Joulurauhan julistamisen perinne säilynyt jo 700 vuoden ajan

Mika Akkanen lukee joulurauhan julistustekstin jo 11. kerran. Mika Akkanen lukee joulurauhan julistustekstin jo 11. kerran. Kuva: Jori Liimatainen

Perinteinen joulurauhan julistus kaikuu tänäkin vuonna Brinkkalan talon parvekkeelta jouluaattona 24. joulukuuta kello 12. Yleisö on tervetullut seuraamaan julistusta paikan päälle.

Joulurauhan julistus on vuosisatoja vanha perinne, joka julistaa joulun alkaneeksi.

– Samaan aikaan, kun rauhoitumme Turussa joulun viettoon, ajatuksemme ovat siellä, missä joulua ei voida tänäkään vuonna rauhassa viettää. Vetoamme kaupunkina maailmanrauhan puolesta, Turun pormestari Minna Arve kertoo tiedotteessa.

Aurajoen ylittävä Kirjastosilta valaistaan jouluaattona valkoisella värillä rauhan puolesta.

Suomeksi ja ruotsiksi luettavan joulurauhan julistuksen lukee Turun kaupungin protokollapäällikkö Mika Akkanen. Akkanen julistaa joulurauhan nyt 11. kertaa. Viittomakielen tulkkina tilaisuudessa on Eva Mäkinen.

Tilaisuutta voi seurata myös Yleisradion kautta televisiosta, radiosta tai Yle Areenasta. Suora lähetys alkaa kello 11.55. Viittomakielelle tulkattu lähetys on katsottavissa suorana verkkolähetyksenä Yle Areenassa.

Muutoksia liikenteessä

Tuomiokirkon ja Vanhan Suurtorin ympäristö suljetaan liikenteeltä ja pysäköinniltä lauantaina 23. joulukuuta kello 8 alkaen. Alueesta ilmoitetaan siirtokehotuskyltein. Järjestely puretaan mahdollisimman pian tilaisuuden jälkeen. Yleisöä kehotetaan ottamaan huomioon poikkeavat liikennejärjestelyt ja saapumaan paikalle ajoissa jalkaisin tai joukkoliikennettä käyttäen. Tilaisuuteen odotetaan jopa 15 000 henkilöä. Uudenmaankatu suljetaan liikenteeltä 24. joulukuuta kello 11.30.

Turun avustajakeskuksesta on kaksi avustajaa paikan päällä saattamassa ja avustamassa liikuntarajoitteisten pääsyä lähemmäs Vanhan Suurtorin yleisöalueen etuosaa. Erillistä aluetta liikuntaesteisille ei alueella ole mahdollisuus järjestää. Yleisön toivotaan antavan tilaa katsomoalueen etuosassa. Avustajat ovat käytettävissä Uudenmaankadun puoleisessa päässä kello 11.15 alkaen. Heidät tunnistaa avustaja liiveistä.

– Julistetaan siis täten yleinen joulurauha kehoittamalla kaikkia tätä juhlaa asiankuuluvalla hartaudella viettämään.” Nämä sanat ovat perinteisesti johdattaneet joulun viettoon ja julistaneet joulun alkaneeksi. Tradition ensimmäisiltä vuosisadoilta ei ole säilynyt tarkkoja sanamuotoja, mutta sen keskeinen sisältö on säilynyt samana: ääneen luettu julistus muistuttaa joulurauhan alkamisesta, kehottaa viettämään juhla-aikaa sopuisasti, uhkaa rikkomuksen tekijöitä ankarilla rangaistuksilla ja toivottaa hyvää joulua.

Joulurauhan julistus on luettu Turussa lähes katkeamattomana perinteenä 700 vuoden ajan aina 1300-luvulta asti. Brinkkalan talon parvekkeelta joulurauha on julistettu vuodesta 1886 lähtien. Nykyinen joulurauhan julistuksen kaava on peräisin vuodelta 1903.

