Satavuotias Turun Moottorikerho isännöi SM-enduroa toukokuussa

Väinö Santamäki. Väinö Santamäki. Kuva: Marko Vihriä

Turun Moottorikerho juhlistaa sataa toimintavuottaan Turussa lauantaina. Toukokuussa seura isännöi enduromoottoripyöräilyn naisten ja nuorten SM-osakilpailua sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailua Raisiossa.

Yksi Suomen vanhimmista moottoriurheiluseuroista on 26. maaliskuuta 1926 perustettu Turun Moottorikerho (TMK). Seura on toiminut koko olemassaolonsa ajan aktiivisesti kilpa- ja harrastemoottoriurheilun parissa vaalien erityisesti turkulaista moottoripyöräilyperinnettä. Nykyään seuran suurimmat lajit ovat motocross ja enduro. Historianlehdillä yksittäisenä ja merkittävimpänä kohokohtana loistaa Turun Moottorikerhoa edustaneen Jarno Saarisen voittama ratamoottoripyöräilyn maailmanmestaruus vuodelta 1972.

Turun Moottorikerho viettää lauantaina satavuotisjuhliaan Pegasus-ravintolassa Turun keskustassa.

Kansallisella kilpailurintamalla Turun Moottorikerho aktivoituu 9. toukokuuta, jolloin Raisiossa avataan kotimaisen enduron kesäinen kausi. Samalla moottorirata-alueella kilpailtiin viime toukokuussa, jolloin TMK:n paluu parin vuosikymmenen hiljaiselon jälkeen kansallisen endurokilpailun isännäksi sai kuljettajilta erinomaista palautetta.

Vain muutaman kilometrin päässä Raision kaupungin keskustasta sijaitseva alue toimii jälleen niin sanotun sprint-tyylisen endurokilpailun ajopaikkana, kun kuljettajat kiertävät perinteisestä endurokilpailusta poiketen monen maastokokeen sijaan useita kertoja yhtä ja samaa maastopätkää. Formaatti tarjoaa kuljettajille erinomaisen mahdollisuuden parantaa suoritustaan kierros kierrokselta ja yleisölle helpon pääsyn näkemään ajajien huippuotteita. Kilpaluokkia on useita, kruununa naisten ja nuorten SM-osakilpailu sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailu. Tapahtuma on yleisölle maksuton.

– On hienoa, että Turun seudulla ajetaan kisaa tälläkin kaudella eikä tule taas vuosien taukoa. Saimme viime kerralla tosi paljon positiivista palautetta kuskeilta ja yleisöltä, mikä aina kannustaa tekemään asioita uudestaan. Talkooväkikin oli sitä mieltä, että jatketaan kisojen järjestämistä. Viime kerralla mukana oli arvosarjana veteraanien Suomen Cup, jonka lisäksi saamme nyt järjestää SM-osakisan naisille ja alle 20-vuotiaille nuorille. Se on hieno lisä kisaamme, TMK:n endurokilpailun aktiivi Jukka Pirhonen iloitsee tiedotteessa.

– On myös upeaa, että Turun Moottorikerho täyttää jo sata vuotta. Se on kunnioitettava ikä, ja on kiva, että endurojaostomme on yhtenä osana järjestämässä aktiivista toimintaa juhlavuotena.

TMK:n endurosprint-kilpailun pääyhteistyökumppanina toimii päämajaansa Turussa pitävä, jo 1960-luvulla perustettu, moottoripyöräilytarvikkeiden erikoisliike Storm Motor.

Kotimaisen kansallisen enduron seuraava ja samalla talven päättävä kilpailu on legendaarinen Päijänteen Ympäriajo, joka järjestetään 14.–15. maaliskuuta. "Päitsilläkin" vietetään juhlallisuuksia, sillä kyseessä on jo 90:s järjestämiskerta. Turun Moottorikerhon kuljettajista mukana on Sanna Wasström naisten luokassa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Sofia Virta: Hallitus epäonnistunut vastaamaan suomalaisten viljelijöiden hätään

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan hallitus ei ole kyennyt rakentamaan uskottavaa suunnitelmaa siitä, miten olosuhteet tuottaa ruokaa Suomessa kannattavasti, turvallisesti ja kestävästi turvataan tulevina vuosina ja vuosikymmeninä.

