti laskeneista myyntiluvuista. Tilanne eskaloitui otsikoissa suoranaiseen kansalliseen kriisiin. Tilastollisen datan mukaan tällä laskusuhdanteen tahdilla viimeinen Kossupullo saatetaan pullottaa vuonna 2038.

Lihavuus saattaa lisätä vakavien infektioiden riskiä

Yli 540 000 ihmistä käsittävä kansainvälinen tutkimus osoittaa, että lihavuudesta kärsivillä aikuisilla on 70 prosenttia suurempi riski joutua sairaalahoitoon tai menehtyä tartuntataudin seurauksena.

Remonttilainojen kysyntä kasvussa

Eniten kyselyjä tulee peruskorjauksiin, kuten keittiö- ja kylpyhuoneremontteihin sekä talotekniikan uudistuksiin.

Remonttilainojen kysyntä on S-Pankin tilastojen mukaan lähtenyt hienoiseen kasvuun, ja erityisesti peruskorjauksiin liittyvät lainat kiinnostavat tällä hetkellä.

Alkoholin osuus veneilyonnettomuuksissa alhaisin koskaan

Kuolemaan johtaneet huviveneilyonnettomuudet Suomessa ovat vähentyneet viime vuosina, vaikka veneilyn suosio on kasvanut. Silti onnettomuuksia tapahtuu edelleen, etenkin sisävesillä. Viime vuonna huviveneonnettomuuksissa menehtyi 34 henkilöä, mikä on yksi henkilö edeltävää vuotta vähemmän. Tiedot selviävät Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin viime vuotta koskevista ennakkotilastoista.

Hesburgerin ravintoloista käytettyä paistoöljyä uusiutuvien polttoaineiden raaka-aineeksi

Hesburger-rekat kuljettavat raaka-aineita ja tarvikkeita ravintoloihin ympäri maata. Vuosittain ne tankkaavat yhteensä noin 176 000 litraa Neste MY Uusiutuvaa Dieseliä, minkä voimin viime vuonna ajettiin yli 420 000 kilometriä.

Hesburger-ravintoloissa paistetaan päivittäin tuhansia kiloja ranskanperunoita. Viime vuonna Suomen 260:sta Hesburger-ravintolasta kerättiin yhteensä lähes 400 000 kiloa käytettyä paistoöljyä. Sitä voidaan hyödyntää Nesteen uusiutuvien polttoaineiden, kuten Neste MY Uusiutuvan Dieselin, valmistuksen yhtenä raaka-aineena.

Yli 60 prosenttia korkeakouluopiskelijoista haluaisi jäädä Turun seudulle töihin

Suuri osa opiskelijoista ei jää valmistumisensa jälkeen Turkuun työelämään, vaan muuttaa muualle. Turun Nuorkauppakamarin KUILU-projekti tähtää siihen, että tulevaisuuden osaajat ja Turun alueen työnantajat löytävät toisensa aiempaa tehokkaammin.

Finnlines ylitti miljoonan matkustajan rajan viime vuonna

Finnlinesin matkustajamäärät kasvoivat viime vuonna yhdeksän prosenttia.

Finnlinesin matkustajamäärä ylitti miljoonan matkustajan rajan viime vuonna ensimmäistä kertaa yhtiön historiassa. Matkustajamäärät kasvoivat yhdeksän prosenttia edellisvuoteen verrattuna.

Käräjäoikeus: As Oy Kaskenkatu 3:lle sakkoja rakentamisrikkomusta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on ratkaissut rikosasian, joka perustuu Turun kaupungin rakennusvalvonnassa todettuihin, jo vuosia jatkuneisiin laiminlyönteihin Turun keskustassa osoitteessa Kaskenkatu 3 sijaitsevan kiinteistön ja sen kahden rakennushistoriallisesti ja ympäristöllisesti arvokkaan rakennuksen kunnossapidossa.

Nuoret suunnittelijat kehittivät Liedon Hyvättylänpuistoa ideakilpailussa

Aalto-yliopiston opiskelijoiden Eevi Kesälän ja Essi Salmen ehdotus Juurilla arvioitiin Hyvättylänpuiston ideakilpailun parhaaksi. Kuvassa Kesälä ja Salmi. Heidät palkittiin 3 000 euron summalla Jyväskylässä 11. helmikuuta pidetyillä Viherpäivillä.