Joulurauha on jäänyt julistamatta kokonaan ilmapommitusten pelon takia 1939 ja miliisilakon aikana 1917. Tiettävästi joulurauhaa ei julistettu isonvihan vuosina 1712–21, eikä mahdollisesti vuosien 1809–15 aikana. Vuosien 2020 ja 2021 aikana julistus luettiin poikkeuksellisesti ilman yleisöä vaikean koronatautitilanteen vuoksi.

Turun joulurauhan julistus on radioitu vuodesta 1935 lähtien. Televisiolähetykset aloitettiin vuodesta 1983 alkaen kotimaahan ja vuodesta 1986 lähtien myös Ruotsiin. Nykyään joulurauhan julistusta voi seurata internetin välityksellä suorana lähetyksenä ympäri maailmaa.

Joulurauhan julistuksen ohjelma:

Suomen Punaisen Ristin Turun osasto jakaa yleisölle yhteisesti laulettavien laulujen sanoja ja tarjoaa glögiä Porthanin patsaan luona.

klo 11.30 Laivaston soittokunta, joht. musiikkikomentajakapteeni Juha Ketola sekä Mieskuoro Laulun Ystävät ja Turun NMKY:n mieskuoro esittävät joululauluja Niklas Taanilan johdolla. Mieskuoro Laulun Ystävien taiteellinen johtaja Nikke Isomöttönen ja Turun NMKY:n mieskuoron taiteellinen johtaja Niklas Taanila.

noin klo 11.35 Kuorot ja Laivaston soittokunta, joht. musiikkikomentajakapteeni Juha Ketola esittävät joululauluja, joissa yleisö voi halutessaan laulaa mukana. Säävaraus.

noin klo 11.45 Laivaston soittokunta, joht. musiikkikomentajakapteeni Juha Ketola

Joulurauhan julistus alkaa

klo 11.57 Jumala ompi linnamme – virsi 170; 1, 4

klo 12.00 Turun Tuomiokirkon kello lyö 12. Alkufanfaari Marsalkan hopeatorvet marssista, säv. Artturi Rope

Suomen Turku julistaa joulurauhan, protokollapäällikkö Mika Akkanen

Maamme-laulu (1. suomi, 1. ruotsi, 2. suomi)

Porilaisten marssi 

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kanttori katoaa Harri Raittiin uudessa veijariromaanissa

Harri Raitis.

Kanttori katoaa Harri Raittiin uudessa veijariromaanissa. Messu on alkamassa, kirkkokuoro urkuparvella, ja kanttori puuttuu. Onko kanttori toteuttamassa aikomustaan ryhtyä iskelmätähdeksi? Laihialaislähtöisenä pyrkii ehkä Seinäjoen tangomarkkinoilla kuninkaaksi. Missä ovat kuoron Amerikan matkaa varten kerätyt rahat, ja missä matkakassan hoitaja?

Lasten ja nuorten arkkitehtuurikoulu Kidekolla avoimet ovet ja designmuseo-työpaja

Kidekolainen Emma ja Emman eiffeltorni.

Turun lasten ja nuorten arkkitehtuurikoulu Kideko tarjoaa arkkitehtuurin taiteen perusopetusta 7–15-vuotiaille Turussa. Koulussa opitaan suunnittelemalla ja rakentelemalla.

Perusopetuksen osaamistakuuta koskeva lakiesitys lausuntokierrokselle

Opetus- ja kulttuuriministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle hallituksen esitysluonnoksen, joka koskee perusopetuksen oppilaan arviointia. Hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskunnalle keväällä 2026. Lausuntoja voi antaa 23. tammikuuta saakka.

Kamarikuoro SbC tuo joulun värit ja musiikin lämmön Pyhän Henrikin Ekumeeniseen Taidekappeliin

Kamarikuoro SbC.