Rakkaudesta riistaruokaan -reseptivihko nappasi Varsinais-Suomen lähiruokapalkinnon

Palkintoa oli jakamassa Lähiruokapäivän suojelija Henna Kyyrä (vas.). Finalisteja edustivat Pohjolan tilan Minna Pohjola, Novidan Kai Alajoki ja Ukipoliksen Granger Simmons.

3R – Rakkaudesta riistaruokaan -reseptivihko on voittanut Voimaa Varsinais-Suomen maaseudulta -lähiruokakilpailun. Palkinto jaettiin Lähiruokapäivän avajaisissa Loimaalla lauantaina 12. syyskuuta.

Turkulainen Emilie Jäntti RKP:n puoluevaltuuston uudeksi varapuheenjohtajaksi

Turkulainen Emilie Jäntti on valittu Suomen ruotsalaisen kansanpuolueen puoluevaltuuston varapuheenjohtajaksi. Valinta tehtiin puoluevaltuuston kokouksessa Tampereella lauantaina.

Elmeri Töyrylle voimanoston maailmanmestaruus

Elmeri Töyry.

Turkulainen Elmeri Töyry voitti 10. syyskuuta voimanoston maailmanmestaruuden Englannin Manchesterissa. Hän sai myös Overall-palkinnon, joka jaetaan MM-kisojen kaikkien painoluokkien parhaalle nostajalle. Painoluokkia on alle 67,5 kilosta yli 125-kiloisiin. Töyry kilpailee tällä hetkellä alle 75-kiloisissa ja nostaa lähes neljä kertaa kehonpainonsa kyykyssä, joka on hänen vahvin lajinsa.

Joka yhdeksäs 65 vuotta täyttänyt hyödynsi valinnanvapauskokeilua sen ensimmäisen vuoden aikana

Valinnanvapauskokeilua on hyödynnetty eniten Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella. Yleisin syy hakeutua vastaanotolle ovat tuki- ja liikuntaelinten sairaudet.

Maksuttoman harrastus- ja vapaa-ajan toiminnan tarjonta lapsille ja nuorille kasvanut Raisiossa

Maanantaisin pelataan pihapelejä.

Raisiossa järjestetään maksutonta harrastus-, kerho- ja ryhmätoimintaa lapsille ja nuorille sekä koulupäivien yhteydessä että vapaa-ajalla. Syksyllä käynnistyvä liikuntapalveluiden RaiHa-toiminta tarjoaa 78 harrastusryhmää, ja nuorisopalvelut täydentävät tarjontaa avoimilla kerhoilla, pienryhmillä ja nuorisotiloilla.

Yhä harvempi lähtee liikenteeseen alkoholia nauttineena

Poliisi puhallutti syksyn rattijuopumustutkimuksessa noin 63 000 kuljettajaa. Pitkän aikavälin seurannassa alkoholia nauttineiden kuljettajien osuus on ollut laskussa. Varsinaisten rattijuopumusten määrä on kuitenkin pysynyt edellisvuosien tasolla tai kasvanut hieman.

Jazztohtori Jaska Lukkarisen rummut pääroolissa Turku Jazz Orchestran syksyn avauskeikalla

Jaska Lukkarinen esiintyy Turku Jazz Orchestran kanssa Sigyn-salissa perjantaina.

Tuore jazzmusiikin tohtori, rumpali Jaska Lukkarinen paneutuu Turku Jazz Orchestran syyskauden avauskonsertissa jazzrumpusetin säestyksen eri mahdollisuuksiin big band -kontekstissa. Konsertti kuullaan Sigyn-salissa perjantaina 18. syyskuuta kello 19.

Åbo Akademille merkittävä rahoitus laajaan ikääntyneiden hyvinvointitutkimukseen

Åbo Akademi tutkii Strategisen tutkimuksen neuvoston myöntämän runsaan miljoonan euron rahoituksen turvin hankkeen kolmen ensimmäisen vuoden aikana resilienssiä edistäviä sosiaalisia, terveydellisiä, psykologisia ja biologisia tekijöitä keskittyen erityisesti yksinäisyyteen, stressiin ja terveyteen.

Puolet pyöräilijöistä polkee perä pimeänä

Takavalo tuli pakolliseksi pyörän varusteeksi vuonna 2020.

