Hännät heiluvat hyvää mieltä sunnuntaina Kauppatorilla

Ensimmäistä kertaa järjestettävä Hännät heiluu -tapahtuma Kauppatorilla kokoaa sunnuntaina 15. lokakuuta puoliltapäivin karvatassuja ja höpönassuja yhteen. Koirien tapahtumassa on ohjelmaa myös syyslomaa viettäville lapsille. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

SPR Turun osaston Nallesairaalassa lapset saavat oppia ensiaputaitoja tuomalla pehmolelunsa hoidettavaksi. Lemmikki Ry:n järjestää pehmolemmikkien söpöyskilpailun, jossa kaikki palkitaan. Paikalla on myös koira- ja kissayhdistyksiä esittelemässä toimintaansa.

Tapahtuman järjestäjänä toimiva Marjukka Karttunen vinkkaa, että nyt on omasta koirasta haaveilevilla oiva mahdollisuus tulla torille tutustumaan eri koirarotuihin ja käydä tervehtimässä Hali-Koiria, tutustua pelastuskoirien maailmaan sekä eläinsuojeluyhdistysten toimintaan.

– Koirat pääsevät myös omistajiensa kanssa yhteiselle kävelylenkille pitkin Aurajoen vartta. Tapahtuman tarkoituksena on lisätä koiramyönteisyyttä ja koiranomistajien vastuullisuutta. Muistutamme muun muassa siitä, miten tärkeää on kerätä koirien jätökset, hän lisää.

Turku sai kunnian olla ensimmäinen Hännät heiluu -paikkakunta, sillä olosuhteet ovat kaupungissa otolliset.

– Toivottavasti väki löytää tapahtuman, sillä suunnitelmissa on tehdä tästä jokavuotinen syystempaus. Toriparkki lahjoitti autolla tuleville kaksi tuntia ilmaista pysäköintiaikaa, joten paikalle voi tulla kätevästi omalla autolla. Turussa on paljon koiraystävällisiä yrityksiä, sen olemme huomanneet yhteistyökumppaneita hankkiessamme, Karttunen kehuu.

Evidensia Eläinlääkäripalvelut Oy lahjoitti tapahtumaan hyväntekeväisyyssumman, joka jaetaan Auttamisesta Arkea -lahjoituspalvelun kautta. Tapahtuman tuotekasseissa on arvoseteli, jonka auttamiskohteeksi saa jokainen valita mieluisimman.

Hännät heiluu -tapahtumassa mukana olevia Auttamisesta Arkea -avustuskohteita ovat Eläinten Hyvinvointiyhdistys Lemmikki ry, Eläinsuojeluyhdistys Dewi ry ja Varsinais-Suomen pelastuskoirat.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Väkivallan ehkäisystä ei saa leikata

Suomi on tilastojen mukaan Euroopan väkivaltaisin maa naisille. Vuonna 2026 on elokuuhun mennessä tapettu ennätysmäärä naisia nykyisen tai entisen kumppanin toimesta: 15 naista. Tämä on lähes kaksi naista kuukaudessa.

Poliisi valvoo metsästystä Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisilaitos muistuttaa metsästäjiä turvallisesta aseenkäsittelystä ja tehostaa metsästyksen valvontaa metsästyskauden aikana.

Kirjastossa voi tunnistuttaa sieniä Raisiossa

Raision Kirjastotalon aulassa on esillä sieninäyttely lauantaina 12. syyskuuta kello 10–14. Näyttelyssä on esillä Turun, Raision ja lähialueiden ajankohtaista sienisatoa helttasienistä orakkaisiin. Paikalle voi tuoda sieniä tunnistettavaksi.

Raision kaupunki muisti kultamitalisti Silja Kososta 13 000 euron rahapalkinnolla ja perusti nuorten urheilijoiden kasvuohjelman

Silja Kososen kultajuhlat järjestettiin Kauppakeskus Myllyssä 9. syyskuuta Kaupunki muisti raisiolaista moukarinheiton Euroopan mestaria 13 000 euron rahapalkinnolla. Saman summan kaupunki käyttää nuorten urheilijoiden tukemiseen.

Vuokrasähköpotkulaudoista yli 600 000 euron vahingot

Suurin osa sähköpotkulaudoilla tapahtuvista vahingoista on kaatumisia, joista kuljettajalle korvataan vain sairaanhoitokulut.

