Varhan aluevaltuusto korjasi asiakasmaksupäätöstä ja hyväksyi hyvinvointialuejohtajan lomautuksen

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) aluevaltuusto kuuli keskiviikkona ajankohtaiskatsauksen, laski kuntouttavan arviointijakson hoitopäivän asiakasmaksua ja hyväksyi hyvinvointialuejohtajan lomautuksen.

Hyvinvointialuejohtaja Tarmo Martikainen kertoi aluevaltuutetuille ajankohtaiskatsauksessaan muun muassa Varhaan palkattavista 1 500 kesäsijaisesta ja 60 nuoresta, jotka otetaan kuukauden mittaiseen kesäharjoitteluun.

– On hienoa, että Varha kantaa vastuuta nuorten vaikeassa työllisyystilanteessa, aluevaltuuston puheenjohtaja Katriina Hiippavuori (kok.) sanoi tiedotteen mukaan.

Martikainen kertoi myös Suomen hallituksen viime viikolla tekemän hyvinvointialueiden rahoituslakiesityksen vaikutuksista Varhan talouteen.

– Palvelutarpeen kasvusta otettaisiin ensi vuonna huomioon vain 60 prosenttia nykyisen 80 prosentin sijaan ja samalla poistettaisiin palvelutarpeen kasvun 0,2 prosentin määräaikainen korotus.

Varhan rahoituksen nykyiseen tasoon vaikuttaa myös siirtymätasaukseen tehtävät muutokset sekä saaristoisuuden määräytymistekijän muutos.

Martikainen näkee, että tilanne edellyttää tarkan taloudenpidon lisäksi alijäämien kattamisajan pidentämistä Varhan osalta. Alijäämien kattamisaikaa voidaan pidentää 1–3 vuodella

– Hakemus alijäämien kattamisajasta pitää tehdä valtiovarainministeriölle elokuun loppuun mennessä.

Varhan aluevaltuusto korjasi ja täydensi kuluvalle vuodelle tehtyä asiakasmaksupäätöstä. Lyhytaikaisena ympärivuorokautisena palveluasumisena järjestetyn kuntouttavan arviointijakson hoitopäivän asiakasmaksua päätettiin laskea noin 5,50 eurolla 38 euroon. Liikkuvan päivystyksen yksikön asiakasmaksuksi päätettiin 25 euroa. Sote-koordinaatiokeskus voi lähettää liikkuvan päivystyksen yksikön potilaan luo, jos puhelimessa ei kyetä arvioimaan potilaan hoidon tarvetta riittävällä tarkkuudella. Asiakasmaksuhinnaston suun terveydenhuollon kruunua ja siltaa koskeva toimenpidemaksu korjattiin 268,30 euroon.

Varhan taloudellisuus- ja tuottavuusohjelma päivitettiin aluehallituksessa 22. syyskuuta. Osana henkilöstön tuottavuusparannuksia asetettiin tulosalue- ja tulosryhmäjohtajille noin 100 000 euron suuruinen henkilöstösäästötavoite kahden viikon lomautuksilla.

Aluevaltuusto valitsee hyvinvointialuejohtajan ja siten päätöksen hyvinvointialuejohtajan lomauttamisesta tekee aluevaltuusto. Aluevaltuusto päätti lomauttaa hyvinvointialuejohtajan 14 kalenteripäivän ajaksi kuluvan vuoden aikana. Martikainen poistui kokouksesta asian käsittelyn ja päätöksenteon ajaksi.

Syksyllä aluevaltuusto kokoontuu kolmesti. Ensimmäinen kokous päätettiin pitää 30. syyskuuta. Kaksi muuta syksyn kokousta ovat 28. lokakuuta ja 2. joulukuuta. Kokoukset pidetään kokoushotelli Linnasmäessä keskiviikkoisin kello 18.