Suomalaiset pitävät pimeällä ilman valoja pyöräilyä turvallisuusriskinä. Silti valo palaa vain joka toisen pyörän perässä. Näin syksyllä on oikea aika varmistaa, että perheen jokaisesta pyörästä löytyy vaalea etuvalo ja punainen takavalo.

Toivetaksipalvelu jatkuu vuoden loppuun

Viime vuoden kesäkuussa käynnistyneessä pilotissa toivetaksin käyttöoikeus laajeni Varsinais-Suomen hyvinvointialueella (Varha) ympärivuorokautiseksi ja palvelun käyttörajoitukset poistuivat. Toivetaksin kautta asiakas voi sopia sopimuksen kuljetuspalvelua tuottavan paikallisen kuljettajan kanssa kyydin aikataulusta ja käyttää kyseistä kuljettajaa palvelun toteutumiseen.

Nuorten miesten huono fyysinen kunto yhteydessä mielenterveyden häiriöihin

Lääketieteen lisensiaatti Tuomas Tenkanen selvitti suomalaisten nuorten miesten lihavuutta, kestävyys- ja lihaskuntoa sekä mielenterveyden häiriöitä Puolustusvoimien keräämän kattavan datan avulla.

Tutkimuksen mukaan suomalaisten nuorten miesten kestävyys- ja lihaskunnon sekä mielenterveyden häiriöiden välillä on merkitsevä yhteys ja koronapandemian yhteydessä nuorten miesten lihavuus edelleen yleistyi. Vyötärölihavuuden ja -ylipainon lisääntyminen voivat kasvattaa esimerkiksi tyypin 2 diabeteksen ja sydän- ja verisuonisairauksien määrää. Varusmiespalveluksen kaltaiset ympäristöt voivat tehokkaasti parantaa erityisesti riskiryhmien terveyttä.

Talousodotukset kääntyneet selvästi positiivisiksi Varsinais-Suomessa

Varsinais-Suomen pk-yritysten suhdanneodotukset ovat korkeimmillaan sitten syksyn 2021. Alueen yritykset arvioivat suhdanteiden ja työllisyyden kehitystä hieman myönteisemmin kuin pk-yritykset koko maassa. Yritysten odotuksia jarruttavat edelleen kannattavuushaasteet, vähäiset investointiaikeet ja talouden yleinen epävarmuus.

Fuuga avautuu, avajaisfestivaali kestää kuukauden

Turun musiikkitalo Fuuga.

Turun uusin kruununjalokivi, kaiken musiikin koti Fuuga, avaa ovensa maanantaina 26. lokakuuta. Fuugan kuukauden mittainen (26.10.–22.11.) avajaisfestivaali kutsuu konsertteihin, sisältökumppanien teemapäiviin ja maksuttomille kurkistuskierroksille musiikkitalon kulisseihin.

Konkurssiuhan alla olevien työpaikkojen määrä kasvoi selvästi elokuussa

Konkurssihakemusten määrä kasvoi elokuussa edelleen vuodentakaisesta. Konkursseja pantiin vireille 296 eli 22 enemmän kuin vuotta aiemmin. Henkilötyövuosien määrä konkurssiin haetuissa yrityksissä oli jopa 54 prosenttia viime vuoden elokuuta suurempi.

Ksenonin hengittäminen vähentää aivojen harmaan aineen tilavuuden alenemaa sydänpysähdyksen jälkeen

Carita Hollmén.

Turun yliopistossa tarkastettavassa väitöstutkimuksessa verrattiin kammiovärinästä elvytettyjen sydänpysähdyspotilaiden tehohoitoa hengitettävän ksenonin ja kehon lämpötilan hallinnan yhdistelmällä pelkkään lämpötilan hallintaan. Tulokset viittaavat siihen, että hengitettävä jalokaasu ksenon saattaa suojata hapenpuutteen aiheuttamilta vaurioilta erityisesti muistitoiminnoille keskeisiä aivojen harmaan aineen alueita.

Varsinais-Suomen käräjäoikeuden laamanni vaihtaa Espooseen

Tasavallan presidentti on nimittänyt käräjäoikeuden laamanni Tommi Vuorialhon Länsi-Uudenmaan käräjäoikeuden laamannin virkaan seitsemän vuoden määräajaksi ajalle 1.1.2027–31.12.2033.