Turun seudulla toimiva Kamarikuoro SbC kutsuu yleisön rauhoittumaan joulun tunnelmiin Pyhän Henrikin Ekumeeniseen Taidekappeliin sunnuntaina 14. joulukuuta kello 18. Luvassa on joulukonsertti, joka kuljettaa kuulijat rakastettujen suomalaisten ja kansainvälisten joululaulujen maisemiin. Ilta rakentuu musiikilliseksi kokonaisuudeksi, jossa kohtaavat joulun valo, rauha ja syvä herkkyys. Kuoroa johtaa Ruskon seurakunnan kirkkomuusikko Sauli Hannuksela , joka vastaa myös säestyksestä.

Eurojackpotin potti kohoaa noin 22 miljoonaan euroon

Perjantai-illan Eurojackpotin arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten potti kasvaa. Tiistaina Eurojackpotin potissa on noin 22 miljoonaa euroa.

Loimulle tilapäistä passariapua

Oleksii Bulgyn.

Passari Samuel Jaramillon jalkavammasta aiheutunut sairasloman venyy odotettua pidemmäksi. Loimu on päättänyt hakea levennystä kokoonpanoon hankkimalla entuudestaan tutun passarin mukaan joukkueeseen. Loimun oman juniorikoulun kasvatti ja viime kaudella Loimua Mestaruusliigassa edustanut Oleksii Bulgyn (22, 189 senttiä) on pelannut opiskelujensa myötä alkukauden aluesarjaa pääkaupunkiseudulla Aalto-Volleyn riveissä. Hän opiskelee Aalto yliopistossa tietotekniikkaa.

Etsintäkuulutettu rattijuoppo pakeni poliisia, pysäytettiin Raision Ikean parkkipaikalle

Poliisipartio oli perjantaina hieman ennen iltakuutta pysäyttämässä Pitkämäessä ajoneuvoa, jonka kuljettaja oli etsintäkuulutettu. Pysähtymisen sijaan henkilöauto lähti pakenemaan poliisia kovalla nopeudella Pitkämäestä Suikkilan kautta Raumantielle jatkaen Turun kehätielle kohti Helsinkiä.

Täyttä asiaa: Kompastuin torilla laattaan ja lensin silmilleni

Kauppatorin pinna kupruilu haittaa. 66-vuotias ei voi kävellä torilla, koska on tosi vaara kompastua. 1 x kompastunut. En käytä.

Tapio Peltomäki jatkaa Turun Osuuskaupan hallituksen puheenjohtajana

Turun Osuuskaupan hallintoneuvosto on valinnut 10. joulukuuta Turun Osuuskaupan hallituksen kokoonpanon ensi vuodelle.

Myllylle harvinainen turvallisuusluokitus

Kauppakeskus Mylly on saavuttanut kansainvälisen SHORE-turvallisuussertifikaatin Platinum-tason.  Ennen Myllyä sen on saavuttanut vain viisi kaupallista kiinteistöä koko maailmassa, ja Suomessa Mylly on ensimmäinen.

Kauppakeskus Mylly on saavuttanut kansainvälisen SHORE-turvallisuussertifikaatin Platinum-tason. Se edellyttää erittäin kehittynyttä riskinhallintaa, turvallisuusjärjestelmien toimintaa ja kokonaisuutena huippuluokan turvallisuuskäytänteitä.

Turku edelleen Suomen houkuttelevimpien kuntien kärkikolmikossa

Taloustutkimus Oy on julkaissut muuttohalukkuustutkimuksen kuluvalta vuodelta. Tutkimuksen mukaan Turku on asuinpaikkana Suomen kakkonen, ja sijalla kolme kuntana, johon voisi kuvitella muuttavansa.

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Uusi lentoreitti Turun ja Vilnan välillä avautui

Lentoyhtiö Wizz Air tuo Turkuun jo toisen uuden reittiavauksen lyhyen ajan sisään. Perjantaina avautui suora lentoreitti Turun ja Vilnan välille, ja vain reilu kuukausi sitten starttasivat lennot Turun ja Bukarestin välillä. Uudet reitit ovat toivottu lisä Turun lentoaseman valikoimaan.

