Punaviini Alkon kesän yllättäjä
Alkon myyntilitrat laskivat 1,9 prosenttia vuoden kolmannella kvartaalilla verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Punaviini nousi Alkon kesän myynnin yllättäjäksi, vaikka viinien kokonaismyynti laski. Panimotuotteiden myynti kasvoi 21 prosenttia ja alkoholittomien 16 prosenttia. Samalla laajennetut aukioloajat ovat muuttaneet asiakkaiden asiointirytmiä: sunnuntai on löytänyt paikkansa uutena ostospäivänä, ja asiointia on siirtynyt myös lauantain myöhemmille tunneille.
Oluiden litramyynti kasvoi 25 prosenttia ja siiderien kahdeksan prosenttia. Alkoholittomien juomien myynti kasvoi 16 prosenttia edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon. Viinien kokonaismyynti laski lähes seitsemän prosenttia. Punaviinien myynti laski noin kolme prosenttia, valko- ja roseeviinien myynti noin kymmenen prosenttia, ja kuohuviinien noin kahdeksan prosenttia. Väkevien juomien myynti laski kolme prosenttia.
Tuoteviestintäpäällikkö Anri Lindströmin mukaan kesän yllättäjä oli punaviini.
– Vaikka kesä mielletään helposti valko- ja roséviinien sesongiksi, punaviinien osuus viinimyynnistä oli heinä–syyskuussa 35 prosenttia. Erityisesti klassiset viinimaat ja -alueet kiinnostivat. Lisäksi viinissä näkyy kiinnostava muutos: määrän sijaan kuluttajien valinnoissa painottuvat hieman aiempaa arvokkaammat tuotteet.
Espanjan viinien myynti kasvoi neljä prosenttia sekä Ranskan ja Portugalin viisi prosenttia edellisvuodesta. Kasvua nähtiin myös klassisilla alueilla, kuten Riojassa, Bordeaux’ssa, Rhônessa ja Bourgognessa.
Alkavan syksyn juomatrendit kulkevat käsi kädessä viilenevän sään ja pimenevien iltojen kanssa. Sadonkorjuukauden maut näkyvät myös viinivalinnoissa. Juureksista, sienistä ja riistasta koostuvat syksyn ruokapöydät kaipaavat rinnalleen täyteläisempiä ja runsaampia juomia.
– Syksy näkyy myös mallasjuomien makumaailmassa: stoutien ja portereiden litramyynti kasvoi yli viisi prosenttia. Tummat ja täyteläiset oluttyylit sopivat erinomaisesti syksyn ruokien ja sesongin makujen kumppaneiksi.
Liiketoimintajohtaja Kari Pennasen mukaan asiakkaat ovat ottaneet uudet aukioloajat ilahtuneesti vastaan ja sunnuntait ovat löytäneet paikkansa asiakkaiden ostospäivänä. Asiakaskäyntien määrä on loivasti nouseva.
– Laajempi aukiolo ei niinkään ole lisännyt ostamista, vaan on muuttanut sitä, milloin asiakkaat asioivat. Asiointia on siirtynyt lauantai-illan myöhäisemmille tunneille ja sunnuntain aukiolo näkyy pienenä laskuna alkuviikon asiakasmäärissä. Meidän myyntiin vaikuttaa aukioloajan lisäksi kuluttajien ostovoiman kehitys, matkustajatuonti ja ostot ulkomaisista verkkokaupoista.
Sunnuntain osalta ostokäyttäytyminen noudattelee pääosin samaa linjaa kuin muinakin päivinä, viini on ylivoimaisesti suosituin juomaryhmä. Asiakkaat ostavat sunnuntaisin muita päiviä määrällisesti vähemmän, mutta ostoskoriin päätyy arvokkaampia tuotteita kuin arkena.
Alkon myymälöiden aukioloajat ovat uudistuneet vaiheittain kesän ja syksyn aikana. Sunnuntaisin avoinna olevia Alkon myymälöitä on 55. Asiakkaat voivat jatkossa asioida Alkossa myös useina juhlapyhinä. Esimerkiksi Pyhäinpäivänä 31. lokakuuta kaikki Alkon myymälät ovat avoinna.
– Joulu on meille vuoden vilkkain sesonki, jolloin asiakkaamme ovat liikkeellä. Joulukuussa lisäämme sunnuntaisin auki olevien myymälöiden määrää, ja osa myymälöistä on joulukuussa avoinna normaalia pidempään. Esimerkiksi sunnuntaina 20. joulukuuta palvelee 141 myymälää. Aukiolot määräytyvät paikallisen asiakastarpeen ja kysynnän mukaan, jotta voimme palvella asiakkaita juuri silloin, kun he ovat liikkeellä ja helpottaa heidän asiointiaan, taustoittaa Pennanen.
Sunnuntaiaukiolomyymälät palvelevat myös itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta, tapaninpäivänä 26. joulukuuta, uudenvuodenpäivänä 1. tammikuuta ja loppiaisena 6. tammikuuta. Kaikki myymälät ovat avoinna jouluaattona kello 13 asti ja uudenvuodenaattona vähintään kello 18 asti. Joulupäivänä myymälät ovat kiinni.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