Aluevaltuusto sai kokouksessa myös uusia varavaltuutettuja. Vasemmistoliiton valtuustoryhmän varavaltuutetuksi nousee Sonja Siikanen, keskustan valtuustoryhmän varavaltuutetuksi Juha Lehtinen ja Perussuomalaisten valtuustoryhmän varavaltuutetuksi nousee Mikko Taavitsainen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Siltafarssi ei anna aihetta juhlaan

Logomon silta koko komeudessaan.

Välitysoikeus tuomitsi Swecon maksamaan Turun kaupungille yli kuusi miljoonaa euroa korvauksia ja viivästyskorkoja Logomon sillan suunnitteluvirheistä. Sweco on jo maksanut korvaukset.

Potilaiden jatkohoitoon pääsyä parannettiin Tyks Akuutissa

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) paransi kevään ja kesän aikana potilaiden jatkohoitoon pääsyä Tyks Akuutista lisäämällä vuodeosastopaikkoja, vahvistamalla ikääntyneiden palveluja ja uudistamalla päivystyksen toimintamalleja.

Tuorlan Majatalo mukana kansallisessa piispispäivässä

Tuorlan on kerrottu olleen todennäköisesti Kuusiston piispanlinnan piispan karjatila.

Ensimmäistä kansallista piispispäivää vietetään perjantaina 18. syyskuuta. Turun seudulta lähtöisin oleva piispanmunkki eli piispis saa oman juhlapäivänsä, jota vietetään tänä vuonna ensimmäistä kertaa. Päivän aikana piispistä juhlistetaan ja tarjoillaan useissa Turun seudun kahviloissa, ravintoloissa ja muissa yrityksissä.

Thestra ja Coronaria Diagnostiikka käynnistävät yhteistyön

Syöpädiagnostiikan edelläkävijä Thestra Oy ja Coronaria Diagnostiikka ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka tavoitteena on tuoda uusi EPLINEx-diagnostiikkamenetelmä vaiheittain kliiniseen käyttöön Suomessa.

Loimu Tripla-Cupin neljänneksi joukkueeksi

Neljä kotimaista joukkuetta käynnistää lokakuun 16. päivä Raisiossa 50 vuotta pääsarjaa -juhlaottelulla käynnistyvään Mestaruusliiga-kauteen valmistautumisen Tripla-Cup-sarjassa. Viime kaudella sarjan alun yllättävän siirron vuoksi Akaa-Volley, Hurrikaani ja VaLePa kehittivät Tripla-Cupin, johon liittyy täksi kaudeksi mukaan myös Loimu. Sarjassa jokainen joukkue isännöi kolme peliä kotonaan ja käy pelaamassa saman verran pelejä vieraissa.

Tavio: Maahanmuutto rajoitettava lailla 0,1 prosenttiin asukasluvusta

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio (ps.) ehdottaa, että EU- ja ETA-alueen ulkopuolinen maahanmuutto rajoitetaan uudella lailla 0,1 prosenttiin väestöstä vuodessa, joka noin 5,6 miljoonan asukkaan väestöstä olisi suuruusluokaltaan noin 5 600 henkilöstä vuodessa.

Vielä ehdit, mutta lokakuussa olet tämän puutarhatyön kanssa jo myöhässä

Syksyllä ruohonleikkurin terä on hyvä säätää hieman ylemmäs.

Nurmikon kylväminen syksyllä on vaivattomampaa kuin keväällä tai kesällä, jolloin itävä nurmikko vaatii paljon kastelua. Suomalaiset kylvävät nurmikkonsa tyypillisesti kuitenkin työläämpään aikaan vuodesta.

Turkulaisista 88 prosenttia tyytyväisiä omaan asuinalueeseensa

Ensimmäistä kertaa toteutetulla Turun asukasbarometrilla kartoitettiin turkulaisten kokemuksia elämänlaadusta, turvallisuuden tunteesta, osallisuudesta, huolenaiheista sekä tyytyväisyydestä omaan asuinalueeseen.

Eri vie tivolimaailmaan

Erin ensimmäinen syyskauden ensi-ilta on Tivoli.

Tanssiteatteri Erin ensimmäinen syyskauden ensi-ilta on 17. syyskuuta kantaesityksestä Tivoli.