Henrik Saxén ja Guillaume Jacquemet saavat Åbo Akademin kansleripalkinnon

Kansleri Marianne Stenius myönsi nuoremman tutkijan kanslerinpalkinnon solubiologian apulaisprofessorille Guillaume Jacquemetille.

Professori Henrik Saxén ja apulaisprofessori Guillaume Jacquemet saavat kansleri Marianne Steniuksen jakaman palkinnon menestyksekkäästä tutkimuksesta Åbo Akademissa.

Ennuste: Asuntojen hinnat nousevat ensi vuonna maltillisesti

Danske Bankin tuoreen asuntomarkkinakatsauksen mukaan asuntojen hinnat kääntyvät 0,8 prosentin nousuun ensi vuonna. Rakentamisen piristyminen odotuttaa itseään.

Bussipysäkkien laseja hajotettu Naantalissa

Karvetin uusittu bussipysäkki ei ehtinyt olla kauan ehjänä. Kuva on otettu marraskuussa.

Naantalissa on todettu tänä syksynä runsaasti ilkivaltatapauksia. Lähes kaikkien Aurinkotien bussipysäkkien laseja on hajotettu. Pysäkit on uusittu vasta muutaman vuoden sisällä, Lietsalan ja Karvetin pysäkit vasta tänä syksynä.

Sofia Virta vaatii hallitukselta toimia lapsien suojelemiseksi seksuaaliväkivallalta verkossa

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii, että hallitus aloittaa perustamaan Suomeen erillisen, valtakunnallisen keskuksen lapsiin verkossa kohdistuvan seksuaaliväkivallan tutkintaan ja paljastavaan poliisitoimintaan. Vastaavanlaiset yksiköt toimivat jo Ruotsissa ja Norjassa.

Henna Paunu Aboa Vetus Ars Novan uudeksi museonjohtajaksi

Henna Paunu.

FM Henna Paunu on nimitetty Aboa Vetus Ars Nova (AVAN) -museoiden uudeksi museonjohtajaksi. AVAN:n säätiö etsi museonjohtajaa, jonka tehtävänä on luotsata kulttuurihistoriallisesti arvokkaassa ympäristössä toimiva museokokonaisuus uudelle strategiakaudelle. Johtajahaku toteutettiin avoimen haun ja suorahaun yhdistelmänä. Paunu siirtyy tehtävään EMMA – Espoon modernin taiteen museon intendentin tehtävästä.

Urheilu

Loimulle tilapäistä passariapua

Oleksii Bulgyn.

Passari Samuel Jaramillon jalkavammasta aiheutunut sairasloman venyy odotettua pidemmäksi. Loimu on päättänyt hakea levennystä kokoonpanoon hankkimalla entuudestaan tutun passarin mukaan joukkueeseen. Loimun oman juniorikoulun kasvatti ja viime kaudella Loimua Mestaruusliigassa edustanut Oleksii Bulgyn (22, 189 senttiä) on pelannut opiskelujensa myötä alkukauden aluesarjaa pääkaupunkiseudulla Aalto-Volleyn riveissä. Hän opiskelee Aalto yliopistossa tietotekniikkaa.

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.

Raision Loimu metsästää avausvoittoa Tutosta

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäähän jumittuneet Raision Loimu ja Tuto Volley kohtaavat Kerttulassa 10. joulukuuta. Kyseessä on joukkueiden toinen kohtaaminen kuluvalla kaudella. Ensimmäisen derby marraskuun puolivälissä päättyi Kupittaalla Tuto Volleyn voittoon. Raisiolaiset hakevat edelleen kauden ensimmäistä voittoaan. Kauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta saldona on vain yksi piste.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.