Energiateollisuus ry: Suomalaisen sähkön hinta yhä enemmän omissa käsissä, myös kovilla pakkasilla

Sähkön keskihinta oli 56,5 euroa megawattitunnilta (MWh) viime vuonna. Kalleimmat kuukaudet olivat elokuu, marraskuu ja joulukuu, halvimmat vastaavasti toukokuu, syyskyy ja lokakuu. Tuulivoiman osuuden kasvu on lisännyt sähkön hintavaihteluita, jotka nousivat uudelle tasolle. Lisääntynyt tuulivoima ja Olkiluoto 3:n valmistuminen heikensivät sähkön hinnan kytköstä Keski-Eurooppaan.

Sähkön hinta on torstaina korkealla tasolla, keskimäärin 228 euroa megawattitunnilta. Hintapiikki johtuu korkeasta kulutuksesta, joka lähentelee Suomen kaikkien aikojen suurinta kulutuspiikkiä vuodelta 2016. Markkinat kuitenkin toimivat, sähköä riittää, tuotanto ja tuonti vastaavat kysyntään, mikäli merkittäviä uusia vikoja ei tule sähkön tuotantoon tai tuontiyhteyksiin. Pakkasjakso jatkuu, mutta loppuviikkoa kohden kasvava tuulisuus lisää sähkön tarjontaa.

Hetkellisestä hintahuipusta huolimatta sähkön hintakriisi on taittunut, toteaa Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä.

– Sähköjärjestelmän ominaisuuksiin kuuluu, että kun kysyntä nousee huipputasolle, hinnat seuraavat perässä. Alas tullaan sitten, kun pakkanen vähän hellittää.

Viime vuoden aikana suomalainen sähkö oli toiseksi halvinta Euroopassa, ilmenee Energiateollisuuden julkistamista tilastoista. Sähkön hinta on noudattanut Tukholman alueen sähkön hintaa, joka oli vuoden 2023 osalta aavistuksen halvempi kuin Suomen hinta. Merkittävänä poikkeuksena Suomen ja Tukholman alueen yhtenäisiin hintoihin oli elokuu, jolloin kaksi ydinvoimalayksikköä oli pois tuotannosta, tuuli vähän, eikä sähkön ja lämmön yhteistuotantoa ollut lämpimän vuodenajan vuoksi tarjolla. Lisäksi siirtoyhteydet Ruotsiin toimivat vajaateholla. Ruotsissa sähkömarkkinat jakautuvat puutteellisten siirtoyhteyksien takia neljään hinta-alueeseen, joista halvin on pohjoisessa, kallein eteläisimmässä Ruotsissa.

Vuosi sitten syksyllä toteutuneet tuulivoimainvestoinnit, Olkiluoto kolmosen valmistuminen ja erinomaiset maan sisäiset siirtoyhteydet palauttivat Suomen edullisen sähkön maaksi, Leskelä toteaa.

– Kaiken a ja o on jatkossa se, että investointiedellytyksistä pidetään huolta. Jos luvitus on sujuvaa ja verotus ja muu sääntely kannustavaa, puhdasta sähköä riittää yhteiskunnan sähköistymiseen ja teollisuuden kasvaviin tarpeisiin, Leskelä arvioi tiedotteessa.

Sähkön hinnanmuodostukseen vaikuttavat sähkön tuotanto, sen kysyntä ja kansainväliset siirtoyhteydet. Vuosi 2022 osoitti, että tuotantoa tulee, jos on tarvetta. Vuoden 2023 aikana on tehty vähemmän sähköntuotannon investointipäätöksiä, koska sähköä on ollut riittävästi tarjolla ja kysyntä on laskenut. Sähköä on säästetty, ja lisäksi energiaa on tarvittu vähemmän teollisuuden suhdanteiden takia.

Olkiluoto 3 toi kaivattua volyymiltaan tasaista perusvoimaa markkinoille. Tuulivoiman tarjonnan tuntuva kasvu toi paitsi lisää tehoa tuotantoon, myös ennennäkemätöntä lyhyen aikavälin vaihtelua sähkön hintaan. Enimmillään tuulivoiman tarjonta kyllästi markkinat niin, että sähkön hinta painui negatiiviseksi. Miinusmerkkisiä hintoja oli yhteensä 467 tunnin aikana, kun edellisenä vuonna niitä oli 27, ja sitä edellisenä viisi. Vuoden 2023 aikana keskimäärin joka yhdeksästoista tunti sähköenergia oli pörssisähköasiakkaalle ilmaista, jos sähköveroa ei huomioida.