Liedon kaupunki haki tuoreita näkemyksiä Hyvättylänpuiston kehittämiseen yhdessä Lappset Group Oy:n ja Lions Club Lieto ry:n kanssa järjestetyssä rakennetun ympäristön ideakilpailussa. Maisema-arkkitehtuurin ja -suunnittelun opiskelijat Aalto-yliopistosta ja Hämeen ammattikorkeakoulusta loivat ehdotuksia, joita arvioivat kilpailun palkintolautakunta sekä yleisö. Kilpailun parhaana ehdotuksena palkittiin Eevi Kesälän ja Essi Salmen työ Juurilla , jolle myönnettiin 3 000 euron palkinto.

Viking Linen tulos ennallaan, matkustajamäärä laski hieman

Viking Linen liikevaihto oli viime vuoden neljännellä kvartaalilla 112,6 miljoonaa euroa (109,5). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,7 miljoonaa euroa (0,6). Liiketulos oli 3,6 miljoonaa euroa (1,5).

Skanssissa luistellaan talvilomalla muovijäällä

– Kauppakeskus Skanssiin rakennetaan INICE synteettinen 50 neliömetrin muovijääkenttä. Luistelukenttä on avoinna joka päivä 15.–22. helmikuuta kello 11–19. Kenttä tarjoaa hauskaa ja helppoa luistelua kaikenikäisille ilman kylmyyttä tai säiden huolia. Synteettinen jää on hitaampi ja turvallisempi kuin tavallinen jää, ja lapsi voi tulla kokeilemaan luistelua vanhemman kanssa myös aivan ensimmäistä kertaa. Vanhempi voi olla mukana jäällä tai aivan vieressä, kertoo Kauppakeskus Skanssin kauppakeskuspäällikkö Heli Järvelä tiedotteessa.

Foodora ajaa alas toimintansa Suomessa

Foodoran 12. tammikuuta aloitettu muutosneuvotteluprosessi on päättynyt. Yhtiö vahvistaa lakkauttavansa toiminnot Suomessa. Foodora-sovellus ja -kuljetuspalvelu toimivat normaalisti 27. helmikuuta saakka, minkä jälkeen palvelut eivät ole enää saatavilla.

Logomon Terassikesä täydentyy – Lordin The Arockalypse -albumin 20-vuotisjuhlakeikka ja isolla kokoonpanolla esiintyvä Pepe & Saimaa

Lordi voitti Euroviisut 20 vuotta sitten. Logomon Terassikesässä kuullaan Lordin menestyksekkään The Arockalypse -albumin 20-vuotisjuhlakeikka.

Logomon Terassikesän kattaus vahvistuu viidellä merkittävällä tapahtumalla. Aiemmin julkistettujen The Arkin, Jenni Vartiaisen ja Arpan keikkojen lisäksi Logomon Teatron laajennetulla terassialueella nähdään muun muassa eksklusiivinen Lordin The Arockalypse -albumin 20-vuotisjuhlakeikka sekä isolla kokoonpanolla esiintyvä Pepe Willberg & Saimaa, jotka esittävät kokonaisuudessaan albuminsa Pepe & Saimaa .

Pk-yritysbarometri: Rahoituksen saatavuus huonontunut, maksuvaikeudet vähentyneet ja tekoälyn käyttö kasvanut

Pienten ja keskisuurten yritysten suhdanneodotukset ovat melkein ennallaan viime syksyyn verrattuna ja ovat nyt samalla tasolla kuin vuosi sitten. Yritysten näkymiä synkentävät Yhdysvaltojen asettamat tullit, kiristyneet kansainväliset suhteet sekä Venäjän hyökkäyssodan jatkuminen. Tilanne on erityisen vaikea rakentamisen ja kaupan aloilla. Pk-yritysten maksuvaikeudet ovat kuitenkin selvästi vähentyneet.

Veera Sipilä TPS:n vahvuuteen, Rosa Rantanen jatkaa keskikentällä

Veera Sipilä.

TPS on tehnyt kauden 2026 kattavan sopimuksen wingbackina ja laitapelaajana viihtyvän Veera Sipilän kanssa. 19-vuotias Sipilä on Tampereen Ilveksen kasvatti. Oikeajalkainen, 168-senttinen Sipilä tunnetaan erityisesti vahvasta työmoraalistaan, tunnollisuudestaan ja kyvystään pelata laajalla alueella kentän laidalla.