Ohjausryhmä pohtimaan keskustan liikennejärjestelyjä Tuomiokirkkosillan remontin aikana

Turun kaupunginhallitus käsitteli maanantaina Tuomiokirkkosillan remontin aikaisia liikennejärjestelyjä. Hyväksytyssä kansliapäällikkö Tuomas Heikkisen muutetussa esityksessä puhutaan Tuomiokirkkosillan mahdollisesta sulkemisesta remontin ajaksi ajoneuvoliikenteeltä ja Auransillan varaamisesta joukkoliikenteen ja kevyen liikenteen käyttöön. Sana mahdollinen on lisäys esitykseen.

Ihmistykinkuulashow Aurajoen rannalla

Teemu Skön.

Nykysirkuksen kansainvälinen kärkinimi Race Horse Company ja turkulainen TemppuSirkus yhdistävät voimansa Turun päivänä 20. syyskuuta. Aurajokirannassa nähtävä The Flying Man -ulkoilmaspektaakkeli herättää

Raisio Oyj:n talousjohtaja Mika Saarinen jättää yhtiön

Raisio Oyj:n talousjohtaja (CFO) ja konsernin johtoryhmän jäsen Mika Saarinen on irtisanoutunut yhtiön palveluksesta.

TTS:n Lounais-Suomen toimipiste muuttaa Raisioon

TTS:n uudet toimitilat ovat Raisiossa Allastiellä.

TTS:n Lounais-Suomen toimipiste muuttaa loka- ja marraskuun vaihteessa uusiin toimitiloihin Raisioon osoitteeseen Allastie 13.

Kokoomus: Varhan taloutta ei pidä tasapainottaa palveluita heikentämällä

Varsinais-Suomen Kokoomuksen aluevaltuustoryhmä esittää muutoksia Varhan vuoden 2027 tuottavuus- ja taloudellisuusohjelmaan. Kokoomus kannattaa talouden tasapainottamista, mutta vastustaa säästöjä, jotka heikentäisivät merkittävästi turvallisuutta, palveluiden saatavuutta tai siirtäisivät kustannuksia toisaalle.

Muinais-DNA paljastaa keskiaikaisen muuttoliikkeen Ruotsista Suomeen

Varhaiskeskiajan muotia Suomesta. Asut perustuvat Perniön Yliskylän hautalöytöihin.

Tuore tutkimus osoittaa, että Lounais-Suomen rannikon ja sisämaan asukkaiden geneettinen perimä eriytyi varhaiskeskiajan jälkeen Ruotsista suuntautuneen muuttoliikkeen myötä. Samalla tulokset osoittavat, että Suomen alue oli jo viikinkiajalla tiiviisti kytkeytynyt Itämeren kansainvälisiin verkostoihin.

Business Turku irtisanoo enintään 13 työntekijää

Business Turku sopeuttaa toimintaansa koko organisaatiossa. Yhtiö irtisanoo enintään 13 henkilöä. Perusteet ovat tuotannolliset, taloudelliset ja työnantajan toiminnan uudelleenjärjestelyistä johtuvat syyt. Nykyinen henkilöstön määrä on 47 henkilöä. Nyt aloitettavat toimet jatkavat yhtiön pitkäjänteistä työtä toiminnan kehittämiseksi ja vaikuttavuuden lisäämiseksi.

Velkuan koululle ja Teersalon rantaan valmistunut uusia liikuntapaikkoja

Velkuan koulun pihalle valmistunut ympyräkeinu on jo ehtinyt muodostua suosikiksi.

Velkuan yhtenäiskoulun pihalle Naantalissa on valmistunut paljon uusia liikuntalaitteita. Aikaisemmin kesällä Teersalon rannassa avattiin uusi ulkokuntoilupaikka. Liikuntapaikkojen avajaisia juhlitaan 17. syyskuuta.