Viime talvena sähkön hinta heitteli myös kaasun maailmanmarkkinahintojen mukana. Nyt kaasun vaikutus sähkön hintaan on hyvin vähäinen ensinnäkin siksi, että kaasun hinta on laskenut, ja toisekseen siksi, että Suomen oma sähköntuotanto riittää aika hyvin vastaamaan kysyntään, joten kalliimpaa tuontisähköä tarvitaan vähemmän. Suomi oli vielä kaksi vuotta sitten Euroopan suurimpia sähkön tuojia, nyt olemme keskimäärin omavaraisia.

Myös sähkön kuluttajahinnat ovat laskeneet lähelle sähkön hintakriisiä edeltävää aikaa. Samalla kuluttajamarkkinoille on tullut uutta joustoa, ja tarjolla olevien sähkösopimusten valikoima on kasvanut.

Pörssisähköasiakkaiden lisääntyminen ja sähkökattiloiden yleistyminen kaukolämmityksessä tarjoavat uudella tavalla kysyntäjoustoa, joka aikaa myöten myös tasoittaa sähkön hintaa.

– Sähköä ei kannata tuhlata silloinkaan kun se on kallista, mutta kiukaat, sähköautojen lataus ja sähkökattilat mahdollistavat markkinoiden osittaisen tasapainottamisen, toteaa Energiateollisuus ry:n energiamarkkinoista vastaava johtaja Pekka Salomaa.

– Sopimusvalikoiman ja pörssisähkön asiakkaiden määrän kasvua on syytä tervehtiä ilolla. Energiamurros tarvitsee aktiivisia energiakansalaisia, ja heitä on kaikesta päätellen yhä enemmän tarjolla, Salomaa jatkaa.

Pakkaspäivinäkin yhteiset sähkömarkkinat toimivat hyvin ja sähköä riittää, vaikka Venäjän-tuonti on loppunut.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Lapsiasiavaltuutettu: Kiusaaminen ja ongelmien sivuuttaminen heikentävät yhdenvertaisuutta koulussa

Koulu ei ole yhdenvertainen paikka kaikille lapsille, ja tähän ovat syynä lasten näkemysten mukaan etenkin kiusaaminen ja ongelmien sivuuttaminen.

Lapset eri puolilla Suomea kertoivat lapsiasiavaltuutetulle näkemyksiään koulun ja koulutuksen yhdenvertaisuudesta. Tapaamisten perusteella koulu ei ole yhdenvertainen paikka kaikille lapsille, ja tähän ovat syynä lasten näkemysten mukaan etenkin kiusaaminen ja ongelmien sivuuttaminen.

Omakotitalon välikaton rakenteet tulessa Raisiossa

Yksikerroksisen omakotitalon takan lämmitys kuumensi rakennuksen hormia, niin että välikaton rakenteet syttyivät palamaan ullakolla Raisiossa Peräpellokadulla sunnuntaina illalla. Rakennuksessa oli kaksi henkilöä, jotka havaitsivat savun ja soittivat hätäkeskukseen.

Galleria Aski nimesi 14 näyttelyn taiteilijat

Henri Tuominen, Ruttoranka.

Galleria Aski on viime vuonna perustettu nykytaiteen näyttelytila Taiteen talossa Turussa. Galleriaa ylläpitää Rettigin kuvataiteilijat yhdistys, joka koostuu Taiteen talossa työskentelevästä 24:stä taiteilijasta.

Väitös: Lapset oppivat numerojärjestystaitoja jo 3–5-vuotiaina

Heidi Harjun väitöstutkimuksessa kehitettiin uusia menetelmiä, joiden avulla lasten spontaania huomion kiinnittämistä numerojärjestykseen oli mahdollista tutkia.

Tutkimusten mukaan lapsilla on suuria yksilöllisiä eroja matemaattisissa taidoissa jo koulun alkaessa. Nämä erot ovat hyvin pysyviä tai jopa kasvavat koulupolun edetessä. Tästä syystä on tärkeää ymmärtää matemaattisten taitojen varhaista kehitystä ja niihin vaikuttavia tekijöitä.

