Juhlakauteen lähtevä Loimu tavoittelee keskikastia Mestaruusliigassa
Tuto Volleyn sarjapaikasta luopuminen vaikuttaa koko lentopallon Mestaruusliigaan. Raisiossa Loimu aloittaa juhlakauden. Kyseessä on Loimun 50. peräkkäinen pääsarjatasolla. Loimun päävalmentaja Teemu Mäkikyrö epäilee, että kahdeksan joukkueen sarjassa juhlakauden minimitavoite täyttyi jo ennen kauden alkua.
– Pudotuspelipaikka oli minimitavoite ja nyt näyttää siltä, että kaikki seurat pääsevät pudotuspeleihin. Mutta sijoituksia tärkeämpää on päivittäinen tekeminen. Ihan terävin kärki on ehkä kaukana, mutta sanoisin, että kauteen lähdettäessä sijat neljästä alaspäin ovat aika auki, Mäkikyrö ennakoi.
Runkosarjan kilpailullisuuden kannalta kaikkien joukkueiden mukanaolo ei ole optimaalista, mutta Mäkikyrön mukaan tilanteessa ei ole parempiakaan ratkaisuja.
– Toinen malli olisi käytännössä kuuden joukkueen pudotuspelit, jossa kaksi parasta pääsisi suoraan välieriin. Sekään ei ole hyvä, koska kärkijoukkueet jäisivät ilman puolivälierien kotiotteluita. Se on aika iso lovi budjettiin.
Loimun osalta kauteen valmistautuminen ei ole sujunut parhaalla mahdollisella tavalla. Harjoituspeleissä on tullut tappioita, eikä joukkue ole päässyt pelaamaan parhaalla kokoonpanollaan.
– Meillä on ollut Hugo Kadi ja Aapeli Kouki loukkaantuneina. Kumpikin on ajateltu meillä isoon rooliin, mutta emme ole päässeet parhaalla seitsikolla pelaamaan vielä oikeastaan lainkaan. Kumpikin on poissa vielä viikosta kolmeen, Mäkikyrö kertoo.
Vaikka tuloksellisesti harjoitusottelut eivät olekaan ilonaiheita antaneet, on Mäkikyrö tyytyväinen pelilliseen kehitykseen.
– Meidän pääpainopistealueitamme olemme saaneet vietyä hyvin käytäntöön. Torjuntapuolustus on ollut harjoitusotteluissa pääsääntöisesti hyvällä tasolla, samoin huonon vastaanoton jälkeinen hyökkääminen, Mäkikyrö sanoo.
– Se missä täytyy vielä ennen kauden alkua parantaa napsu, on hyvän vastaanoton jälkeinen hyökkäys. Se on ollut selkeä ongelmakohta toistaiseksi.
Myös pelaajaliikennettä Loimun suuntaan on tarkoitus tapahtua. Joukkueesta puuttuu yksi keskipelaaja, kun todettiin, että kuubalaisen Elieser Rojasin polvi ei kestänyt pelaamista. Loogisesti katse on hakeutunut ilman joukkuetta jääneisiin Tuto-pelaajiin. Jo aiemmin Tutossa aiemmin pelannut hakkuri Lauri Rantanen siirtyi Loimuun.
Mäkikyrölle itselleen alkava kausi on hyppy uuteen. Edelliset kolme kautta mies on valmentanut naisten Mestaruusliigassa LP Viestiä. Miesten Mestaruusliigaan siirtyminen on 51-vuotiaalle valmentajalle kiinnostava haaste.
– Pelaamisen perusperiaatteet eivät muutu, mutta harjoittelussa täytyy ottaa vähän erilaisia asioita. Miesten tehot ovat sen verran kovemmat, että se vaikuttaa esimerkiksi fysiikkaharjoitteluun jonkin verran, Mäkikyrö toteaa.
Ilkka Lappi















