Joka kolmannen auto kolhiintunut parkkipaikalla
Noin joka kolmas autoilija on kokenut kolhuja parkkipaikalla viimeisen parin vuoden aikana, selviää LähiTapiolan kyselystä. Lähes puolet kertoo välttelevänsä hankalaksi kokemiaan pysäköintialueita. Nykyisin autoilijalta vaaditaan tarkkaavaisuutta myös taajamassa tien vasempaan laitaan pysäköidessä. Kokosimme keinoja kolhujen ehkäisyyn sekä ohjeet toimintaan vahingon sattuessa.
Oletko kolhinut omaa tai jonkun toisen autoa tai onko omaa autoasi kolhittu pysäköintialueella viimeisen parin kolmen vuoden aikana? LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyssä vain 67 prosenttia vastaajista kertoi täysin välttyneensä näiltä tilanteilta. Noin joka kolmannella autoilijalla on varsin tuoreita kokemuksia kolhuista parkkipaikalla. Yleisimmin (23 %) vastaajat kertovat havainneensa, että omaa autoa on kolhittu.
– Määrä voi kuulostaa suurelta, mutta toisaalta parkkipaikoilla sattuvat pienet peltikolarit ja muut pysäköintivahingot ovat yksiä yleisimpiä vakuutusyhtiöiden korvaamia ajoneuvovahinkoja. Yllättävän usein kolhu syntyy ihan siitä, että avaa oven naapuriauton kylkeen. Muita riskitilanteita ovat esimerkiksi peruuttaminen sekä toisen ajoneuvon väistäminen pysäköintialueen ajoväylällä, kertoo ajoneuvovakuutusten korvauspäällikkö Mikko Tulla LähiTapiolasta.
Vakuutusyhtiöt korvaavat lakisääteisestä liikennevakuutuksesta vuosittain noin 45 000 pysäköintialueilla sattunutta vahinkoa, selviää Onnettomuustietoinstituutin (OTI) tilastoista. Merkittävä määrä parkkeeratessa tulleiden kuprujen ja lommojen korjauksia korvataan vuosittain vapaaehtoisesta kaskovakuutuksesta. Pysäköintialueilla kolisee siis keskimäärin ainakin sata kertaa päivässä.
Kyselyssä tiedusteltiin myös, kuinka suomalaiset pyrkivät ehkäisemään pysäköintipaikoilla sattuvia kolhuja. Yleisimmät tavat ovat pyrkiä ajamaan mahdollisimman varovaisesti ja pyrkiä osumaan mahdollisimman keskelle parkkiruutua – näin kertoo tekevänsä noin 60 prosenttia vastaajista.
Yllättävän moni myös välttelee hankalaksi kokemiaan parkkipaikkoja. Näin kertoo tekevänsä 45 prosenttia kyselyn vastaajista. Runsas neljäsosa pyrkii myös hyödyntämään auton turvateknologiaa, kuten peruutustutkaa, ja suunnilleen yhtä moni ennakoimaan jo saapumisvaiheessa lähtötilannetta niin, että pysäköi autonsa keula lähtösuuntaan. Ruuhka-aikaan parkkipaikoilla ajamista kertoo välttelevänsä joka viides.
– Autoilijana on tietysti vaikea täysin välttyä hankalilta pysäköintitilanteilta. Arjessa kolhuja voi kuitenkin pyrkiä ehkäisemään esimerkiksi jättämällä auton kaupan parkkipaikalla vähän loitommas ovista tai väljempään tilaan. Autolle takaisin tullessa kannattaa myös aina luoda silmäys ympärilleen: onko esimerkiksi joku lähdössä liikkeelle tai saapumassa pysäköintialueelle? Ulkona seisten on todennäköisesti helpompi nähdä ja ennakoida tulevia liikennetilanteita kuin kuskin paikalla jo istuessa, sanoo Tulla.
Kesä 2020 ja uusi tieliikennelaki toivat mukanaan mahdollisuuden pysäköidä auto taajamassa kaksisuuntaisen tien vasempaan laitaan. Nykyisin auton voi siis ajaa parkkiin myös vastaantulevien kaistan reunaan, jos se ei vaaranna tai haittaa muuta liikennettä. Liikennepiireissä on jännityksellä odotettu, tuleeko muutos lisäämään pysäköintivahinkoja – vai päinvastoin vähentämään niitä.
– Myönteinen merkki on se, että ainakaan vielä vasemmalle parkkeeraaminen ei ole aiheuttanut vahinkopiikkiä. Voi toki olla, että tapa vasta pikkuhiljaa yleistyy, ja onhan siinä kaikilla meillä opettelemista, sanoo Tulla.
Yksi lisävaihtoehto pysäköintiin voi sujuvoittaa liikennettä, mutta toisaalta vasemmalle parkkeeraamiseen liittyy myös omat riskinsä.
– Vastaantulevien kaistan yli pysäköidessä tulee aina muistaa varoa molempiin suuntiin kulkevaa liikennettä. Lisäksi tien vasemmasta laidasta liikkeelle lähtiessä kuljettajan näkyvyys voi olla hyvin huono, koska etäisyys ajorataan on suuri eikä peileistä välttämättä ole apua. Kaikkiaan muutos voi kuitenkin vähentää esimerkiksi kaistan vaihtamiseksi tehtyjä vaarallisia U-käännöksiä ja yleensä hankalaa parkkipaikan etsimistä.
Pysäköintialueella sattuneita vahinkoja korvataan sekä lakisääteisestä liikenne- että vapaaehtoisesta kaskovakuutuksesta. Liikennevakuutuksesta korvataan kaikille osapuolille sattuneita henkilövahinkoja ja syyttömän osapuolen ajoneuvolle tai muulle omaisuudelle aiheutuneita vahinkoja. Kaskovakuutus kattaa omalle ajoneuvolle sattuneet vahingot.
LähiTapiolan teettämään Arjen katsaus -kyselytutkimukseen osallistui 4.–26. tammikuuta kaikkiaan 5 539 suomalaista. Pysäköintiaiheisiin kysymyksiin vastasi 1 908 henkilöä, jotka ovat ajaneet autoa viimeisen 12 kuukauden aikana. Kyselyn toteutti Kantar TNS, ja sen tilastollinen virhemarginaali on noin 1,3 prosenttiyksikköä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)