Turun kaupunginhallituksen jäsen Perttu Helin: Kiinteä eurooppalainen yhteys Ahvenanmaalle vakauttaisi Suomen turvallisuus- ja talousnäkymiä

Kireä ja edelleen kiristyvä kansainvälinen tilanne pakottaa Suomen turvaamaan strategiset etunsa Itämerellä. Turun kaupunginhallituksen jäsen Perttu Helin (kesk.) vaatii, että kiinteän yhteyden rakentaminen Ahvenanmaalle nostetaan kansalliseksi ja eurooppalaiseksi prioriteetiksi.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

Johan Ekman Turun Vasemmistoliiton puheenjohtajaksi

Turun Vasemmistoliiton syyskokouksessa 25. lokakuuta valittiin kunnallisjärjestöön uusi puheenjohtajisto vuodelle 2026. Uutena puheenjohtajana vuoden vaihteessa aloittaa Johan Ekman ja varapuheenjohtajana Jenni Jäntti .

TPS palaa Veikkausliigaan viiden vuoden tauon jälkeen

Onni Helén teki TPS:n ensimmäisen maalin. Hän osui kolmesti kaksiosaisessa nousukarsinnassa.

Jalkapalloilun kotimaisessa pääsarjassa Veikkausliigassa pelaa ensi kaudella kaksi turkulaisjoukkuetta. Inter saa rinnalleen TPS:n, joka palaa viiden vuoden tauon jälkeen liigaan.

Nordea: Asuntojen hinnat ensi vuonna 1,5 prosentin kasvuun

Asuntojen hinnat kääntyvät ensi vuonna 1,5 prosentin ja seuraavana vuonna 2,5 prosentin kasvuun, ennustaa Nordea asuntomarkkinakatsauksessaan. Yleiseen hintatasoon verrattuna asuminen on nyt edullista, ja omistusasumisen houkuttelevuus on parantunut. Vähäinen rakentaminen sekä väestönkasvu purkavat asuntomarkkinoiden ylitarjontaa.

Abomics kasvattaa tiimiään merkittävästi

Mikko Inkinen (vas.), Jari Forsström, Ari Hakkarainen, Joni Mäkelä, Mika Teikari, Timo Veromaa, Matti Vehniäinen, Emilia Miettinen, Sami Miettinen, Miina Kalso, Henriikka Halinen ja Justyna Ulanska-Poutanen.

Terveysteknologiayritys Abomics on kuluvana vuonna rekrytoinut joukkoonsa markkinoinnin, lääketieteen ja bioinformatiikan osaajia, joiden taidot ja kokemus tukevat yrityksen kasvua. Abomicsin hallitukseen on lisäksi nimetty kaksi uutta jäsentä, Timo Veromaa ja Jari Vainio , jotka tuovat yhtiöön merkittävää ymmärrystä lääketieteen alalta.

Aki Lindén: Hallitus leikkaa sotesta takaoven kautta

Hallituksen sote-järjestöihin kohdistuvat leikkaukset ovat leikkaus sosiaali- ja terveyspalveluista ja pahentavat monen haavoittuvassa asemassa olevan ihmisen tilannetta, muistuttaa kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén (sd.).

Manillan Tehdas Teatteri muuntautunut myös keikkapaikaksi

Cleaning Women esiintyy Salakapakassa.

Manillan Tehdas Teatteri on viime aikoina muuntautunut myös keikkapaikaksi, kun teatterin lämpiössä ja teatterisalissa on järjestetty uuden Tehtaan Salakapakka -klubin merkeissä keikkoja. Teatterilla ovat esiintyneet muun muassa Pekko Käppi , Topias Tiheäsalo , Ty Roxy , Cats of Transnistria, Anniina Auf , Meemio, Pienlähettiläät, Kuningas Yrjö ja Salaliitto. Yleisö ja esiintyjät ovat kiitelleet Tehtaan Salakapakan tunnelmallisia tiloja ja välitöntä tunnelmaa. Moni keikoista on ollut loppuunmyyty.

Auto tulessa pysäköintitasanteella Yliopistonkadulla

Polttomoottorikäyttöinen henkilöauto syttyi palamaan Yliopistonkadun alkupäässä olevalla pysäköintitasanteella lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.

Meditatiivista taidetta Taidekappelissa

Merja Sipiläinen-Kuhlberg, Coming home.

Kuvataiteilija ja taideopettaja Victoria Björklund sekä taiteilija ja Art communicator Merja Sipiläinen-Kuhlberg tutkivat ensimmäisen yhteisen näyttelynsä maalauksissa taiteen, rauhan ja meditaation syviä yhteyksiä. Näyttely kutsuu katsojia hidastamaan kierroksia, hengittämään ja astumaan tilaan, jossa siveltimenvedot muuttuvat hiljaisuudeksi ja värit tieksi sisäiseen rauhaan.