Vuokrasähköpotkulaudoilla aiheutettiin viime vuonna 380 liikennevakuutuksesta korvattua vahinkoa, joista maksettiin korvauksia yli 600 000 euroa. Korvattujen vahinkojen määrää voi alentaa merkittävästi se, etteivät kuluttajat vielä tiedä vuokralautojen kuuluvan liikennevakuutuksen piiriin.

Turun katolinen seurakunta täyttää sata vuotta

Nykyinen Turun katolinen seurakunta eli Pyhän Birgitan ja autuaan Hemmingin seurakunta viettää satavuotisjuhlaansa itsenäisenä seurakuntana.

Barokin labyrinteissä -festivaali neljän konsertin sarjana

Sanna Kola.

Barokin labyrinteissä -festivaali tarjoilee vanhan musiikin ystäville musiikillisen kattauksen Turunmaan saariston pimenevissä syysilloissa. Festivaali järjestetään neljän konsertin sarjana. Konsertit järjestetään 11. syyskuuta, 25. syyskuuta, 23. lokakuuta ja 13. marraskuuta.

Tavaravienti vahva heinäkuussakin

Suomen tavaravienti jatkui vahvana heinäkuussa, kun tavaraviennin arvo oli Tullin ennakkotilaston mukaan 6,5 miljardia euroa. Tammi–heinäkuun yhteenlaskettu vienti nousi 10,3 prosenttia.

Maahan muuttaneet äidit vähentäneet kotihoidon tuen käyttöä

Kotihoidon tukea käyttäneiden osuus (%) Suomessa ja ulkomailla syntyneistä äideistä, 2015–21 syntyneiden lasten äidit. Kuvasta näkee, että kotihoidon tuen käyttö on vähentynyt sekä maahan muuttaneilla että Suomessa syntyneillä äideillä.

Kotihoidon tuen käyttö on vähentynyt sekä ulkomailla että Suomessa syntyneillä äideillä. Ulkomailla syntyneistä äideistä pienempi osuus käyttää tukea, mutta tukijaksot ovat keskimäärin pidempiä. Lähtömaiden välillä on huomattavia eroja, mutta tulotaso ja koulutus selittävät osan eroista.

Asukasbudjettiäänestyksessä voittaneita ideoita työstetään asukastilaisuuksissa

Asukasbudjetti tarjoaa jokaiselle turkulaiselle mahdollisuuden vaikuttaa siihen, mihin kaupungin varoja käytetään. Asukasbudjettiin on varattu kolmen miljoonaa euroa. Kierros on edennyt ideoiden kehittämisvaiheeseen.

Selvitys: Kuntien luottamushenkilöpalkkiot nousseet maltillisesti – kuntien väliset erot suuria

Turun kaupunginvaltuusto kokoontuu Linnasmäen opistolla kaupungintalon remontin ajan.

Valtuutettujen kokouspalkkiot vaihtelevat 30 ja 455 euron välillä Manner-Suomen kunnissa. Tiedot käyvät ilmi Kuntaliiton selvityksestä, jossa on kartoitettu kuntien luottamushenkilöiden kokous- ja vuosipalkkioita valtuustokauden 2025–29 alussa.

Weisell-säätiö lahjoittaa Turun yliopistolle 100 000 euroa havaitsevan tähtitieteen alalle

Weisell-säätiö lahjoittaa Turun yliopistolle 100 000 euroa havaitsevan tähtitieteen alalle. Lahjoitus kohdennetaan tähtitieteeseen perustettavaan apulaisprofessuuriin ja apulaisprofessuurin tieteenalan tukemiseen. Uuden professuurin ala on havaitseva tähtitiede ja optiset havaintolaitteet.

Hevosen hoito, elinolot ja vuorovaikutussuhde omistajaan muovaavat sen luonnetta

Tutkijan oma hevonen Star sai erittäin korkeat pisteet ihmissosiaalisuudessa.

Uusi tutkimus osoittaa, että hevosen luonne ei riipu pelkästään perimästä, iästä tai rodusta, vaan liittyy systemaattisesti myös siihen, miten hevosta pidetään, ratsastetaan ja hoidetaan. Myös omistajan ja hevosen välisen suhteen laadulla on merkitystä. Tulokset korostavat jokapäiväisten hoitoon ja käsittelyyn liittyvien valintojen merkitystä hevosen luonteelle ja hyvinvoinnille.

Junnila: Amnestyn tulee kunnioittaa demokratiaa

Hallitus esittää kahden vuoden jatkoa niin kutsutulle rajaturvallisuuslaille. Kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) kiittää sisäministeri Mari Rantasta (ps.) asian edistämisestä ja muistuttaa lain jatkamisen välttämättömyydestä nykyisessä maailmantilanteessa. Junnila nosti esiin myös lisääntyneen disinformaation.