Paraisten kaupunki suunnittelee yhteistoimintaneuvotteluja

Paraisten kaupunki aikoo ryhtyä toimenpiteisiin toimintansa ja kustannustensa sopeuttamiseksi taloudellisista ja tuotannollisista syistä. Kaupunginhallituksen on määrä 16. helmikuuta tehdä päätös yhteistoimintaneuvottelujen käynnistämisestä.

Kipsinlevitys vähentää Itämeren rehevöitymistä – levitykset jatkuvat

Kipsinlevitysalue vuonna 2026.

Kipsiä on levitetty kuluneen viiden vuoden aikana jo 84 000 peltohehtaarille. Levitysten ansiosta fosforia arvioidaan jäävän huuhtoutumatta yhteensä 117 tonnia, mikä vastaa noin 5 571:tä 700 kilon lannoitesäkillistä kasvien käyttöön peltomaahan jäävää ravinnetta. Pitkän aikavälin vaikutuksena tämä tarkoittaa arviolta 163 000 kilogrammaa vähemmän fosforikuormitusta vuoden 2030 loppuun mennessä Itämereen.

Näköislehti

Urheilu

Kristians Samitis IPK:sta Tutoon loppukaudeksi

Santeri Virta (vas.) ja Kristians Samitis. Samitis vaihtaa loppukaudeksi Tuton paitaan.

Tuto Hockey on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen latvialaishyökkääjän Kristians Samitisin kanssa. Samitis on pelannut tällä kaudella IPK:ssa 38 ottelua tehden tehot 6+7.

Veera Sipilä TPS:n vahvuuteen, Rosa Rantanen jatkaa keskikentällä

Veera Sipilä.

TPS on tehnyt kauden 2026 kattavan sopimuksen wingbackina ja laitapelaajana viihtyvän Veera Sipilän kanssa. 19-vuotias Sipilä on Tampereen Ilveksen kasvatti. Oikeajalkainen, 168-senttinen Sipilä tunnetaan erityisesti vahvasta työmoraalistaan, tunnollisuudestaan ja kyvystään pelata laajalla alueella kentän laidalla.

Bolerolle kaksi mitalia latinalaistanssien SM-kilpailuista

Juuso ja Tiia Karonen.

Salossa tanssittiin lauantaina 31. tammikuuta latinalaistanssien Suomen mestaruuksista. Tanssiurheiluseura Boleron edustajat toivat kotiin kaksi mitalia. Salossa käydyissä kilpailuissa kilpailtiin eri ikäsarjoissa aina Juniori 1 -luokasta, 12-vuotiaista, Seniori 1 -luokkaan, yli 35-vuotiaisiin asti. Semifinaali- ja finaalisijoitusten lisäksi Bolero saavutti kaksi pronssimitalia.

Iina Maria Pienimäki Seinäjoelta TPS:ään

Iina Maria Pienimäki.

TPS:n jalkapallonaiset saivat vahvistuksen ensi kauden keskikentälle, kun SJK:n organisaatiossa viime kaudella pelannut Iina Maria Pienimäki teki sopimuksen Palloseuran kanssa. Alkujaan Pienimäki on lähtöisin Kemistä.

Palloiluhallin tulevaisuuden alustaa selvitetään kevään aikana

Salibandy käyttää Kupittaan palloiluhallia neljän pääsarjajoukkueen voimin. Kaupunki tekee kevään aikana selvityksiä, olisiko aika vaihtaa palloiluhallin kiinteä parketti salibandymattoon.

Turun kaupunki selvittää mahdollisuutta vaihtaa Kupittaan palloiluhallin kiinteä parketti salibandymattoon. Selvityksiä asian tiimoilta tehdään kevään aikana. Mahdollisten muutostöiden aikataulu selviää myöhemmin, jos vaihtamiseen päädytään.

Topparilupaus Axel Sandler sinimustaan paitaan

Axel Sandler.

FC Inter ja ruotsalaisseura AIK ovat sopineet Suomen U19-maajoukkuetoppari Axel Sandlerin siirrosta Interiin. Puolustajan sopimus Interin kanssa kattaa kaudet 2026 ja 2027 ja sisältää seuran option kaudesta 2028.