Loton potti kohoaa kolmeen miljoonaan euroon

Loton kierroksen 43/2025 arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten pelin potti kohoaa kolmeen miljoonaan euroon.

Kellot talviaikaan sunnuntaina

Kesäaika päättyy ja talvi- eli normaaliaikaan palataan lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Kellonaikaa siirretään tunti taaksepäin sunnuntaina 26. lokakuuta aamuyöllä kello 4.

Finferries-yhtiön aluksille uusi valkoinen väritys

Finferriesin alukset saavat uuden värityksen.

Finferries uudistaa visuaalisen ilmeensä – valkoiset alukset ja sinisävyinen logo heijastavat puhtautta, moderniutta ja kestävää kehitystä

Koiran aineenvaihdunta reagoi paremmin rasvaan kuin hiilihydraatteihin

Helsingin yliopiston DogRisk-tutkimusryhmän tutkimuksen mukaan runsaasti hiilihydraatteja sisältävä kuivaruokavalio ja vähähiilihydraattinen, raakaan lihaan perustuva ruokavalio vaikuttavat huomattavan eri tavoin koirien energia-aineenvaihduntaan.

Urheilu

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

TPS palaa Veikkausliigaan viiden vuoden tauon jälkeen

Onni Helén teki TPS:n ensimmäisen maalin. Hän osui kolmesti kaksiosaisessa nousukarsinnassa.

Jalkapalloilun kotimaisessa pääsarjassa Veikkausliigassa pelaa ensi kaudella kaksi turkulaisjoukkuetta. Inter saa rinnalleen TPS:n, joka palaa viiden vuoden tauon jälkeen liigaan.

Konsulttiyhtiö: Liiga voi saada eron SHL:ään kiinni uudella mediasopimuksella

TPS:n liiketoiminnan kulut per piste ovat 150 000 euroa ja henkilöstökulut per piste 77 100 euroa.

Konsulttiyhtiö EY:n tuore analyysi SM-liigaseurojen taloudellisesta tilanteesta kaudelta 2024–25 osoittaa, että liigaseurojen yhteenlaskettu liikevaihto nousi ennätykselliseen 191,7 miljoonaan euroon, missä on kasvua 11 prosenttia edellisvuodesta. Kasvu ei kuitenkaan tullut jääkiekosta, vaan pääosin oheis- ja muusta liiketoiminnasta. Liigakarsinnat olivat tuottoisia liigalle ja toivat yli miljoonaa euroa lisää rahaa kiekkobisnekseen. Taloudellisessa tarkastelussa kauden tehokkaimpia olivat kauden finalistit Saipa ja Kalpa, jotka tekivät hyvän tuloksen pienellä budjetilla.

Alkanut kausi odotetun hankala TPS:lle ja FBC Turulle

TPS:lle ja FBC Turulle kauden alku miesten F-liigassa on ollut haastava. Kuva on tammikuulta.

Miesten F-liigan ensimmäiset kierrokset eivät ole turkulaisin tarjonneet juurikaan ilonaiheita. Otanta ei ole suuren suuri, mutta muutaman pelin jälkeen näyttää siltä, että sekin on mahdollista, ettei miesten pudotuspeleissä nähdä kuluvalla kaudella yhtäkään turkulaisjoukkuetta.

Puukkokatsomo: Salibandyn tuttu mitalinelikko

Salibandyn kansainväliseen kalenteriin on puuhattu hyvän tovin ajan puuhattu merkittävää muutosta. Tosin syy on jäänyt hieman epäselväksi.

Otteluanalyysi: TPS tyrmäsi KTP:n ja tarrasi kiinni liigapaikkaan

Maalivahti Dan Lauri piti KTP:n nollissa.

Harva uskoi tällaiseen tulokseen etukäteen. TPS tuli ja löi altavastaajana liigajoukkue KTP:n 3-0 taistelussa paikasta jalkapalloilun Veikkausliigaan. Kaksiosaisen liigakarsinnan toinen osa pelataan sunnuntaina Kotkassa. Yhteistulos ratkaisee kumpi pelaa ensi kaudella Veikkausliigassa – nykyinen liigajoukkue KTP vai Ykkösliigan kakkonen TPS.