Turun kaupunki saa yli kuuden miljoonan euron korvaukset Logomon sillan suunnitteluvirheistä

Sweco on jo maksanut sille määrätyn yli kuuden miljoonan korvauksen Logomonsillan suunnitteluvirheistä.

Välitysoikeus on vahvistanut Turun kaupungin näkemyksen, että Logomon sillan suunnittelussa oli vakavia virheitä. Sweco tuomittiin maksamaan kaupungille korvauksia ja viivästyskorkoja yli kuusi miljoonaa euroa. Sillan suunnittelusopimukseen liittyvät vastuut siirtyivät yrityskaupan myötä Swecolle vuonna 2019. Pääosa suunnittelusta oli tehty ennen tätä.

Leikkisiä ja tilallisia maailmoja

Jenni Vakkilainen, Awakening, Öljy kankaalle, 170 cm x 200 cm, 2026.

Jenni Vakkilaisen näyttely My Paradise on esillä Auran Galleriassa 11.–29. syyskuuta. Avajaiset ovat torstaina 10. syyskuuta.

Eloranta: PISA-tulosten laskun kääntäminen vaatii vahvempaa otetta

Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta (sd.) ilmoittaa olevansa "erittäin huolissaan" Suomen PISA-tulosten laskun jatkumisesta edelleen. Erityisesti lukutaidon taso huolestuttaa, sillä heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmannes. Hänen mukaansa tilanteeseen ei ole helppoja ja nopeita ratkaisuja, vaan oppimistulosten parantaminen vaatii pitkäjänteistä työtä ja monipuolisia toimia. Elorannan mukaan seuraavan hallituksen tulee nostaa tavoitteeksi ”Lukeva Suomi”, sillä lukutaito on pohjana kaikelle muulle oppimiselle ja yhteiskunnassa pärjäämiselle.

Naantalin keskustakorttelin rakentaminen jatkuu

Asunto Oy Naantalin Estellen rakentaminen alkaa Naantalissa.

Naantalin keskustakorttelin rakentaminen jatkuu syksyllä. TA-Yhtiöt rakennuttaa Asunto Oy Naantalin Estellen aiemmin valmistuneen Asunto Oy Naantalin Victorian viereen. Rakennusurakasta on allekirjoitettu sopimus Pohjola-Rakennus Oy Suomen kanssa. Kohteen arvioitu valmistuminen on alkuvuodesta 2028.

Näköislehti

Urheilu

Julius Tauriainen Interissä myös ensi kaudella

Julius Tauriainen.

FC Inter on solminut jatkosopimuksen puolustajansa Julius Tauriaisen kanssa. Uusi sopimus on voimassa kauden 2028 loppuun asti.

Puukkokatsomo: Tutolla hinku neljän sakkiin

Myös Mestis-kausi alkaa poikkeuksellisen jännittävissä merkeissä, vaikka sarjasta on aiemminkin voinut pudota. Tänä vuonna panokset ovat kuitenkin aiempaa suuremmat, sillä syksyllä 2027 B-liigan ja kolmannen sarjatason välinen ero on monella tapaa merkittävä.

Otteluanalyysi: Tasapeli jatkoi TPS:n tappiottomien pelien sarjaa

Elmer Vauhkonen.

TPS avasi jalkapalloilun Veikkausliigan karsintasarjan maalittomalla tasapelillä Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan. SJK joutuu yhä ponnistelemaan sarjapaikkansa puolesta ja tarvitsee lisäpisteitä. TPS:n sarjapaikka on jo varma.

Loic Essomba jatkaa matkaansa Interistä Saudi-Arabiaan

Loic Essomba.

FC Inter ja Al Kholood ovat sopineet Loic Essomban pysyvästä siirrosta Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavaan seuraan. Inter saa pelaajasta merkittävän siirtokorvauksen. Helsingin Sanomien mukaan hinta on noin 400 000 euroa.

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Mika Kuronen kohtaa Rami Hietaniemen karate combat -säännöillä

Mika Kuronen.

Hamara MMA:n promoottori Mika Kuronen ottelee 12. syyskuuta Helsingissä. Vastaansa Kuronen saa kreikkalaisroomalaisen painin MM-pronssimitalisti Rami Hietaniemen , joka on viritellyt viime aikoina vapaaottelu-uraa. Hietaniemen debyytti peruuntui aiemmin kesällä selkäongelmien vuoksi.