Turun päivänä juhlitaan kestävää ja ikuista kaupunkia

Turku juhlii sunnuntaina 20. syyskuuta, kun kaupungin kadut, torit ja tapahtumapaikat täyttyvät Turun päivän ohjelmasta. Tänä vuonna Turun päivää vietetään “Kestävä, ikuinen Turku” -teemalla. Turun kaupungin lisäksi ohjelmaa järjestävät paikalliset yhdistykset, yritykset ja seurat. Päivän aikana pääsee muun muassa tutustumaan kestävän arjen tekoihin, liikkumaan ja kokeilemaan eri lajeja sekä nauttimaan taiteesta, kulttuurista ja juhlatunnelmasta ympäri kaupunkia.

Näköislehti

Urheilu

Loimu Tripla-Cupin neljänneksi joukkueeksi

Neljä kotimaista joukkuetta käynnistää lokakuun 16. päivä Raisiossa 50 vuotta pääsarjaa -juhlaottelulla käynnistyvään Mestaruusliiga-kauteen valmistautumisen Tripla-Cup-sarjassa. Viime kaudella sarjan alun yllättävän siirron vuoksi Akaa-Volley, Hurrikaani ja VaLePa kehittivät Tripla-Cupin, johon liittyy täksi kaudeksi mukaan myös Loimu. Sarjassa jokainen joukkue isännöi kolme peliä kotonaan ja käy pelaamassa saman verran pelejä vieraissa.

Otteluanalyysi: Sjögrellin vaparimaali vapautti Interin piinasta

Interin uudet miehet Muhammed Suso (vas.), Herman Sjögrell ja Robert Ivanov nöhtiin kentällä VPS.ottelussa.

Yksi laukaus kaiken muuttaa voi. VPS:n Razak Simpson veti Jussi Niskalta jalat alta juuri ennen rangaistusalueen rajaa. Jarosta hankittu Herman Sjögrell pääsi vasurillaan kokeilemaan suoraan vapaapotkusta ja yläkierteinen pomppukuti upposi takakulmaan, josta VPS-vahti Mamadou Jalloh oli ottanut askeleen keskelle. Sillä maalilla Inter löi VPS:n 1–0.

Lukas Wernblomilla hurja kauden aloitus

Lukas Wernblom.

TPS-hyökkääjä Lukas Wernblom on aloittanut Liiga-kautensa poikkeuksellisella tavalla. Kolmen ensimmäisen ottelun jälkeen ruotsalaishyökkääjä on kirjauttanut tehot 2+6=8 ja noussut samalla TPS:n seurahistoriassa nimekkääseen joukkoon.

Turun Naisvoimistelijat täyttää 120 vuotta

Turun Naisvoimistelijoiden toiminnassa on mukana myös seniorivoimistelijoita. Kuva on vuodelta 2021.

Turkulainen voimisteluseura TNV – Turun Naisvoimistelijat ry täyttää 120 vuotta 15. syyskuuta. Vuonna 1906 perustettu seura on yksi Suomen pitkäikäisimmistä ja perinteikkäimmistä liikuntaseuroista ja tarjoaa edelleen liikunnan iloa turkulaisille aikuisten ryhmäliikuntatunneilla sekä lasten ja nuorten harrastustunneilla ja valmennusjoukkueissa.

Turkulaisjoukkueet TPK ja FC Kosova valmiina miesten futsalkauteen

Futsal-liigassa pelaa kaksi turkulaisjoukkuetta; TPK ja FC Kosova. l

Miesten Futsal-liiga alkaa tulevana viikonloppuna. TPK:n osalta kausi alkaa kotiottelulla Samppalinnan palloiluhallissa. 12. syyskuuta kello 13 alkavassa ottelussa TPK saa vastaansa tamperelaisen VehU:n.

Tanssiurheilun huiput kohtaavat Raisiossa

Juuso ja Tiia Karonen.

Tanssiurheilun GP-kilpailut kokoaa lauantaina 12. syyskuuta Raisioon yli 200 kilpailijaa ja kansainvälisen tuomariston. Mukana nähdään hallitsevat vakiotanssin ja 10-tanssin Suomen mestarit sekä järjestävän seuran, Tanssiurheiluseura Boleron huippupareja.