Lähes 150 Pride-kävijää jakoi unelmansa Turusta

Turku Pride -kävijät kirjoittivat postikorteille unelmiensa kaupungista.

Sunnuntaina 20. syyskuuta vietettävässä Turun päivässä keskitytään tänä vuonna hyvään elämään ja kestävään tulevaisuuteen. Turun ammattikorkeakoulu ja Nyyti ry kysyivät Turku Pride -tapahtuman kävijöiltä, millainen olisi heidän unelmiensa sateenkaariystävällinen Turku. Vastausten perusteella hyvän elämän Turku on ennen kaikkea turvallinen ja yhdenvertainen.

Näköislehti

Urheilu

Elmeri Töyrylle voimanoston maailmanmestaruus

Elmeri Töyry.

Turkulainen Elmeri Töyry voitti 10. syyskuuta voimanoston maailmanmestaruuden Englannin Manchesterissa. Hän sai myös Overall-palkinnon, joka jaetaan MM-kisojen kaikkien painoluokkien parhaalle nostajalle. Painoluokkia on alle 67,5 kilosta yli 125-kiloisiin. Töyry kilpailee tällä hetkellä alle 75-kiloisissa ja nostaa lähes neljä kertaa kehonpainonsa kyykyssä, joka on hänen vahvin lajinsa.

Loimu Tripla-Cupin neljänneksi joukkueeksi

Neljä kotimaista joukkuetta käynnistää lokakuun 16. päivä Raisiossa 50 vuotta pääsarjaa -juhlaottelulla käynnistyvään Mestaruusliiga-kauteen valmistautumisen Tripla-Cup-sarjassa. Viime kaudella sarjan alun yllättävän siirron vuoksi Akaa-Volley, Hurrikaani ja VaLePa kehittivät Tripla-Cupin, johon liittyy täksi kaudeksi mukaan myös Loimu. Sarjassa jokainen joukkue isännöi kolme peliä kotonaan ja käy pelaamassa saman verran pelejä vieraissa.

Otteluanalyysi: Sjögrellin vaparimaali vapautti Interin piinasta

Interin uudet miehet Muhammed Suso (vas.), Herman Sjögrell ja Robert Ivanov nöhtiin kentällä VPS.ottelussa.

Yksi laukaus kaiken muuttaa voi. VPS:n Razak Simpson veti Jussi Niskalta jalat alta juuri ennen rangaistusalueen rajaa. Jarosta hankittu Herman Sjögrell pääsi vasurillaan kokeilemaan suoraan vapaapotkusta ja yläkierteinen pomppukuti upposi takakulmaan, josta VPS-vahti Mamadou Jalloh oli ottanut askeleen keskelle. Sillä maalilla Inter löi VPS:n 1–0.

Lukas Wernblomilla hurja kauden aloitus

Lukas Wernblom.

TPS-hyökkääjä Lukas Wernblom on aloittanut Liiga-kautensa poikkeuksellisella tavalla. Kolmen ensimmäisen ottelun jälkeen ruotsalaishyökkääjä on kirjauttanut tehot 2+6=8 ja noussut samalla TPS:n seurahistoriassa nimekkääseen joukkoon.

Turun Naisvoimistelijat täyttää 120 vuotta

Turun Naisvoimistelijoiden toiminnassa on mukana myös seniorivoimistelijoita. Kuva on vuodelta 2021.

Turkulainen voimisteluseura TNV – Turun Naisvoimistelijat ry täyttää 120 vuotta 15. syyskuuta. Vuonna 1906 perustettu seura on yksi Suomen pitkäikäisimmistä ja perinteikkäimmistä liikuntaseuroista ja tarjoaa edelleen liikunnan iloa turkulaisille aikuisten ryhmäliikuntatunneilla sekä lasten ja nuorten harrastustunneilla ja valmennusjoukkueissa.

Turkulaisjoukkueet TPK ja FC Kosova valmiina miesten futsalkauteen

Futsal-liigassa pelaa kaksi turkulaisjoukkuetta; TPK ja FC Kosova. l

Miesten Futsal-liiga alkaa tulevana viikonloppuna. TPK:n osalta kausi alkaa kotiottelulla Samppalinnan palloiluhallissa. 12. syyskuuta kello 13 alkavassa ottelussa TPK saa vastaansa tamperelaisen VehU:n.